alexa آثار ثبت شده ایران در یونسکو
logo

زیباترین آثار ثبت شده ایران در یونسکو

زیباترین آثار ثبت شده ایران در یونسکو

زیباترین آثار ثبت شده ایران در یونسکو

یونسکو، سازمانی بین‌المللی در جهان است که هدف آن، ایجاد امنیت و صلح است و مقر آن شهر پاریس فرانسه است. یکی از مهم‌ترین کارهای این سازمان، حفظ بناهای تاریخی و باستانی است و تاکنون، و تاکنون ۱۰۹۲ مورد از بناهای تاریخی، فرهنگی، طبیعی و در معرض انقراض را ثبت کرده است. جالب است بدانید آثار ثبت شده ایران در یونسکو، تا کنون به ۲۲ مورد رسیده و چند مورد نیز در لیست انتظار هستند.

لینک های مرتبط
    دلایل جالب جهانگردان برای گردشگری در ایران
    دیدنی های چابهار ، سفر به بهشت ایران را آغاز کن!
    جاهای دیدنی اردبیل، شهر شمال غربی ایران
    ۱۰تا از بهترین فواید سفر که با آنها عاشق سفر به دور دنیا خواهید شد!

بیشترین آثار ثبت شده در یونسکو، با تعداد ۵۳، ۵۲ و ۴۶ به ترتیب برای کشورهای ایتالیا، چین و اسپانیا است و این آثار مجموعه مکان‌های تاریخی، طبیعی و یا مخلوطی از این دو است. در فهرست آثار ثبت شده ایران در یونسکو، بیشتر موارد ثبت شده، تاریخی هستند و کویر لوت در دسته آثار طبیعی قرار دارند. توریست اپ در این مقاله تلاش کرده چند مورد از آثار ثبت شده در یونسکو را بررسی کند. با ما همراه باشید.

آثار ثبت شده ایران در یونسکو

لیست آثار ثبت شده ایران در یونسکو

فهرست آثار ثبت شده ایران در یونسکو

پرسپولیس، یکی از آثار ثبت شده در یونسکو

۱٫ میدان امام، اصفهان
۲٫ پرسپولیس، شیراز
۳٫ چغازنبیل، خوزستان
۴٫ تخت سلیمان، تبریز
۵٫ بم و چشم‌انداز فرهنگی آن، کرمان
۶٫ پاسارگاد، شیراز
۷٫ سلطانیه، زنجان
۸٫ بیستون
۹٫ مجموعه آثار رهبانی ارامنه در ایران، شامل قره‌کلیسا، کلیسای سن استپانوس و کلیسای زور زور
۱۰٫ مجموعه سازه‌های آبی شوشتر
۱۱٫ مجموعه تاریخی بازار تبریز
۱۲٫ باغ‌های ایرانی
۱۳٫ گنبد کاووس
۱۴٫ مسجد جامع اصفهان
۱۵٫ کاخ گلستان، تهران
۱۶٫ شهر سوخته
۱۷٫ فضای فرهنگی میمند
۱۸٫ شهر باستانی شوش
۱۹٫ بیابان لوت
۲۰٫ قنات ایرانی
۲۱٫ شهر تاریخی یزد
۲۲٫ منظره باستان شناسی ساسانی منطقه فارس

آثار ملی ثبت شده ایران در یونسکو

سنگ‌نوشته بیستون

آثار ثبت شده ایران در یونسکو

سنگ نوشته بیستون (Behistun Inscription)

سنگ نبشته و کوه بیستون در ۳۰ کیلومتری مرکز استان کرمانشاه و در شهرستان هرسین این استان قرار دارد و در سال ۲۰۰۶ میلادی در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. سنگ نبشته های بیستون مربوط به دودمان هخامنشی و از بزرگترین سنگ نبشته های جهان محسوب می‌شوند.

متن نگاشته شده در آن، اولین متن شناخته شده ایرانی و از مهمترین سندهای تاریخ جهان است که پیروزی داریوش بزرگ را بر گوماته مغ شرح می دهد. همچنین محوطه بیستون نیز از آثار ثبت شده ملی ایران است.

آثار ثبت شده در یونسکو

سنگ نوشته بیستون آثار ثبت شده در یونسکو

نگاه به کوه دیواره سنگی بیستون با ۱۲۰۰ متر ارتفاع و ۵۰۰۰ متر طول که بهشت سنگ‌نوردان جهان نیز محسوب می‌شود، در میان فنی‌ترین دیواره‌های سنگنوردی جهان جای دارد، حس غرور و بزرگی خاصی به تماشاگر می دهد. سنگ سخت و ترکیب آن با برکه و آبگیری کوچک در پای کوه، احساسات درونی هر بیننده را تحت تاثیر قرار خواهد داد و از زیباترین و مهمترین آثار یونسکو به شمار می‌رود.

آثار یونسکو ایران

چغازنبیل شوش

آثار ثبت شده ایران در یونسکو

چغازنبیل شوش

چغازنبیل که به ایلامی زیگورات دوراونتاش نام دارد، اولین اثر تاریخی ایران است که در سال ۱۹۷۹ در فهرست جهانی یونسکو جای گرفته است. این سازه در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شوش (شهر باستانی) و ۳۵ کیلومتری غرب شهر باستانی شوشتر از توابع استان خوزستان قرار گرفته است.

فهرت آثار ثبت شده در یونسکو

چغازنبیل شوش، اولین اثر ثبت شده در یونسکو

این سازه یک نیایشگاه است که در شهر ایلام  و در ۱۲۵۰ سال قبل از میلاد ساخته شده است و نخستین ساختمان مذهبی ایران شناخته شده است. این ساختمان توسط اونتاش گال پادشاه بزرگ ایلام باستان برای ستایش ایزد ساخته شد. این سازه زمینی دارای طول ۱۰۰۰ و عرض ۱۳۰۰ متری است دارد و از سه حصار درون هم تشکیل شده است که حصار اول معبد اصلی زیگورات، دومی مجموعه کاخ ها و معابد کوچک و در سومین حصار آرامگاه‌های زیرزمینی سلطنتی و کاخ‌های سلطنتی و تصفیه خانه آب قرار دارد.

دیدن چغازنبیل و موزه آن حس غریب و شگفت انگیزی را برای بیننده به ارمغان می آورد و حس همزاد پنداری عجیبی با مردمان آن زمان را به همراه دارد .

فهرست یونسکو ایران

بازار تبریز

آثار ثبت شده ایران در یونسکو

بازار تبریز

بزرگترین و مهمترین بازار سرپوشیده جهان در سال ۱۳۸۹ شمسی به لیست آثار یونسکو اضافه شد. این بازار در شهر تبریز قرار دارد و از بازارچه‌ها، تیمچه‌ها و کاروانسراهای زیادی تشکیل شده است. این بازار حدود ۳ قرن پیش پس از وقوع زمین‌لرزه تبریز در سال ۱۱۹۳ قمری به همت نجفقلی خان دنبلی حاکم تبریز بازسازی و مرمت شده‌است. تاریخ واقعی ساخت این بازار مشخص نیست؛ ولی از سده چهارم هجری به بعد از آن نقل قول‌های در سفرنامه ها به چشم می خورد.

لیست آثار ثبت شده ایران در یونسکو

بازار تبریز در لیست آثار یونسکو

این بازار در مرکز شهر تبریز قرار گرفته و یکی از زیباترین میراث ثبت شده در یونسکو است و احساس گرمی خاصی که تنها مخصوص این بازار و این مجموعه است را به بازدید کنندگان خود هدیه می دهد؛ بازاری تو در تو با هزاران داستان افسانه‌ای که محل رزق و روزی بسیاری در طول تاریخ بوده است. بازدید از این تجارت خانه سرپوشیده به همه شما عزیزان توصیه می شود.

آثار ثبت شده ایران در یونسکو

پاسارگاد

آثار ثبت شده ایران در یونسکو

پاسارگاد

پاسارگاد، از سازه‌های باستانی دوران هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد استان فارس قرار دارد. برای رسیدن به این مجموعه می‌توانید از شهر شیراز عبور کنید. از جمله سازه‌های قرار گرفته در این مجموعه می توان به آرامگاه کوروش بزرگ، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی و بسیاری سازه‌ها و مکان های دیگر نام برد.

آثار ثبت شده در یونسکو

پاسارگارد در لیست آثار ثبت شده یونسکو قرار دارد

این مجموعه به عنوان پنجمین اثر ایرانی است که در تابستان ۱۳۸۳ در فهرست آثار یونسکو ثبت شد و در نوع خود از زیباترین میراث ثبت شده در یونسکو می‌باشد. مجموعه پاسارگاد مساحت حدود ۱۹۰ کیلومتر مربعی را در بر می‌گیرد. قدمت این منطقه به دوران میانی پارینه سنگی می رسد. در دوران ظهور اسلام به دلیل بزرگی قطعه سنگ های این مجموعه آن را به سلیمان نبی نسبت می داده اند.

توریست اپ در این مقاله، تنها به چند مورد از ۲۲ مورد آثار ثبت شده ایران در یونسکو اشاره کرد. اگر به هر کدام از این مکان‌های زیبا رفته‌اید، و یا به دیگر مواردی که ما به توضیحش نپرداختیم، می‌توانید آگاهی‌ها و ماجراجویی‌های خود را با ما در میان بگذارید.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *