alexa از اولین آژانس مسافرتی تا حقوق و انواعشان - توریست اپ
logo

از اولین آژانس مسافرتی تا حقوق و انواعشان

از اولین آژانس مسافرتی تا حقوق و انواعشان

از اولین آژانس مسافرتی تا حقوق و انواعشان

وقتی از آژانس مسافرتی حرف می‌زنیم دقیقاً از چه چیزی حرف می‌زنیم؟ شاید در برخورد با این سوال لبخندی بزنید و خیال کنید که از پیش همه چیز را در مورد آژانس‌های مسافرتی و گردشگری می‌دانید، که البته ما هم امیدواریم که همینطور باشد.

لینک های مرتبط
    تور لحظه آخری ؛ فرصت یا تهدید؟
    تور اقساطی ؛ در بی‌پولی، اقتصادی سفر کنید
    ۳۰ دلیلی که جهانگردان تنها سفر می کنند
    همه چیز درباره ویزای شینگن 

 

اما خب شاید همه چیز هم به همان سادگی که در نگاه اول به نظر می‌رسند نباشند و نکاتی از نگاه ما پنهان مانده باشند که دیدن و خواندنشان در بعضی از بزنگاه‌ها به کارمان بیاید، بنابراین اجازه می‌خواهیم در این مطلب کمی از تاریخ، انواع، قوانین و حقوق آژانس‌های مسافرتی بگوییم، پس با وبلاگ توریست اپ همراه باشید.

 

تاریخچه اولین آژانس مسافرتی

تاریخچه اولین آژانس مسافرتی

ریشه‌های شکل‌گیری صنعت گردشگری در جهان را می‌توان در چند قرن پیش جستجو کرد وقتی انقلاب صنعتی آغاز شده بود؛ انگلستان مثل فوتبال و چند مورد دیگر در این زمینه هم از کشورهای پیشرو است چرا که اولین آژانس مسافرتی در این کشور تاسیس شده است.

این آژانس گردشگری در سال ۱۸۴۵ توسط شخصی به نام “توماس کوک” تاسیس شد. اما رسیدن این موج به کشور ما نزدیک به صد سال طول کشید تا به روایتی در سال ۱۳۱۹ آژانس ایران تور به عنوان اولین آژانس مسافرتی ایران آغاز به کار کرد. گفتنی است موج دوم راه‌اندازی آژانس‌های گردشگری در ایران پس از شروع به کار شرکت هواپیمایی ملی ایران هما به راه افتاد.

انواع آژانس مسافرتی و حقوقشان چیست؟

انواع آژانس مسافرتی و حقوقشان چیست؟

به واحدی که در آن خدمات مسافرتی مثل فروش بلیت وسیله نقلیه سفر، رزرو اقامتگاه در مقصد سفر و تورهای گردشگری ارائه شود آژانس مسافرتی می‌گوییم. این مراکز ممکن است بنا به مجوزهایی که دارند در ارتباط با جوانب مختلف سفر برای مسافر پیشنهاداتی هم داشته باشند که در قالب حقوق آژانس‌های مسافرتی قابل بررسی هستند.

هر چند آژانس‌های مسافرتی بر حسب جوازهایی که دریافت کرده‌اند ممکن است چند فعالیت مجزا در این حوزه را انجام دهند اما به طور کلی بر اساس قانون دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی، سیاحتی – جهانگردی و زیارتی در سه گروه دسته‌بندی شده‌اند که در ادامه به تفکیک و اختصار انواعشان را همراه با حقوق و قوانین مربوط به آن‌ها شرح می‌دهیم:

 

۱- آژانس مسافرتی بدون مجوز برگزاری تور

این نوع آژانس‌ها به هیچ وجه اجازه قرارداد بستن با مسافران را ندارند، از این رو نه تنها اساساً حق برگزاری هیچ نوع توری را ندارند، بلکه حق عرضه‌ی تورهای دیگران را هم به عنوان فروشنده واسط یا به هر عنوان دیگری را نیز ندارند. در درجه اول مسئولیت این دسته از آژانس‌ها فروش بلیت‌های شرکت‌های هواپیمایی داخلی و خارجی است. سازمان هواپیمایی کشور هم طبق قانون، ناظر بر فعالیت این گروه است.

 

۲- آژانس مسافرتی بدون مجوز برگزاری تور در کشورهای عراق، سوریه و عربستان

این نوع آژانس‌ها به هیچ وجه حق بستن و اجرای تور به مقصد کشورهای عراق، سوریه و عربستان را ندارند. در درجه اول مسئولیت این گروه از آژانس‌ها ارائه انواع خدمات گردشگری مثل اخذ ویزا، رزرو اقامتگاه و برگزاری تورهای داخلی و خارجی است. مطابق قانون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ناظر بر فعالیت این دسته است.

 

۳- آژانس مسافرتی بدون مجوز برگزاری تورهای غیر زیارتی

این نوع آژانس‌ها به هیچ عنوان مجوز برگزاری تور به مقاصد غیر زیارتی را ندارند. در درجه اول مسئولیت این دسته از آژانس‌ها بستن و اجرای تورهای زیارتی حتی به مقاصد عراق، سوریه و عربستان است. بر اساس قانون سازمان حج و زیارت، ناظر بر فعالیت این گروه است.

 

بهترین آژانس مسافرتی

ما در حوزه گردشگری به هر موضوعی اهمیت می‌دهیم چرا که جوهر اصلی گردشگری، ماجراجویی و کنجکاوی است، همینطور این دیدگاه که هیچ چیز در دنیا خالی از اهمیت نیست و علم به هر چیز به وقتش به کار خواهد آمد. از این رو در این مطلب سعی کردیم بسیار گذرا حقوق آژانس‌های مسافرتی و تاریخچه و انواعشان را توضیح دهیم. اگر یک گردشگر کنجکاو حقیقی هستید با دانلود و نصب اپلیکیشن توریست اپ به اطلاعات جذابی از نقاط دیدنی جهان دست پیدا کنید.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *