alexa اصطلاحات کاربردی در فرودگاه
logo

اصطلاحات کاربردی در فرودگاه را یاد بگیریم

اصطلاحات کاربردی در فرودگاه را یاد بگیریم

اصطلاحات کاربردی در فرودگاه را یاد بگیریم

اگر برای اولین بار است که به دنبال پرواز با هواپیما هستید، به احتمال زیاد در فرودگاه، با اصطلاحاتی روبرو خواهید شد که تاکنون آنها را ندیده و نشنیده‌اید. اصطلاحات کاربردی در فرودگاه به ویژه در پروازهای خارجی بیشتر است و یادگیری آنها بیشتر احساس می‌شود. ما تاکنون اطلاعات کاملی را در زمینه بستن چمدان برای سفرهای هوایی تهیه کرده‌ایم، اما در این مقاله، توریست اپ تلاش کرده اطلاعات مناسبی را از اصطلاحات کاربردی در فرودگاه ارائه کند که در ادامه خواهید خواند.

اصطلاحات کاربردی در فرودگاه

تک واژه‌های کاربردی فرودگاهی

فرودگاه و اطلاعات لازم

۱) Arrival (اَرایوال): سالنی که مسافرانی که از سفر بازگشته‌اند، به آن قسمت می‌روند.

۲) Departure (دپارچر): سالنی که مسافران از آن خارج شده و به سمت هواپیمای مورد نظر هدایت می‌شوند.

۳) Timetable (تایم تیبل): نام دیگر این اصطلاح تابلوی اعلانات است که در قسمت‌های مختلف فرودگاه نصب شده و مشخصات پروازها را نشان می‌دهند.

۴) x-Ray (ایکس ری): دستگاهی که مسافران را با اشعه ایکس فرودگاهی بازرسی می‌کنند.

۵) Tag (تگ): برچسبی که روی چمدان‌های بازرسی شده زده می‌شود.

۶) check-in counter: همانطور که از نام این اصطلاح برمی‌آید، در این بخش، یکی از کارکنان خط هوایی حضور دارد تا اطلاعات پروازی شما را که شامل پاسپورت و بلیط است، چک کند.

۷) check-in baggage: مرحله‌ای که باید چمدان‌های شما بازرسی شود.

۸) Cargo hold: مکانی که همه چمدان‌ها بعد از بازرسی و چک به آنجا فرستاده می‌شوند.

۹) boarding pass: بعد از اتمام مراحل بازرسی، کارتی صادر خواهد شد که با آن اجازه ورود به هواپیما را خواهید داشت. روی این کار، شماره پرواز و شماره صندلی شما نگاشته شده است و به کمک آن، به راحتی می‌توانید مکان صندلی خود را بیابید. صندلی‌ها دارای دو موقعیت هستند: یا در کنار پنجره قرار دارد که به آن window seat گفته می‌شود و یا در کنار راهرو قرار دارد که به آن، aisle seat گفته می‌شود.

 

واچر چیست؟

واچر چیست

یکی دیگر از اصطلاحات کاربردی در فرودگاه که حین سفر احتمالا با آن برخورد خواهید کرد، واچر یا ووچر (Voucher) است. واچر به زبان ساده به معنای قبض رزرو هتل است. در برگه واچر، مشخصات مسافر، مدت اقامت در آن هتل و تاریخ ورود و خروج او نوشته می‌شود.

واچر اغلب به وسیله ایمیل به دست مسافر می‌رسد و لازم است که آن را پرینت کنید. با وجود واچر، ماموران فرودگاه مطمئن می‌شوند که مسافر چه مدت زمانی قصد اقامت در مقصد را دارد. گاهی در زمان خرید بلیت، واچر از مسافر خواسته می‌شود؛ اما این موضوع همیشه صادق نیست. اما این نکته را به خاطر بسپارید:

اگر ماموران فرودگاه به مسافری شک کنند و اعتقاد داشته باشند که گفته‌های او با واقعیت مطابقت ندارد، درخواست واچر می‌کنند. پس بهتر است اگر قصد اقامت در هتل را دارید، واچرتان را نیز همراه داشته باشید.

*اطلاعات مناسب برای تهیه دوربین عکاسی مناسب برای سفر، نیز می‌تواند کمک کننده باشد*

 

تکس فری (tax free) چیست؟

تکس فری در فرودگاه

در سفرهای خارجی ممکن است اصطلاح تکس فری را شنیده باشید؛ این موضوع مربوط به پرداخت مالیات است و یکی دیگر از اصطلاحات کاربردی در فرودگاه است که دانستن آن کمک شایانی به وضعیت مالی شما خواهد کرد. همان طور که می‌دانید در حین خرید هر کالایی، خریدار هزینه مشخصی را بابت مالیات پرداخت می‌کند؛ اما مالیات مربوط به افرادی است که در حال زندگی در آن شهر یا کشور هستند و نباید از مسافران و گردشگران گرفته شود. بسیاری از گردشگران در حین سفرهای خارجی خود کالاهایی را می‌خرند تا به عنوان سوغات یا برای مصرف شخصی همراه ببرند، آن‌ها در زمان خرید، مالیات را پرداخت می‌کنند. اما سوال مهم این است که این مالیات اضافی کجا می‌رود؟

حقیقت این است که مسافران می‌توانند در فرودگاه و در زمان برگشت از کشور مقصد، مالیات خود را پس بگیرند. در فرودگاه، باجه‌ای به نام تکس فری وجود دارد که مربوط به همین موضوع است. اگر شما هم در سفرهای خارجی خود خرید کرده‌اید، می‌توانید با در دست داشتن فاکتور خرید خود، به باجه تکس فری رفته و مالیات اضافی پرداختی خود را دریافت کنید. بنابراین ضروری است فاکتورها را به همراه داشته باشید.

*اطلاعات مناسب برای تهیه بهترین کفش‌های سفر، نیز می‌تواند کمک کننده باشد*

 

توصیه‌های مفید و تجربه شده برای تکس فری

نکات تکس فری

برای پرداخت تکس فری، فاکتورها و خریدهای شما چک می‌شود، بنابراین بهتر است، خریدهای خود را در کیف جداگانه‌ای حمل کنید تا لازم نباشد همه وسایل را به هم بزنید.
باجه تکس فری فقط مخصوص افرادی است که از بخش پروازهای خارجی در حال برگشت هستند و باید از فرودگاه همان کشور خارجی برای دریافت مالیات اقدام کنند.
احتمالا صف این باجه طولانی خواهد بود، بنابراین اگر عجله ندارید و زمان زیادی تا پروازتان باقی مانده به دنبال تکس فری بروید.

 

توریست اپ در این مقاله تلاش کرده تعدادی از مهم‌ترین اطلاعات و اصطلاحات کاربردی در فرودگاه را بررسی کند. اما اطلاعات فرودگاهی بسیار بیشتر از این موارد است که تلاش می‌شود در مقالات دیگر، به طور جامعی به انها پرداخته شود. اگر در این زمینه سوالاتی دارید، می‌توانید در ادامه، نظرات خود را بیان کنید تا مطابق با سوالات شما، این اصطلاحات تکمیل شود.

منبع:

 مقالات مرتبط

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *