alexa اقامت در ترکیه ، زندگی در کشور همسایه دوست داشتنی - توریست اپ
logo

اقامت در ترکیه ، زندگی در کشور همسایه دوست داشتنی

اقامت در ترکیه ، زندگی در کشور همسایه دوست داشتنی

اقامت در ترکیه ، زندگی در کشور همسایه دوست داشتنی

همسایه غربی ایران، کشور ترکیه سال‌هاست که علاوه بر تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری مناسب،  به‌واسطه پیشرفت‌های عظیم صنعتی و اقتصادی، به مقصد جذابی برای اقامت و مهاجرت نیز تبدیل شده است. اگر قصد اقامت در ترکیه را دارید و می‌خواهید از شرایط اقامت در این کشور اطلاع کسب کنید باید گفت که مانند بیشتر کشورها، دو نوع اقامت در ترکیه نیز وجود دارد:

 1. اقامت موقت
 2. اقامت دائم.

همان‌گونه که از نام اقامت موقت پیداست، این نوع اقامت دارای مدت زمان محدود برای گردشگری، تحصیل یا فعالیت اقتصادی در این کشور می‌باشد. در مقابل اقامت دائم، یعنی اجازه زندگی در این کشور به صورت دائم که دریافت این شیوه از اقامت باید از طریق یکی از روش‌های اقامت موقت تمدید شونده در ترکیه استفاده کرد. پس‌ازآن با تمدید چند دوره اقامت موقت و احراز شرایط لازم برای اداره مهاجرت ترکیه، این اقامت موقت تبدیل به اقامت دائم خواهد شد.

در ادامه انواع روش‌های مرسوم اقامت در ترکیه شرح داده شده است:

اقامت در ترکیه – اقامت دائم ترکیه

اقامت یکساله ترکیه از طریق خرید ملک

با خرید ملک در ترکیه نمی‌توانید تابعیت و پاسپورت ترکیه و یا اقامت دائم این کشور را به‌دست آورید. حتی در گذشته این کشور فقط به افراد تابع کشورهایی اجازه خرید ملک را می‌داد که کشورشان اجاره خرید ملک توسط اتباع ترکیه را داده بود. خوشبختانه اکنون قانون ترکیه به اتباع ۱۸۱ کشور از جمله ایران اجازه خرید ملک و اسکان موقت در ترکیه را می‌دهد.

با خرید ملک یا خانه در ترکیه به شما اجازه اقامت یک‌ساله در ترکیه داده خواهد شد اما این اقامت قابل‌تبدیل به اقامت دائم نخواهد بود. بااین‌حال خرید ملک در ترکیه مزایای فراوانی دارد:.

مزایای خرید ملک در ترکیه برای اقامت موقت

روش های اقامت در ترکیه مزایا و معایب

مزایای خرید ملک در ترکیه

 1. اخذ اقامت موقت یک‌ساله ترکیه
 2. امکان افتتاح حساب در بانک‌های ترکیه
 3. امکان برخورداری فرزندان از مدارس و دانشگاه‌های دولتی ترکیه
 4. امکان تمدید اقامت بعد از گذشت یک سال بدون نیاز به خروج از کشور ترکیه
 5. آشنایی با بازار کار و سرمایه‌گذاری در این کشور و امکان سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت برای اقامت بیشتر

البته اگر قصد اقامت در ترکیه را دارید، بهتر است در ابتدا به اجاره ملک در این کشور اقدام کنید و از طریق آن اقامت موقت را به‌دست آورید و سپس با خرید ملک اقدام به تمدید اقامت خود کنید. همچنین در این فرصت با بررسی بازارهای مالی و انواع فعالیت اقتصادی در ترکیه، سرمایه‌گذاری مناسب برای کسب سود، اقامت و تضمین آینده فرزندان خود را فراهم‌سازید. نکته مهم قبل از اقدام برای اقامت در ترکیه آشنایی بیشتر با فرهنگ مردم ترکیه، هزینه‌های زندگی، هزینه‌های تحصیل و… در این کشور است. در ادامه می‌توانید با برخی از این موارد بیشتر آشنا شوید.

خرید ملک در ترکیه برای اقامت

اقامت در ترکیه – اقامت موقت ترکیه

اقامت تحصیلی در ترکیه و هزینه تحصیل در ترکیه

با توجه به عدم نیاز به ویزا برای ورود افراد تابع کشور ایران به ترکیه و وجود دانشگاه‌های معتبر و امکان ادامه تحصیل در تمامی مقاطع در این کشور، یکی از روش‌های آسان اقامت در کشور ترکیه، اقامت از طریق تحصیل می‌باشد.  تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی امکان‌پذیر است.

 اقامت تحصیلی ترکیه

با توجه به هزینه تحصیل کمتر در دانشگاه‌هایی با دوره‌های به زبان ترکی، پیشنهاد می‌شود با یادگیری این زبان، در هزینه‌های تحصیل صرفه‌جویی کنید.  بااین‌حال با توجه به بررسی‌های انجام‌شده، بیشتر دانشگاه‌های برتر ترکیه، دوره‌های خود را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. بدین ترتیب بهتر است بین کیفیت آموزش و هزینه تحصیل خود انتخاب مناسبی را داشته باشید. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ترکیه در حدود ۱۰ هزار دلار در سال است که در پاییز و زمستان باید پرداخت شود.

مزایای اقامت در ترکیه اقامت موقت در ترکیه

بهترین دانشگاه‌های ترکیه کدام‌اند؟

بر اساس رتبه‌بندی‌های مختلف، دانشگاه‌های برتر ترکیه که رتبه جهانی زیر ۱۰۰۰ را دارند به ترتیب شامل موارد زیر است:

 • دانشگاه کوچ (Koç University) – استانبول
 • دانشگاه سابانجی (Sabancı University) – سلطان‌بیلی
 • دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) – آنکارا
 • دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi) – استانبول (بخش اروپایی)
 • دانشگاه آتیلیم (Atilim University) – آنکارا
 • دانشگاه فنی گبز (Gebze Technical University) – آنکارا
 • دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) – استانبول
 • دانشگاه فنی استانبول (Teknik Üniversite) – استانبول
 • دانشگاه فنی خاورمیانه (METU Middle East Technical University) – آنکارا
 • دانشگاه آک دنیز (Akdeniz University) – آنتالیا
 • دانشگاه ارجیس (Erciyes University) – کایسری
 • دانشگاه استانبول (Istanbul University) – استانبول
 • موسسه فناوری ازمیر (Izmir Institute of Technology) – ازمیر
بهترین راه های اقامت در ترکیه

هزینه حمل و نقل در ترکیه

هزینه حمل و نقل در ترکیه

با توجه به اینکه وسیله شخصی دارید، از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنید و یا تاکسی می‌گیرید، هزینه حمل و نقل در ترکیه می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. همچنین هزینه حمل و نقل در شهرهای بزرگ‌تر نظیر استانبول معمولاً بیشتر از شهرهای کوچک‌تر می‌باشد. اگر خودرو شخصی دارید باید بدانید که قیمت بنزین در ترکیه هر لیتر ۴٫۵۸ لیر می‌باشد. هزینه حمل و نقل با وسایل نقلیه عمومی نظیر مترو و  تراموا با کارت بلیط در شهرهای بزرگ معمولاً بین ۲ تا ۳ لیر می‌باشد. بنابراین باید بدانید که جابجایی زیاد در ترکیه هزینه شما را تا حد قابل توجهی افزایش خواهد داد.

اقامت در ترکیه و استانبول

هزینه خورد و خوراک در ترکیه

هزینه خورد و خوراک در ترکیه

غذا یکی از اصلی‌ترین هزینه‌های روزانه در ترکیه است. قیمت غذا در این کشور شهر به شهر متفاوت است. همچنین تنوع بالایی در قیمت رستوران‌ها و غذاها نیز وجود دارد که هرکسی با توجه به توان مالی خود می‌تواند در آن غذا تهیه کند. غذاهای برندهای بین‌المللی نظیر KFC  یا مک‌دونالد  و همچنین اغذیه‌فروشی‌های ارزان در ترکیه بین ۱۵ تا ۲۵ لیر برای هر وعده غذایی متفاوت است.

اما اگر گردشگر نیستید و می‌خواهید در حین اقامت خودتان غذایتان را در آشپزخانه آماده کنید، این هزینه کاهش چشمگیری خواهد داشت و برای یک خانواده کوچک در شهر آنتالیا این هزینه به ۳۰۰ تا ۴۰۰ لیر در ماه خواهد رسید که رقم کاملاً مناسبی است.

اقامت ترکیه و تمام راه های مهاجرتی

جمع‌بندی: مزایا و معایب اقامت در ترکیه

معایب زندگی در ترکیه

زندگی در کشوری با آب و هوای عالی، سطح رفاه بالاتر از ایران، آموزش، تحصیلات و آینده‌ای بهتر برای فرزندانمان و فعالیت اقتصادی پایدارتر در طولانی مدت، همگی از مواردی است که شهروندان ایرانی را به اقامت در ترکیه ترغیب می‌کند. وجود شباهت‌های فرهنگی میان مردم ترکیه و ایران، حضور تعداد زیادی از ایرانیان در کشور، شیرینی زبان ترکی و یادگیری آسان آن و هزینه‌های کمتر نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی، همگی جذابیت این کشور را افزایش داده است.

با این حال اقامت در این کشور هزینه‌ای به مراتب بالاتر از زندگی در ایران دارد. همچنین محدودیت‌های اقامتی برای اخذ اقامت دائم این کشور نیز از معایب اصلی اقامت یک‌ساله در این کشور است.

 


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *