alexa دانستنی های برج ایفل در کشور فرانسه - اپلیکیشن توریست اپ
logo

۴۰ حقیقت جالب در مورد برج ایفل

۴۰ حقیقت جالب در مورد برج ایفل

۴۰ حقیقت جالب در مورد برج ایفل

برج ایفل معروف‌ترین ساختمان در کشور فرانسه و نماد شهر پاریس است. فرانسه کشوری با قدمت تاریخی بسیار زیاد که هر سال بیشترین گردشگر در جهان را به خود جذب می‌کند. در این میان پاریس با رود سن، خیابان‌های زیبا، ساختمان‌های مجلل، یادمان‌ها و مجسمه‌‌ها و مهم‌تر از همه با نماد معروف خود یعنی برج ایفل، پربازدیدترین شهر جهان است. با توریست اپ همراه باشید تا با ۴۰ حقیقت جالب درباره این برج آشنا شوید.

به بلندترین برج دنیا خوش آمدید

 1. ساخت این برج در بین سال‌های ۱۸۸۷ تا ۱۸۸۹ انجام شده است. این برج خیلی زودتر برج‌های معروف نیویورک و دیگر ساختمان‌های مدرن جهان ساخته شده است و یک دستاورد مهندسی به شمار می‌رفته است.
 2. برج ایفل به “برج توری” معروف بوده است. بخاطر ساختار اسکلت فلزی شبکه‌ای برج، لقب برج توری به آن داده بودند.
 3. ایفل هنوز هم بلندترین ساختمان شهر پاریس است! شهرداری پاریس اجازه ساخت ساختمان‌های بلند در سطح این شهر را نمی‌دهد و این برج با ارتفاع ۳۲۴ هنوز هم بلندترین و شاخص‌ترین ساختمان شهر است.
 4. ارتفاع برج ایفل به اندازه یک ساختمان ۸۴ طبقه است. با در نظرگیری ارتفاع معمول هر طبقه از آپارتمان، معادل یک ساختمان ۸۴ طبقه ارتفاع دارد.
 5. در ایفل بیش از ۱۰ هزار تن آهن بکار رفته است! به عبارتی دیگر بیشترین میزان آهن در یک ساختمان متعلق به این ساختمان است.

حقایق مهم در مورد برج ایفل

دانستنی های برج ایفل

 1. لامپ‌های برج فقط ۵ دقیقه در هر ساعت روشن می‌شوند! برای کاهش مصرف برق و نگهداری بهتر، لامپ‌ها در تمام طول شب روشن نیست و از ۱ بامداد نیز کاملا خاموش می‌شوند.
 2. این برج برای یک نمایش موقت ساخته شد! ایفل در ابتدا برای ورودی به نمایشگاه جهانی در سال ۱۸۸۹ ساخته‌شده بود.
 3. تاکنون ۲۵۰ میلیون نفر از برج ایفل  بازدید کرده‌اند. این تعداد بازدیدکننده موجب شده تا ایفل به عنوان پربازدیدترین ساختمان جهان شناخته شود
 4. این برج ۴۱ سال بلندترین ساختمان جهان بود. ایفل که نماد پیشرفت و توانایی مهندسی کشور فرانسه در قرن ۱۹ ام بود، تا قبل از احداث برج کرایسلر در سال ۱۹۳۰ در نیویورک امریکا، به عنوان بلندترین ساختمان جهان شناخته می‌شد.
 5.  ایفل نام معمار این برج است.گوستاو ایفل یک مهندس بود که برای اولین بار چنین بنایی با اسکلت فلزی مدرن را طراحی و اجرا نمود.

برج ایفل2

عجایب و حقایق در مورد برج ایفل

عجایبی از برج ایفل که شما را میخکوب می کند

 1. قرار بود در سال ۱۹۰۹ تخریب شود! برج ایفل که برای نمایش توانایی کشور فرانسه در نمایشگاه جشن صدسالگی بنا شده بود،  قرار بود بعد از بیست سال تخریب شود، اما استفاده‌های مخابراتی و جذابیت آن موجب شد تا با ادامه حیات آن موافقت شود.
 2. با وزش باد برج ایفل ۷ سانتی‌متر تکان می‌خورد. به واسطه اتصالات پرچ و فلزی این برج، با وزش بادها این برج تا هفت سانتی‌متر نوسان می‌کند.
 3. در هوای سرد، برج ایفل تا ۶ اینچ کوتاه‌تر می‌شود! سرما موجب انقباض ساختمان فلزی برج ایفل می‌شود و با کاهش دما در فصل زمستان، شاهد کوتاه شدن این ساختمان خواهیم بود، هرچند که این میزان نسبت به ارتفاع اصلی برج اصلا به چشم نخواهد آمد.
 4. آسانسورهای برج ایفل سالانه دو و نیم برابر محیط کره زمین را طی می‌کنند! به دلیل بازدید زیاد، مسافتی که در طول سال آسانسورهای برج ایفل بالا پایین می‌روند، ۱۰۳۰۰۰ کیلومتر است که این رقم حدود ۲٫۵ برابر محیط کره زمین هست.

برج ایفل 3

عجیب ترین های برج ایفل

 1. برج ایفل تعداد زیادی کپی دارد! از لندن تا لاس‌وگاس و حتی در لاهور پاکستان، شما می‌تواند نسخه‌هایی از ایفل را در مقیاس‌های مختلف مشاهده کنید.
 2. احداث برج ایفل از آنچه که فکر می‌کنید ایمن‌تر بود. چنین طرح‌هایی معمولا برای کارگرانی که در حال ساخت آن هستند خطرناک است، اما گوستاو ایفل ایمنی را به عنوان اصل مهمی در کار قلمداد کرد و با اقدامات خود از مرگ احتمالی بیش از ۳۰۰ نفر در فرایند ساخت برج جلوگیری نمود.
 3. برج ایفل در جنگ جهانی اول به متفقین کمک کرد! در طول جنگ جهانی اول، این برج برای مخابره پیام‌ها مورد استفاده قرار گرفت. از سال ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۹ این برج به عنوان یکی از پایگاه‌های اصلی مخابراتی علیه آلمان‌ها استفاده می‌شد.
 4. هیتلر قصد داشت ایفل را تخریب کند! جالب است بدانید، آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی در دوره جنگ جهانی دوم قصد داشت تا با تخریب این برج و فرو ریختن آن بر روی شهر، انتقام خود را از فرانسه بگیرد. اما درنهایت فرمانده‌ای که مامور انجام این کار بود از این دستور سرپیچی کرد.
 5. قرار بود این برج به مونترال کانادا منتقل شود! در یک معامله مخفی بین چالز دوگول، رییس جمهور فرانسه و شهردار مونترال، قرار بود در سال ۱۹۶۰ این برج به عنوان بنای یادبود نمایشگاه جهانی ۱۹۶۷ به کانادا منتقل شود اما خوشبختانه این تصمیم توسط دیگر مسئولان فرانسوی وتو شد و برج در پاریس ماندگار گردید.
 6. برج ایفل با لقب “هیولای بی‌فایده” توصیف شد! در اوایلی که این برج ساخته شده بود به دلیل شکل عجیب‌وغریب آن خیلی از مردم آن را دوست نداشتند و بعضی نویسندگان حتی به آن لقب ” هیولای بی‌فایده” داده بودند.

با برج ایفل آشنا شوید

برج ایفل بلندترین برج دنیا

برج ایفل نماد مقاومت و استقامت

 1. ایفل برای کارگران یک پروژه خسته‌کننده بود! بیش از ۳۰۰ کارگری که دو سال و دو ماه در حال ساخت این برج بودند، حسابی از طولانی شدن فرایند ساخت آن خسته شده بودند.
 2. لندن هم می‌خواست ایفل داشته باشد! این برج که قرار بود برج بزرگ لندن نامیده شود، به نام برج واتکین شناخته شد اما بنای آن هیچ‌وقت کامل نشد زیرا سازه‌ای ناپایدار داشت.
 3. برج ایفل باید در بارسلونا بنا می‌شد! برج ایفل در ابتدا قرار بود در بارسلونا احداث شود، اما اسپانیایی‌ها طرح آن را رد کردند و این به نفع فرانسوی‌ها شد.
 4. برج ایفل بیش از ۴۰۰ میلیارد یورو ارزش دارد! یک تخمین که بر ارزش برج ایفل زده است، نشان می‌دهد که این برج یک دارایی ۴۰۰ میلیارد یورویی برای فرانسوی‌ها است و یکی از منابع اصلی درآمد گردشگری و نماد کشورشان است.

برج ایفل فرانسه و پاریس

در مورد برج ایفل چه می دانید

 1. برای رسیدن به طبقه سوم ایفل باید از ۱۶۶۵ پله بالا بروید! حتی فکر کردن به آن هم سخت است که برای پیاده رفتن طبقه فوقانی این برج باید ۱۶۶۵ پله را طی کنید.
 2. برای روشنایی ایفل از ۲۰ هزار لامپ استفاده می‌شود! اگر تصویر زیبای ایفل در شب نظرتان را جلب کرده باید گفت که برای ایجاد این میزان روشنایی در برج از بیست هزار لامپ استفاده است.
 3. یک دوچرخه‌سوار از دوچرخه از پله‌های ایفل پایین آمده است! در سال ۱۹۲۳ پیر لبریک، موفق به انجام این‌کار شد. او که برای انجام این کار شرط‌ بندی کرده بود، در نهایت توسط پلیس محلی دستگیر شد.
 4. وزن رنگی که برای رنگ‌آمیزی برج ایفل لازم است از ۱۰ فیل بیشتر است! رنگ‌هایی که در برج ایفل استفاده می‌شوند باید علاوه بر خاصیت ضد‌زنگ، مقاومت بالایی در برابر نور خورشید باد و باران داشته باشند.
 5. در بلندترین نقطه برج پنت هاوس گستاو قرار دارد! سازنده این برج در بلندترین نقطه آن برای خود یک فضای مناسب در نظر گرفته بوده است که یک سوییت کوچک است.
 6. برای نورپردازی با رنگ زرد – نارنجی، از لامپ‌های سدیم استفاده شده است. رنگ خاص ایفل در شب مدیون ۳۳۶ پروژکتور با لامپ سدیم با  فشار بالا است.

مهمترین برج دنیا

حقایق باورنکردنی در مورد برج ایفل

برج ایفل بانوی آهنین فرانسه

 1. رعد و برق در سال ۱۹۰۲ به بالای برج ایفل آسیب رساند. فرانسوی‎‌ها مجبور شدند تا بخش فوقانی برج را دوباره بازسازی کنند.
 2. در سال ۱۹۰۷ در بالای برج یک ساعت نصب شده بود .اگر ساعت‌های رومیزی طرح ایفل را دیده‌اید باید بدانید که ایفل روزی مجهز به ساعتی بوده که هر عدد از این ساعت غول‌پیکر ارتفاعی بیش از ۶ متر داشت!
 3. تعدادی رستوران و فروشگاه در طبقات برج ایفل وجود دارد. شاید یکی از کارهای جذاب که بر فراز این برج می‌توان کرد صرف ناهار با منظره شهر پاریس باشد.
 4. یک آزمایشگاه علمی در ایفل وجود دارد! ما نیز دلیل استقرار این آزمایشگاه در بالای این برج را نمی‌دانیم!
 5. با ۱۷ یورو می‌توانید به بالای برج بروید .هزینه بالا رفتن از برج ایفل ۱۷ یورو است. اما اگر بخواهید به طبقه دوم سر بزنید کافی است تنها ۷ یورو پرداخت کنید.

با برج ایفل آشنا شوید

معماری برج ایفل

 1. گاستو ایفل در حالی که سمفونی پنجم بتهوون را گوش می‌داد درگذشت. معمار ایفل در حال شنیدن یکی از شاهکارهای موسیقی جهان مرد و این به شهرتش افزود.
 2. این برج از ۱۸ هزار قطعه آهن شکیل شده است. این ۱۸ هزار قطعه فلزی توسط ۵/۲ میلیون پرچ به هم وصل شده‌اند.
 3. نام ۷۲ مهندس، دانشمند و ریاضی‌دان در کنار برج حک‌شده است. این افراد در ساخت این برج همکاری داشته‌اند.
 4. مارگارت تاچر و برج ایفل لقب مشابهی دارند. تاچر، یکی از معروف‌ترین نخست وزیران انگلستان در قرن بیستم و برج ایفل هر دو لقب “بانوی آهنین” را یدک می‌کشند.
 5. اولین انسان فضانورد از ایفل دیدن کرده است. در سال ۱۹۶۳، یوری گاگرین که به عنوان اولین انسان فضانورد شناخته می‌شود، از برج ایفل دیدن کرده است.

بلندترین برج دنیا ایفل

مهمترین و هیجان انگیزترین حقایق در مورد برج ایفل

توریست اپ در این مقاله قصد دارد شما را با حقایق و دانستنی های جالب برج ایفل و کشور فرانسه آشنا کند تا قبل از سفر به این کشور زیبا اطلاعات کافی داشته باشید.

 


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *