alexa بهترین جاهای دیدنی نپال و کاتمادو - توریست اپ
logo

بهترین جاهای دیدنی نپال و کاتمادو

بهترین جاهای دیدنی نپال و کاتمادو

بهترین جاهای دیدنی نپال و کاتمادو

نپال یکی از کشورهای جنوب شرقی آسیا است که در همسایگی هندوستان و کشور چین قرار دارد. این کشور هر ساله تعداد زیادی گردشگر و توریست را به سمت خود جذب می‌کند. جاهای دیدنی نپال و منظره‌های طبیعی آن مانند رشته کوه‌های هیمالیا، مهم‌ترین عامل جذب توریست به این منطقه هستند.

لینک های مرتبط
    همه چیز در مورد پاسپورت و ویزا گرفتن
    گرانترین کشورهای توریستی جهان
    لیست بهترین کشورهای دنیا برای زندگی
    ترسناک­ ترین شهربازی‌ های دنیا

برخی از گردشگران برای دیدن مناظر هیمالیا و قله اورست و کوهنوردی در این مناظر به نپال سفر می‌کنند؛ برخی دیگر علاقه مند هستند تمدن این منطقه را از نزدیک تماشا کنند و برخی به بازدید از شهرهای معروف نپال مانند کاتماندو (Kathmandu) علاقه دارند و البته بسیاری از آن‌ها امیدوارند به نوعی بیداری معنوی دست پیدا کنند. کشور نپال می‌تواند دروازه‌ای به دنیای هیجان انگیز گردشگری در آسیای شرقی باشد به گونه‌ای که تجربه‌های جدید را برای گردشگران ایجاد کرده و چشم آن‌ها را به روی تمدن‌های کهن باز می‌کند.

برای تجربه این ماجراجویی هیجان انگیز در این مقاله با توریست اپ همراه باشید.

آغاز گردشگری در کشور نپال

جاهای دیدنی نپال

بسیاری از گردشگرانی که به کشور نپال سفر می‌کنند در ابتدا به سمت جاذبه‌های گردشگری تاریخی و اعجاب انگیز شهر کاتماندو جذب می‌شوند و سپس از سایر مناطق این کشور دیدن می‌کنند. برخی از جاهای دیدنی نپال درخارج از پایتخت شامل مواردی مانند پارک ملی چیتوان (Chitwan National Park) می‌باشد؛ این پارک ملی مکان مناسبی برای تماشای حیات وحش است. شهر ساحلی پخارا (Pokhara) نیز یکی از شهرهای محبوب و دیدنی در نپال است.

علاوه بر جاهای دیدنی نپال که در فوق ذکر شد، مسافران گزینه‌های دیگری را نیز برای گردش و تفریح پیش رو دارند؛ مکان‌های دیدنی نظیر اورست (Everest)، آناپورنا (Annapurna) و لانتانگ (Lantang) نمونه‌هایی از این نواحی دیدنی هستند. در سال ۲۰۱۵ به دلیل وقوع یک زمین لرزه در نپال، آسیب‌های جدی به شهر کاتماندو و نواحی اطراف آن وارد شد. توصیه می‌کنیم اگر قصد سفر به این منطقه را دارید قبل از آن حتماً از شرایط اقلیمی آن اطلاع حاصل کنید.

بهترین و معروف ترین جاهای دیدنی نپال

۱-شهر کاتماندو ، پایتخت نپال

شهر کاتماندو ، پایتخت نپال

کاتماندو (Kathmandu)، بزرگ‌ترین شهر نپال و پایتخت این کشور محسوب می‌شود؛ همانند این شهر را در هیچ یکی از شهرهای جهان نخواهید یافت. ساختمان‌های بسیار قدیمی که در مرکز شهر واقع شده‌اند به محله‌ها و خیابان‌های شلوغ و پر رفت و آمد شهر مشرف هستند و فضای متفاوتی را در شهر ایجاد کرده‌اند. بوی متفاوتی از مغازه‌ها در فشار بیرون پراکنده می‌شود که ناشی از فروش محصولات خوراکی در مغازه‌ها است. مردم شهر کاتماندو به زندگی خود مشغول هستند و همه این‌ها در مقابل صحنه معبدهای تاریخی و مجسمه‌های آن می‌باشند.

کاتمادو پایتخت نپال

در طول چندین سال، شهر کاتماندو یکی از سه رقیب شهرهای باکتاپور (Bhaktapur) و پاتان (Patan) محسوب می‌شد. این سه شهر در فاصله بسیار کمی از یکدیگر واقع شده‌اند. مهم‌ترین قسمت شهر کاتماندو، میدان دوربار (Durbar) نام دارد؛ میدان دوربار یکی از بزرگ‌ترین میدان‌ها در میان این سه شهر است و به عنوان یک میراث ملی و جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. معابد و بناهای مختلف را با معماری، اندازه و سبک‌های متفاوت که نمادی از ادیان مختلف است می‌توان در این ناحیه مشاهده کرد. میدان دوربار در شهر کاتماندو در اثر زمین لرزه سال ۲۰۱۵ به شدت آسیب دید و بسیاری از ساختمان‌های آن تخریب شدند که البته برخی از آن‌ها مجدداً مورد بازسازی قرار گرفتند.

زیباترین جاهای دیدنی نپال و کاتماندو

۲- شهر باکتاپور (Bhaktapur)، یکی از شهرهای سلطنتی نپال

شهر باکتاپور (Bhaktapur)

شهر باکتاپور (Baktapur)، سومین شهر سلطنتی نپال، در مسیر قدیمی تجاری ناحیه تبت (Tibet) و در خارج از شهر کاتماندو واقع شده است. این مسیر تجاری برای شهر باکتاپور هم یک شریان اصلی کسب و کار و هم یک منبع درآمدزا و تولید ثروت به شمار می‌رفت. فاصله نسبتاً دور باکتاپور نسبت به شهرهای اطراف موجب شد استقلال خود را به دست آورد و به عنوان یک شهر مجزا و مستقل در نپال شناخته شود.

متمایز با ساکنین شهر کاتماندو و پاتان، جمعیت شهر باکتاپور از ابتدا پیرو آئین هندو بودند. بهترین مکان برای آغاز گردشگری در نپال، میدان دوربار است؛ مکانی که علاوه بر اینکه یک قصر سلطنتی است، معابد و مجسمه‌های بی نظیر زیادی را نیز در بر گرفته است. تمام نواحی این شهر در میراث ملی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. بسیاری از ساختمان‌های میدان دوربار در شهر باکتاپور نیز در زمین لرزه سال ۲۰۱۵ تخریب شدند.

ویزای نپال و جاهای دیدنی نپال

۳- پارک ملی چیتوان (Chitwan National Park)

پارک ملی چیتوان (Chitwan National Park)

مجزا از پیاده روی و قدم زدن در شهر کاتماندو، پارک ملی چیتوان یکی از مکان‌های جذاب برای تجربه یک تفریح هیجان انگیز در طبیعت حیات وحش در این شهر است. این پارک ملی یکی از جاهای دیدنی نپال است و مکان مناسبی برای سافاری در طبیعت و تماشای گونه‌های مختلف حیوانات وحشی می‌باشد. در ارتفاع حدود ۱۰۰ متری در برخی از نواحی این پارک، اندکی کمتر از کاتماندو در حدود ۱۴۰۰ متری، آب و هوای موسمی را می‌توان احساس کرد؛ شرایط آب و هوایی که با سایر نواحی نپال بسیار متفاوت است.

بسیاری از گردشگران برای تماشای حیات وحش از پارک ملی چیتوان در کاتماندو دیدن می‌کنند. گردش در محوطه این پارک هم از طریق پیاده روی توریست‌ها و هم سوار بر فیل‌ها و گذر از نزدیک حیوانات وحشی امکان پذیر است. در این پارک حیواناتی مانند کرگدن، ببر بنگال، بوفالو، خرس، گربه سانان وحشی و سایر جانوران زندگی می‌کنند. دلفین‌ها و کروکودیل هایی که در منابع آبی پارک ملی چیتوان زندگی می‌کنند بسیار جذاب و تماشایی هستند. بیش از ۵۰۰ گونه مختلف از پرندگان نیز در این پارک نگهداری می‌شوند که مورد جالبی برای دانشمندان و پرنده شناسان می‌باشد.

Chitwan National Park

پارک ملی چیتوان در جنوب غربی شهر کاتماندو و در نزدیکی مرز هندوستان واقع شده است. محوطه این پارک دیدنی در نپال در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. بهترین زمان برای سفر به نپال و بازدید از این پارک، ماه‌های اکتبر تا فوریه است. میانگین دمای هوا در این ماه‌ها حدود ۲۵ درجه سانتی گراد می‌باشد. میزان رطوبت هوا در این زمان بسیار بالا بوده و هوای صبحگاهی، خنک و لذت بخش است. در ماه‌های ژوئن تا سپتامبر می‌توانید شاهد بادهای موسمی و بارندگی‌های متوالی در این منطقه باشید.

نپال یکی از کشورهای بدون ویزا و بهترین جاهای دیدنی را دارد

۴- وایامهونات، معبد میمون‌ها (Swayambhunath, Monkey Temple)

وایامهونات، معبد میمون‌ها (Swayambhunath, Monkey Temple)

در تپه‌ای در غرب شهر کاتماندو در نپال، منطقه‌ای بسیار مقدس با نام معبد وایامهونات قرار دارد که پس از بنای باندهانات (Boundhanath) در این شهر، دومین مکان مقدس به شمار می‌رود. به دلیل اینکه میمون‌های زیادی در قسمت‌های متختلف بنای وایامهونات زندگی می‌کنند، این مکان به نام معبد میمون‌ها معروف شده است.

معبدمیمونها

وایامهو استوپا (The Swayambhu Stupa) در مکان‌های مختلف معبد با چشم خدایان نقاشی شده است؛ این معبد از ساختمان‌ها و معابد کوچکتری تشکیل شده است. قدمت ساخت این معبد مقدس به قرن ۱۵ میلادی باز می‌گردد. معبد وایامهونات نقش مهمی در زندگی بودایی‌های واجرایانا (Vajrayana) در شمال نپال و ناحیه تبت و به ویژه بودایی‌های نِواری (Newari) در دره کاتماندو ایفا می‌کند. زمین لرزه سال ۲۰۱۵ به ساختمان این معبد نیز آسیب‌های جدی وارد کرد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی نپال

۵-لومبینی (Lumbini)، نمادی از آئین بودا در نپال

لومبینی (Lumbini)، نمادی از آئین بودا در نپال

لومبینی یکی از جاهای دیدنی نپال و محل تولد بودا می‌باشد. برای دیدن این جاذبه گردشگری حدود ۲۵۰ کیلومتر دورتر از شهر کاتماندو در مسیر پارک ملی چیتوان و شهر پخارا حرکت کنید. این مکان زیبا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. بسیاری از گردشگرانی که از این معبد دیدن می‌کنند، پیروان آئین بودا از سراسر جهان هستند. در لومبینی می‌توان سنگ قدیمی و باستانی را مشاهده کرد به حدود قرن ۲ قبل از میلاد نسبت داده شده است و تولد بودا را به تصویر می‌کشد. معابد و آیین و رسوم این مکان برای بودایی‌ها بسیار مقدس و برای توریست‌ها بسیار جذاب و دیدنی هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *