alexa معرفی بهترین سوغات اصفهان - اپلیکیشن گردشگری توریست اپ
logo

معرفی بهترین سوغات اصفهان

معرفی بهترین سوغات اصفهان

معرفی بهترین سوغات اصفهان

اصفهان یکی از زیباترین و دیدنی ترین شهرهای ایران و حتی جهان به شمار می آید که با تلفیقی از دنیای مدرن و تاریخی هرساله گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به بازدید خود دعوت می کند.این شهر علاوه بر مکان های تاریخی  و زیبای طبیعی که گردشگران را شیفته خود کرده است، سوغاتی های زیادی هم برای هدیه و یادگاری به تمام نقاط ایران و جهان دارد که می تواند خاطره یک سفر شیرین را برای همیشه در ذهن زنده نگه دارد. سوغات اصفهان هم شامل مواد خوراکی و هم صنایع دستی زیبا می شود که هرکدام شهرتی جهانی دارند. در این مقاله چند سوغات اصفهان را که معروف هستند را به شما معرفی می کنیم.

بهترین سوغات اصفهان

۱) گز اصفهان

گز اصفهان

گز را می توان اصلی ترین سوغات خوراکی اصفهان دانست.این خوراکی شیرین و خوشمزه گرچه ممکن است با چسبیدن به دندان هایتان کمی شما را آزرده کند اما با چشیدن طعم فوق العاده آن قطعا علاقه مند به خوردن تکه دیگری می شوید!این خوراکی خوشمزه به ویژه برای گردشگران خارجی جالب به نظر می آید.این خوراکی خوشمزه ریشه گیاهی داشته و از درخت گز یا بته تهیه می شود.این درخت بیشتر در مناطق کوهستانی یافت می شود و تعداد زیادی از آن ها در شهر خوانسار استان اصفهان که آب و هوایی بختیاری و نسبتا کوهستانی دارد موجود است. در اصفهان انواع مختلفی از گزها را می توانید خریداری کنید مثلا:گز آردی،گز لقمه ای،گز سکه ای و گز انگشت پیچ.

بهترین سوغات اصفهان

۲) پولکی

پولکی

پولکی نه به اندازه گز اما بعد از آن معروف ترین خوراکی سوغات اصفهان و خوشایند برای گردشگران است.این خوراکی شیرین  به شکل ورقه های نازک و شبیه به سکه فلزی تهیه می شود. پولکی را از از شیره اضافی و باقیمانده در فرایند ساخت نبات درست می کنند و بسیاری از مردم بخصوص خود اصفهانی ها ترجیح می دهند چایی خود را به جای قند با پولکی بنوشند.

بهترین سوغات اصفهان

۳) نبات

نبات

نبات نیز یکی از معروفترین و البته خوشمزه ترین سوغات اصفهان برای گردشگران است.برای ساخت نبات ابتدا مقدار زیادی شکر را در آب جوش تا حد اشباع شدن حل می کنند سپس نخی را در آن آویزان می کنند تا در حین سرد شدن بلورهایی روی آن شکل بگیرد.نبات به دو شکل چوبی و شاخه نبات در بازار عرضه می شود.

بهترین سوغات اصفهان

۴) برشتوک

برشتوک

برشتوک از شیرینی های محلی و سنتی و بسیار خوشمزه و سوغات اصفهان است. این شیرینی را با مواد اولیه ای از جمله آرد گندم،شکر، پودر قند و هل تهیه می کنند.

بهترین سوغات اصفهان

صنایع دستی

اصفهان را می توان قطب صنایع دستی در ایران دانست که قدمتی چندین ساله دارد و بخاطر صنایع دستی های زیبایش در سراسر جهان معروف است. در ادامه شما را با تعدادی از این صنایع آشنا می کنیم.

۵) قلم زنی

قلم زنی

قلم زنی یکی از هنرهای معروف و سوغات اصفهان است که بر اشیا مختلف مانند سینی،گلدان بشقاب و جعبه شکل های مختلفی را حکاکی می کنند و طرح های بسیار چشم نوازی را به نمایش می گذارند.

بهترین سوغات اصفهان

۶) پارچه های قلمکار

پارچه های قلمکار

این پارچه ها سوغات خاص شهر اصفهان و بسیار مورد علاقه گردشگران این شهر به خصوص جذاب برای خانم هاست. این هنر را چاپ روی پارچه هم می نامند و در آن به کوبیدن قالب های معمولا چوبی آماده بر روی پارچه های مختلف مثلا کتان نقش های بسیار زیبایی روی پارچه ایجاد می کنند. این پارچه از زیباترین سوغات اصفهان به شمار می آید.

بهترین سوغات اصفهان

۷) خاتم کاری

پارچه های قلمکار

خاتم کاری از زمان صفویه در اصفهان رواج پیدا کرد البته علاوه بر اصفهان این آثار هنری و دستی را در شیراز نیز می توان به وفور یافت. در این صنعت دست هنرمند بر روی اشیا مختلفی مانند استخوان شتر، فلزهایی مثل طلا، نقره یا برنج و چوب درخت هایی مانند آبنوس یا نارنج کار کرده و آثار بسیار زیبایی را خلق می کند.

بهترین سوغات اصفهان

۸) میناکاری

میناکاری

این هنر نیز قدمتی بسیار دیرینه دارد و سالیان درازی است که گردشگران از آن به عنوان سوغات اصفهان که نمی توان از آن چشم پوشید نام میبرند. در این هنر وسایل فلزی ، چینی و یا ظروف سفالی را به زیباترین شکل ممکن با مواد رنگی تزئین می کنند.

بهترین سوغات اصفهان

۹) قلاب دوزی

قلاب دوزی

در این هنر دست زیبا که بیشتر بانوان اصفهانی در آن مهارت دارند هنرمند بر روی پارچه هایی زیبا و رنگارنگ با استفاده از نخ ابریشم قلاب دوزی، سکمه دوزی و یا گل دوزی را انجام داده و یک پارچه بسیار زیبا و سوغاتی جذاب برای گردشگران خلق می کند.

بهترین سوغات اصفهان

۱۰) کاشی سازی

کاشی سازی

کاشی یکی از سوغاتی های زیبای شهر اصفهان است که علاوه بر جذابیت آن برای گردشگران به عنوان یکی از کالای صادراتی مهم این شهر نیز به حساب می آید.کاشی های زیبای فیروزه ای رنگی که در مساجد دوران صفویه این شهر دیده می شود نشان از قدمت این هنر زیبا در این شهر دارد.

بهترین سوغات اصفهان

۱۱) ملیله سازی

ملیله سازی

ملیله سازی هنری بسیار ظریف و زیباست که بر روی نقره انجام می شود و یکی از معروف ترین و زیباترین سوغاتی های به شمار می رود که گردشگران علاقه مندم از آن را به عنوان یادگاری از شهر زیبای اصفهان با خود به همراه ببرند.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *