alexa تاج محل، جزء عجایب هفتگانه جهان ! - توریست اپ
logo

تاج محل، جزء عجایب هفتگانه جهان !

تاج محل، جزء عجایب هفتگانه جهان !

تاج محل، جزء عجایب هفتگانه جهان !

تاج محل، یکی‌از معروف‌ترین بناهای تاریخی در جهان است که عظمت و زیبایی آن توجه بسیاری از جهانیان را به خود جلب کرده است. تاج محل در هندوستان واقع شده و آرامگاه (ارجمند بانو) و یا نام دیگرش (ممتاز محل) همسر شاه جهان یکی‌از پادشاهان گورکانی هند است. او بانویی ایرانی الاصل و از خاندانی ایرانی بود که به هند مهاجرت کرده بودند.

این بنا برای ایرانیان از اهمیت ویژه ای برخوردار است ازجمله آنکه از نظر فرهنگی به فرهنگ و تمدن اسلامی تعلق دارد. نکته دیگر آنکه برخی‌از هنرمندان و سازندگان آن ایرانی تبار بودند و مهم‌تر آنکه طراحی آن بر اساس الگوهای طراحی معماری ایرانی انجام شده است. درواقع می‌توان اینچنین بیان کرد که هند در میان مناطق اسلامی، تنها سرزمینی است که فرهنگ معماری آن در دوره اسلامی بیشتر از الگوهای معماری ایرانی تاثیر پذیرفته و بدین ترتیب درواقع تاج محل را نماد و سمبلی از فرهنگ و هنر ایرانی محسوب می‌شود.

برای سفری راحت و لذتبخش اپلیکیشن توریست اپ را در گوشی هوشمند خود نصب کرده و از مزایای آن ازجمله اطلاعات مفید آب و هوایی، تبدیل ارز، مکان‌های دیدنی، مراکز خرید و همچنین مهمتر و ضروری ‌ترین ویژگی ان یعنی ترجمه صوتی و نوشتاری به ۱۰۴ زبان زنده دنیا آشنا شده و بهره‌مند شوید.

تاج محل

باغ مزار

تاج محل نوعی باغمزار است، بدین معنا که مزار یا آرامگاهی که فضای آن با یک باغ تلفیق و ترکیب شده است. نحوه ترکیب و تلفیق این فضا به گونه‌ای است که در محدوده کنونی ایران نمونه ای مانند آن وجود ندارد، اما همانطور که بسیاری از پژوهشگران و محققان ایرانی و غیر ایرانی استدلال کردند، طراحی آن بر اساس الگوهای طراحی معماری ایرانی استوار بوده است و این نکته درست است به دلیل آنکه تاج محل به عنوان یک باغمزار در تداوم و استحکام فرهنگ طراحی و معماری ایرانی ساخته شده و چنین فضا و اتمسفری در هند تا قبل از ورود مسلمانان به هند وجود نداشته است.

تاج محل مزار ارجمند بانو که او را ممتاز محل نیز می‌خواندند، می‌باشد. همچنین همانطور که از پیش بیان شد او همسر پنجمین پادشاه گورکانی ملقب به شاه جهان است.

تاج محل را می‌توان یکی‌از مجموعه‌های خاص در جهان اسلام دانست که مورخانی که در هنگام بنای آن زندگی می‌کردند، مطالبی نسبتا دقیق و جامع در ارتباط با آن نوشته اند، به گونه‌ای که درباره کمتر بنایی چنین اطلاعات دقیق و ارزشمندی در متون تاریخی یافت می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با جزئیات و بخش‌های گوناگون تاج محل تا پایان مطلب با توریست‌اپ همراه باشید.

فضای درون تاج محل

اساس معماری تاج محل از سنگ و صاروج ساخته شده است و بخش‌های درونی آن عبارتنداز؛

گنبد مرقد؛ گنبد مرقد که در اوج عمارتست سراسر از درون و بیرون از سنگ مرمر ساخته شده. سنگ مرمر به طرح قالب کاری تراشیده در آن بکار رفته است.

کلس گنبد؛ این گنبد بصورت گردان و از زرناب که مانند خورشید تابان است ساخته و پرداخته شده است.

نشیمن ها و خانه های درون فضای گنبد؛ درون گنبد در اضلاع هشتگانه آن هشت نشیمن دو طبقه بنا شده است.

فرش کرسی و فرش روضه؛ فرش کرسی این روضه از سنگ مرمر درکمال زیبایی و خوش نمایی پوشیده شده است.

کتابه درون و بیرون روضه؛ این قسمت را که به آن نیز روضه گویند با سوره قرآنی، آیات رحمانی و اسماء حسنی پرچین کاری شده که حیرت انگیز است.

مسجد؛ در قسمت غربی روضه، مسجدی بنا شده که سه چشمه از سنگ سرخ کرسی بر آن بنا شده است. مسجد از سنگ سرخ، زرد و سیاه فرش و پرچین شده است.

مهمانخانه؛ مهمانخانه قرینه مسجد قرار گرفته و خصوصیات مسجد را داراست با این تفاوت که فاقد محراب است.

ازدیگر بخش‌های جذاب عمارت می‌توان به ایوان‌ها و برج های ضلع شرقی و غربی باغ، پیشطاق‌ها، کرسی‌ها، بازارهای جلو خانه، چهارسو بازار و چهارسو کاروانسرا و غیره اشاره کرد که هریک زیبایی وصف ناپذیر خود را دربر می‌گیرد.

ویژگی‌های معماری تاج محل

عوامل، پدیده ها و اصول متعددی در نحوه ترکیب و سازمان یافتن هر فضا و ترکیب معماری موثر هستند. در گذشته شکل هیچ فضای معماری و شهرسازی بدون پیشینه تاریخی و فرهنگی و تنها با اراده یک شخص تعیین نمی‌شد. برای شناخت علل و چگونگی شکل گیری یک فضای معماری لازم است به برخی از مهمترین عوامل و پدیده‌ها توجه شود. زمینه های فرهنگی، پدیده‌های محیطی و جغرافیایی، بخش ها و عناصر تشکیل‌ دهنده مجموعه، اصول طراحی، انواع سازماندهی، مواد و مصالح و تزئینات همگی نقش مهم و چشمگیری در فضای عمارت تاریخی دارند.

تاج محل

اهداف طراحی عمارت تاج محل

اهداف کارکردی

ساختن مزار یکی‌از شیوه‌های معمول برای بزرگداشت بزرگان مذهبی یا رجال و افراد مهم اجتماعی یا کشوری بود که به ویژه از دوره ایلخانی به بعد بیشتر از گذشته مورد توجه واقع شد. در دوره گورکانیان به ساختن مزار برای بزرگان مذهبی و کشوری به‌صورت بارزی توجه داشتند و تعداد بی‌شماری مزار نیز برای بانوان دربار ساخته شد که تاج محل نمونه‌ای از آنها به‌شمار می‌رود.

اهداف فرهنگی

بسیاری از هندی ها ، ازجمله هندوها تا پیش از ورود مسلمانان به هند ساختن مزار و یادبود را برای تجلیل بزرگان یا عزیزان خود نداشتند و بسیاری از آنان اجساد را می‌سوزاندند. بنابراین نخستین نکته این است که این شیوه بصورت یک پدیده مهم اجتماعی توسط مسلمانان به آن منطقه راه یافت.

اهداف کالبدی

همجواری مزار با باغ و ترکیب آن‌ها را می توان مهمترین اهداف کالبدی این عمارت دانست. تاج محل از لحاظ کارکردی به‌عنوان یک باغ مزار و برای بازدید عموم طراحی و ساخته شده است، به‌همین سبب عرصه‌های گوناگون کالبدی ان با چنین کارکردی هماهنگ است.

اهداف محیطی و جغرافیایی

یکی‌از بارزترین جلوه‌های عمارت، قرارگیری بنا در کنار رودخانه است. رودخانه جمنا در کنار محوطه تاج محل به عنوان یک پدیده مهم جغرافیایی موجب شد که به‌جای آنکه عمارت مزار را در میان باغ بسازند، آن را در جبهه ای از باغ که در کنار رودخانه قرا داشت، برپا سازند.

ساخت مزار در کنار رودخانه موجب شد که عمارت مزار از نواحی واقع در آن سوی رودخانه یا ازسوی کسانی که ازطریق رودخانه عبور می‌کردند، به خوبی قابل مشاهده باشد.

انواع عرصه ها و اجزاء مجموعه عمارت تاج محل

تاج محل را به‌عنوان یک مجموعه مزار از عرصه‌های و عناصر متعددی تشکیل شده است که در ساده‌ترین حالت ان می توان به چهار بخش تقسیم کرد آن چهار بخش عبارتند از؛

عرصه اول، مزار؛ عرصه مزار سطح مستطیل شکل دارد. این کرسی با آجر، سنگ، ملات آهکی ساخته و پردداخته شده و روی آن را با سنگ سرخ فرش کرده‌اند. در وسط این کرسی یک کرسی دیگر به شکل مربع ساخته شده است. ایجاد کرسی دوم به این جهت بود که عمارت اصلی مزار در سطحی بالاتر از سطح کرسی اول قرار گیردو بر عظمت آن افزوده شود.

عرصه دوم، باغ؛ باغ عرصه‌ای کاملا مشخص و متمایز از سایر عرصه‌ها دارد. مربع یکی از شکل‌های کامل و به ویژه یکی‌از شکل‌های مقدس در فرهنگ طراحی معماری و شهری ایران قلمداد می‌شود.

عرصه سوم، جلو خانه؛ جلو خانه عرصه‌ای مستطیل شکل است که دروازه باشکوه باغ و مزار شکوهمند جلوه می‌دهد.

عرصه چهارم، چهارسو بازار؛ این بخش نیز مستطیل شکل است و این عرصه که با عنوان چهارسو بازار اشاره شده از بازار و چهارسرا تشکیل شده است.

اصول طراحی

اصول طراحی تاج محل نیز عناصر ویژه‌ای را شامل می‌شود که درواقع شناخت این اصول برای درک اهداف طراحی و روشهای دستیابی به آن اهداف قابل توجه است.

تاج محل یکی‌از شکوهمندترین و جذاب‌ترین نقاط دیدنی گردشگری است که برای بازدید از این سرزمین دیدنی می‌توانید به راحتی با مراجعه به جامع ترین اپلیکیشن گردشگری توریست اپ سفری لذتبخش و آسوده داشته باشید. با نصب اپلیکیشن توریست اپ از تورهای گردشگری داخلی و خارجی ان به راحتی می‌توانید بهره‌مند شوید. همچنین توریست اپ اطلاعات گردشگری، ارزی، ترجمه صوتینوشتاری به ۱۰۴ زبان زنده دنیا و امکانات ضروری را اعم‌از چگونگی رزرو هتل، اقامتگاه و یا سوئیت‌های اجاره‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگر می خواهید در مورد جاذبه های گردشگری جهان بدانید می توانید اپلیکیشن توریست اپ را دانلود کرده و قبل از سفر به مقاصد مختلف اطلاعات کافی کسب کنید.

توریست اپ همسفر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *