alexa تالاب میانکاله
logo

آخر هفته کجا بریم؟ تالاب میانکاله؛ نزدیک اما غریب

آخر هفته کجا بریم؟ تالاب میانکاله؛ نزدیک اما غریب

آخر هفته کجا بریم؟ تالاب میانکاله؛ نزدیک اما غریب

تا چه میزان تالاب میانکاله را می‌شناسید؟ آیا تا به حال و در طول عمر گرانقدر خود، زیبایی‌های کوچک و بزرگ وطن عزیزمان ایران را به تماشا نشسته‌اید؟ آیا شما نیز از آن دسته افرادی هستید که سفر کردن و ماجراجویی‌های اینچنین از آرزوهای همه دوره‌های زندگیتان بوده است؟

لینک های مرتبط
    آخر هفته کجا بریم؟ تعطیلات دو روزه در ماسوله و قلعه رودخان
    آخر هفته کجا بریم؟ سفرهای دو روزه- جواهر دشت گیلان
    آخر هفته کجا بریم؟ آبشار میلاش و هلو دشت
    آخر هفته کجا بریم؟ دریاچه چورت و چشمه باداب سورت

شاید این روزها به این می‌اندیشید که در طول عمر گرانبهای خود کمتر سفر کرده‌اید و سفر نکردن و ندیدن زیبایی‌های زمین خداوند، یکی از پشیمانی‌های شما باشد. در حالی که بسیاری از افرادی که به بسیاری از نقاط ایران و حتی جهان سفر کرده‌اند، از تعطیلات آخر هفته استفاده کرده‌اند و حتی با راه‌های ارزان سفر کردن، به خوبی آشنا هستند.

گرچه در مورد این موضوع می‌توان بسیار سخن گفت و شنید، اما با همه تفاسیر اشاره شده، توریست اپ به سراغ بررسی مکانی رفته‌ که بتوانید در طول یک آخر هفته دو روزه، به آن سفر کنید و قطعه‌ای از بهشت خداوند را ببینید. همسفر ما در این مسیر زیبا باشید و تجربیات گرانقدر خود را از این سفر هیجان‌انگیز با ما در میان بگذارید.

تالاب میانکاله، بهشت آبی پرندگان

ویژگی‌های تالاب میانکاله را بیابیم

تالاب میانکاله- طبیعت گردی- پرندگان مهاجر

۱) شبه جزیره میانکاله بی‌شک یکی از غنی‌ترین زیستگاه‌های حیات وحش ایران است، و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که آن را متمایز می‌کند، حضور پرندگان مهاجری است که جلوه ویژه‌ای به این طبیعت می‌دهد. این پرندگان راه دوری را از روسیه، تالاب ولگا و سیبری طی می‌کنند تا با حضورشان رنگ و بوی زیباتری به میانکاله ایران بدهند.

۲) این منطقه با مساحتی برابر با ۶۸٫۸۰۰ هکتار به طور کلی به دو محیط آبی و خشکی تقسیم می‌شود. تالاب میانکاله و خلیج گرگان در مجموع با مساحت ۴۵٫۰۰۰ هکتار محیط آبی آن را تشکیل می‌دهند و قسمت ساحلی، جزیره‌ها و همچنین خاک خود شبه جزیره، مجموعاً به مساحت ۲۳٫۸۰۰ هکتار محیط خشکی را تشکیل داده‌اند.

۳) این ناحیه از سال ۱۳۴۸ در لیست نواحی محافظت شده کشور قرار گرفت و پنج سال بعد از آن، پناهگاه حیات وحش نام گرفت و امروزه به عنوان یک تالاب بین‌المللی شناخته می‌شود. اهمیت این منطقه به حدی است که تنها یک سال بعد، تالاب‌های آن به عنوان یکی از سایت‌های کنوانسیون رامسر ثبت شد.

تالاب میانکاله طبیعت گردی

[icon type=”icon-bell”]دوست دارید درباره کنوانسیون رامسر بیشتر بدانید؟[icon type=”icon-bell”]

این کنوانسیون در واقع تعهدی بین‌المللی برای حمایت و انجام فعالیت‌های پژوهشی در زمینه تالاب‌های حیاتی دنیاست که نخستین بار رامسر میزبان کشورهای عضو آن بود و همین نیز بهانه‌ای برای نامگذاری آن شد. اما شاید برای درک اهمیت این ناحیه از ایران کافی است بدانید که سازمان جهانی یونسکو از سال ۱۳۵۵ آن را به عنوان «ذخیره‌گاه زیست‌کُره» معرفی کرد و در حال حاضر یکی از دوازده ذخیره گاه زیست کره ایران به شمار می‌رود.

پس اگر به این قطعه از زمین زیبای خداوند می‌روید، در حفظ و نگهداری آن، بسیار بکوشید**

تالاب میانکاله و پرندگان مهاجر آن

۴) این منطقه با پذیرایی از حدود ۲۳۰ گونه پرنده‌ مهاجر خشکی‌زی و آب‌زی بومی، به عبارتی نیمی از انواع پرندگان کشور را در خود جای می‌دهد.

۵) همچنین دارای تقریباً ۱۸۰ گونه گیاه است که با در نظر گرفتن مساحت خشکی آن تنوع چشمگیری به حساب می‌آید و انبوه‌ترین نوع گیاهی آن، انار است.

تالاب میانکاله مازنداران

چطوری به تالاب میانکاله برویم؟

با توضیحاتی که از این تالاب زیبا دادیم، آیا ترغیب شدید آخر هفته به آنجا بروید و کوبه بار زندگی خود را پربارتر کنید؟ توریست اپ، برای افرادی که در شهر تهران زندگی می‌کنند، مسیر مشخصی را بررسی کرده است که در اینجا مشاهده می‌کنید. اما اگر راه‌های دیگری را تجربه کردید، چرا که نه؟! با ما به اشتراکش بگذارید!

تور تالاب میانکاله طبیعت گردی و بهترین مقاصد گردشگری

برای رفتن به تالاب میانکاله، در مسیر پیشنهادی گوگل مپ، دو راه مشخص شده است و این موضوع را در نظر داشته باشید این مدت زمانی را با اتومبیل شخصی مشخص کرده است:
۱) جاده فیروزکوه تا تالاب که مسیر ۳۴۲ کیلومتری است و بدون وجود ترافیک اذیت کننده، در طول ۵ ساعت به این دیار دوست داشتنی خواهید رسید
۲) مسیر دوم، مسیر خاکستری، راه کمی دورتر و ۳۸۲ کیلومتری خواهد بود و در طول مدت زمان تقریبی ۶ ساعت، به آنجا خواهید رسید.

تالاب میانکاله، طبیعت گردی دوست داشتنی

میانکاله و اقامتگاه‌هایش کجا هستند؟

تالاب میانکاله

اگر قصد سفر به تالاب میانکاله را به مدت دو روز دارید، پس تنها کافی است، برای یک شب اقامت خود بیاندیشید و اگر دوست دارید هزینه های خود را مدیریت کنید، می‌توانید خود بهشهر را برای شب مانی انتخاب کنید که دارای اقامت‌گاه های بومگردی زیادی است که به سبک مازنداران قدیم بنا شده و با دیدن و بودن در آنها، حال و حوای شما به سال های دور حضور شیرین مادربزرگ‌ها بازخواهد گشت؛ خانه‌های کاهگلی، با ایوان‌هایی که رو به طبیعت بکر باز می‌شوند. فاصله شهر بهشهر تا میانکاله تقریبا ۳۵ کیلومتر است.

همچنین می‌توانید در اقامتگاه‌های محلی دهستان میانکاله، شب را سپری کنید. اگر قصد اقامت در ساری و حتی گرگان را دارید، با فاصله ۵۰ و ۱۲۰ کیلومتری به میانکاله خواهید رسید.

هزینه این اقامتگاه‌ها، برای آخر هفته‌ها نسبت به دیگر روزهای هفته بیشتر و برای یک اتاق دو نفره می‌تواند بین ۱۰۰ هزارتومان تا بسیار بیشتر متغیر باشد.

تالاب میانکاله کجاست

لوازم سفر به میانکاله

تالاب میانکاله و زیبایی های آن

۱) درست است که این منطقه جاذبه‌های طبیعی فراوانی دارد، اما شاید جای بحث نداشته باشد که جذابیت اصلی آن تماشای پرندگان یا به اصطلاح پرنده‌نگری در آن است. از این رو یک کتاب پرنده شناسی برای تشخیص نوع پرندگانی که می‌بینید همراه داشته باشید، هر چند تماشای آنها نیز لذتبخش است. برای اطمینان از این موضوع حتماً با خود دوربین دو چشمی یا تلسکوپ ببرید، چرا که بدیهی است که برخی از پرندگان آن قدر نزدیک شما نیستند که بتوانید به راحتی با چشمان غیر مسلح ظرافت‌های شگفت‌انگیزشان را به تماشا بنشینید.

۲) در برخی از جاهای میانکاله مجبور خواهید شد از میان آب و گل بگذرید پس یک جفت چکمه راحت هم نیاز است.

۳) برای اینکه توسط پرندگان دیده نشوید و بهتر آنها را ببینید سعی کنید لباسی همرنگ با طبیعت همراه داشته باشید و البته یک کلاه آفتابگیر همرنگ چون باید کلی زیر آفتاب کمین کنید.

۴) تماشای پرندگان میانکاله حتی تا ساعت‌ها وقت می‌برد، پس به سکوت، حوصله و یک وعده غذای سبک یا یک میان‌وعده احتیاج خواهید داشت.

۵) در آخر یک پاکت مناسب به عنوان کیسه زباله همراه داشته باشید تا در آلودگی طبیعت کمتر سهیم باشید.

۶) تلاش کنید تا از عطر و ادکلن و حتی لوازم آرایش استفاده نکنید، چرا که باعث حساسیت حیوانات می‌شود و نخواهید توانست پرندگان زیادی را ببینید، چرا که آنها وجود شما را بدین طریق حس خواهند کرد و از شما فرار خواهند کرد.

۷) شما نمی‌توانید وسایل شکار و ماهیگیری با خود حمل کنید و توسط نگهبانی آنجا، بسیار کنترل خواهد شد.

۸) فصل پاییز، مکان های زیبایی برای گردشگری دارد و البته فصل مشاهده پرندگان مهاجر هم فصول سرد سال است: پس اواخر آبان تا اسفند را برای این ماجراجویی انتخاب کنید. چرا تابستان نروید؟ در این فصل بیشتر پشه‌ها و دام‌های اهلی میزبان شما خواهند بود، تا پرندگان مهاجر.

تالاب میانکاله دنیای کجاس

آسیب‌ها و خطراتی که میانکاله را تهدید می‌کنند

تالاب میانکاله و آلودگی های آن- طبیعت گردی

متاسفانه در روزگاری هستیم که شاید اصلاً نتوان گوشه‌ای از طبیعت را پیدا کرد که از صدمه و تخریب بشر در امان مانده باشد. این مصائب برای زیستگاه‌هایی مانند میانکاله می‌تواند بیشتر و عمیق‌تر باشد چرا که هم خودشان و هم حیات وحشی که مهمانشان هستند حساسیت بالاتری دارند.

خشکسالی از یک طرف و اجرای طرح‌هایی که به اصطلاح قرار است باعث توسعه شوند، هنوز غیر از آلودگی و کم آبی دستاورد چشمگیری نداشته‌اند. از دکل‌های برق، مخابرات و نیروگاه نکا هم که بگذریم حتی آلودگی نوری پروژکتورها، خواب را از چشم حیوانات گرفته و ساعت بیولوژیک آنها را دچار اختلال کرده است.

تالاب مبانکاله-طبیعت گردی- پرنده نگری

همه اینها تازه نیمی از تمام فجایع محیط زیستی آنجا نیست وقتی از آتش‌سوزی‌های عظیم آن منطقه باخبر می‌شوید یا می‌بینید چطور شکار و صید غیر ضروری و بی رویه حتی گونه‌های در حال انقراض را هم تهدید می‌کند و این طبیعت مظلوم حتی به تعداد کافی محیط‌بان ندارد و آنهایی هم که هستند از حمایت مناسبی برخوردار نیستند که امروز جمعیت یک میلیونی پرندگان مهاجر میانکاله به پانصد هزار رسیده است.

عدم مدیریت صحیح امکانات سخت‌افزاری موجود، کمبود یا عدم وجود سامانه‌های حفاظتی نوین، عدم وجود طرح جامع محافظت، هدایت فاضلاب‌ها به درون تالاب، زمین‌خواری و مجوز ساخت سازه‌های سنگین در اطراف پناهگاه حیات وحش، برداشت بی‌رویه از تمشک و انار، عدم اختصاص منطقه ویژه گردشگری و همچنین حضور بیش از حد افراد آموزش ندیده در منطقه که طبیعت را آلوده می‌کنند و به آن آسیب می‌زنند، برخی از دیگر عوامل تخریب این قسمت بی‌نظیر از طبیعت ایران است.

تالاب میانکاله بهشهر

دریافت مجوز بازدید تالاب میانکاله

تالاب میانکاله و پرندگان مهاجر

اختیار صدور این مجوز بر عهده سازمان محیط زیست بهشهر است که غیر از روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی در دیگر روزهای هفته از ساعت ۰۷:۱۵ تا ۱۴:۱۵ در حال کار است. برای گرفتن مجوز باید به ریاست سازمان نامه‌‌ی درخواستی بنویسید و در آن نام، نام خانوادگی، کد ملی، تعداد همراهان، وسیله نقلیه، همینطور تاریخ و زمان بازدید را قید کنید. شما این نامه را حضوری و یا از طریق فکس می‌توانید ارسال کنید. شماره تماس این اداره ۰۱۱۳۴۵۲۲۷۵۳ است.

تالاب میانکاله ایران

سخن پایانی

توریست اپ، اپلیکیشنی است که تلاش می‌کند اطلاعات خوب و کاملی از مناطق گردشگری ایران و دنیا را ارائه دهد و در عین حال، مجهز به بخش ترجمه آنلاین است. اگر به دنبال داشتن همرای مطمئن در سفر هستید، پیشنهاد می‌کنیم این اپلیکیشن را دانلود کنید و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

[icon type=”icon-googleplay”] دانلود نرم افزار توریست اپ برای اندروید

[icon type=”icon-appstore”]دانلود نرم افزار توریست اپ برای ios

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *