alexa تالاب های ایران
logo

معرفی تالاب های ایران ، بهشت های جزیره ای ایران

معرفی تالاب های ایران ، بهشت های جزیره ای ایران

معرفی تالاب های ایران ، بهشت های جزیره ای ایران

تاکنون از بخش های طبیعی ایران، کمتر سخن گفته ایم و امروز قصد داریم به سراغ تالاب های ایران برویم. تالاب ها مناطق زیبایی هستند و اگر بخواهید با دیدی تخصصی به این مناظر طبیعی نگاه کنید، باید بدانید، تالاب (wetland)، مناطقی است که مشخصه اصلی آنها حضور آب است و این آب می‌تواند شور و یا شیرین باشد. در عین حال، در فصولی از سال، این آب می‌تواند به کمترین مقدار خود برسد و جالب است بدانید، در مناطق مختلفی از ایران، تالاب های زیبایی با مناظر گوناگون وجود دارند.

وجود آب باعث رشد گیاهان آبزی مانند نیلوفر و نی می‌شود و مکان مناسبی برای پرورش انواع پرنده‌های آبزی و مهاجر می‌شود. در عین حال، مناظر بسیار زیبایی را خلق می‌کنند که می‌تواند گزینه مناسبی برای ماجراجویی‌های آدمی باشد.

با این تفایر، توریست اپ، در این مقاله سراغ تالاب های ایران رفته و تلاش کرده علاوه بر آنکه لیستی از انواع تالاب ها را ارائه می‌دهد، تعدادی از آنها را با تفصیل بیشتری توضیح دهد. با ما همراه این جستجوی طبیعت گردی شوید.

فهرست تالاب های ایران

لیست تالاب‌های ایران

انواع تالاب های ایران

ابتدا لیست تقریبا کاملی از انواع تالاب های ایران را آورده‌ایم که از منابع تخصصی مانند طرح حفاظت تالاب‌ها جمع‌آوری شده است. بعد از این لیست، به چند مورد از مهم‌‌ترین تالاب‌های ایران با جزییات بیشتری اشاره کرده‌ایم.

۱٫ بیشه دالان در استان لرستان
۲٫ تالاب آقگل در استان همدان
۳٫ تالاب آلاگل در استان گلستان
۴٫ تالاب آلماگل در استان گلستان
۵٫ تالاب استیل در استان گیلان
۶٫ تالاب انزلی در استان گیلان
۷٫ تالاب تنگلی در استان گلستان
۸٫ تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری
۹٫ تالاب شادگان در خوزستان
۱۰٫ تالاب کمجان در استان فارس
۱۱٫ تالاب سولدوز در آذربایجان غربی
۱۲٫ تالاب شورگل در آذربایجان غربی
۱۳٫ تالاب کانی برازان در آذربایجان غربی
۱۴٫ تالاب کیاکلایه در گیلان
۱۵٫ تالاب گاوخونی در اصفهان
۱۶٫ تالاب گندمان در چهارمحال و بختیاری
۱۷٫ تالاب لیپار در سیستان و بلوچستان
۱۸٫ تالاب میقان در اراک
۱۹٫ تالب لپو و پلنگان در مازندران
۲۰٫ تالاب پریشان در فارس
۲۱٫ تالاب ساهون در مازندران
۲۲٫ دریاچه هامون در سیستان و بلوچستان
۲۳٫ تالاب قوری گول در آذربایجان شرقی
۲۴٫ تالاب لمبیر ملکی در هرمزگان
۲۵٫ تالاب مانداب عینک در گیلان
۲۶٫ تالاب هورالعظیم در خوزستان
۲۷٫ تالاب گمیشان در استان گیلان
۲۸٫ تالاب بندعلی خان در ورامین
۲۹٫ تالاب زریوار استان کردستان
۳۰٫ تالاب فریدونکنار استان مازنداران

تالاب های ایران چیست

تالاب انزلی

لیست تالاب های ایران

تالاب انزلی نامی آشنا برای ایرانیان و حتی خارجیان است و در دسته جاذبه های گردشگری استان گیلان قرار می‌گیرد. این تالاب یک منبع بزرگ آب شیرین محسوب می‌شود که دورتادور آن روستاهای محلی قرار گرفته‌اند. انزلی راه آب بزرگی است که به دریاچه خزر ختم می‌شود. این تالاب از نظر جغرافیایی در پایانه جنوبی شهر انزلی قرار دارد و از نظر آب و هوایی نیز شرایط معتدلی را شامل شده است. میزان رطوبت برای این بخش بین ۷۰ الی ۷۵ درصد اعلام شده است و میزان بارندگی در طول سال نیز ۲ هزار میلیمتر است.

تنوع زیستی کم نظیر تالاب انزلی، دلیل شهرت آن است. در این تالاب ۱۵۰ گونه پرنده، ۴۶ گونه ماهی و همینطور ده‌ها پستاندار وجود دارد (تالاب میانکاله، یکی از تالاب‌های مشهور برای حضور پرندگان مهاجر است که پیش‌تر به آن اشاره کردیم). دوزیستان و خزندگان و همینطور ۱۰۰ گونه علف نیز برای این منطقه به ثبت رسیده است. درجه حرارت این تالاب ۱۵ درجه سلسیوس تخمین زده شده است. این در حالی است که در خلال ماه‌های سرد و گرم دستخوش یک سری تغییرات نیز می‌شود. به عنوان مثال در ماه مرداد شاهد دمای ۳۰ درجه‌ای برای این تالاب هستیم.

بهترین فصل بازدید از تالاب انزلی فصل تابستان اعلام شده است، اما بهار نیز انتخاب خوبی برای بازدید از تالاب انزلی خواهد بود. در نظر داشته باشید که وضعیت جوی سالم، رطوبت کمتر، طولانی بودن روز،  همگی از موضوعات مهم بازدید از تالاب‌های ایران محسوب می‌شود.

تالاب های ایران در کنوانسیون رامسر

تالاب زریبار (زریوار)

تالاب های طبیعی

این تالاب که عده‌ای نیز نام آنها را زریوار خطاب می‌کنند، در یکی از شهرهای غربی ایران، مریوان استان کردستان قرار دارد و به واسطه بازارچه مرزی باشماق شهرت یافته است. ارتفاع این تالاب از سطح دریا ۱٫۲۸۵ متر برآورد شده است و زمستان‌های بسیار سردی دارد. عموماً تالاب در فصل زمستان یخ زده است و این فصل زمان خوبی برای بازدید از تالاب نخواهد بود.

افرادی که علاقمند به کوهنوردی و یا ماهیگیری هستند در بازدید از این تالاب بسیار لذت خواهند برد. حواشی تالاب شاهد جنگل‌های انبوه و نیمه انبوه هست و گونه‌های گیاهی غالب آن، درختان بلوط است. ماهیان بومی این منطقه سیاه ماهی خال دار و عروس ماهی است و البته امور و کپور نیز در برخی از فصل‌های سال در این منطقه دیده می‌شود. از پستانداران این منطقه می‌توان به روباه، گراز و خرگوش اشاره نمود و البته سگ آبی، قوچ ارمنی و همستر طلایی نیز از دیگر حیوانات این منطقه محسوب می‌شود.

بهترین فصل بازدید از این تالاب بهار و تابستان اعلام شده است، زیرا هوا مطبوع‌تر است و می‌تواند یک انتخاب بی نظیر محسوب شود.

مهم ترین تالاب های ایران

تالاب فریدونکنار

تالاب های ایران

این تالاب در جاده ساحلی بین شهر فریدونکنار و بابلسر در استان مازندران قرار دارد و یکی از زیباترین کلونی‌های پرندگان محسوب می‌شود. شما می‌توانید در این تالاب یکی از نادرترین گونه پرندگان یعنی امید نادیوژنی را شکار نمایید. این منطقه به طور کلی در چند سال خرید صیدگاه برای شکارچیان نیز محسوب شده است اما یک سری قوانین جدید برای جلوگیری از شکار غیرمجاز برای این تالاب در نظر گرفته شده است. در بازدید از تالاب‌های ایران بهتر است زمان سفر را درست تنظیم نمایید.

تعداد تالاب های ایران

تالاب کانی برازان قره داغ

تالاب های ایران

این تالاب در مسیر جاده مهاباد قرار دارد و یکی از مهمترین تالاب‌های دریاچه ارومیه محسوب می‌شود که آب خود را از چشمه‌ها و همینطور بارندگی تأمین می‌کند. این تالاب یکی از پناهگاه‌های مهم حیات وحش در آذربایجان غربی هم محسوب می‌شود و شرایط محیطی آن بسیار خاص در نظر گرفته شده است. به طور کلی منطقه کانی برازان از سال ۸۳ تا به امروز به عنوان منطقه شکار ممنوع محسوب شده است. پوشش گیاهی این منطقه نیزار است. بازدید از تالاب آزاد است و بهترین زمان بازدید از آن نیز فصل تابستان و یا پاییز عنوان شده است.

تالاب های ایران کجاست

تالاب پایتخت بند علی خان

فهرست تالاب های ایران

این تالاب در ۳۵ کیلومتری شهرستان ورامین از استان تهران قرار دارد. وضعیت سلامت این تالاب بسیار بد است، به طوری که در طول چند سال گذشته فاضلاب و پساب‌های شهرک‌های صنعتی وارد آن شده است و به نوعی سلامت تالاب را به خطر انداخته است، اما زمستان‌ها هنوز هم موقعیت خوبی برای پرندگان این بخش محسوب می‌شود و می‌توانند از آن استفاده نمایند.

تا به امروز ۱۴۴ گونه پرنده در این تالاب دیده شده است که ارزشمند است. این تالاب به شکل مربعی است و طول آن در فصل زمستان به ۷۰۰ متر نیز می‌رسد. دسترسی به این تالاب از سمت تهران کار ساده‌ای است و زمان زیادی را در بر نمی‌گیرد. برای بازدید از این تالاب می‌توانید فصل پاییز و یا زمستان را انتخاب نمایید. هر یک از تالاب‌های ایران زیبایی‌های مخصوص به خود را دارند.

تالاب های ایران نقشه

تالاب میقان

فهرست تالاب های ایران
این تالاب در استان مرکزی قرار دارد و به تازگی به عنوان یک منطقه حفاظت شده برای شکارهای ممنوع در نظر گرفته شده است. این تالاب در طول سال میزبان هزاران پرنده مهاجر است که از سمت شمال روسیه به آن سفر کرده‌اند.

این تالاب به طور دقیق در ۱۵ کیلومتری اراک قرار دارد و نزدیک به روستای داوودآباد است بازدید از این تالاب سبب می‌شود که بتوانید از فضای موجود لذت ببرید میزان بارندگی در سالهای اخیر در این تالاب متناسب شده است و در آن ۱۲۰ هزار درنا زندگی می‌کند که به نوعی مکانی امن برای پرندگان درنا محسوب می‌شود.

بازدید از این تالاب در فصل‌های بهار و زمستان می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

تالاب های ایران چیست

تالاب گمیشان

تالاب های ایران

این تالاب در محدود شهرستان گمیش از استان گلستان قرار دارد که به زبان ترکمنی به معنای تپه نقره‌ای است. این منطقه یکی از بکرترین تالاب‌های ایران بوده است. در طول سال ماهیگیران زیادی به بازدید از این تالاب می‌آمدند. مکانی پرآب و پر از پرندگان و نیزارها.

لیست تالاب های ایران

اما امروزه دیگر خبری از آن همه زیبایی نیست. این تالاب به همت مسئولان و استفاده نامناسب از این دریاچه خشک شده است. در حالی که می‌توانست یکی از بهترین تالاب های ایران باشد.

توریست اپ در این مقاله تلاش کرد تا تعدادی از مهم ترین تالاب های ایران را معرفی کند. اگر موفق شده اید به این تالاب ها سفر کنید، می توانید از وضعیت این تالاب ها با ما سخن بگویید و ماجراجویی های خود را با ما در میان بگذارید.

دانلود نسخه ios از سیب اپ

 دانلود نسخه اندروید از کافه بازار

 دانلود مستقیم نسخه ios

 دانلود نسخه اندروید از گوگل پلی

 دانلود مستقیم نسخه ios

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *