alexa جاذبه گردشگری ایلام
logo

جاذبه گردشگری ایلام ، عروس زاگرس

جاذبه گردشگری ایلام ، عروس زاگرس

جاذبه گردشگری ایلام ، عروس زاگرس

کاش می‌شد همه شهرهای ایران را به گردش و تفریح برویم؛ به قصد کشف همه زیبایی‌هایی که در این سرزمین پهناور گنجانده شده و بخش عظیمی از آنها، جاذبه‌های گردشگری طبیعی هستند و تمدن و مکان‌های تاریخی به جا مانده از دوران‌های مختلف نیز داستان دیگری دارند. جاذبه گردشگری ایلام را نیز می‌توان در میان این همه زیبایی قرار داد.

لینک های مرتبط
    جاهای دیدنی تهران و ایران ، ثبت شده در یونسکو
    دانستنی‌هایی از قوانین ایران
    بهترین جاذبه های گردشگری ایران ، از مرداب هسل تا چشمه باداب سورت
    جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

اما ما چرا شما را مجاب به دیدن زیبایی های ایلام می‌کنیم؟ چرا که شهری قدیمی و به جا مانده از ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد است. مورخان یونانی، داستان جالبی از این مردمان می‌کنند: افراد ساکن در کوه عظیم زاگرس، بیشتر مواقع به نبرد و جنگ مشغول بوده‌اند. آب و هوای بسیار متنوعی را در این استان خواهید یافت: از آب و هوای بسیار سرد و یخ‌بندان در بعضی مناطق آن تا مناطقی نیمه بیابانی و گرم و این همه به راحتی شکوه و عظمت این سرزمین پهناور را نشان می‌دهند. از همین روست که دوستداران طبیعت و طبیعت‌گردان حرفه‌ای، ایلام را به عروس زاگرس می‌شناسند. پس چه زیبا خواهد شد در این وطن گردی و به ویژه ایلام گردی با توریست اپ همراه شوید.

جاذبه گردشگری ایلام

۱) آسیابهای آبی قدیمی

جاذبه گردشگری ایلام

استان ایلام دارای آسیاب های آبی قدیمی بسیاری است که تعدادی از آنها در حال حاضر نیز مورد استفاده قرار می گیرند. اگر مطالب ما را خوانده باشید، متوجه خواهید شد که کشور هلند نیز به آسیاب‌هایش معروف است و یکی از نمادهایش می‌باشد. از این آسیابهای قدیمی و تاریخی شهر ایلام می‌توان به آسیابهای قبا، کاظم بگه تنوره خان، کلای و قبادبگ، و آسیاب‌های بسیار دیگری اشاره کرد که در خود ایلام و دیگر شهرهای آن وجود دارند. پیشنهاد می‌کنیم حداقل یک تا دو مورد از این آسیاب های زیبا را در لیست تماشایی خود از شهر ایلام قرار دهید.

جاذبه گردشگری ایلام

۲) سنگ نوشته آشوری (گلگل)

جاذبه های دیدنی ایلام

سنگ نوشته گلگل ملکشاهی در کنار روستای گلگل در فاصله ۲۵ کیلو متری شهر ایلام قرار دارد. قدمت این اثر تاریخی به دوران آشور بانیپال می رسد، یعنی حدود سه هزار سال پیش. بر روی سنگ نوشته، نقش پیکره یک سرباز آشوری با کلاه خود، ماه و ستاره در بالای سر آن در حالیکه پیکانی در دست دارد، دیده می شود. در قسمت پایین این سنگ نوشته جملاتی به زبان میخی دیده می شود. سنگ نوشته جالب دیگری را در نقش رستم استان شیراز خواهید یافت.

جاذبه گردشگری ایلام

۳) تپه ورکبود

جاهای دیدنی ایلام

در حدود ۲۰ کیلو متری شمال غربی ایلام، نزدیک رود کشکان، تپه ورکبود قرار گرفته است. باستان شناسان طی حفاری در این تپه به تعداد زیادی گور دست یافته‌اند که تعدادی از آنها را قلوه سنگهای نامنظم در بر گرفته و اشیاء فلزی که در آنجا کشف گردیده، از جنس مفرغ و آهن می باشند. می‌توانید در کشور فرانسه، نیز این گورها را بیابید که آنقدر زیاد هستند که به صورت منظم اسکلت‌ها را کنار هم چیده‌اند.

جاذبه گردشگری ایلام

۴) تالاب سیاب دریوش

مکان های دیدنی ایلام

ایران، دارای تالاب‌های فراوانی است که متاسفانه بسیاری از آنها مانند تالاب گاوخونی در اصفهان و تالاب شادگان در خوزستان، رو به خشکی رفته‌اند. اما تالاب سیاب دریوش، در جنوب غربی بخش ملکشاهی قرار دارد و مساحت آن در حدود چهار (۴) هکتار است. حداقل درجه حرارت در این تالاب ۱۴ درجه سانتی گراد و متوسط بارندگی سالیانه آن بیش از ۶۰۰ میلیمتر است. این تالاب همواره آب دارد و به دلیل واقع شدن در ناحیه کوهستانی از آب و هوای سردی برخوردار است.

جاذبه گردشگری ایلام

۵) تالاب زمزم

جاهای دیدنی ایلام

تالاب زمزم در ۷۴ کیلومتری شرق شهر ایلام واقع گردیده است. مساحت آن در حدود یک هکتار و ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد ۶۷۵ متر است. این منطقه پوشش گیاهی مناسبی دارد. بارش باران و چشمههای زیرزمینی باعث گردیده است این تالاب از تالاب های دائمی استان ایلام محسوب شود.

جاذبه گردشگری ایلام

۶) تالاب چکر

تالاب چکر در غرب ایلام و در منطقه بولی قرار گرفته است. مساحت آن در حدود ۳ هکتار و ارتفاع آن ۶۰۰ متر است. عمق آن در حدود ۲٫۵ متر است. با اینکه این تالاب در منطقه گرمسیری قرار دارد، اما در تمام فصول سال، دارای آب است.

جاذبه گردشگری ایلام

۷) قلعه سه کسان

جاهای دیدنی ایلام

در جنوب غربی دره شهر و بر روی ارتفاعات صخره ای حد فاصل ارتفاعات کبیر کوه و دشت دره شهر در بالاترین منطقه قلعه ای بزرگ موجود می باشد که به نام سه کسان یا سه کسون خوانده می شود. این قلعه یکی از بزرگترین و گسترده ترین قلعه های دوره ساسانی در منطقه بوده است و با قلوه سنگ و گچ ساخته شده است . دیوارهای آنن جهت غیر قابل دسترس بودن بر روی صخره ها ساخته شده است. همچنین این قلعه همانند شهر یزد دارای آب انبارهای قدیمی است.

*راستی اگر دوست دارید با شهرهایی که دارای قلعه‌های فراوان هستند، آشنا شوید، ما شما را به مقاله جاهاهای دیدنی اسپانیا راهنمایی می‌کنیم*

جاذبه گردشگری ایلام

۸) قلعه هزارانی

مکان های دیدنی ایلام

این قلعه در امتداد جاده آبدانان-مورموری و در ابتدای روستای هزارانی قرار گرفته است. ارتفاع تقریبی قلعه،  ۱۰ متر بوده و با سنگ و گچ ساخته شده است و قدمت آن به دوران ساسانی بر می گردد.

جاذبه گردشگری ایلام

۹) قلعه سام

جاهای دیدنی ایلام

این قلعه سام در شهرستان شیروان چرداول، در نزدیکی روستای چم بور از توابع بخش هلیلان قرار گرفته است. قدمت این قلعه هم به اوایل دوران ساسانی بر می گردد و بیشتر جنبه نظامی و دفاعی دارد، زیرا قلعه در نقطه ای غیر قابل دسترس ساخته شده و سنگ، گچ، ساروج و ملات مصالحی است که در ساخت آن بکار رفته است.

جاذبه گردشگری ایلام

۱۰) آبشار گچان

جاذبه گردشگری ایلام

از قلعه‌ها که عبور کنیم، به مناظر طبیعی دیگری در ایلام خواهیم رسید: آبشار گچان که در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شهر ایلام و در میان دره گچان قرار گرفته و مزین به درختان تنومند گردو شده است. طبیعتی زیبا و پوشیده با لباس سبز که همراه با خزان، به رنگ‌های متنوعی درمی‌آید. پس در اوایل پاییز هم دیدن این شهر و این مکان می‌تواند عالی باشد.

*مقاله بهترین شهرها در پاییز را از دست ندهید*

جاذبه گردشگری ایلام

۱۱) آتشکده موشکان

جاهای دیدنی ایلام

آتشکده موشکان در فاصله ۳ کیلومتری شهر سرابله قرار دارد و قدمت آن به دوران ساسانیان برمی‌گردد. این آتشکده از ساروج و سنگ ساخته شده و در سال‌های دور بسیار تخریب شده بود. اما به همت اداره میراث فرهنگی و گردشگری، در سال ۱۳۸۲ زیرزمین آن بازسازی و ترمیم شد.

جاذبه گردشگری ایلام

۱۲) گورستان چنار

مکان های دیدنی ایلام

این بنا در ناحیه ی چنار باش ایلام قرار گرفته است و قدمت آن به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد بازمی‌گردد. با بررسی گورهای کشف شده از این منطقه، مشخص شد که مردگان را داخل خمره های کوچک و بزرگ، و همراه لوازم شخصی دفن می‌کرده اند. این رفتار را در کاوش‌های انجام شده از اهرام ثلاثه مصر نیز یافته‌اند.

توریست اپ امروز به سراغ جاذبه های دیدنی ایلام رفت و تلش کرد تعدادی از آنها را بررسی کرد؛ اما اگر شما به عنوان یک خواننده اهل ایلام، مطلب ما را می‌خوانید و یا به این دیار سفر کرده‌اید، تجربیات و آگاهی‌های خود را با ما در میان بگذارید. راستی با دانلود نرم افزار توریست اپ، خواهید توانست، به صورت رایگان، از دایره‌المعارف گردشگری ما نیز استفاده کنید.
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *