alexa جاهای دیدنی آنتالیا ، شهر زیبای ساحلی - توریست اپ
logo

جاهای دیدنی آنتالیا ، شهر زیبای ساحلی

جاهای دیدنی آنتالیا ، شهر زیبای ساحلی

جاهای دیدنی آنتالیا ، شهر زیبای ساحلی

یکی از مراکز توریستی و تفریحی در ترکیه، شهر زیبای ساحلی آنتالیا است؛ آنتالیا بزرگترین خط ساحلی ترکیه را دارد و بعد از استانبول ، یکی از بزرگترین مراکز گردشگری و جذب گردشگر در ترکیه محسوب می‌شود. آنتالیا به دلیل سرسبزی که دارد، سالانه گردشگران زیادی را را به خود فرامی‌خواند که بخشی از آن به دلیل صنعت ماهیگیری و تردد کشتی‌های غول‌آسا و تفریحی آن است. به این ترتیب، جاهای دیدنی آنتالیا می‌تواند چند روز از سفر شما را به خود اختصاص دهد و در عین حال تجربیات گرانبهایی را به شما بیفزاید.

توریست اپدر این مقاله، به سراغ آنتالیا و جاهای دیدنی آن رفته و تلاش کرده است، تعدادی از زیبایی‌های این شهر زیبا و ساحلی را به تصویر بکشد. همسفرمان باشید در این سفرگردی زیبا و مهیج!

از آنتالیا چه می‌دانیم

روزهای آفتابی و درخشان و شب‌های آرام را در آنتالیا خواهید یافت. این شهر برای کودکان هم سهم بزرگی کنار گذاشته است. به عنوان مثال پارک آبی، سرزمین دلفین‌ها و آکواریوم غول آسا از آن دست تفریحات مهیج و دوست‌داشتنی است.

همه فصل ها برای گردشگری در آنتالیا مناسب است، چرا که این شهر در کنار خط ساحلی مدیترانه قرار گرفته و از آب و هوای مطبوع برخوردار است. خود مردم آنتالیا، این شهر را بهشت روی زمین می‌دانند که یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌هایش، درختان انبوه پالم است که سایه  و نسیم خنکی ایجاد می‌ کنند. همچنین این شرایط مدیترانه‌ای در زمستان نیز، آب و هوای معتدل و بارانی را فراهم کرده است.

جاهای دیدنی آنتالیا و ترکیه

۱) کاله ایچی Old City Marina

کاله ایچی | ازجاهای دیدنی آنتالیا

کاله ایچی را آنتالیای قدیم میشناسند. در این منطقه تاریخی، خانه ها به سبک زمان عثمانی با سقف های قرمز و کوچه های سنگ فرش شده است. تا زمان جنگ جهانی دوم کاله ایچی همان آنتالیا بود پر از خیابان های پر پیج و خم، دیوارهای سنگی بزرگ و خانه های قدیمی زیبایش.

در آنجا شما شاهد هتل های درجه یک هم هستید و میتوانید سوغاتی مخصوص ترکیه را خریداری کنید. گالری های هنری و رستوران های ترکی هم در آنجا بسیار یافت میشود تا شما بتوانید به راحتی غذاهای ترکیه‌ای مانند کباب ترکی را بخورید. بعضی از مکان های گردشگری معروف مانند میدان اصلی( کاله کپیسی)، قلعه بزرگ و برج ساعت در این شهر قدیمی است. همچنین مسجد محمت پاشا نیز در کاله ایچی میباشد.

امروزه کاله ایچی با قوانین خاص ساخت و ساز، در حفظ بناهای تاریخی خود میکوشد.

جاهای دیدنی آنتالیا و ترکیه

۲) برج ساعت آنتالیا Clock tower

برج ساعت آنتالیا

همین که وارد آنتالیا ی قدیم یا همان کاله ایچی شوید شما برج ساعت معروف را خواهید دید. در قدیم ۸۰ برج مستحکم برای حفاظت از شهر ساخته شده ولی امروزه فقط همین یک برج به جا مانده است. این برج در اواخر قرن نوزدهم با شکلی مربعی  و با سنگ ساخته شده است.

این برج دو طبقه است و در طبقه فوقانی آن نقشه ای گرد و مدور دارد اما طبقه زیرین آن مربعی شکل است.

جاهای دیدنی آنتالیا و ترکیه

 

۳) سواحل لارا و کنیالتی Konyaaltı and Lara beaches

سواحل لارا و کنیالتی از جاهای دیدنی آنتالیا

همان طور که در بالا ذکر کردیم، آنتالیا سواحل بسیار چشم نوازی دارد. در بین این سواحل دو ساحل لارا و کنیالتی از بهترین سواحل آنتالیا هستند. ساحل لارا به دلیل زیبایی و تمیزی آن معروف میباشد و دارای موتور اسکوتر است. میتوانید به راحتی این موتور های اسکوتر را کرایه کنید و در کنار دریا لذت ببرید.

در ساحل کنیالتی یک پارک آبی هیجان انگیز پر از وسایل و اسباب بازی های آبی مخصوص کودکان وجود دارد و یک استخر زیبا که دلفین ها برای تان هنر نمایی میکنند. زیبایی این ساحل با وجود شهر کوچک ماکتی مینیاتوری دو چندان میشود زیرا تمام دیدنی های ترکیه به اندازه ۲۰ برابر کوچک‌‌تر در ان جا میشود دید.

 

جاهای دیدنی آنتالیا و ترکیه

۴) موزه آنتالیا Antalya museum

موزه آنتالیا یکی از جاهای دیدنی آنتالیا

موزه معروف آنتالیا در سال ۱۹۲۲ توسط یک معلم به نام سلیمان فکیری ارتن تاسیس شد. این موزه خیره کننده شامل تمامی آثار باستان شناسی، تاریخی و زیر زمینی آنتالیا را به نمایش میگذارد.  در داخل موزه شما شاهد تاریخ ترکیه، خرابه های دوران برنز تا بیزانس خواهید بود. این موزه دارای ۱۳ گالری که شامل قسمت های کودکان، گالری های ما قبل تاریخ، سفالگری ، مجسمه خدایان، موزاییک ها و تندیس های قدیمی میباشد. اگر به تاریخ و فرهنگ کشورهایی چون ترکیه علاقه دارید، این موزه را ۱۰۰% از دست ندهید.

 

جاهای دیدنی آنتالیا و ترکیه

۵) مناره ییولی Yivli Minaret

مناره ییولی از جاهای دیدنی آنتالیا

این مناره در کنار “کوولیی” ساخته شده است که خود کوولیی از هفت بنای مختلف ساخته شده است.

  1. مسجد منار ییولی: این مسجد مساطیلی و دارای شش گنبد است. تا زمان ساخته شدن موزه جدید، به عنوان موزه باستان شناسی از ان در انتالیا استفاده میشد.
  2. نار ییولی: مناره ییولی یکی از متمایز ترین دیدنی های آنتالیا است که سمبل این شهر هم مینامند. این مناره توسط “علاءالدین کیقباد” سلطان سلجوقی ساخته شده است تا نمادی برای سلجوقیان باشد. این عمارت متعلق به قرن ۱۴ هست ولی هنوز هم مور استفاده قرار میگیرد.
  3. مدرسه: یک نوع مدرسه شبیه اکادمی های امروز ولی دارای ۴ ایوان است. مدرسه مستطیلی شکل و مثل اکثر بناهای دوره سلجوقیان یک دروازه سنگی کنده کاری شده دارد.
  4. مدرسه «آتابِی»: که در سال ۱۲۳۹ ساخته شده است.
  5. “مِولِویهان” (محلی برای درویشان): مِولِویهان شامل یک فضای گنبدی شکل است که اطرافش را اتاق‌ها و سالن‌هایی احاطه کرده‌اند.
  6. “توربز”(مقبره‌ها): اولین مقبره متعلق به “زینسیرکیران مهمت بی” است که قدمتش به سال ۱۳۷۷ می‌رسد و شامل گنبدی ۸ ضلعی است. دومین مقبره که به مقبره “نگار خانم” معروف است، سازه‌ای کوچک با شکلی شش‌ضلعی است.
  7. حمام: ساختمانی بسیار کوچک که مجاور مِولِویهان قرار دارد.

جاهای دیدنی آنتالیا و ترکیه

 

۶) مناره شکسته Broken Minaret

مناره شکسته در جاهای دیدنی آنتالیا

تاریخ قدیمی و کهن آنتالیا را میتوانید در این مناره بیابید. کسیک مینارت یا بروکن مناره در شهر قدیمی آنتالیا یا همان کاله ایچی ساخته شده است. این بنا در زمان بایزید دوم به مسجد کبیر تبدیل شد ولی به دلیل خسارات زمان آتش سوزی سال ۱۹۸۶ به مناره شکسته معروف شد. دیدن این بنا خالی از لطف نیست و از نزدیک شاهد ساخته های انسانی در ادیان گذشته میباشید.

 

جاهای دیدنی آنتالیا و ترکیه

۷) دروازه هادریانوس Hadrian’s Gate

دروازه هادریانوس

این دروازه، بنایی تاریخی با سه گذر گاه طاقی شکل است که وقف امپراطور رومی، هادرانوس شده بود. این بنا در سال ۱۹۶۰ دوباره مرمت و بازسازی شد . سبک “کورینس” را در این بنا میتوانید بیابید که شامل دو یا سه ردیف از برگ های آکانتوس در بخش پایینی و میانی بناست. کورینس از محبوب ترین سبک معماری رومی است.

 

جاهای دیدنی آنتالیا و ترکیه

۸) پارک یاووز اوزجان Yavuz Ozcan park

پارک یاووز اوزجان در جاهای دیدنی آنتالیا

این پارک یکی از زیباترین پارک های آنتالیا است که در مرکز شهر آن واقع شده است. آبشارهای کوچک، فواره ها و نیمکت های راحت زیبای آن را چند برابر کرده است. در عصر تغییر رنگ نورها این پارک سرسبز را به مکانی عالی برای ریلکس شدن و لذت بردن در زمان بین دیگر فعالیت ها تبدیل کرده است.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *