alexa 10 تا از بهترین جاهای دیدنی ارمنستان و گشت‌وگذار شبانه در ایروان | توریست اپ
logo

۱۰ تا از بهترین جاهای دیدنی ارمنستان

۱۰ تا از بهترین جاهای دیدنی ارمنستان

۱۰ تا از بهترین جاهای دیدنی ارمنستان

جمهوری ارمنستان که نام خود را از نام موسسش به نام “آرمن” گرفته است، کشوری کوهستانی با آتش فشان های بزرگ، قله های مخروطی، دره ها و رودخانه ها، دریاچه ها و گودال هاست. زبان این کشور به ارمنی است و یکی از زیباترین حروف الفبا را دارد و از همین رو یادبودهایی هم برای حروف الفبا در این کشور ساخته اند. ارمنستان دارای صومعه های قدیمی بسیاری است که چهره شهر را همچنان به شکل قدیمی نگاه می دارد و در عین حال، هنر و معماری مدرن، مانند فواره موزیکال آن در یکی از میدان های شهر، تازگی جالبی به آن بخشیده است. همه ساله، مسافران زیادی با تورهای ارزان خارجی ، به ویژه از کشورهای نزدیک به ارمنستان، برای مسافرت و دیدن جاهای دیدنی ارمنستان و ایروان و گردش به این کشور می آیند.

همچنین ارمنستان یکی از کشورهای نزدیک به ایران است و ایرانی ها  همه ساله و به ویژه در تعطیلات عید به این کشور، سفر می کنند و سوغاتی های ارمنستان که بسیار جذاب می باشد را با خود می آورند.

اگر یکی از گزینه های سفر شما کشوری خارجی و آن هم کشور ارمنستان است، می توانید در ادامه این مقاله، اطلاعات مختصر و مفیدی درباره جاهای دیدنی ارمنستان و ایروان بیابید:

 

ایروان (Yerevan):

جاهای-دیدنی-ارمنستان (۱۰)

ایروان پایتخت کشور ارمنستان دربردارنده معابد، صومعه ها، موزه ها و دریاچه های شگفت انگیز است. ایروان با معماری به جا مانده از دوران شوروی شناخته می شود. کتابخانه ماتناداران ، خانه های هزارساله یونانیان باستان، و دست سازهای ارمنی، همگی در خیابان اصلی شهر دیده می شود.

میدان جمهوری این شهر، به عنوان هسته اصلی شهر، با فواره های آبی موزیکال و ساختمان های دولتی شناخته می شود. موزه تاریخی به جا مانده از دهه ۱۹۲۰، در بخش شرقی میدان جمهوری اشیای به جا مانده از ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد را در خود نگه می دارد.

آب و هوای این کشور معتدل و درصد بارندگی در فصل پاییز و زمستان پایین است. با سفر به این شهر، ماجراجویی لذت بخشی را تجربه خواهید کرد. علاوه بر آن، در میدان جمهوری، باغ ملی، و کارهای هنری اروپایی، روسی، آسیایی، و ارمنی نیز قابل مشاهده است.


دریاچه سوان (Lake Sevan):

جاهای-دیدنی-ارمنستان (۶)

 

این دریاچه در ارتفاعات بالای ارمنستان قرار گرفته و برای سواحل زیبایش معروف است. بر روی یکی از شبه جزیره های کوچک این دریاچه، صومعه سواناواک (Sevanavank)، و دو کلیسا مربوط به قرن نهم وجود دارد. گورستان نوراتوس (Noratus) دارای صدها سنگ حکاکی شده با یادبود خاچکار (Khachkar) نیز در این منطقه یافت می شود. اودزابرد (Odzaberd)، یک ساختمان مخروبه مربوط به تمدن اورارتین (قرن ۸ ام قبل از میلاد) نیز در این منطقه وجود دارد. سوان در استان گغارکونیک واقع شده و همه ساله گردشگران متعددی را به سمت خود جذب می کند. از دیگر جاذبه های گردشگری مهم این دریاچه می توان به چشمه های آب معدنی، ماهیگیری و قایقرانی اشاره کرد.


آبشار ایروان (Yerevan cascade):

جاهای-دیدنی-ارمنستان

آبشار ایروان یا کاسکاد، معروف به هزار پله یکی از جاذبه های گردشگری ارمنستان است. در حقیقت این آبشار، به صورت پله های عظیم و از جنس سنگ آهک است و ناحیه پایین دست کترون (Ketron) را با آثار تاریخی بخش های دیگر این ناحیه، متصل می کند. انواع مجسمه های زیبا در بخش میدان و در نزدیکی موزه کافسجیان (Cafesjian) به چشم می خورد. با پیمودن هزار پله به بالاترین نقطه از آبشار خواهید رسید. این آبشار توسط سه معمار معروف در سال ۱۹۷۱ ساخته شد و در سال ۱۹۸۰، تکمیل شد. درون آبشار و در زیر پله های آن، هفت پله برقی نیز تعبیه شده است تا برای افرادی که مشکل پیاده روی دارند، بازدید از این منطقه راحت تر شود. علاوه بر آن، انواع سالن های نمایش و موزه نیز در این مکان قرار دارد.


معبد گارنی (Temple of Garni):

جاهای-دیدنی-ارمنستان (۸)

 

معبد گارنی، تنها معبد پابرجا مانده از دوره رومی- گرکو (Greco-Roman) ارمنستان و اتحاد جماهیر شوروی است. این معبد یونانی در روستای گارنی در ارمنستان واقع شده و به عنوان بهترین ساختار و نشانه از ارمنستان پیش از مسیحیت است. این ساختمان احتمالا به دستور پادشاه تیریداتس اول (Tiridates I) در قرن اول میلادی و به عنوان معبد خداوندگار خورشید ساخته شد. بعد از تغییر دین ارمنی ها به مسیحیت در قرن چهارم، این معبد به ساختمان تابستانه سلطنتی خسروویدوخت (Khosrovidukht)، خواهر تیریداتس سوم، تبدیل شد. بر طبق مطالعات انجام گرفته، این ساختمان در حقیقت به عنوان یک آرامگاه بوده و از همین رو از تخریب های جهانی بت پرستی مصون مانده است. اما این بنا در سال ۱۶۷۹ به علت زلزله تخریب شد و در قرن نوزده بازسازی آن شروع شد. این بنا یکی دیگر از اصلی ترین بناهای گردشگری  برای تورگردی ارزان خارجی در ارمنستان است.


زیزِرْناکابرْت (Tsitsernakaberd Museum):

جاهای-دیدنی-ارمنستان (۹)

 

موزه زیزِرْناکابرْت، در واقع یادبودی است که در سال ۱۹۶۷ در تپه تیتسرناکابرد (Tsitsernakaberd) ساخته شد. این موزه در حقیقت مربوط به نسل کشی ارامنه است که توسط ترکان عثمانی رخداده است. عکس ها و مجسمه های نسل کشی ارامنه در این مکان به چشم می خورد و می تواند برای کسانی که به تاریخ اهمیت می دهند، جذابیت های خود را داشته باشد. همچنین در فضای بیرون از این مجموعه دو مجسمه بزرگ طراحی شده که یادبود قربانیان این رویداد تاریخی است. همه ساله در ۲۴ام آوریل، روز یادبود قتل عام ارامنه، هزاران ارمنی در این مکان گرد هم می آیند و با انواع گل ها به قربانیان ارمنی ادای احترام می کنند. در طول سال ها، تعداد زیادی از سیاستمداران، هنرمندان، موسیقیدان ها، ورزشکاران، و شخصیت های مذهبی از این مکان یادبود دیدار کرده اند.


خور ویراپ (Khor Virap):

جاهای-دیدنی-ارمنستان (۲)

 

خور ویراپ، یکی از صومعه های ارمنی واقع در دشت آرارات و در نزدیکی مرزهای ترکیه است؛ صومعه ای در دشت آرارات که زیبایی منحصر به فردی دارد. این مکان در حقیقت به عنوان صومعه و زیارتگاهی شناخته می شده است و سنت گرگوری (یک شخصیت مذهبی بسیار مهم در ارمنستان) به مدت ۱۴ سال در این صومعه و توسط شاه تیریداتس سوم زندانی بوده است. اما در نهایت سنت گرگوری به عنوان مربی مذهبی شاه انتخاب شد و فعالیت های رهبری روحانیت را به عهده گرفت. در سال ۳۰۱، ارمنستان اولین کشور در جهان بود که به عنوان یک ملت مسیحی اعلام وجود کرد. بدین ترتیب، کلیسایی در سال ۶۴۲ در مکان خور ویراپ و توسط نرسیس سوم به عنوان نشانه احترام به گرگوری ساخته شد. در طول سال ها این بنا، بارها و بارها تخریب و از نو ساخته شده است و در حال حاضر نیز خدمات کلیسا به طور مرتب در این معبد انجام می گیرد. اما یکی از ویژگی هایی که بازدید از منطقه را جالب می کند، تلفیق معماری سنتی این صومعه با طبیعت بسیار بکر و زیبای این ناحیه است.


ماتناداران (Matenadaran):

جاهای-دیدنی-ارمنستان (۳)

اگر به مکانی تاریخی و مذهبی علاقه دارید، ماتناداران برای شما مناسب خواهد بود. ماتناداران جزء یکی از گنجینه های ارمنستان به حساب آمده و در ایروان قرار دارد. این مکان تاریخی، یکی از غنی ترین کتابخانه های جهان به شمار می رود و انواع کتاب های تاریخی، پزشکی، ادبیات، هنر، ستاره شناسی و نجوم و … را در خود جای داده است. در این مجموعه، ۱۷ هزار نسخه خطی، و ۳۰ هزار کتاب و عکس و تابلو نگهداری می شود. اولین اشاره به بنای ماتناداران به معنای “مخزن نسخه های خطی”، مربوط به نوشته هایی در قرن پنجم میلادی است که تایخ شناسی به نام غازار پارپتی از این بنا صحبت می کند.


تالار ملی اپرا (Yerevan Opera Theatre):

جاهای-دیدنی-ارمنستان (۱۱)

 

تالار ملی اپرا ، یکی از مجموعه تالارهای بزرگ ارمنستان است و در ایروان قرار دارد و به میزان زیادی مورد توجه گردشگران جهان است. در فضای بیرونی این تالار مجسمه و نور پردازی های زیبایی قرار دارد که در شب جلوه ای شگفت انگیز به آن می بخشد. در این تالار انواع اجراهای تئاتر و مراسم های بزرگ نیز برگزار می شود.


معبد تاتو (Tatev monastery):

جاهای-دیدنی-ارمنستان (۷)

 

یکی از خیره کننده ترین صومعه های ارمنستان، معبد تاتو است و در قسمت جنوب شرقی این کشور واقع شده است. در واقع این صومعه در روستای تاتو قرار دارد و توسط طبیعت بی نظیری احاطه می شود. صومعه این روستا از سه کلیسا به نام های و غوس پطرس مقدس، مریم مقدس و گریگور مقدس تشکیل شده و از جهت تاریخی بسیار ارزشمند و زیباست.


میدان جمهوری (republic square):

جاهای-دیدنی-ارمنستان (۵)

 

یکی از بزرگترین و پرطرفدارترین مکان های ارمنستان، میدان جمهوری است. در این میدان انواع رستوان، بار، کافه، مرکز خرید و هتل ها را دیده می شود. گفتنی است که این میدان از هرگونه ترافیک اتومبیل به دور است. در وسط این میدان آب نمایی وجود داشته که با رقص نور همراه می شود و جلوه ای هیجان انگیز و زیبا به آن می بخشد و آن را به مکانی جذاب برای گردشگران دنیا تبدیل کرده است.


 

اگر به دنبال یادگیری زبان ارمنی در طول سفر هستید، می توانید به نرم افزار توریست اپ مراجعه کنید. این نرم افزار به صورت صوتی و نوشتاری می تواند به شما در یادگیری این زبان کمک کند

در این مقاله تلاش شد، مهمترین مکان های دیدنی این کشور، بررسی شود. اما شما همچنان می توانید تجربیات خود را از سفر به ارمنستان در ادامه این مقاله، به اشتراک بگذارید.

همچنین اگر می خواهید ارزان سفر کنید مقاله ی کاهش هزینه سفر های خارجی را مطالعه کنید.

 

منبع:  www.tripadvisor.com

/

۱۰ تا از بهترین جاهای دیدنی ارمنستان

۱۰ تا از بهترین جاهای دیدنی ارمنستان

۱۰ تا از بهترین جاهای دیدنی ارمنستان

۱۰ تا از بهترین جاهای دیدنی ارمنستان

جاهای دیدنی ارمنستان | جاهای دیدنی ایروان

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3
دیدگاه

 1. علی مفتاحی گفت:

  درود بر شما ، این مقاله بسیار مفید بود. ممنون.

  • Tourist App - توریست اپ گفت:

   علی عزیز، بسیار خوشحالیم که مقالات رو مطالعه می کنید و بسیار ممنون که نظرات ارزشمندتون رو با ما در میون میگذارید.
   به امید روزهای پر از خوشی برای شما دوست گرامی