alexa جاهای دیدنی ارومیه
logo

جاهای دیدنی ارومیه را ببینیم

جاهای دیدنی ارومیه را ببینیم

جاهای دیدنی ارومیه را ببینیم

تا به حال، جاهای دیدنی زیادی از ایران پهناور را بررسی کرده‌ایم، اما امروز قصد داری به سراغ استان ترک زبانی برویم که هم مرز با کشورهایی مانند ترکیه است؛ ارومیه، استان آذربایجان غربی ما با طبیعتی کوهستانی است.

لینک های مرتبط
    بهترین جاذبه های گردشگری ایران ، از مرداب هسل تا چشمه باداب سورت
    کویر ابوزیدآباد و مرنجاب ، سرزمین طلایی ایران
    دلایل جالب جهانگردان برای گردشگری در ایران
    بهترین نقاط گردشگری در ایران

ارومیه با طبیعت کوهستانی خود، در بهار بسیار زیباست و پاییزهای رنگارنگ فوق‌العاده‌ای دارد؛ زمستان‌های سرد و تابستان‌‌های خنک. مردمی که با لهجه شیرین ترکی صحبت می‌کنند و مشاهیر بزرگی را پرورش داده‌اند. توریست اپ در این مقاله به سراغ این استان زیبا رفته و تلاش کرده زیبایی‌های آن را به نمایش بگذارد. با ما در این سفرگردی همراه شوید.

بهترین جاهای دیدنی ارومیه

دریاچه مارمیشو

جاهای دیدنی ارومیه

پیش‌تر از دریاچه چورت گفته‌ایم؛ دریاچه‌ای با قدمت صد ساله و در شمال ایران. اما در شمال غرب ایران و در سفر به ارومیه، دریاچه‌های دیگری وجود دارند که به راستی زیبا هستند. یکی از همین دریاچه‌ها، دریاچه مارمیشو است که بازدید از آن بسیار ارزشمند است، این دریاچه در طول سال‌های مختلف مورد بررسی تیم‌های گردشگری سراسر جهان قرار گرفته است.

آرامشی که در این دریاچه به شما هدیه داده می‌شود، می‌تواند تکرار نشدنی باشد. این دریاچه دقیقاً در کنار دریاچه ارومیه قرار گرفته و مزین به طبیعت فوق‌العاده‌ای است که دور تا دور دریاچه دیده می‌شود؛ درختان صنوبر، بلوط و گردو از مجموعه گیاهی این منطقه است.

[icon type=”icon-bell”]این دریاچه دقیقا کجاست؟[icon type=”icon-bell”]

در ۴۵ کیلومتری غرب شهر ارومیه و در نزدیکی مرز ایران و کشور ترکیه، این دریاچه ۵ هکتاری را خواهید یافت. برای رسیدن به این دریاچه باید از  روستاهای پسان و هلانی عبور کنید تا چشم شما به دیدار دریاچه روشن شود. اگر قصد بازدید از این دریاچه را دارید، تابستان بهترین زمان است. در فصل بهار نیز می‌توانید از این دریاچه دیدن نمایید.

جاهای دیدنی ارومیه کجاست

دریاچه ارومیه

جاهای دیدنی ارومیه

همگی ما ایرانی‌ها نام دریاچه ارومیه را شنیده‌ایم؛ دریاچه‌ای محصور در خشکی‌های ارومیه با رنگ آبی که در بیشتر مواقع سال، به رنگ سرخ است. بزرگترین دریاچه آب شور ایران که این روزها، چندان حال خوبی ندارد و بسیاری از مواقع، در محافل خبری از اوضاع نابسامان آن یاد شده است. پلیکان‌هایی که در تالاب میانکاله حضور می‌یابند را در این منطقه نیز می‌توانید ببینید تا چشمتان به مخلوق زیبایی بیفتد که محلی‌ها یبه آن مرغ حسینی می‌گویند؛ چرا که به دلیل میل کردن سخت‌پوست‌های دریاچه بخشی از پرهای آنها به رنگ سرخ در می‌آید.

[icon type=”icon-bell”]این دریاچه دقیقا کجاست؟[icon type=”icon-bell”]

این دریاچه بین دو استان ارومیه و تبریز قرار گرفته و شما از هر دو مسیر این شهرها می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید. بهترین فصل برای بازدید از آن بهار و تابستان است و مدت زمانی که می‌توانید در آن سپری کنید، بین چند ساعت تا حتی یک روز است.

جالب است بدانید این دریاچه دارای بیش از ۱۰۰ جزیره کوچک و بزرگ است که محل زندگی گیاهان ویژه و پرندگان مهاجر است و برای بازدید از آنها در اوقاتی که دریاچه پرآب بود، باید قایق سواری می‌کردید.

زیباترین جاهای دیدنی ارومیه

موزه ارومیه

جاهای دیدنی ارومیه

در صورتی که زمان کافی برای بازدید از جاهای دیدنی ارومیه دارید، حتماً سری به موزه تاریخ طبیعی این شهر بزنید. به جرأت می‌توان گفت که این موزه یکی از بهترین موزه‌های ایران محسوب می‌شود که کار خود را از سال ۱۳۴۶ آغاز کرده است. موزه‌ها، داستان‌های زیادی برای گفتن دارند و بسیاری از شهرهای مهم ایران مانند تهران و یزد نیز، موزه‌های جالبی برای بازدید دارند.

در این موزه هم اشیای باستانی و تاریخی از دوره‌های مختلف دیده می‌شود که بسیار زیبا و خاص هستند. در این موزه اجازه عکس برداری وجود ندارد و در صورتی که مجوز لازم را دارید باز هم باید از مسئول مربوطه اجازه بگیرید.

در بخشی از این موزه کتاب‌های خطی گران بهایی برای فروش وجود دارد که بازدید از آن‌ها می‌تواند بسیار شگفت انگیز باشد و سبب شود که با آثار قدیمی و فرهنگ هزاران سال پیش آشنا شوید.

[icon type=”icon-bell”]این موزه دقیقا کجاست؟[icon type=”icon-bell”]

این موزه در خود شهر ارومیه و در خیابان شهید بهشتی قرار دارد و برای بازدید می‌توانید همه روزه، به جز روزهای دوشنبه، از ساعت ۹ الی ۱۳ و ۱۵ الی ۱۸ از آن دیدن کنید.

اگر به دنبال موزه های بیشتر در ارومیه هستید، موزه تاریخ طبیعی ارومیه را نیز از دست ندهید.

معروف ترین جاهای دیدنی ارومیه

دره قاسملو ارومیه

جاهای دیدنی ارومیه

این دره یکی از زیباترین جاهای دیدنی ارومیه است و از پربازدیدترین مکان‌های استان ارومیه محسوب می‌شود. دره‌‌ها می‌توانند موقعیت خوبی از لحاظ سرسبزی و حاصلخیزی داشته باشند و همانطور که در جاهای دیدنی زنجان نیز اشاره شد، روستایی مانند سهرورد، به دلیل قرارگیری در دره و آب فراوان، یکی از مناطق زیبا و سرسبز این ناحیه محسوب می‌شود.

در طول سال هزاران گردشگر از دره قاسملو دیدن می‌کنند. یکی از دلایلی که سبب می‌شود بسیاری از گردشگران از این دره دیدن نمایند، چشمه‌هایی است که در داخل باغ‌ها جریان دارد و هر جایی که آب وجود داشته باشد، آبادانی و حال خوب نیز وجود دارد.

[icon type=”icon-bell”]این دره دقیقا کجاست؟[icon type=”icon-bell”]

اگر قصد دارید از دره قاسملو دیدن کنید فصل بهار و تابستان بهترین زمان خواهد بود و این دره حد فاصل بین ارومیه و اشنویه قرار دارد. برای رسیدن به دره باید از رودخانه دره قاسملو و جاده آسفالته ارومیه عبور کنید.

جاهای دیدنی ارومیه همراه با عکس

خوشاکو ارومیه

جاهای دیدنی ارومیه

مناطق مهم زیادی برای اسکی در دنیا وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آنها در کشورهای سردسیری مانند روسیه است که بخش مهمی از تفریحات روسیه را نیز تشکیل می دهد. اماخوشاکو ارومیه نیز منطقه‌ای عالی برای تفریح هیجان‌انگیزی مانند اسکی است که در فصل زمستان بسیاری از افراد از سراسر دنیا را به سمت خود می‌کشاند.

در این پیست گردشگران ایرانی و خارجی دور هم جمع شده و باهم مسابقه می‌گذارند. این پیست دارای طبیعت بسیاری زیبایی بوده و زیبایی‌های بی نظیر آن سبب شده است که افراد زیادی به سراغ بازدید از آن روانه شوند.

[icon type=”icon-bell”]این منطقه دقیقا کجاست؟[icon type=”icon-bell”]

پیست خوشاکو در بخش سیلوانه ارومیه، روستای خوشاکو قرار دارد. پیست اسکی سواری روزهای جمعه از سال ۹ صبح الی ۴ بعد از ظهر پذیرای اسکی بازان است و در صورتی که فصل زمستان را برای سفر به این منطقه انتخاب کرده‌اید حتماً لباس گرم به همراه داشته باشید.

بهترین جاهای دیدنی ارومیه و اطراف

آبشار سوله دوکل ارومیه

جاهای دیدنی ارومیه

دوکل یکی از آبشارهای زیبای ارومیه محسوب می‌شود، پیشتر آبشار میلاش را در سمت میلاش معرفی کردیم، اما آبشار دوکل که به دیزج نیز معروف است، یکی از آن زیبایی‌های آرامش بخشی است که به ویژه در فصل بهار، می‌تواند خاطره دل‌انگیزی برایتان رقم بزند.

این آبشار از بزرگترین آبشارهای ارومیه محسوب می‌شود و دارای مناظر بسیار زیبا و فوق‌العاده‌ای است. در بازدید از این مکان دل انگیز چه خوب است تمامی بررسی‌ها صورت بگیرد. این کوه متعلق به سه کشور ایران، عراق و ترکیه است.

[icon type=”icon-bell”]این آبشار دقیقا کجاست؟[icon type=”icon-bell”]

این آبشار در دامنه کوه دالانپر و در منطقه‌ای به نام مرگور قرار گرفته است و در کنار این آبشار، روستایی به همین نام نیز بنا شده است. برای رسیدن به این منطقه باید از شهرستان ارومیه به سمت بخش زیوه و سپس روستای دیزج، کسیان، کولبی و سپس سوله دوگل برانید.

جاذبه های گردشگری ارومیه

چشمه آب گرم هفت آباد ارومیه

جاهای دیدنی ارومیه

چشمه هفت آباد در ۴۵ کیلومتری این شهر قرار دارد و یکی از بهترین دیدنی‌های ارومیه است. اگر زمان کافی دارید، بازدید از این چشمه را از دست ندهید. دامنه‌هایی که دور تا دور این چشمه دیده می‌شود، قطعاً زیبا و دوست‌داشتنی هستند. در مرکز چشمه هفت آباد یک کوه آتشفشان وجود دارد که غیر فعال است، اما بسیار زیبا است و زیبایی‌های این چشمه را چندین برابر کرده است. در فصل تابستان بازدید از این چشمه سبب می‌شود که از آب و هوای دل انگیز آن استفاده نموده و فراغت خاطره انگیزی را برای خود رقم بزنید.

[icon type=”icon-bell”]این چشمه آب‌گرم دقیقا کجاست؟[icon type=”icon-bell”]
این چشمه در ۴۵ کیلومتری ارومیه بخش سیلوانا قرار دارد. اگر علاقمند به عکاسی باشید چشمه آب گرم هفت آباد ارومیه بسیار عالی و دل انگیز است.

جاهای دیدنی ارومیه کجاس

چشمه آب معدنی کوه زنبیل ارومیه

جاهای دیدنی ارومیه

این چشمه در نزدیکی دریاچه ارومیه قرار دارد و یکی از بهترین جاهای دیدنی ارومیه محسوب می‌شود. این چشمه به شکل یک حوضچه بسیار زیبا طراحی شده است که به صورت دایره‌ای شکل بوده و عمق آن به ۲۵ سانتی متر می‌رسد. دور این چشمه سنگ کاری شده است و شکل بسیار زیبایی به این چشمه بخشیده است.

البته کمی دورتر از این چشمه یک سری چشمه‌های دیگر دیده می‌شود که بسیار خاص و شگفت انگیز هستند. البته در پیدا کردن این منطقه کمی دچار مشکل خواهید شد و چه خوب است که از بومی‌های این منطقه سوالاتی در این زمینه بپرسید. چشمه کوه زنبیل در دهستان نازلوچای قرار دارد و یک مکان بسیار دیدنی و خاص محسوب می‌شود که هرگز نباید بازدید از آن را از دست دهید.

جاهای تاریخی دیدنی ارومیه

پارک جنگلی شیخ تپه

جاهای دیدنی ارومیه

پارک جنگلی شیخ تپه ارومیه دقیقاً در بخش جنوب شرقی این شهر قرار دارد و در مجاورت تپه باستانی قرار گرفته است. قدمت این تپه به دوره مادها می‌رسد. در نظر داشته باشید که این پارک بارها بازسازی شده است و امروزه به دلیل طبیعت بسیار بکری که دارد در لیست بهترین جاهای دیدنی ارومیه قرار دارد. اگر دوست دارید می‌توانید یک بعد از ظهر کامل را در این پارک بگذرانید.

این پارک در بلوار نبوت قرار دارد و یکی از بهترین دیدنی‌های ارومیه به شمار می‌آید. در نظر داشته باشید که به طور کلی افرادی که قصد دارند از این پارک دیدن نماید می‌بایست روزهای خلوت را انتخاب کنند. چرا که این پارک در روزهای تعطیل رسمی بسیار شلوغ می‌شود. بستنی‌های محلی که در پارک جنگلی شیخ تپه به فروش می‌رسد بسیار خوش طعم و دل انگیز است.

توریست اپ در این مقاله، تلاش کرد تا مهم‌ترین جاهای دیدنی ارومیه را بررسی کند، اما اگر شما یکی از اهالی استان ارومیه هستید و یا به این استان سفر کرده‌اید، می‌توانید در ادامه مطلب و در بخش نظرات، به تکمیل اطلاعات این استان بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *