alexa جاهای دیدنی اصفهان ، شهر لاجوردی -اپلیکیشن گردشگری توریست اپ
logo

جاهای دیدنی اصفهان ، شهر لاجوردی

جاهای دیدنی اصفهان ، شهر لاجوردی

جاهای دیدنی اصفهان ، شهر لاجوردی

اصفهان همچون مروارید گرانبها و بی همتا در مرکز فلات ایران خوش میدرخشد. جای جای این شهر فرهنگی و هنری، مملو از نشانه هایی از تمدن و فرهنگ ناب ایران زمین است که ریشه در تاریخ و فرهنگ کهن ایران زمین دارد. جاهای دیدنی اصفهان از اولین مکان هایی بوده که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و سالانه یکی از مقاصد گردشگری اصلی ایران محسوب می‌شود. توریست اپ در این مقاله به سراغ جاذبه ها و مکان های تاریخی این شهر رفته و تلاش کرده از نگاه جدیدی اصفهان را جستجو کند. اگر دوستدار آشنایی بیشتر با نصف جهان هستید همسفر ما شوید.

جاهای دیدنی اصفهان نصف جهان

۱- میدان نقش جهان Naqsh-e Jahan Square

میدان نقش جهان از بهترین جاهای دیدنی اصفهان

این میدان در مرکز شهر اصفهان قرار گرفته است که در مجموعه تاریخی نقش جهان قرار گرفته است. این میدان که در قلب اصفهان جا گرفته است، هر ساله توریست های زیادی از نقاط مختلف دنیا به سمت خود میکشاند. وجود حوض آبی زیبا و همچنین آثار تاریخی ارزشمندی که در هر چهار گوشه آن خودنمایی میکند، بر جذابیت توریستی آن افزوده و در تمام جهان به شهرت رسانده است.

در زمان شاه عباس اول این میدان زیبا در محلی به نام نقش جهان بنا شد و محل بازی چوگان، برگزاری آیین های سنتی، جشن ها، نمایش های گوناگون، رژه و قشون بوده است. البته امروزه دو دروازه سنگی چوگان نیز مربوط به همان دوره شاه عباس اول میباشد. در چهار گوشه این میدان آثار تاریخی منحصر به فردی دیده میشود، سر در قیصریه در شمال، مسجد تاریخی امام در جنوب، مسجد شیخ لطف الله در شرق و عمارت عالی قاپو در غرب. در ادامه بیشتر درباره این آثار ارزشمند و کهن ایران میپردازیم.

 

جاهای دیدنی اصفهان و ایران

۲- مسجد شیخ لطف الله Sheikh Lotfollah Mosque

مسجد شیخ لطف الله یکی از جاهای دیدنی اصفهان

این مسجد زیبا از آثار زیبای میدان نقش جهان است که در ضلع شرقی روبرو عالی قاپو قرار دارد. این مسجد را معمار زبر دست و هنرمند محمدرضا اصفهانی در سال ۱۶۰۳ در دوران صفویه شروع به ساخت کرده است و در سال ۱۶۱۹ به پایان رسید. استاد اصفهانی در این مساجد معماری و کاشی کاری بی نظیری را باهم پیوند زده تا همچین آثار ارزشمندی را به وجود بیارد که هر بیننده یا گردشگری در ساخت این مسجد مبهوت بماند.

گنبد مدور و نقش و نگار ایرانی در تک تک دیواره های آن دیده میشود و ویژگی های منحصر به فرد، آن را متمایز با بقیه آثار کرده است. بی شک این اثر معماری شاهکاری است که هر بیننده را تحت تاثیر قرار میدهد.

 

جاهای دیدنی اصفهان و عالی قاپو

۳- عمارت عالی قاپو  Ali Qapu

عمارت عالی قاپو یکی از جاهای دیدنی اصفهان

این بنا از آثار دیگر شاهکار ایرانی است که در زمان شاه عباس صفوی ساخته شد. علت ساخت این عمارت به دلیل آنکه آن زمان شاه با سفیران و بزرگان در عالی قاپو دیدار میکردند، به دنبال مکانی لوکس بودند که هنر و معماری ایرانی در ان دیده شود. این عمارت ۶ طبقه دارد، هر طبقه ی آن تزئینات مخصوص به خود را دارد. طبقه ششم به طبقه صوت معروف است، تالاری با گچ بری های زیبا که آهنگ و موسیقی در آن طبقه دلنوازتر پخش میشود. در طبقه سوم آن ایوانی با حوض مرمری وجود دارد.

طراحی هر طبقه ان در چند مرحله صورت گرفته است که با دو را پله مارپیچ و یک پلکان مستقیم به سایر طبقات وصل میشود.

 

بهترین جاهای دیدنی اصفهان

۴- سر در قیصریه The Qeysarie gate

 

یکی از بهترین جاهای دیدنی اصفهان سر در قیصریه است

این مسجد زیبا از آثار زیبای میدان نقش جهان است که در ضلع شمالی آن قرار گرفته است. این سر در بزرگ و قوسی شکل ورودی اصلی بازار اصفهان میباشد. در زمان شاه عباس صفویه این بازار مرکز فروش کالاهای گران قیمت بوده است. امروزه در این بازار دکان هایی با قدمت بسیار میباشد که در آن صنایع دستی شهر اصفهان به فروش میرسد. یکی از بزرگترین بازار های ایران، بازار اصفهان است که قسمت های مختلفی وجود دارد و هر کدام کالای خاصی را به فروش میرسانند. این مکان بهترین انتخاب برای خرید سوغاتی میتواند باشد.

از نقش و نگار های به جا مانده در سر در این بازار میتوان پی به قدیمی و قدمت بسیار آن برد.

 

معروف ترین جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی اصفهان

۵- مسجد امام The Shah Mosqu

مسجد امام اصفهان از جاهای دیدنی اصفهان در توریست اپ

این مسجد زیبا از آثار زیبای میدان نقش جهان است که در ضلع جنوبی به دستور شاه عباس اول ساخته شد. استاد و معمار این اثر ارزشمند، استاد علی اکبر اصفهانی بوده است. البته که این مسجد همانند آثار مشابه خود نیست، بلکه هنر دست و نبوغ معمارهای ایرانی در جای جای دیواره های آن میتوان مشاهده کرد. در داخل مسجد یک حیاط اصلی و مرکزی، با چهار ایوان و دو حیاط فرعی  و شبستان وجود دارد. این مسجد با تکنیک خاصی ساخته شده است، که اگر کسی در مرکز گنبد صحبت کند، پژواک صدای شخص در تمام صحن شنیده میشود و اینجاست که با خلق چنین اثری، توانمندی و چیره دستی مسجد امام اصفهان آشکار میگردد.

درب مسجد با ورق های نقره و طلا تزئین گردیده است و به زیبایی آن افزوده است. مسجد محرابی آن هم مرمری است و کاشی کاری ها آن با ظرافت تمام انجام شده است. این مجموعه به تنهایی زیباست ولی در کنار هم جلوه ی باشکوه و معنوی به میدان نقش جهان داده است.

 

توریستی ترین جاهای دیدنی اصفهان

۶- باغ پرندگان Birds Garden

 

باغ پرندگان از جاهای دیدنی اصفهان است

در سال ۱۳۵۷ این باغ با مساحت ۵۵ هزار متر مربع احداث شد. این باغ به دلیل داشتن بیش از ۱۳۰ گونه مرغ و پرنده در خاورمیانه به شهرت رسید. این باغ علاوه بر جاذبه های تفریحی و توریستی، واحد های آموزشی نیز دارد که امور علمی و تحقیقاتی در این مکان صورت میگیرد. این باغ بخشی از پارک زیبا ناژوان و رودخانه زاینده رود است.

 

از بهترین و توریستی ترین جاهای دیدنی اصفهان

۷- کاخ چهل ستون Chehel Sotoun

کاخ چهل ستون اصفهان

شاهکاری دیگر از دوران صفوی به جا مانده است و آن هم کاخ چهل ستون میباشد. معماری این کاخ ترکیبی از معماری و هنر ایران اسلامی و فرنگی است. این کاخ یک ایوان اصلی دارد که رو به شرق ساخته شده و مرکب از دو بخش است: یک بخش ۱۸ ستون چوبی و مرتفع دارد که چهار ستون وسط آن روی ۴ شیرسنگی قرار گرفته است. این کاخ در شرق خیابان چهار باغ پایین، جنوب خیابان سپه و غرب میدان نقش جهان قرار گرفته است.

 

معروف ترین جاذبه ها و جاهای دیدنی اصفهان

۸- سی و سه پل Si-o-se-pol

سی و سه پل اصفهان

یکی دیگر از شاهکار های معمار زمان عصر صفوی، پل معروف سی و سه پل است. این پل با هزینه سردار معروف صفوی، الله وردی خان بر روی زاینده رود ساخته شده است که نمادی از آناهیتا نیز میباشد. سی و سه پل مکانی برای جشن آپ پاشان یا همان آب ریزان بوده است. هر ساله در ۱۳ تیرماه ، با ریختن آب و گلاب این جشن را برگزار میکردند. این پل همیشه مورد تحسین و تمجید بسیاری از صاحب نظران در دنیا بوده است، تا جایی که پرسی سایکش این پل را یکی از پل های درجه اول دنیا خواند. این پل در انتهای خیابان چهار باغ یا خیابان انقلاب اصفهان قرار دارد.

 

بهترین جاهای دیدنی اصفهان کجاست؟

۹- باغ گل ها Flower Garden of Isfahan

باغ گل های اصفهان

در این باغ۲۵۰۰ متری  ۲۵۰ گونه گیاهان صخره ای را میبینید. این باغ گل‌های اصفهان در حاشیه جنوب شرقی میدان بزرگمهر و در نزدیکی رودخانه زاینده رود ساخته شده است.

 

قشنگ ترین جاهای دیدنی اصفهان

۱۰- منارجنبان Menar Jonban

منارجنبان از جاهای دیدنی اصفهان

در زمان حکومت ایلخانی این عمارت شگفت انگیز ساخته شد. دلیل معروفیت این عمارت تکان خوردن آن با وجود استحکام بسیار بالا است و همین امر باعث شده است به منار جنبان مشهور شود.

این مناره در کیلومتر ۶ جاده اصفهان به نجف آباد قرار گرفته است.

 

منارجنبان و بهترین جاهای دیدنی اصفهان

۱۱- آکواریوم اصفهان Aquariums

آکواریوم اصفهان

البته که جاذبه های اصفهان محدود به عمارت و بنا نیستند، بلکه امروزه شاهد بزرگترین اکواریوم خاورمیانه با مساحت ۳۵۰۰ متر در پارک ناژوان اصفهان هستیم. در این اکواریوم ۵۰۰۰ موجود زنده یا بیش از ۳۵۰ گونه ماهی وجود دارد که برخی از آن ها از خطرناکترین و نادر ترین ماهی ها هستند. در این اکواریوم ۶ نوع کوسه تیز زندگی میکند.

آکواریوم اصفهان و بهترین جاهای دیدنی اصفهان

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *