alexa جاهای دیدنی بوکان
logo

جاهای دیدنی بوکان، شهر زیبایی در آذربایجان غربی

جاهای دیدنی بوکان، شهر زیبایی در آذربایجان غربی

جاهای دیدنی بوکان، شهر زیبایی در آذربایجان غربی

پیش‌تر، جاهای دیدنی ارومیه را معرفی کرده بودیم؛ استانی در حاشیه شمال غربی ایران با اقلیمی کوهستانی که بهارها و پاییزهای بسیار زیبایی دارد و اگر در فصل بهار به این استان سفر نکرده‌اید و می‌توانید سرمای پاییز این استان را نیز تحمل کنید، جاهای دیدنی بوکان و خود ارومیه می‌تواند سفر جالبی در روزهای پاییزی باشد.

لینک های مرتبط
    جاهای دیدنی خوزستان ، سرزمین زرخیز ایران
    دانستنی‌هایی از قوانین ایران
    بهترین جاذبه های گردشگری ایران ، از مرداب هسل تا چشمه باداب سورت
    کویر ابوزیدآباد و مرنجاب ، سرزمین طلایی ایران

شهر بوکان به تنهایی دارای جاذبه‌های گردشگری جالبی است که می‌تواند یک تا روز از زمان مسافرت شما را به خود اختصاص دهد. آب و هوای این شهر شگفت انگیز در فصل گرم سال بسیار مطلوب است و از آنجا که در این شهر جاذبه های گردشگری و تاریخی مختلفی وجود دارد، سالانه گردشگران زیادی به این منطقه مسافرت می کنند. در این مقاله توریست اپ قصد دارد تا برخی از برترین جاهای دیدنی بوکان را به طور خلاصه به شما معرفی کند. با ما همراه باشید

جاهای دیدنی بوکان

از بوکان چه می‌دانیم؟

جای دیدنی بوکان

۱) یکی از بزرگترین شهرهای استان آذربایجان غربی که در بخش جنوبی این استان واقع شده است بوکان است و بسیاری از مردم این شهر مسلمان هستند و هم مرز با استان های تهران و تبریز است.

۲) این شهر توانسته است از نظر سطح سواد در ایران پس از ارومیه رتبه دوم را کسب کند.

۳) آثار تاریخی بسیار زیادی با قدمت بسیار بالا در این شهر واقع شده اند.

۴) قالی بافی و فرش از جمله صنایع دستی مشهور این شهر می باشند.

۵) بر طبق تحقیقات انجام شده، این شهر، دارای قدمتی طولانی است و نام آن به معنای خداوند بگ و واژه‌ای زرتشتی است. همانطور که می‌دانیم آیین زرتشتی سال‌های زیادی در ایران متداول بود و هنوز هم بسیاری از این مردمان در استان یزد ساکن هستند.

مناطق دیدنی بوکان

مسجد جامع بوکان

جاهای دیدنی بوکان

یکی از آثار باستانی و جاذبه های گردشگری تاریخی شهرستان بوکان مسجد جامع کبود می باشد که به دستور علی اصفهانی در سال ۱۳۱۰ هجری قمری بنا شده است (در جاهای دیدنی اصفهان، مسجد جامع اصفهان را نیز معرفی کرده‌ایم). این مسجد در ابتدا با ۱۲ گنبد و ۶ ستون بنا شد. جنس ستون های این بنای تاریخی از سنگ های آهکی تراشدار می باشد. با ساخت ۴ گنبد و ۳ ستون در سال ۱۳۴۵ وسعت این مسجد افزایش یافت. مسجد جامع کبود بوکان در مجاورت قلعه سردار واقع شده است که امروزه به عنوان یکی از مهمترین مسجدهای استان آذربایجان شناخته می شود.

اماکن دیدنی بوکان

پارک ساحلی بوکان

جاهای دیدنی بوکان

یکی دیگر از جاهای دیدنی بوکان پارک ساحلی این شهرستان می باشد که در جنوب استان آذربایجان غربی و غرب این شهرستان قرار گرفته است. از امکانات موجود در این پارک می توان به وجود شهر بازی، میدان ورزش، درخت های بیشمار و پیست اسکی اشاره کرد. در مجاورت این پارک سیمینه رود قرار گرفته است که به زیبایی این پارک افزوده است.

جاهای دیدنی شهر بوکان

آرامگاه سرداران مکری

جاهای دیدنی بوکان

یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی و جاهای دیدنی بوکان، آرامگاه سرداران مکری می باشد. این آرامگاه در پارک ملت بوکان واقع شده است. قدمت این آرامگاه به دوران حکومت قاجار بر می گردد. بزرگان شهرستان بوکان از جمله سردار عزیزخان مکری، محمد حسین خان مکری، قاضی حسین مکری و علی خان مکری در این آرامگاه به خاک سپرده شده اند؛ از این رو این بنای تاریخی به آرامگان سرداران مکری شهرت یافته است.

در این آرامگاه حیاط کوچک، آرامگاهی به شک مستطیل، راهرویی با دو ستون از جنس سنگ و دو دهلیز وجود دارند. همچنین در مرز این آرامگاه گنبدی قرار گرفته است که در ساخت آن از الگوی چلیپا بهره گرفته شده است.

مکان های دیدنی بوکان آذربایجان غربی

دریاچه سد بوکان

جاهای دیدنی بوکان

یکی از برترین جاذبه های گردشگری تفریحی و جاهای دیدنی بوکان دریاچه سد بوکان می باشد (یکی از سدهای معرفی شده تاکنون، سد کینه‌ورس ابهر در استان زنجان بوده است). این دریاچه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری فوق العاده استان آذربایجان غربی شناخته می شود. در فاصله ۳۵ کیلومتری از بخش جنوب شرقی این شهرستان سدی از جنس خاک وجود دارد. اطراف این سد را دشت های سر سبز و زیبا احاطه کرده اند.

در ابتدا نام این جاذبه گردشگری کوروش کبیر بود، اما بعدها نام آن تغییر یافت و امروزه به نام شهید کاظمی شناخته می شود. ارتفاع این سد از بخش پی آن حدود ۵۰ متر و طول آن به ۵۳۰ متر می رسد. این سد در مسیر رودخانه شگفت انگیز زرینه رود واقع شده است. به دلیل وجود مناظر منحصر به فرد در این منطقه گردشگری سالانه میلیون ها گردشگر به این منطقه مسافرت می کنند.

جاهای دیدنی بوکان کجاست

قلعه سردار بوکان

جاهای دیدنی بوکان

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری تاریخی واقع در شهرستان بوکان که قدمت آن به دوران ناصرالدین شاه قاجار و قرن ۱۹ میلادی باز می گردد، قلعه سردار یا ارگ بوکان می باشد (یکی از ارگ‌های معروف ایران که می‌شناسیم، ارگ بم در استان کرمان است). این بنای تاریخی در سال ۱۲۴۷ به دستور عزیزخان مکری احداث شد.

امروزه بیش از ۹۰% از این بنای تاریخی تخریب شده است. این قلعه روی تپه ای تاریخی بنا شده است و توسط فرزندان و نوادگان عزیزخان توسعه یافته است. این قلعه در زمان گذشته مرکز حکومت بوده است و برای اجرای سیاست دولت های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه ز این قلعه به عنوان پایگاه مقاومت بسیج استفاده می شود.

زیباترین جاهای دیدنی بوکان

مسجد روستای حمامیان

جاهای دیدنی بوکان

یکی از جاهای دیدنی بوکان و جاذبه های مذهبی این شهرستان مسجد روستای حمامیان است که در روستای حمامیان یکی از روستاهای این شهرستان واقع شده است. قبل از جنگ جهانی دوم، در سال ۱۳۲۸ هجری قمری ساختمان این مسجد به دستور محمودآقا ایلخانی زاده احداث شده است. معمار این بنا معمار باشی مراغه ای (از شهرهای تبریز) بوده است. امروزه بخش زیادی از این مسجد همچنان سالم باقی مانده است. در مجاورت با این مسجد می توان بقایای مدرسه حمامیان را مشاهده کرد.

بهترین جاهای دیدنی بوکان

منطقه شکار ممنوع سه کانیان

جاهای دیدنی بوکان

در تالاب میانکاله معرفی کردیم که پرنده های مهاجر بسیار زیبایی همه ساله دیده می‌شوند، اما در مسیر شهرستان بوکان به سمت میاندوآب و در فاصله ۱۵ کیلومتری بخش شمال شرقی بوکان یکی از جاهای دیدنی بوکان به نام منطقه شکار ممنوع سه کانیان واقع شده است. این مکان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی و شگفت انگیز استان آذربایجان غربی شناخته شده است. ۵ روستای سه کانیان، کانی علی گرده، کانی سور، ارمنی بلاغی، کانی غلا در این دشت واقع شده اند.

این دشت زیستگاه نوعی پرنده ای کمیاب به نام میش مرغ است که بزرگ ترین پرنده کشور می باشد. از دیگر گونه های گیاهی موجود در این محل می توان به خوشخوراک، گون کتیرا، یونجه وحشی، چاودار، گلابی های وحشی، زالزالک، گل کاغذی، گون های خوش خوراک و پسته ی وحشی اشاره کرد. طبیعت شگفت انگیز و منظره های بسیار زیبای این منطقه از دیگر ویژگی های بارز این دشت می باشد. سالانه تعداد زیادی از گردشگران جهت بازدید از زیبایی های این منطقه به شهرستان بوکان سفر می کنند.

جاهای دیدنی بوکان ارومیه

خانقاه شیخ شمس الدین برهانی

جاهای دیدنی بوکان

یکی از شیخ های مشهور که در قرن ۱۴ هجری قمری زندگی می کرد (شیخ شمس الدین برهانی) می باشد. در روستای شرفکند و منطقه مکریان خانقاهی بزرگ توسط این عالم بزرگ احداث شد، وی در آن مکان شاگردان و مریدان خود را تربیت می کرد. این شیخ والا مقام در سال ۱۳۲۵ هجری قمری از دنیا رفت و در خانقاه خود به خاک سپرده شد. آرامگاه شیخ برهان که به عنوان خانقاه شیخ برهان نیز شناخته شده است در فاصله ۳۵ کیلومتری و در مسیر بوکان به مهاباد در روستای برهان واقع شده است.

جاهای دیدنی بوکان آذربایجان غربی

تپه باستانی قلایچی

جاهای دیدنی بوکان

یکی از تپه‌های باستانی معروف با تمدن ۷۰۰۰ ساله، تپه سیلک در شهرستان کاشان است که پیش‌تر به آن اشاره کرده‌ایم، اما در مسافت ۱۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان بوکان در روستای قلایچی (تپه باستانی قلایچی) واقع شده است. در این تپه باستانی که یکی از جاهای دیدنی بوکان و جاذبه های گردشگری تاریخی این شهرستان است، آثار تاریخی هزاره اول پیش از میلاد به چشم می خورند. معبد مرکزی برج ها، دیوارهای آن، حیاط سنگ فرش شده، پله های متصل به حیاط، آجرهای منقوش شده با موضوعات انسانی، هندسی و گیاهی مشاهده می شوند.

جاهای دیدنی بوکان در ارومیه

غار دوکچی بوکان

جاهای دیدنی بوکان

غار کهک را پیش تر بررسی کرده‌ایم که یکی از غارهای زیبا و تخصصی برای غارنوردان است. اما غار دوکچی بوکان که در فاصله ۱۴ کیلومتری بخش شمال شرقی شهرستان بوکان قرار دارد، یکی از منحصر به فردترین غارهای ایران است. ارتفاع این غار از سطح دریا ۱۷۲۰ متر می باشد. انواع چکنده، آبشار سنگ و چکیده ستون در این مکان به چشم می آیند. غار دیگری به نام غار قلایچی به موازات این غار در این منطقه وجود دارد.

اگر می خواهید در مورد جاذبه های گردشگری ایران و کشورهای دیگر بدانید می توانید اپلیکیشن توریست اپ را دانلود کرده و قبل از سفر به مقاصد مختلف اطلاعات کافی کسب کنید.

[icon type=”icon-download”] دانلود نسخه ios از سیب اپ

[icon type=”icon-download”] دانلود نسخه اندروید از کافه بازار

[icon type=”icon-download”] دانلود مستقیم نسخه ios

[icon type=”icon-download”] دانلود نسخه اندروید از گوگل پلی

[icon type=”icon-download”] دانلود مستقیم نسخه ios

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *