alexa جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران - اپلیکیشن گردشگری توریست اپ
logo

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

تبریز، یکی از شهرهای بسیار زیبای ایران پهناور ما، جاذبه‌های بسیاری برای دیدن و تجربه کردن دارد. تبریز با مردم آذری زبان سخت‌کوشش، همچون نگینی زیبا در شمال غربی ایران می‌درخشند و تاریخ وسیعی را که سرشار از غم‌ها و شادی‌هاست، پشت سر گذاشته‌ است و به باغ شهر ایران نیز معروف است. اگر در لیست انتخابی سفر خود، تبریز را انتخاب کرده‌اید، باید به شما تبریک ویژه‌ای بگوییم. در این شهر و شهرستان‌های اطراف آن، دنیایی از طبیعت زیبا و مسحور کننده، بقعه‌های تاریخی و ماجراجویی‌های ناب را تجربه خواهید کرد. با ما در جاهای دیدنی تبریز همراه باشید.

توریست‌اپ، هم به عنوان دایره‌المعارف گردشگری، تلاش می‌کند در مقالات ویژه، به سراغ تک تک شهرهای ایران برود و آنها را از لحاظ گردشگری بررسی کند. در ادامه، نتیجه این جستجو را خواهید یافت. اما ما از خواندن نظرات و تجربه‌های شما نیز بسیار سپاسگزار خواهیم شد.

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

کلیاتی دانستنی از تبریز خوش آب و هوا

 1. تبریز مرکز استانی به نام آذربایجان شرقی، در شمال غرب ایران و هم مرز با استان‌هایی مانند ارومیه و اردبیل است.
 2. تقریبا تمام مردم آن به زبان ترکی آذری صحبت می‌کنند و لهجه شیرین آنها، تبریزی است.
 3. تاریخ ساخت شهری به نام تبریز به دوران اشکانی و ساسانی برمی‌گردد.
 4. در دوره‌های گوناگونی مانند اتابکیان، خوارزمشاهایان، ایلخانیان و صفویان، این شهر به عنوان پایتخت سیاسی ایران انتخاب شده بود.
 5. کوه‌های مرتفع و معروف تبریز، سهند و عینالی است و رودخانه‌های آجی چای و قوری‌چای، رودخانه‌های دائمی هستند که منبع آب تبریز محسوب می‌شوند.
 6. اقلیم کلی تبریز، سردو خشک است، به طوری که دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های بسیار سرد است.
 7. قومیت اصلی تبریز، ترک زبان، و بعد فارسی زبان هستند. جالب است بدانید، یکی از مطالعات ژنتیکی انجام شده، نشان می‌دهد که اهالی تبریز، دارای قرابت نزدیکی با مردم گرجستان هستند.
 8. تبریز حدود ۲ میلیون نفر جمعیت دارد و از لحاظ رتبه بندی، در رتبه ششم پرجمعیت‌های ایران قرار گرفته است.

آب و هوای تبریز

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

معنای لغوی تبریز، پیشینه ویژه‌ای دارد

اگر به دنبال یافتن معنای تبریز هستید، با روایت‌های گوناگونی روبرو خواهید شد، اما معتبرترین آنها از واژه توری یاد می‌کند که در پارسی میانه، مربوط به گرما و فعالیت‌های گرمایی کوه سهند بوده است. از همین‌روست که واژه تب‌ریز و یا تب پنهان کن نیز به آن داده‌اند. چرا که باعث روان‌شدن گرما می‌شود.

معنی تبریز

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

در این شهر، به دنبال چه جاذبه‌هایی باشیم

بسته به روحیاتی که دارید، در تبریز می‌توانید به سراغ بناهای تاریخی، چشم‌اندازهای طبیعی، مراکز خرید معتبر و یا چشیدن غذاهای ویژه تبریزی در رستوران‌های سنتی تبریز باشید. در این مقاله لیست نسبتا کاملی از همه این موارد ارائه شده است که می‌تواند به شما بسیار کمک کند.

جاذبه های تبریز

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

بناهای تاریخی و فرهنگی

ارگ تبریز:  این ارگ که به ارگ علیشاه نیز مشهور است؛ بنایی ساخته شده در قرن هشتم هجری. این بنا ابتدا برای ساخت مسجد طراحی شده بود، اما در سال‌های بعد به عنوان قلعه‌ای نظامی در نظر گرفته شد و در زمان قاجار، عمارت کلاه‌فرنگی و ساختمان‌های دیگر نیز به آن اضافه شدند. امروزه این بنا، فقط از ناحیه دیوار جنوبی پابرجا مانده و می‌توان آن را در ساعات روز بازدید کرد.

ارگ تبریز

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

مسجد کبود: این مسجد که در زبان ترکی به گوءی مچید معروف است، یکی از مساجد تاریخی تبریز است که در قرن نهم هجری و در زمان حکمرانی قراقویونلوها، ساخته شد و در زمین‌لرزه‌ای که در سال ۱۱۵۸ رخ داد، بخش زیادی از این مسجد فروریخت و دیگر بازسازی هم نشد. این مسجد را مسجد آبی تبریز  می‌نامند.

مسجد کبود تبریز

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

بازار تبریز: این بازار یکی از بازارهای بزرگ و سرپوشیده جهان به شمار می‌رود و مساحتی در حدود یک کیلومتر مربع دارد. این بازار همچنین به ثبت میراث جهانی یونسکو نیز رسیده است. جالب است بدانید، جهانگردان بزرگی مانند مارکوپولو، از این بازار بازدید و از آن تمجید کرده‌اند.

بازار تبریز

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

شاه‌گلی و یا ایل‌گلی: شاه‌گلی، واژه‌ای ترکی و یکی از مهم‌ترین گردشگاه‌های شهر تبریز و به معنای دریاچه شاه است که در دوره آق‌قویونلوها ساخته شد و در دوران صفویه، بزرگ‌ترین منبع ذخیره آب جهت آبیاری باغ‌های تبریز تا دروازه تهران بوده است. این دریاچه در میانه خود، عمارت بزرگ و زیبایی به نام عمارت شاه گلی هم دارد. انواع تفریحات مانند قایق‌سواری و کافه و رستوران را در این مکان خواهید یافت.

شاه‌گلی تبریز

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

مقبره‌الشعرای تبریز: این گورستان بزرگ در محله سرخاب تبریز واقع شده که حوادث تاریخی زمان ساخت آن را به سال ۷۴۰ نسبت می‌دهند. در این مکان، بیش از ۴۰۰ شاعر، عارف و رجال نامی ایران به خاک سپرده شده‌اند که معروف‌ترین آنها، شاعر معروف شهریار و خاقانی شروانی است.

مقبره‌الشعرای تبریز

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

خانه‌های تاریخی تبریز

خانه های تاریخی تبریز

تبریز بیش از ۶۰۰ خانه تاریخی دارد و چند مورد از آنها مهمتر و مشهورتراند:

خانه کوزه کنانی: خانه‌ای متعلق به قرن ۱۳ام که در خیابان شهید مطهری تبریز واقع شده است.

خانه کوزه کنانی تبریز

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

خانه شربت‌اوغلی: این خانه در دوره قاجار و در محله قدیمی سرخاپ قاپوسی ساخته شده و به عنوان فرهنگسرای فعلی تبریز شناخته می‌شود.

خانه شربت‌اوغلی تبریز

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

خانه گنجه‌ای زاده: این خانه نیز در دوران قاجار و در محله تاریخی مقصودیه ساخته شده و علاوه بر معماری دوره قاجار، در بخش زیرزمین از معماری دوره پهلوی بهره گرفته است.

خانه گنجه‌ای زاده تبریز

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

خانه علی مسیو: این خانه قاجاری در خیابان ارتش جنوبی تبریز واقع شده و به عنوان آثار ملی ایران شناخته می‌شود. علی موسیو، یکی از افراد بسیار مشهور، محبوب و البته بسیار معتمد در دوره مشروطه بود و از پیشوایان گمنام انقلاب مشروطه محسوب می‌شود.

خانه علی مسیو تبریز

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

محله‌های قدیمی تبریز

محله های قدیمی تبریز

محله‌های قدیمی تبریز، دارای عرض کم هستند که به دلیل سخت کردن عبور اشغالگران در هنگام جنگ‌ها بوده است. تعدادی از این محله‌ها، شامل:

محله نوبر: این محله قدیمی در مرکز شهر تبریز واقع شده و بخش‌های مهم و مشهور آن، چندین بازار و خانه علی مسیو و میدان مقصودیه است که از نام یکی از سرداران دوره صفویه گرفته شده است.

حلیمه دربندی یا حلمه سازاندا، یکی از خیابان‌های تبریز است که امروزه به خیابان شهید جدیری معروف شده است و پیشینه آن به نوازنده‌ای به نام حلیمه برمی‌گردد که در گوشه انتهایی باغ این محله، خانه‌ای داشته و برای صاحب باغ که بازارگان معروف بوده، می‌نواخته است.

محله امیرخیز که در زبان محلی مردم تبریز به امیره‌قیز معروف است، در شمال غربی تبریز واقع شده و مشهور است به دلیل گذر ستارخان از این محل، به این نام نهاده شده است. در این محله شش مسجد وجود دارد که معروفترین آنها، مسجد قدیمی قصابلار است.

جاهای دیدنی تبریز، باغ شهر ایران

طبیعت زیبای تبریز

جنگل ارسباران، یکی از آن مناظر زیبای خداوندی است که در تبریز می‌توانید آن را ببینید. جنگلی که در شمال آذربایجان شرقی با مساحت ۱۲ هزار کیلومتری، موزه حیات وحش ایران را تشکیل داده است. این منطقه زیبا، در فاصله حدودی ۲۰۰ کیلومتری از تبریز قرار گرفته است. از مهم‌ترین بخش‌هایی که در جنگل ارسباران و علاوه بر طبیعت بکر و حیات وحش آن خواهید دید، قلعه بابک، منطقه آینالو و پارک جنگلی مکیدی است.

جنگل ارسباران تبریز

جاهای دیدنی تبریز، باغ شهر ایران

کندوان یکی از روستاهای بسیار زیبای استان آذربایجان شرقی که متعلق به شهرستان اسکو است. قدمت تاریخی آن را بیش از ۷۰۰۰ سال می‌دانند. این روستای فوق‌العاده دوست‌داشتنی به خانه های کندویی شکلش که در دل کوه کنده شده است، مشهور است و به عنوان آثار ملی به ثبت رسیده است. خوب است بدانیم این روستای زیبا در دامنه کوه سهند واقع شده و عسل سهند، یکی از معروفترین و خوبترین عسل‌ها را تهیه می‌کند.

کندوان تبریز

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران


مراکز خرید تبریز

لاله پارک

مرکز خرید لاله پارک

مجتمع تجاری، تفریحی و اقامتی است و در بزرگراه پاسداران قرار گرفته است. بخش اقامتی آن، هتل ۵ ستاره است که یکی از شعب هتل‌های زنجیره‌ای کایا در ترکیه است. بخش مجتمع خرید آن، دارای انواع کالاها و برندهای متنوع روز دنیا در زمینه پوشاک، لوازم ورزشی و مانند آن است.

جاهای دیدنی تبریز، باغ شهر ایران


مجتمع تجاری پردیس

مجتمع تجاری پردیس

مرکز خریدی سه طبقه و دارای ۱۵۵ فروشگاه و بوتیک است که در سنگ فرش تربیت قرار دارد.

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران


جواهر تبریز

مرکز-خرید-جواهر-تبریز

یکی دیگر از مراکز معتبر و جدید تبریز که در سال ۱۳۹۰ به بهره‌برداری رسید و این روزها، در دوران رکود به سر می‌برد.

جاهای دیدنی تبریز، باغ شهر ایران


غذاهای تبریز

معروف‌ترین غذاهای تبریز، کوفته تبریزی، یاپراخ دلماسی، خورشت هویج، دویماج و سوزی شورباسی است.

غذاهای تبریز

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

سوغاتی‌های تبریز

یکی از مهم‌ترین سوغاتی‌هایی که در تبریز، بسیار خواهید دید، فرش‌های دستبافت بسیار زیباست. اما اگر به دنبال هدیه‌های بسیار ارزانتر هستید، باید بدانید شیرینی‌های خوشمزه‌ای در تبریز عرضه می‌شوند که ویژه تبریز اند و می‌توانید آنها را تهیه کنید. نام این شیرینی‌های تبریزی، نوقا، قرایبه و اریس است. پیشنهاد می کنیم حتما آنها را امتحان کنید.

سوغاتی‌های تبریز

جاهای دیدنی تبریز، باغ شهر ایران

تبریز خواهر خوانده دارد

قراردادی بین سران مملکتی که سران دو کشور با هم عهد می‌کنند تا همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی بین آنها ایجاد شود. علت اینکه از خواهر خوانده استفاده می‌شود، آن است که در بیشتر زبان‌های دنیا، شهر، واژه مونثی به شمار می‌آید. برای اینکه شهرها بتوانند خواهر خوانده شوند، باید دارای مشترکات و تشابهات فرهنگی، علمی و یا مانند آن داشته باشند. استانبول، ازمیر، قونیه، و ارزروم، شهرهای خواهر خوانده ترکیه با تبریز هستند.

خواهر خوانده تبریز

جاهای دیدنی تبریز ، باغ شهر ایران

به این ترتیب، تبریز یکی از بهترین مکان‌ها و جاهای ایران برای سفر و گردشگری است. اگر برنامه‌ای برای سفر به این شهر زیبا و متمدن دارید، می‌توانید نظرات و تجربیات خود را با توریست اپ و دیگر خوانندگان گرامی، به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2
دیدگاه

 1. کتایون گلشاهی گفت:

  تبریز حرف نداره هرچقدر بگردی بازم کمه

  • Tourist App - توریست اپ گفت:

   ممنونم کتایون عزیز واقعا جای جای ایران دیدنیه و هیچوقت از گشتن در آن سیر نمیشی