alexa جاهای دیدنی خوزستان
logo

جاهای دیدنی خوزستان ، سرزمین زرخیز ایران

جاهای دیدنی خوزستان ، سرزمین زرخیز ایران

جاهای دیدنی خوزستان ، سرزمین زرخیز ایران

خوزستان، یکی از بهترین شهرهای ایران برای آشنا شدن با تاریخ، طبیعت و فرهنگ ایران پهناور و زیباست. جاهای دیدنی خوزستان ، به عنوان پرآب‌ترین بخش ایران که بیشتر ثروت نفتی خود را مدیونش هستیم، به راستی برای کوله‌بار سفر هر انسانی لازم است. استانی که این روزها، حال و روز هوایی خوبی ندارد و بارها از آلودگی هوا و آب آن شنیده‌ایم و شوری رود کارون، مشکل بزرگ محیط زیستی دیگر این استان شده است.
با این همه، صنعت گردشگری، می‌تواند نقش مهمی در رونق این استان داشته باشد. از همین‌روست که توریست اپ در وطن‌گردی امروز به سراغ این استان رفته و تلاش کرده جاهای دیدنی خوزستان را بیابید و معرفی کند. امیدواریم شما خوانندگان گرامی، با خواندن مطلب زیر، اگر هنوز فرصت رفتن به این شهر را نداشته‌اید، خوزستان را در مجموعه سفرهای ایرانگردی خود بگنجانید.

 

از خوزستان زرخیز چه می‌دانیم؟

جاذبه های گردشگری خوزستان

خوزستان، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که بارها در کتیبه‌های هخامنشیان، نامش به عنوان مردم عیلام آورده شده است. قومیت‌های مختلفی در این استان زندگی می‌کنند، برای مثال عرب‌ها، لرها و فارس‌های بومی شهرها از ساکنان این استان هستند. با وجود ثروت فراوانی که در این استان وجود دارد، بالاترین نرخ مهاجرت نیز از آن این استان است که به دلیل شرایط ناسالم محیط زیستی است که این روزها خوزستان را دچار کرده است. در ادامه جاهای دیدنی خوزستان بررسی شده است.

 

چغازنبیل (Chogha Zanbil)

چغازنبیل

برای رسیدن به چغازنبیل که نام اصلی آن زیگورات است، باید به شهر شوش در استان خوزستان بروید. در حقیقت، زیگورات دوراونتاش، یکی از جاهای دیدنی خوزستان است که بدون بازدید آن، خوزستان را سفر نکرده‌اید؛ به عبارتی دیگر، اگر اصفهان را به عالی‌قاپو و پل ۳۳ سفید می‌شناسیم، خوزستان را نیز به چغازنبیل و رود کارون می‌شناسیم. این نیایشگاه باستانی، در ۵ طبقه و در ارتفاع ۵۲ متری ساخته شده بوده که امروزه تنها دو طبقه در ارتفاع ۲۵ متری آن باقیمانده است.

 

سازه‌های آبی شوشتر (Shushtar Historical Hydraulic System)

سازه های آبی شوشتر خوزستان

در دوران بسیار دور، هخامنشیان تا ساسانیان، مجموعه صنعتی برپا شده بود تا وضعیت آب را به صورت بهینه‌تری ساماندهی کند. زمانی که به شوشتر و به این سازه برسید، انواعی از پل‌ها و آسیاب‌ها خودنمایی خواهد کرد تا اوج معماری و مهندسی مردمان باستان را نشان دهد. به عبارتی دیگر، سازه‌های آبی شوشتر، یکی از جاهای دیدنی خوزستان است که دارای شهرت جهانی است.

 

پل اهواز (Pol-e Sefid Ahvaz)

پل سفید اهواز

با هر وسیله‌ای که خود را به مرکز استان خوزستان، اهواز، برسانید، می‌توانید به سراغ یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی خوزستان، یعنی پل معلق اهواز یا پل سفید اهواز بروید؛ این پل در سال ۱۳۱۵ با دو قوس بتنی و در ابعاد ۱۲ و ۲۰ متری بر روی رودخانه کارون ساخته شد. جالب است کمی از سرگذشت ساخت پل برایتان بگوییم؛ در اواسط ساخت این پل، معمار و طراح این پل، که فردی آلمانی بود درگذشت و بعد از چند سال که از توقف این پروژه گذشت، همسر این معمار، ساخت پل را تکمیل کرد. این پل را می‌توان یکی از نمادهای خوزستان به حساب آورد.

 

خانه تیزنو دزفول (Tiznoo House)

جاهای دیدنی خوزستان

یکی از جاهای دیدنی خوزستان، خانه زیبا و تاریخی است به نام تیزنو؛ تیزنو را در دزفول خوزستان خواهید یافت در کنار قلعه‌ای به جا مانده از دوران دور. هنرمندانی از عصر صفویه سلیقه و تفکر معماری خود را در این بنا به نمایش گذاشته‌اند تا با بازدید از این بنا، روح ما را که به دنبال زیبایی و هارمونی است، سیراب کند. پس اگر به اهواز سفر کرده‌اید، وسیله حمل و نقلی پیدا کنید و خود را به دزفول برسانید تا این خانه را در لیست گردش خود تیک بزنید.

 

پل ساسانی (Dezful Old Bridge)

جاذبه های گردشگری خوزستان و اهواز

ساسانیان، اثری از خود به جا گذشته‌اند که هوش، ذوق و هنر ایرانیان باستان را به نمایش می‌گذارد. این پل، رابط مهمی برای مناطق جندی‌شاپور و بین‌النهرین بوده و به دستور یکی از شاهان ساسانی به نام شاپور اول ساخته شد. زمانی که این پل را نظاره کنید، به سال ۲۶۳ میلادی، پرتاب خواهید شد، آن زمان که ساسانیان در اوج اقتدار و شکوه بودند. اگر زمان کافی در سفر به این استان دارید، این جای دیدنی خوزستان را از دست ندهید.

 

مسجد جامع دزفول (Dezful Grand Mosque)

جاهای دیدنی خوزستان دزفول

دزفول را تنها با بازدید از خانه تیزنو ترک نکنید. به سراغ بنایی بروید با ستون‌های سنگی و شبستان‌های زیبا؛ بله، مشخصات این توصیف شما را به مسجد جامع دزفول می‌رساند؛ مکانی با معماری زیبا و به جا مانده از دوره‌های اولیه اسلامی. کاشی‌کاری‌های این بنا، ساده و زیبا هستند، مخلوطی از رنگ‌های آبی فیروزه‌ای و قهوه‌ای با آجرهایی به رنگ خاک و آرامش بخش. حتی اگر فردی مذهبی نباشید، این مسجد با گنبدها و ستون‌هایش، آرامش عجیبی در دل شما ایجاد خواهد کرد.

 

آبشار شوی (Shevi Waterfall)

جاهای دیدنی خوزستان و اهواز

سردشت خوزستان، یکی از بخش‌های قدیمی این استان است با مردمانی که بیشتر به گویش لری سخن می‌گویند، چرا که همجوار با لرستان و چهارمحال بختیاری هستند. آبشار شوی، یکی از جاهای دیدنی خوزستان است که در این شهر قرار دارد؛ آبشاری با ارتفاع زیاد، ۸۵ متر، و عرضی که کمتر از آن نیست، ۷۰ متر. این آبشار را با نام دیگری نیز می‌خوانند، تله رنگ با خروجی‌های متعدد آبی که تا همین چند سال، فشار آب آنچنان زیاد بود که صدای خروشان آن، آرامش بخش وجودتان می‌شد.

مردم محلی منطقه، غاری را در پهنای این آبشار یافته‌اند که کیلومترهای زیادی، عمق آن را می‌سازد و ویژگی‌های دیگری که باید رفت و دید. پیشنهاد می‌کنیم، اگر روزی از این منطقه بازدید کردید، ما را از اکتشافات خود با خبر کنید.

 

حمام کرناسیون (Kornasian Bath)

جاهای دیدنی خوزستان و ایذه

خوزستان را تنها نباید به دوره‌های دور محدود کرد، قاجاریه نیز در این استان بنایی به یادگار گذاشته‌اند که در واقع بنایی با محوریت حمام شهر دزفول بوده است و به حمام کرناسیون معروف است. زمانی که وارد این حمام شوید، متوجه وسعت زیاد آن، ۸۸۰ متر، خواهید شد که با آجرکاری و کاشی‌های زیبایی تزئین شده‌اند. امروزه این بنا، به موزه مردم شناسی خوزستان تبدیل شده و آثار و فرهنگ مردمان این دیار، به شکل‌های گوناگونی به نمایش گذاشته شده است.

 

شیرهای سنگی

جاهای دیدنی خوزستان و شوش

تا حدود تقریبی ۹۰ سال پیش، ایران زیستگاه مناسبی برای شیر ایرانی بوده و تعداد زیادی از آنها را می‌توانستید در جلگه‌های خوزستان بیابید؛ از همین‌رو بوده که مجسمه‌های سنگی شیر را در تخت جمشید شیراز به وفور خواهید یافت. اما این مجسمه‌ها را در خوزستان، به شکل‌های متفاوت و در شهرستان ایذه خواهید یافت. حتی در قبرستان مردمان ایل بختیاری، هنوز هم این مجسمه‌ها حضور دارند که نمادی از شجاعت و دلاوری این مردمان بوده است.

جاهای دیدنی خوزستان - ایذه
ما برای شما یک پیشنهاد ویژه داریم: به صورت اختصاصی به شهرستان ایذه بروید و تلاش کنید از نزدیک با مردمان ایل بختیاری آشنا شوید. مردمانی با فرهنگ‌هایی جالب و خلق و خویی مهربان. آنچه در تصویر می‌بینید، تنها گوشه کوچکی از زندگی زیبای این مردمان است.

 

نرگس ‌زارهای بهبهان (Narges Zar PA)

جاهای دیدنی اهواز و بهبهان

نرگس‌زارهای بهبهان، را به ویژه باید در فصل زمستان دید. جالب است بدانید اولین نرگس‌زارهای ایجاد شده در بهبهان مربوط به دوران میلاد مسیح است و مساحت تخمینی برای این نرگس‌زارها، ۷۰۰ هکتار بوده است. نرگس‌ها در دامنه‌های زاگرس به خوبی رشد می‌کنند و از همین‌رو، بهبهان مکان خوبی برای رشد این گل‌ها بوده است. کاروانسرای دژ و آتشکده خیرآباد نیز از دیگر جاهای دیدنی خوزستان و بهبهان است.

 

نیایشگاه تاریشا (اشکفت سلمان)

خوزستان و جاهای دیدنی ایران

در بخش جنوبی شهر ایذه، نیایشگاهی به نام تاریشا یا اشکفت سلمان قرار گرفته است که در دوران عیلامیان بنا شده است و مجموعه‌ای بوده از غار، چشمه‌ای در دل کوه و ۵ نگاره حکاکی شده بر دل کوه که در نوع خود جالب و شگفت‌انگیز می‌نمایاند. اگر با راهنما به این محل بروید، تمام سرگذشت این نیایشگاه و نگاره‌های ثبت شده در آن را خواهید شنید.

سنگ‌نگاره خونگ اژدر

سنگ نگاره خونگ اژدر خوزستان

خونگ اژدر که نام دیگر آن تنگه نوروزی است، در ۱۵ کیلومتری شهر ایذه قرار گرفته و دارای دو قطعه سنگ بزرگ با نقش‌های برجسته است. این دو سنگ حکاکی شده، متعلق به ۴ هزار سال پیش‌اند. به این ترتیب مشاهده می‌کند که جاهای دیدنی خوزستان فراوان است و همگی ارزش بازید و جستجو دارند.

 

روستای مال آقا

جاهای دیدنی خوزستان

از دیگر جاهای دیدنی خوزستان که بازدید از آن بسیار ارزشمند است، مال آقا، روستایی از توابع شهرستان ایذه است؛ منطقه‌ای کوهستانی و خنک که به طور دقیق از سمت سلسله جبال زاگرس و از سوی شهر باغملک به سمت شهر قلعه تل کشیده شده است. در واقع مال آقا یک روستای زیبا و قدیمی است که در دل کوهستان قرار دارد و بهترین مکان برای روزهای گرم تابستان است.

 

قلعه شوش

جاهای دیدنی خوزستان و شوش

قلعه‌ای در شهر شوش، در نزدیکی دانیال نبی و توسط ژاک دمورگان بر روی تپه‌ای تاریخی ساخته شد تا تبدیل به یکی از جاهای دیدنی خوزستان شود. این قلعه با هدف سکونت باستان‌شناسان طراحی شده بود. در این منطقه می‌توانید از لیوان مشهور سفالی شوش دیدن کنید و همینطور از نقش‌های بز کوهی که بر روی مجسمه‌ها وجود دارد نیز عکسبرداری نمایید.

 

روستای لیوس (lIVES)

جاهای دیدنی خوزستان

روستای لیوس یکی از بهترین جاهای دیدنی خوزستان محسوب می‌شود و در ۷۳ کیلومتری شمال شهرستان دزفول قرار گرفته است و به طور دقیق تر در بخش شمالی سردشت قرار دارد. بازدید از این روستا سبب می‌شود تا به طور دقیق با آداب و رسوم مردم خوزستان و همینطور نحوه معیشت آنها آشنا شوید. در نظر داشته باشید که سبک زندگی مردم این روستا بسیار سنتی است و هنوز هم انواعی از آداب و رسوم قدیمی در آن پا بر جا است. سبک معماری به کار رفته در نوع ساختمان‌سازی این روستا بسیار خاص است و نوع پوشش زنان روستا بسیار شکیل و زیباست.

جاذبه های گردشگری خوزستان

جاهای دیدنی خوزستان، می‌تواند بسیار بیشتر از مناطقی باشد که در این مقاله و توسط توریست اپ اشاره شد. بنابراین، برای تکمیل این مقاله، می‌توانید نظرات و تجربیات خود را از سفر به خوزستان با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. همگی ما از نظرات شما استقبال خواهیم کرد.

منبع: www.tripadvisor.com


 مقالات مرتبط