alexa جاهای دیدنی زنجان
logo

جاهای دیدنی زنجان ، استان پر از رمز و راز

جاهای دیدنی زنجان ، استان پر از رمز و راز

جاهای دیدنی زنجان ، استان پر از رمز و راز

زنجان استانی در شمال غربی ایران است که پیشترها به خمسه معروف بوده است، چرا که رود پنج گانه ای از این شهر عبور می کرده و هنوز هم بخشی از قزل‌اوزن، از سرزمین سبز رنگ آن، یعنی طارم عبور می کند. شاید باورتان نشود که جاهای دیدنی زنجان، این استان کم حاشیه که کمتر از آن خبر و سخنی می‌شنویم، در نوع خود می‌تواند بسیار جالب و دوست داشتی باشد.

لینک های مرتبط
    کویر ابوزیدآباد و مرنجاب ، سرزمین طلایی ایران
    دلایل جالب جهانگردان برای گردشگری در ایران
    بهترین نقاط گردشگری در ایران
    ۱۰تا از بهترین فواید سفر که با آنها عاشق سفر به دور دنیا خواهید شد!

زنجان، سرزمین مادری شاعری مانند منزوی و انسان های بزرگی است که کمتر با آنها آشنا هستیم و از همین رو می توان این شهر را پراز راز و رمز خواند. اگرچه ممکن است این استان چندان پرآوازه برای گردشگران نباشد، اما اگر اهل سفر، کشف و ماجراجویی هستید، این استان و زیبایی‌هایش را به ویژه در فصل بهار تا پاییز از دست ندهید. اگر مانند گذشته با توریست اپ در وطن گردی همراه بوده‌اید، زنجان را نیز همسفر شوید.

جاهای دیدنی زنجان

بیایید زنجان را بیشتر بشناسیم

جاهای دیدنی زنجان

۱) زنجان، استانی است که به مرور زمان، بخش هایی از خود را از دست داده است. برای مثال، پیش تر، استان قزوین بخشی از استان زنجان محسوب می‌شد، اما بیش از یک دهه است که این دو بخش از هم جدا شده‌اند.

۲) زنجان دارای همسایه‌های معروف و مقتدری مانند تهران، تبریز، کرمانشاه و رشت است که از جهت جاهای دیدنی معروف‌ترند.

۳) تاریخچه تاسیس این استان، به دوران ساسانیان و به اردشیر بابکان برمی‌گردد که در آن زمان با نام شهین خوانده می‌شده و بعدها به زنگان (اهل کتاب زند) و سپس خمسه معروف شد.

۴) مردمان بومی این استان به زبان ترکی صحبت می‌کنند و جالب است بدانید لهجه آنها در شهرهای مختلف آنها، متفاوت است و در عین حال، این لهجه به میزان زیادی با ترکی تبریزی و آذربایجانی نیز متفاوت است.

۵) زنجان را بیشتر برای گنبد سلطانیه می‌شناسند که در دنیا معروف است و همواره پذیرای گردشگران خارجی بوده است.

۶) اگر به دنبال سفر به زنجان هستید، فصل های بهار تا پاییز مناسب است و بهترین فصل سال بهار است؛ چرا که زنجان، منطقه‌ای کوهستانی است و زیبایی‌های فوق‌العاده آن به فصل باران، یعنی بهار مربوط می‌شود. البته تابستان‌های این استان نیز گرچه گرم است، اما قابل تحمل است. زمستان‌های این شهر اگرچه سرد و برفی است، اما به سرمای استان اردبیل نخواهد رسید.

برای یافتن جاهای دیدنی زنجان، به کدام شهرها سفر کنید؟

برای دیدن جاهای زنجان، باید به شهرهای مختلفی سفر کنید تا جاذبه های طبیعی و تاریخی آن را تماشا کنید. در این جا به لیستی از این شهرها و جاهای دیدنی آن اشاره کرده ایم:

۱) ماهنشان

جاهای دیدنی زنجان

دارای منطقه حفاظت شده‌ایی بر بلندای کوه و به نام پناهگاه حیات وحش انگوران است و اگر مجهز به دوربین های شکاری باشید، در طول روز و بر فراز دامنه های بلند کوهستان، دسته زیبای قوچ‌ها روز شما را خواهند ساخت. همچنین در این منطقه، روباه و خرگوش و پرندگانی که کمتر نام آنها را شنیده‌اید، به صورت مسالمت آمیز با همدیگر زندگی می‌کنند.

اما اگر از منطقه حفاظت شده عبور کنید، به قلعه‌ای خواهید رسید که به کهن دژ و یا قلعه بهستان معروف است؛ قلعه‌ای که تاریخ ساخت آن به دوران مادها برمی‌گردد. قلعه‌ای برپا شده از ستون‌ها که گویی به دودکش هایی طبیعی ختم می‌شوند و حفراتی در پایین ستون که ظاهری مرموز به آن می‌بخشد. به این دودکش‌ها، دودکش جن و یا در اصطلاح زمین‌شناسی، هودو می‌گویند که مشابه قارچ است. برای رسیدن به این ناحیه زیبا و حیرت آور باید از زنجان، به میزان ۱۲۰ کیلومتر برانید تا به ماهنشان و این ناحیه برسید.

این نکته را نیز به خاطر بسپارید: اگر به دنبال مشابهت طبیعی دودکش جن با منطقه دیگری در دنیا می‌گردید، ما شما را به دره مشهور و زیبای گرندکانیون در قاره آمریکای شمالی راهنمایی می‌کنیم.

جاهای دیدنی زنجان ایران

۲) طارم

جاهای دیدنی زنجان

اگر طارم را فراموش کنید، یعنی نیمی از زنجان را ندیده‌اید. طارم در بخش شمالی استان زنجان قرار گرفته و به دوبخش طارم شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. طارم را در فصل بهار به شما پیشنهاد می کنیم که همانند جنگل های هیرکانی در شمال ایران زیبا و رویایی می شود. رودهای خروشان  منشا گرفته از قزل اوزن و درختان سرسبز و پرشکوفه زیتون و انار، زیبایی ویژه‌ای به این منطقه داده‌اند. البته به یاد داشته باشید، ممکن است در این فصل به گرده گل‌های درختان زیتون حساسیت نشان دهید و آلرژی داشته باشید.

در طارم به صورت ویژه می‌توانید این مکان‌ها را برای بازدید و تماشا انتخاب کنید:

آبشار هشترخان/ هزار رود/ رود قزل اوزن
آتشکده تشویر/ آتشکده سانسیز (آتشکده ها را در استان ایلام نیز خواهید یافت)
قلعه سانسیز/ قلعه سمیران
روستای باستانی قوهیجان

بهترین جاهای دیدنی زنجان

۳) خدابنده

جاهای دیدنی زنجان

به خدابنده بروید تا غار زیبایی را بیابید: در شهرستان خدابنده که به قیدار نیز معروف است، شهر کوچکی به نام گرماب و در مسیر کردستان وجود دارد که به غار زیبا و بزرگی به نام کتله‌خور منتهی می‌شود. این غار اگرچه غار آبی محسوب نمی شود، اما دارای سنگ های بسیار زیبای آهکی و کلسیفه شده است. این غار بسیار وسیع است و دارای بخش های مختلفی است.

جاهای دیدنی زنجان

همچنین در خود شهرستان قیدار، با مقبره پیامبرزاده‌ای به نام قیدار نبی روبرو خواهید شد که دارای گنبد کوچکی است و بازسازی های فراوانی در آن انجام داده‌اند. گج‌بری‌های داخل گنبد، به شکل فرشته‌هایی است که گل‌های نیلوفری را به دست دارند. این مقبره، برای مردم این شهرستان بسیار مقدس بوده و سالانه نذورات فراوانی برای آن جمع می‌شود.

جاهای دیدنی زنجان

خدابنده بیشتر برای کشاورزی و روستاهای بسیار زیادش معروف است. اگر دانشمند فیلسوف سهروردی را بشناسید که کتاب عقل سرخ او بسیار معروف است، باید بگوییم زادگاهش، به روستایی به نام سهرورد در این شهرستان برمی‌گردد که در ترکی به آن “قره قوش” می‌گویند. این روستا به واسطه پرآب بودن و قرار گرفتن در دره بزرگی، پر از باغ های گردو و دیگر میوه هاست و در بهار و تابستان، یکپارچه سبز و در پاییز یکپارچه به رنگ های پاییزی در می آید.

معروف ترین جاهای دیدنی زنجان

۴) ابهر

جاهای دیدنی زنجان

اگر به دنبال دشت های سرسبز هستید، ابهر را فراموش نکنید. ابهر شهر نسبتا بزرگی در میانه راه زنجان و تاکستان قزوین است و برای باغ های انگورش معروف است. تپه های آن در بیشتر سال سرسبز است و چند سالی است که سد بزرگی به نام کینه ورس در میان دره وسیع آن بنا شده است تا آب مزارع اطراف را تامین کند.

قبلا چشمه باداب سورت را به شما معرفی کرده‌ایم، اما در زنجان و در محدوده شهرستان ابهر، چشمه آبی کوچکی در بالای مسیر- ابهر قیدار آن وجود دارد که در بالای کوه بلندی قرار گرفته و در پایین کوه، تبدیل به آبشار زیبایی شده است. بسیاری از اهالی این منطقه برای گذراندن تعطیلات آخر هفته، دامان طبیعت ابهر را برمی‌گزینند. از دیگر جاهای دیدنی که در خود شهر ابهر وجود دارند، می‌توان به آرامگاه پیرزهرنوش اشاره کرد. اگر روستاگردی را دوست دارید، روستای درسجین را فراموش نکنید.

جاهای دیدنی زنجان زیبا

۵) سلطانیه

جاهای دیدنی زنجان

سلطانیه، در جهان معروف است: گنبد سلطانیه، یکی از آن مکان هایی است که از همان دوران کودکی و در کتاب های جغرافی خود با آن آشنا می  شویم، چرا که به عنوان میراث جهانی ثبت شده است و آرامگاه سلطان محمد خدابنده، یکی از پادشاهان ایلخانیان بوده است؛ در حقیقت، در دوران گذشته، سلطانیه، پایتخت این سلسله پادشاهی بوده است. بعد از دیدار این گنبد تماشایی، با شهر کوچک و بی آبی روبرو خواهید شد که در جای جای آن، مساجد گنبدی باقیمانده از دوران مغول به چشم می‌خورد.

جاهای دیدنی زنجان عکس

۶) زنجان

جاهای دیدنی زنجان

خود شهر زنجان که دارای مکان های تاریخی و طبیعی است و چند سالی است که به پایتخت شعر و شعور حسینی نیز لقب گرفته است. چراکه سبک عزاداری متفاوتی را در ایام محرم و اربعین ابداع کرده که بسیار جالب است و حسینه اعظم زنجان، سالانه در ایام محرم، نذورات فراوانی را از خودم مردم زنجان و حتی استان های اطراف دریافت می کند و آنها را صرف امور خیریه می کند.

اگر بخواهیم این شهر را به صورت تخصصی‌تر مورد بررسی قرار دهیم، به موارد زیر می‌رسیم:

بازار سرپوشیده زنجان

جاهای دیدنی زنجان

این بازار در لیست طولانی‌ترین بازارهای دنیا قرار دارد و بازدید از آن چند ساعتی وقت شما را خواهد گرفت. البته تا کنون بازارهای معروف دیگری را نیز معرفی کرده‌ایم، برای مثال، ترکیه نیز دارای بازار بزرگی به نام گرند بازار (grand baazar) است و این موضوع نشان می‌دهد که بازارها در گذشته، مراکز مهم اقتصادی و اجتماعی محسوب می‌شدند.

بازار زنجان نبض تپنده این شهر محسوب می‌شود و فضای دل انگیز آن در ذهن‌ها باقی می‌ماند. در نظر داشته باشید که زمان ساخت این بازار به دوره آقا محمدخان باز می‌گردد و بازدید از آن یکی از تصمیمات مهم در سفر به این شهر محسوب می‌شود. راسته زرگرها و سراج‌ها در بازار بسیار شلوغ است و بسیاری از بانوان علاقمند به بازدید از این بازار هستند.

کاروانسراهایی که در بازار سرپوشیده زنجان وجود دارد، مکانی بسیار عالی برای رفع خستگی است. قیمت اجناس در بازار سرپوشیده زنجان نسبت به دیگر بخش های زنجان ارزان‌تر است و اگر بخواهید برای عزیزان خود سوغاتی بخرید، می‌توانید از بازار سرپوشیده زنجان دیدن کنید. این بازار از خیابان سعدی آغاز شده و در خیابان اصغر یه پایان می‌رسد.

جاهای دیدنی زنجان کجاست

پل حاج سید محمد

جاهای دیدنی زنجان

این پل در دوره قاجار و بر روی رودخانه زیبای زنجان بنا شده است و در سال ۱۳۵۶ در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است. این پل در بخش جنوب شرقی زنجان قرار گرفته و بازدید از آن برای کسانی که دوست دارند با تاریخ کهن این شهر آشنا شوند، می‌تواند گزینه مناسبی باشد. از پل های معروف دیگر در ایران، می‌توانیم به پل سفید اشاره کنیم که بر رود کارون و در استان خوزستان بنا شده است، اشاره کنیم.

جاهای دیدنی زنجان را بیابیم

خانه معین

جاهای دیدنی زنجان

خانه معین در ضلع جنوب غربی زنجان قرار دارد و در مجاورت شمال رودخانه زنجان رود واقع شده است. ساخت این باغ و عمارت نیز به دوران قاجاریه باز می‌گردد و از بناهایی است که معماری جالب و دوست داشتنی دارد و شما را به به دوران گذشته پرتاب می‌کند! این بنا از دو قسمت باغ و خانه تشکیل شده و ستون‌های آن بسیار زیبا و خاص طراحی شده‌اند. در مرکز خانه، حوضی با چند جوی انشعابی ساخته شده تا به بخش‌های مختلف خانه هدایت شود. از خانه‌های قدیمی با بافت قدیمی و بسیار زیبا، می‌توان به خانه بروجردی‌ها در کاشان اشاره کرد.

جاهای دیدنی زنجان و ایران

سرای ملک

جاهای دیدنی زنجان

سرای ملک پایین‌تر از محدوده بازار پایین زنجان قرار گرفته و در زمان خود رونق بسیار زیادی داشته است. این بازار در قلب شهر زنجان قرار گرفته و البته عموم افراد برای بازدید از بافت زیبا و معماری بی نظیر ان می‌روند. این بازار را در دسته آثار ملی، ثبت کرده‌اند.

بهترین و زیباترین جاهای دیدنی زنجان

مجموعه تفریحی ائل داغی

جاهای دیدنی زنجان

اگر سفر شما به زنجان یک روزه است، بازدید از منطقه خوش اّب و هوای ائل داغی می‌تواند برای شما بسیار دلچسب باشد. این منطقه دارای امکانات تفریحی بسیار زیادی است و شما می‌توانید در آن مشغول قایق سواری شده و یا به سراغ دریاچه‌های مصنوعی بروید.

در این منطقه از آلاچیق‌هایی زیبایی استفاده شده است که یک مکان تفریحی بسیار عالی محسوب می‌شود. شما می‌توانید بر روی چمن‌ها بنشینید و به سرو ناهار بپردازید. غروب آفتاب در این منطقه بسیار عکاسان یک پیشنهاد ویژه است. این مجموعه در شمالی‌ترین بخش زنجان قرار دارد و دسترسی به آن بسیار آسان است. راستی مشابه این منطقه را در مشهد و در شاندیز و طرقبه خواهید یافت.

جاهای دیدنی زنجان و شهرهای آن

رختشوی خانه زنجان

جاهای دیدنی زنجان

یکی از مهمترین جاذبه‌های دیدنی زنجان رختشوی خانه زنجان است که با فضا و طراحی جالبی ساخته شده و دورانی حدود ۱۰۰ سال پیش را به نمایش می‌گذارد؛ یعنی زمانی که بانوان آن دوران برای شستن رخت‌ها و لباس‌های خود این فضا را انتخاب کرده بودند. امروزه این فضا، به موزه‌ای تبدیل شده و آداب و رسوب آن زمان را به نمایش می‌گذارد. همچنین جالب است بدانید، حمام های مختلفی در ایران، ثبت ملی شده‌اند و ساخت آنها به دوران بسیار دور برمی‌گرد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به حمام وکیل در شیراز اشاره کرد.

توریست اپ در این سفر، زنجان را با نگاه مسافری که به دنبال شناسایی زیبایی‌ها و کسب ماجراجویی‌های جالب بود، بازدید کرد؛ اما اگر شما اهل زنجان و شهرستان هایش هستید و یا فرصت مسافرت به این استان را داشته اید، خوشحال می‌شویم اطلاعات و ماجراجویی های ارزشمندتان را با ما سهیم شوید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *