alexa درباره جاهای دیدنی سوئد بیشتر بدانیم | توریست اپ ( مترجم همراه )
logo

درباره جاهای دیدنی سوئد بیشتر بدانیم

درباره جاهای دیدنی سوئد بیشتر بدانیم

درباره جاهای دیدنی سوئد بیشتر بدانیم

کشور سوئد، متشکل از اقوام اسکاندیناوی به همراه هزاران جزیره و دریاچه درون کشوری است و علاوه بر آن، می‌توان جنگل‌های وسیع و کوه‌های پوشیده از یخ را در آن، برای تمام سال تماشا کرد. شهرهای اصلی آن، پایتخت شرقی استکهلم و جنوب غربی گوتنبرگ و مالمو، همه شهرهای ساحلی هستند. استکهلم به تنهایی، از ۱۴جزیره تشکیل شده است و بیش از ۵۰ پل دارد و علاوه بر آن دارای شهر قدیمی مربوط به دوران قرون وسطی با نام گاملا استان (Gamla Stan)، قلعه‌های سلطنتی و موزه‌هایی مانند اسکانسن (Skansen) در یک محدوده باز وسیع است.

سوئد چهارمین کشور بزرگ اروپایی، بدون در نظر گرفتن روسیه و ترکیه است. همچنین کشوری است که دارای جایگاه خوب در جنبه‌های مختلف زندگی، آزادی شهروندی، بهداشت، آموزش، اختلاف طبقاتی، رفاه و توسعه انسانی است.

در این مقاله ( جاهای دیدنی سوئد )، به سراغ این کشور اسکاندیناوی رفته‌ایم تا با جاذبه‌های گردشگری آن و جاهای دیدنی سوئد آشنا شوی. پس با توریست اپ همراه باشید.

 

سوئد را در جهان به چه چیزهایی می‌شناسند؟

جاهای دیدنی سوئد-توریست ا‍پ

اتومبیل‌های ولوو (Volvo) و ساب (Saab)، گروه موسیقی ABBA، ترشی شاه ماهی، کمپانی معروف DIY (یک کمپانی معروف در زمینه طراحی خانه) و کمپانی مبلمان و اثاثیه منزل به نام IKEA، از موارد آشنا و مشهور کشور سوئد هستند. اما سوئد بیشتر از آنکه برای این همه تکنولوژی و فرهنگ معروف باشد، برای طبیعتی مشهور است که یکی از زیباترین مناطق در روی این کره خاکی است. روستاهای ماهیگیری بدیع، سرزمین‌های دارای گوزن‌های شمالی، و آفتاب تابستانی بی‌پایان، از نعمت‌های این کشور در حوزه منابع طبیعی به شمار می‌اید. سوئد پر از ساختمان‌های رنگارنگ چوبی، کلبه‌های قدیمی، قلعه‌ها و کلیساهای سنگی، و تعدادی از معماری‌های نوآوارانه و بدیع زیبا و معاصر است. بسته به اینکه به دنبال مسیرهای پیاده‌روی و دیدن مناظر بکر و چشم‌نواز باشید، و یا در جستجوی موزه‌های هنر، در هر حالت، شما به مراد دل خود خواهید رسید.

درباره جاهای دیدنی سوئد بیشتر بدانیم

 

پارک ملی کوسترهاوت (Kosterhavet National Park)

جاهای دیدنی سوئد-توریست ا‍پ (۸)

سوئد بدون شک دارای تعداد زیاد خطوط ساحلی است، اما بهترین مکان‌ها برای بودن در خطوط ساحلی و در شرایط حفاظت شده، پارک ملی کوسترهاوت است. کوسترهاوت، هم مرز با یکی از مناطق بهشتی زمین، یعنی نروژ، است و اولین پارک ملی دریایی کشور محسوب می‌شود. در این مکان زیبای خداوندی، ۶۰۰۰ گونه دریایی، زیست می‌کنند. در حقیقت، این پارک، مامن و خانه چندین گونه جانوری است که نمی‌توانند در مناطق دیگری از سوئد زندگی کنند. این پارک در اطراف سواحل و دریای جزایر کوستر قرار گرفته است. صخره‌های مرجانی کوسترهاوت برای اسنورکلینگ (نوعی شنا در زیر آب به وسیله یک وسیله‌ای که در دهان قرار می‌گیرد و انتهای آن به سطح آب می‌رسد تا فرد بتواند در حین گشت و گذار در زیر دریا، به راحتی تنفس کند) و غواصان بسیار معروف است، در حالی که افرادی که دوست ندارند به دنیای زیر آب بروند، می‌توانند از ماهیگیری در روستاها لذت ببرند و تصاویر زیبایی برای کارت‌ پستال‌ها، خلق کنند.

درباره جاهای دیدنی سوئد بیشتر بدانیم

 

مارسترند (Marstrand)

جاهای دیدنی سوئد-توریست ا‍پ (۱۰)

شهر مارسترند، به جا مانده از سال ۱۲۰۰ میلادی، از دو جنبه مشهور است: قایق‌های بادبانی و قلعه‌های قدیمی‌اش. این جامعه کنار ساحلی، در جزیره‌ای در بخش غربی سوئد زندگی می‌کنند و میزبان مسابقات قایقرانی سالانه سوئد هستند که در واقع از رقابت‌های مهم بادبانی محسوب می‌شود. این شهر همچنین تا قرن ۱۷ام، محل قلعه کارلستن، با ساختار سنگی غول‌پیکرش بوده که از محافظ اصلی شهر به شمار می‌آمده است. گردشگرانی که به مارسترند می‌ایند، این شهر را به خاطر تفریحات خوبی که برای آنها فراهم می‌کند، برای تصاویر زیبایی که می‌توانند با دوربین عکاسی ثبت کنند، و دیدن خانه‌های تاریخی رنگارنگ، دوست دارند. علاوه بر این، در این شهر، موزه هنری استرانورکت، خانه روشن پاتر نوستر به عنوان استراحتگاه و مسیر‌های پیاده‌روی پر از منظره نیز انتظار شما را می‌کشند.

درباره جاهای دیدنی سوئد بیشتر بدانیم

 

مالمو (Malmo)

جاهای دیدنی سوئد-توریست ا‍پ (۵)

دنیای قدیم و دنیای جدید، بهترین اصطلاحی است که مالمو را توصیف می‌کند؛ شهری تاریخی و به جا مانده از دوران قرون وسطی با چشم‌اندازه‌های خیره کننده به همراه ساختمان‌های ساخته شدده در دوره معاصر که نماهای باشکوهی را خلق کرده‌اند. مالمو به عنوان سومین شهر بزرگ سوئد، دارای یک شهر قدیمی شگفت‌آور به نام گاملا استودن (Gamla Stoden) با سه میدان اصلی است: استورتوجت (Stortoget)، لیلا تورگ (Lilla TOrg) و گوستاو آدولف تورگ (Gustav Adolfs Torg). در شهر قدیمی می‌توانید قلعه مالموهوس اسلات (Malmohus Slott) را نیز ببینید. این شهر چند فرهنگی، با ۱۵۰ قومیت مختلف، از طریق پل ارساند (Oresund)، به دانمارک می‌پیوندد.

یکی از جاذبه‌های گردشگری جدیدی که در این شهر به وجود آمده است، و حتما باید آن را دید، شاهکار معماری به نام تورسو چرخان (Turning Torso) است که با ارتفاع بیش از ۱۹۰ متر، در آسمان چرخیده است.

درباره جاهای دیدنی سوئد بیشتر بدانیم

 

یستاد (Ystad)

جاهای دیدنی سوئد-توریست ا‍پ (۱۵)

یستاد، یک شهر ساحلی در بخش جنوبی سوئد است و داستان‌های پلیسی رازآلودی را در قالب رمان‌های هنینگ مانکل (Henning Mannkell) از این شهر بیان شده است که شخصیت پلیسی در آن کارآگاه کورت والندر (Kurt Wallender) بوده است. ساختمان‌های جالبی که در این رمان جنایی می‌یابید، مانند Greyfriars Abbey، و همینطور کلیسای مریم مقدس از بهترین ساختمان‌های به جا مانده از صومعه‌ها و کلیساهای قرون وسطی است و از معروف‌ترین بناهای تاریخی این شهر محسوب می‌شوند که به سبک معماری گوتیک ساخته شده‌اند. در بخش شرقی یستاد هم، بقعه تاریخی آلس استنار (Ales Stenar)، قرار گرفته که ۵۹ تخته سنگ بزرگ در آن، یک کشتی سنگی را به وجود آورده‌اند.

درباره جاهای دیدنی سوئد بیشتر بدانیم

 

مجموع الجزایر استکهلم (Stockholm archipelago)

جاهای دیدنی سوئد-توریست ا‍پ (۱۲)

اگر به دنبال دیدن و گردش در مجمع‌الجزایر استکهلم هستید، باید بدانید که با هر توری که به این سفر بروید، نخواهید توانستن همه جزایر ۳۰ هزار تایی ان را ببینید. اما می‌توانید قلعه‌ای که در طول جنگ جهانی اول و در Starofortet ویا Vaxholm قرار دارد و به عنوان پایتخت مجموع‌الجزایر شناخته می‌شود که دارای ساختمان‌های زینت‌یافته و تاریخچه‌ای از ماهیگیری شاه‌ماهی‌ها هستند، دست خواهید یافت. خود را در اسپایی در ناکا (Nacka)، که در نزدیکی استکهلم قرار دارد و به وسایل نقلیه دسترسی دارد، رها کنید.

جاهای دیدنی سوئد | گردشگری سوئد | جاذبه های گردشگری سوئد | مناطق دیدنی سوئد | دیدنی های سوئد | جاهای دیدنی استکهلم

 

آپسالا (Uppsala)

جاهای دیدنی سوئد-توریست ا‍پ (۳)

آپسالا در ۷۰ کیلومتری شمال استکهلم قرار دارد و مرکز مذهبی سوئد به شمار می اید و شهری به جا مانده از قرن ۱۲ام میلادی است. قبل از ظهور مسیحیت در این شهر، مردمان آن به خدایان ساخته شده نروژی اعتقاد داشتند. صومعه موجود در آپسالا، قدیمی‌ترین آن در اسکاندیناوی است. در این شهر، آموزش جایگاه ویژه‌ای دارد و اولین دانشگاه ساخته شده در ان، در سال ۱۴۷۷ ساخته شد. رودخانه فیریس (Fyris)، از میان شهر عبور می‌کند و بخش‌های قرون وسطیایی شهر، در بخش غربی رودخانه واقع شده است. قلعه و صومعه آپسالا تا سقف آسمان گسترده شده‌اند. گیاه‌شناس معروف سوئدی قرن هجدهم، کارل لینه، که بسیار معرف حضور زیست‌شناسان دنیا است، در آپسالا زندگی می‌کرده است و می‌توانید باغ گیاه‌شناسی او را در مقابل قلعه مشاهده کنید.

 

لاپلند سوئدی (Swedish Lapland)

جاهای دیدنی سوئد-توریست ا‍پ (۱۳)

لاپلند، ناحیه‌ای در شمال اروپا است و از دریای نروژ تا دریای سفید امتداد دارد و بیشتر بخش‌های آن در مدار قطبی قرار گرفته است. این منطقه، بخش شمالی سوئد، نروژ و فنلاند و شبه جزیره کولا را تشکیل می‌دهد.

اگر به دنبال ماجراجویی‌‌های حیات وحش هستید، هیچ مکانی بهتر از سرزمین لاپلند سوئد نیست. این مکان مختص قایق‌رانی، پیاده‌روی و تماشای حیات‌وحش است. در این منطقه، مردم بومی سامی (Sami)، زندگی می‌کنند. این منطقه پوشیده از جنگل‌های عظیم و دشت‌های تندرا (نوعی پوشش گیاهی مخصوص مناطق سردسیری) است. یک راه خوب برای رسیدن به این ناحیه، رانندگی ۳۵۹ کیلومتری در مسیر این جنگل از مرکز قایقرانی در استرامساند (stromsund) تا پایانه‌ای در ویلهلمینا (Vilhelmina) است، جایی که شما کلبه‌های جنگلی سنتی را خواهید دید. گردشگرانی که در زمستان به این کشور سفر می‌کنند، می‌توانند پوست گوزن شمالی را در جکموک (Jokkmokk)، مرکز قوم سامی بخرند.

 

گوتنبرگ

جاهای دیدنی سوئد-توریست ا‍پ (۶)

گوتنبرگ، در ساحل غربی سوئد قرار دارد، شهری سبز که دارای پارک‌های متعدد در ابعاد و اندازه‌های مختلف است. تاریخ ساخت بیشتر پارک‌ها، به قرن ۱۹ام بازمی‌گردد. یکی از این پارک‌ها به نام کانگسپارکن، به قدری بزرگ است که به دور کانال آبی بسیار بزرگی در اطراف مرکز شهر، امتداد پیدا کرده است. اگر علاقمند پارک‌های دارای شهربازی هستید، به لیزبرگ (Liseberg) بروید، دارای وسایل متعدد بازی‌های پرهیجان بیشتر از هر شهربازی در تمام اسکاندیناوی است.

بزرگترین شهر بندری در اسکاندیناوی، گوتنبرگ، همچنین جایگاه برگزاری بزرگترین فستیوال فیلم و موسیقی در طول سال است.

اگر در طول گشت وگذار در شهر، گرسنه شدید، می‌توانید haga bulle را که نوعی شیرینی رولی دارچینی در اندازه‌های بزرگ است، امتحان کنید.

 

گوتلند (Gotland)

جاهای دیدنی سوئد-توریست ا‍پ (۲)

گوتلند، بزرگترین جزیره سوئدی است، که به طور کامل توسط دریای بالتیک احاطه شده است، و بزرگترین صنعت موجود در آن، ماهیگیری است. البته صنایع دیگر، مانند گردشگری، کشاورزی، و تکنولوژی، راه‌های بعدی کسب درآمد این جزیره هستند. این جزیره، یکی از مشهورترین مقاصد گردشگری سوئد است. افرادی که به جستجوی آفتاب در کشور سوئد هستند، می‌توانند به این جزیره پناه بیاورند، چرا که بیشتر افتاب سال به این جزیره تابیده می‌شود. ویسبی (Visby)، تنها شهر جزیره، دیوار زیبایی از شهر هانسیتیک دارد که به عنوان محافظ برای این شهر عمل می کرده است. علاوه بر این، در حدود ۱۰۰ کلیسای به جا مانده از قرون وسطی و مکان های تاریخی دیگر در این جزیره یافت می‌شود.

 

استکهلم (Stockholm)

جاهای دیدنی سوئد-توریست ا‍پ (۱۱)

استکهلم، شهر زیبایی با حدود ۱۴ جزیره است و جاهای زیادی برای گردش دارد و به عنوان پایتخت سوئد و بزرگترین شهر اسکاندیناوی شناخته می‌شود. این شهر در قرن ۱۳ام میلادی ساخته شده است و همان شهری است که در آن جایزه معروف سالانه نوبل اعطا می‌شود. موزه واسا (Vasa Museum)، به ناو جنگی اختصاص دارد که در طول اولین سفر خود غرق شد و  تا به امروز بیشترین بازدید را در بین موزه‌های اسکاندیناوی به خود اختصاص داده است. برای دیدن استکهلم نیاز به بودجه چندانی نسبت به دیگر شهرهای سوئد ندارید. این شهر دارای ۱۵ موزه برای بازدید آزاد است که از بین آنها می‌توان به موزه تاریخ سوئد، موزه قرون وسطی، موزه اسلحه خانه سلطنتی و قلعه اسکوکلاستر (Skokloster) اشاره کرد. همچنین نمی‌توانید از بازدید قلعه سلطنتی، و موزه هنرهای معاصر صرف نظر کنید.


مقالات مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *