alexa جاهای دیدنی یزد ، سرزمین بادگیرها - اپلیکیشن گردشگری توریست اپ
logo

جاهای دیدنی یزد ، سرزمین بادگیرها

جاهای دیدنی یزد ، سرزمین بادگیرها

جاهای دیدنی یزد ، سرزمین بادگیرها

به راستی ایران زیبای ما، سرشار از زیبایی‌هایی است که باید ببینیم و به جهانیان معروفی کنیم. تا به حال، چه مناطقی از ایران را دیده‌اید و چه مکان‌هایی در لیست انتظار شما قرار دارند؟ توریست اپ در ایرانگردی ویژه خود، امروز جاهای دیدنی یزد ، سرزمین بادگیرها و خانه‌های گلی را برای مسافرت انتخاب کرده است. شهری که به مردم مذهبی، لهجه بسیار زیبای یزدی، قنات‌های ثبت شده در میراث جهانی یونسکو و گرمای بیابانی‌اش مشهور است. با ما همراه شوید تا یکی دیگر از شهرهای ایران را بهتر ببینیم و بشناسیم.

جاهای دیدنی یزد

مجموعه امیر چخماق (Amir Chakhmaq Complex)

جاهای دیدنی یزد

ابتدا تاریخی‌ترین جاهای دیدنی یزد را یافتیم: مجموعه امیر چخماق، مکانی با میدان، تکیه، بازار و آب انبار به جا مانده از دوره تیموریان است. این بنای ۲۰۰ ساله، یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی یزد محسوب می‌شود و ثبت ملی نیز شده است. این مجموعه در انتظار ثبت جهانی یونسکو نیز بوده است، اما به دلیل دفن چندتن از شهدای گمنام در این مکان، احتمال رد این موضوع وجود خواهد داشت.

بهترین جاهای دیدنی یزد

مسجد جامع یزد (Jameh Mosque of Yazd)

جاهای دیدنی یزد تاریخی

یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد که به طور دقیق در سال ۱۳۱۳ ثبت ملی شده است، مسجد جامع یزد است. این مسجد دارای بخش‌های بسیار زیبایی است؛ به عنوان مثال، دارای یک ایوان مرتفع، دو شبستان و همینطور دو گرم خانه است. همچنین مسجد دارای دو صحن بسیار بزرگ است که به صورت مستطیلی طراحی شده است. ورودی‌های این مسجد ۶ عدداند و به راحتی از بخش‌های مختلف شهر قابل دسترسی است. یکی دیگر از  مساجد مهم که شهرت جهانی دارد، مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان است.

معروف ترین جاهای دیدنی یزد

کاروانسرای زین الدین یزد (Zein-o-din Caravanserai)

جاهای دیدنی یزد

کاروانسراها در دوران قدیم، محل اقامت کاروانیانی بوده که برای مسافرت، زیارت و یا بازرگانی به شهرها و یا حتی کشورهای مختلف می‌رفتند. یکی از جاهای دیدنی یزد به یکی از این کاروانسراهای قدیمی اختصاص دارد که قدمتی ۴۰۰ ساله دارد و به کاروانسرای زین‌الدین معروف است. شاه عباس صفوی که در ایران، مکان‌های تاریخی بسیاری را بنا نهاد، دستور ساخت این کارونسرا را نیز صادر کرد. معماران ایران، آن را در دو طبقه و با آجرهای خشتی زیبا ساختند. امروزه این کارونسرا، در ۶۰ کیلومتری یزد قرار گرفته و بسیاری از گردشگرانی که به دنبال گشت و گذار در آسمان شب هستند، زین‌الدین یزد را اقامتگاه شبانه خود قرار می‌دهند.

جاهای دیدنی یزد سرزمین بادگیرها

یخچال خشتی میبد (Ice House Building Maybod)

جاهای دیدنی یزد

یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد، یخچال خشتی در شهر میبد است که در گذشته‌های دور برای ساخت و تولید یخ مورد استفاده قرار می‌گرفته است. داخل یخچال از سه بخش تشکیل شده است: بخش اول آن دیوار سایه‌اندازی است که با ظرافت خاصی طراحی شده است، بخش دوم آن برای تولید یخ طراحی و ساخته شده و خواهید توانست روند تشکیل یخ را مشاهده کنید و بخش آخر نیز، مرسوم به مخزنی یخ است که با زیبایی‌های خاصی طراحی شده است.

این بنا را به رسم دیگر بناهای این شهر زیبا، با خشت و گل ساخته‌اند، چرا که گل در معماری ایرانی، برای ویژگی عایق بودن مورد استفاده قرار می‌گرفته تا گرمای زیاد کویر، مهار شود. برای ساخت این بنا از خشت و گل استفاده شده است و به نوعی از زیباترین جاهای دیدنی یزد محسوب می‌شود.

این یخچال خشتی را در زمان قاجاریه ساخته‌اند و هر گردشگر ایرانی و جهانگرد خارجی که به این ناحیه سفر می‌کند، از دیدن آن غرق لذت می‌شود.

معروف ترین و بهترین جاهای دیدنی یزد

خانه لاری‌ها (Lariha House)

جاهای دیدنی یزد

در میانه شهر یزد، در خیابان امام خمینی، خانه‌ای را با قدمت ۱۵۰ ساله و به جا مانده از دوره قاجار خواهید یافت که از آن فردی به نام حاج محمد ابراهیم لاری بوده است. خانه لاری‌ها در سال ۱۳۷۵ ثبت شده است و یکی از جاهای دیدنی یزد محسوب می‌شود که بازدید از آن، معماری باشکوه دوران قدیم، ذوق، سلیقه و هنر مردمان گذشته ما را به خوبی به تصویر خواهد کشید. اصول معماری آن، مربوط به مردمان و بافت شهری یزد بوده و هیچ کس نمی‌توانسته به آن وارد شود. این بنا در فصل تابستان بسیار خنک است و در واقع نوع طراحی آن به صورتی است که هوای گرم را بیرون می‌فرستد و هوای سرد به داخل رانده می‌شود.

جاذبه گردشگری و جاهای دیدنی یزد

باغ دولت آباد یزد (Dowlat Abad Garden)

جاهای دیدنی یزد

یکی از اعجاب‌انگیزترین جاهای دیدنی یزد، باغی است که در خیابان شهید رجایی قرار گرفته است و برای ورود به این باغ، باید از هشتی زیبایی بگذرید که در همان ابتدا، با طراحی ویژه‌ای که دارد، شما را شیفته خود خواهد کرد. البته در این بخش، بخشی از سوغاتی‌های ایران و البته یزد به نمایش درآمده و می‌توانید آنها را تهیه و خریداری کنید. این بنای قدیمی را در دوره افشاریه ساخته‌اند و با اینکه باغی بسیار قدیمی محسوب می‌شود، در فصل بهار، فضایی سرسبز را خواهید دید که مزین به درختان میوه و گل‌های بسیار می‌شود. همچنین این باغ دارای عمارت‌های سردر، ساختمان هشتی و بادگیر است و همینطور آب‌انبارهای جالبی دارد.

نقاط گردشگری و جاهای دیدنی یزد

موزه آیینه (Mirror Museum)

جاهای دیدنی یزد ایران

اگر کمی از سنت دور شویم، به مکان مدرنی خواهیم رسید که به تازگی به جاهای دیدنی یزد اضافه شده است و آن هم موزه‌ای است از جنس آینه که در سال ۱۳۷۷ افتتاح شد. البته مکان بنا قدمتی بیشتر دارد ساخت آن به سال ۱۳۲۰ برمی‌گردد. خانه به سبک ایرانی، اروپایی ساخته شده و دارای اتاق‌ها و حوضخانه‌هایی است که به گچبری و آینه کاری مزین شده‌اند. در بخش موزه آن ۱۲۴ مورد از اشیای ساسانی را خواهید یافت که در نوع خود و برای دوره ساسانی بسیار خارق‌العاده‌اند.

بهترین نقاط گردشگری و جاهای دیدنی یزد

حمام خان یزد (Khan bath)

جاهای دیدنی ایران در یزد

بناهایی مانند حمام را که جنبه عموی داشته و مخصوص بزرگان و افراد سرشناس بوده، در کاشان و شیراز نیز خواهید یافت. اما چرا به سراغ یزد نرویم؟ یکی از آن حمام‌های معروف که به حمام خان هم معروف شده بود، در سال ۱۲۱۲ ساخته شده و هم‌اکنون مورد بازدید عمومی قرار می‌گیرد. این حمام مکانی برای استحمام و در عین حال، گفتگو و رفع خستگی  بوده است.

بهترین جاهای دیدنی یزد و جاذبه های گردشگری یزد

روستای خرانق (Kharanaq)

مکان های طبیعی یزد

جاهای دیدنی یزد را تنها در این شهر جستجو نکنید، ۸۵ کیلومتر از شهر دور شوید و به روستایی برسید به نام خرانق که دارای قلعه‌های بسیار زیبایی است. همچنین افرادی که علاقمند به زیارت هستند می‌توانند از قدمگاه امام رضا در این شهر دیدن نمایند. این مکان برای استراحت کاروانیان ساخته شده بوده و هم‌اکنون در وضعیت مرمت قرار گرفته است.

جاهای دیدنی یزد و جاهای تاریخی یزد

سرو ابرکوه (Sarv-e Abarkuh)

جاهای دیدنی یزد زیبا

اگرچه یزد شهری کویری است و خارج از شهر، بیابان‌ گسترده‌ای پیش روی شما خواهد بود، اما سرسبزی در این شهر خواهید دید که یکی از نشان‌های اصلی شهر یزد است: سروی با قدمت ۴هزارساله که تا ۲۵ متر قد کشیده و می‌توان آن را یکی از موجودات بسیار قدیمی و البته زنده روی زمین حساب کرد. نظیر چنین سروهایی را در دره گرندکانیون آمریکا با ارتفاع‌هایی فزون‌تر خواهید یافت. جالب است بدانید کاشت این درخت به دوران زرتشت برمی‌گردد.

سرزمین بادگیرها - جاهای دیدنی ایران

توریست اپ در این مقاله تلاش کرد، مهم‌ترین جاهای دیدنی یزد را بیابد، اما یزد تنها برای این مناطق و مکان‌ها مشهور نیست، عزاداری مردم یزد برای امام حسین در دهه محرم، نیز یکی از جاذبه‌های فرهنگی این شهر محسوب می‌شود.

منبع: www.lonelyplanet.com


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *