alexa جشن مهرگان ، مهربان شو که مهرگان آمد مهرگان شاد و مهربان آمد - توریست اپ
logo

جشن مهرگان ، مهربان شو که مهرگان آمد مهرگان شاد و مهربان آمد

جشن مهرگان ، مهربان شو که مهرگان آمد مهرگان شاد و مهربان آمد

جشن مهرگان ، مهربان شو که مهرگان آمد مهرگان شاد و مهربان آمد

جشن مهرگان یا مهر باشکوه ترین جشن زرتشتیان فارسی زبان که به مدت یک هفته در اوایل مهر برگزار می شود و با رقص سماع و پایکوبی به اتمام می رسد. در این جشن سفره ای از جنس ارغوانی با گل و میوه های متنوع تزئین می شود که فضای گرم و دلنشینی به این مهمانی می بخشد. توریست اپ جهت آشنایی با فرهنگ اصیل ایرانیان این مقاله را تهیه کرده است. با ما همراه باشید.

 

تاریخچه جشن مهرگان

مهرگان، جشنی بزرگ و باشکوه زرتشتیان بوده که بعد از عید نوروز یکی از مهمترین جشن‌های ایرانیان به حساب می‌آید.این جشن در مهرماه هر سال به علت شروع پاییز در ایران و خارج از ایران برگزار می‌شود.گفتنی است که جشن مهرگان دستکم تا پایان دوره هخامنشی و تا اواخر دوره اشکانی نیز دوام داشته است. ناگفته نماند که از دوره ساسانی، جشن مهرگان از دهم مهر ماه به شانزدهم ماه مهر منتقل شد.در واقع این جشن شباهت زیادی با Thanksgiving مسیحیت داشته و در مهرگان، مردم با رقص و پایکوبی و شادباش دادن(نوعی کارت هدیه) به همدیگر، خداوند (اهورامزدا) را برای نعمت‌های روز افزونش شکر می‌کنند و به شادی از او یاد می‌کنند.

تاریخچه جشن مهرگان

 

آیین‌های جشن مهرگان

باتوجه به تحقیقات در زمینه تاریخ زرتشتیان و هخامنشیان،نوشته‌های مورخان،دانشمندان ایرانی و خارجی (فردوسی، بیرونی، ثعالبی، جهانگیری، اسدیِ توسی، هرودوت، کتسیاس، فیثاغورث) و متون باستانی به عمل آمده دریافت می‌شود که مردمان در این روز جامه‌های ارغوانی می‌پوشند و نبشته شادباش به قول امروزی‌ها کارت تبریک به هم هدیه می‌دهند.در این جشن در سرتاسر هر محله‌ای مهمانی‌های بزرگ به همراه رقص‌های باستانی(سماع) اجرا می‌شود که به ‌نوبه‌ی خود کارناوالی اصیل و ایرانی را تشکیل می‌دهد.

آیین‌های جشن مهرگان

 

سفره جشن مهرگان

در این جشن رسم است سفره‌ای ارغوانی پهن کرده و روی آن را با گل سرخ تزئین کرده و میوه‌هایی مانند سنجد، انگور، انار، سیب، ترنج ، انجیر، بادام، پسته، فندق، گردو تزئین می‌کنند. همچنین آشامیدنی از عصاره گیاه هَـئومَـه که با آب یا شیر رقیق می‌شود و نانی مخصوص که از آمیختن آرد هفت نوع غله گوناگون تهیه شده در سفره می‌گذارند. گفتنی است که سفره جشن مهرگان شباهت زیادی با سفره هفت‌سین داشته که هر کدام از تزئینات آن برای شکرگذاری از خداوند استفاده می‌شود. جام آتش یا شمع، شکر، شیرینی، خوردنی‌های محلی دیگر وسایلی بوده که با آن سفره را رنگین و زیباتر می‌کنند.

سفره جشن مهرگان

 

مهرگان در شهرهای مختلف ایران

در شهرهای مختلف ایران هنوز برای بزرگداشت همچین روز به‌ یادماندنی آن را برگزار کرده و مهمانی‌های بزرگی می‌گیرند. در بین زرتشتیان یزد و کرمان آیین‌های دیگری هم مانند قربانی کردن گوسفند وجود داشته که از آن برای نهار یا شام جشن استفاده می‌کنند. همچنین جشن آغاز سال تحصیلی دانشگاه تهران، در نیمه اول مهرماه برگزار می‌شود و زمان برگزاری آیین قالی‌شویان در مشهد را با مهرگان هم‌پیوند می‌دانند.

مهرگان در شهرهای مختلف ایران

 

بزرگان ادبی ایران از این جشن به عنوان باشکوه‌ترین جشن در اشعار خود یاد کرده اند که در اشعار ناصر خسرو،شاهنامه فردوسی و دیگر شعرای می‌توانید بخوانید.

مهربان شو که مهرگان آمد

مهرگان شاد و مهربان آمد

شادمان باش و مهربانی کن

شادی و مهر توأمان آمد

مهرگان جشنِ شادمانی‏هاست

شاد از آن باغ و بوستان آمد

بارِ دیگر به شیوه‏ ای دلخواه

باغ و گلزار، دلستان آمد

جشنِ فرخنده ‏ی نیاکان است

زین سبب راحتِ روان آمد

یادگاریست از قوی‏دستان

که خوش از عهدِ باستان آمد

گل که پژمرد از حرارتِ تیر

از نسیمِ خزان جوان آمد


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *