alexa حراج جمعه سیاه
logo

حراج جمعه سیاه ؛ آکروبات فروشندگان!

حراج جمعه سیاه ؛ آکروبات فروشندگان!

حراج جمعه سیاه ؛ آکروبات فروشندگان!

Black Friday را در ایران به نام حراج جمعه سیاه می‌شناسند؛ پدیده‌ای که در دنیای امروز به مدد گسترش تکنولوژی‌هایی مانند اینترنت و شبکه‌های مجازی، شهرت و آوازه جهانی پیدا کرده و و همانند رخدادهای دیگری چون ولنتاین و هالووین، به یک رویداد سالانه در ایران تبدیل شده است و ناگفته نیست که هر ساله با شور و حرارت بیشتری نیز، اجرا می‌شود. در ایران، فروشگاه‌های آنلاین بانی برگزاری این پدیده هستند.

لینک های مرتبط
    ۱۰تا از مراکز خرید باکو که حتما باید از آنجا خرید کنید
    ۱۰ تا از بهترین مراکز خرید ارمنستان
    ۱۰ تا از بهترین مراکز خرید تفلیس و باتومی
    ۲۰تا از مهمترین مراکز خرید تهران و ایران

حراج جمعه سیاه نوعی روش بازاریابی و فروش است که در آن بیشتر حراج‌هایی که می‌توان در طول سال ارائه کرد، مشخص می‌شود. بلک فرایدی در زادگاه خود در چهارمین جمعه ماه نوامبر، یعنی فردای روز شکرگزاری یا همان Thanksgiving Day برگزار می‌کنند. نا به جا نیست اگر «جمعه سیاه» را روزی از سال بدانیم که در آن خرده فروش‌ها به سود چشمگیری می‌رسند. توریست اپ در این مقاله، تلاش کرده تا تاریخچه‌ای از این رویداد را به همراه ویژگی‌های آن بررسی و ارائه دهد. اگر مشتاق خواندن و دانستن هستید، با ما همراه شوید.

 

تاریخچه جمعه سیاه حراج

جمعه سیاه حراج

در کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده آمریکا، مردم روز بعد از جشن شکرگزاری، به شکرانه برداشت محصولات و به تبع آن رونق اقتصادی و بالا رفتن قدرت خرید، با جیب‌هایی پر از پول در راهروهای فروشگاه ها از این سو به آن سو می‌دوند تا محصولات تخفیف خورده را قبل از تمام شدن بخرند. این تصویر ساده، نمای بیرونی بزرگترین حراج سالانه در کشور های غربی است، اما پشت پرده این فروش و تخفیف‌های بزرگ می‌شود واقعیاتی را یافت که تصویری پیچیده تر و البته تیره و تارتر از نمای ابتدایی آن به دست می دهند.

تاریخچه پیدایش اصطلاح «بلک فرایدی» بر خلاف شکل امروزی آن به یک حراج بزرگ برنمی‌گردد، بلکه اشاره به بحران اقتصادی بزرگ دارد؛ جمعه سیاه ریشه در تلاطم شدید بازار طلای آمریکا دارد که در ۲۴ سپتامبر سال ۱۸۹۶ میلادی اتفاق افتاد. در سپتامبر آن سال دو تن از سرمایه‌داران عمده‌ی آن دوران ایالات متحده، به نام های جیمز فیسک و جی گولد با همدستی هم طرح طمع کارانه ای را ترتیب دادند؛ آن دو تصمیم گرفتند همزمان به هر میزان که می توانند طلا بخرند.

در حقیقت آنها قصد داشتند با دست زدن به احتکار طلا در تعیین قیمت آن در بازار نقش ایفا کنند و از این طریق به سود بسیار بالاتری دست پیدا کنند. تبعات مهلک اقدام آن دو، در جمعه‌ی بعدی بروز کرد و منجر به ورشکستگی تعداد زیادی از بارون‌ها شد. وضعیت مالی بارون‌ها ارتباط مستقیمی با شرایط معیشتی کشاورزانی که برایشان کار می‌کردند داشت و به این ترتیب شرایط اقتصادی بخش بزرگی از مردم را تحت تاثیر این سودجویی افسارگسیخته قرار داد و حتی بازار سهام آمریکا نیز دچار یک نوع سقوط آزاد شد.

 

روایت متفاوت از حراج جمعه سیاه

جمعه سیاه حراج ایران

روایت دیگری که از جمعه سیاه متداول است، به جیب‌های پر از پول مردم آن زمان در روزهای بعد از جشن شکرگزاری برمی‌گردد: کشاورزان محصول اصلی سالانه خود را برداشت می‌کردند و به این ترتیب، توان خرید بالایی پیدا می‌کردند و همین موضوع برابر بود با فروش بیشتر کاسب‌ها! هم‌چنین جالب است بدانید معمولاً کاسب کارهای آن دوران در دفاتر محاسبات خود، زیان و هزینه را به رنگ قرمز و سود را به رنگ سیاه می‌نوشتند.

اما رد پای جمعه سیاه را می‌شود در زمان های دیگری از تاریخ آمریکا نیز یافت؛ اگر به فیلادلفیا در دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی برگردیم، خواهیم دید که پلیس شهر این اصطلاح را برای نامگذاری هرج و مرجی که در روز پس از جشن شکرگزاری اتفاق می افتاد نیز به کار می‌برد. در این روز گویی به شهر از سوی چهار گروه حمله می شد؛ از یک سو مردم، از یک سوی دیگر گردشگران و از طرفی حاشیه نشین ها همه برای خرید به شهر می آمدند و در این بین سارقان و گروه های گانگستر هم برای سهم خواهی از این حجم عظیم مبادلات خود را به این ماجرا تحمیل می کردند. همه این ها دست به دست هم می دادند تا نیروهای پلیس در آن روز نه تنها امکان استفاده از مرخصی نداشته باشند، بلکه یک روز بسیار سخت و شلوغ را پشت سر بگذارند تا بتوانند تمام این رفت و آمدها و مسائل را مدیریت و حل کنند.

 

تغییر نام حراج جمعه سیاه

جمعه سیاه حراج ایران

روند رو به رشد محبوبیت جمعه سیاه در فیلادلفیا، فروشندگان را بر آن داشت تا در سال ۱۹۶۱ میلادی با تغییر نام آن به Big Friday یا جمعه بزرگ ابعاد تاریک این رویداد را کمرنگ کنند و از ذهنیت منفی در موردش بکاهند. با تمام این تدابیر، سال‌ها طول کشید تا این رویداد در بخش‌های مختلف آمریکا فراگیر شود و در اواخر دهه ۱۹۸۰ بود که مردم این رویداد را با نام جمعه سیاه و بدون ذهنیت منفی در بین خود صدا می‌زدند. با کمرنگ شدن تدریجی ابعاد تاریک جمعه سیاه این پدیده به حدی از محبوبیت و رونق رسید که از رویدادی یک روزه به جشنواره‌ای چهار روزه تغییر شکل داد و با اختلاف گوی سبقت را از حراجی‌های سالیانه دیگر ربود.

با هر چه بیشتر شدن آگاهی فروشندگان و صاحبان کالا از ظرفیت های نهفته در این روز، آن ها با آغوش بازتری به استقبال این رویداد می روند و از ماه ها قبل برایش برنامه ریزی می‌کنند. امروز دیگر بخشی از مردم بلافاصله بعد از صرف بوقلمون در شام جشن شکرگزاری مستقیم راهی بازارها می شوند تا نقش خود را در این نمایش بزرگ سرمایه داران ایفا کنند.
همانطور که قابل پیش بینی است شرکت های درگیر در این رویداد هر سال به سود بالاتری دست پیدا می کنند و پر واضح است که فروشگاه های آنلاین هم از این قافله عقب نمی‌مانند؛ به عنوان نمونه در یکی از همین آخرین جمعه‌های سیاه شرکت آمازون توانست از کل فروش آنلاین در سطح جهان به سهم خیره کننده‌‌ی پنجاه درصدی برسد و سرمایه جف بزوس در جمعه سیاه به عنوان مدیر مجموعه، به بالای صد میلیارد دلار رسید.

 

شگفت انگیزهای ایران در حراج جمعه سیاه

جمعه سیاه حراج ایران

در ایران هم چند سالی است که بعضی از شرکت‌ها و به ویژه فروشگاه های آنلاینی مانند دیجیکالا و بامیلو سعی می‌کنند با بومی سازی جمعه سیاه به این جریان جهانی شده بپیوندند و تا حدی هم از منظر منافع خودشان موفق بوده‌اند، هر چند از لحاظ فنی بارها دیده شده که ترافیک بالای متقاضیان منجر به خودنمایی ضعف های زیرساختی و حتی ساختاری آنها شده است.

اما جمعه سیاه در ایران، به ویژه در وضعیت اقتصادی کنونی، می‌تواند گزینه مناسبی برای خرید باشد، به ویژه آنکه این خرید محدود به اقلام مصرفی خاصی نمی‌شود و تقریبا بیشتر احتیاجات افراد در فروشگاه‌های انلاین عرضه می‌شود.

 

تاریخ برگزاری حراج جمعه سیاه

جمعه سیاه حراج در ایران

آخرین جمعه ماه نوامبر، روز بعداز شکرگزاری است و در این روز، جمعه حراج برگزار می‌شود، اما در ایران، این روز تا حدی تغییر کرده و برای مثال، ۲ آذر ۹۷، روز برگزاری جمعه سیاه است.

 

کشورهای برگزار کننده حراج جمعه سیاه

همانطور که مشخص شد کشور پیشرو در اجرای این رخداد، آمریکا بوده است، اما مدت‌هاست که فرانسه، آلمان، سوئیس و چین این نیز این رویداد را برگزار می‌کنند.

جمعه سیاه حراج

به این ترتیب، واقعه‌ای که در ابتدا خوشایند نبود، مدت‌هاست با تغییر عملکرد افراد، به رویدادی دوست‌داشتنی و هیجان‌انگیز تبدیل شده و در کشورهای مختلف، افراد زیادی منتظر این روز می‌مانند. توریست اپ در این مقاله تلاش کرد اطلاعات مختصری از این رویداد ارائه دهد، اما شما نیز می‌توانید اطلاعات و ماجراهای خود را از بلک فرایدی با ما و دیگر خوانندگان گرامی سهیم شوید.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *