alexa آشنایی با روستای جواهر دشت گیلان - اپلیکیشن گردشگری توریست اپ
logo

آخر هفته کجا بریم؟ سفرهای دو روزه- جواهر دشت گیلان

آخر هفته کجا بریم؟ سفرهای دو روزه- جواهر دشت گیلان

آخر هفته کجا بریم؟ سفرهای دو روزه- جواهر دشت گیلان

بسیاری از افراد دوست دارند سفر را در برنامه زندگی خود بگنجانند، اما مشغله‌های کاری و روزانه و حتی داشتن فرزند مانع از این‌کار می‌شود. اما خبر خوب آنکه اگر برنامه‌ریزی درستی وجود داشته باشد، می‌توان ماهانه سفرهای خوبی را تجربه کرد که ما از آنها به عنوان سفرهای آخر هفته یاد می‌کنیم، معمولا تمام پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها، فرصت مناسبی برای گشت و گذار هستند.

لینک های مرتبط
  جاهای دیدنی تهران و ایران ، ثبت شده در یونسکو
  ۲۰تا از مهمترین مراکز خرید تهران و ایران
  هنگام رفتن به سفر خارجی به چه نکاتی توجه کنیم؟
  آخر هفته کجا بریم؟ تعطیلات دو روزه در ماسوله و قلعه رودخان

شما در هر جایی از وطن عزیزمان، ایران، باشید، حداقل می‌توانید با اتومبیل شخصی خود، اتوبوس، و یا با تورهای مختلف، این سفرها را در محدوده زندگی خود تجربه کنید در همین راستا برای آشنایی بیشتر با جواهر دشت با توریست اپ همراه باشید.

اول ببینیم جواهر دشت کجاست؟

جواهردشت گیلان

به جواهردشت بروید

جواهردشت که معمولا با جواهر ده رامسر اشتباه گرفته می‌شود و خود گیلانی‌های عزیز، آن را جئوَردشت می‌گویند، یکی از روستاهای ییلاقی در شهرستان رودسر از استان گیلان است.

اما منظور ما از ییلاق چیست؟

مناطقی سردسیر برای اقامت بهاری و تابستانی را ییلاق گویند. اول بار عشایر، این نام را به چنین مناطقی دادند، چرا که به طور مداوم در طول مسیرهای ییلاقی و قشلاقی (مناطق گرمسیری برای اقامت پاییزی و زمستانی) در حرکت بوده‌اند.

تا جواهر دشت چقدر راه داریم؟

مسیر جواهر دشت

سفرهای دو روزه- جواهر دشت گیلان

اگر تهران بزرگ را مبدا حرکت بدانیم، فاصله شما تا این روستا، ۴۲۱ کیلومتر خواهد بود که اگر اهل اتومبیل سواری برای رسیدن به این دشت زیبا باشید، با احتساب اطلاعاتی که گوگل مپ ارائه می‌دهد، باید حدود ۶ ساعت و ۴۶ دقیقه در راه باشید (البته این میزان را بدون احتساب ترافیک در نظر بگیرید).

مسیر جواهر دشت زیبا

 آخر هفته ها کجا بریم؟

اگر دوست دارید بدانید، چه مسیری را برای رسیدن به این مقصد باید پشت‌ سر بگذارید، به شکل زیر نگاهی بیندازید، اطلاعاتی که تکنولوژی امروز، گوگل مپ در اختیارمان قرار داده است:

مسیر جواهردشت زیبا و بکر

جواهر دشت گیلان-لاهیجان

به این ترتیب، در گذر از تهران به جواهر دشت، از شهرهایی مانند کرج، قزوین، لوشان، منجیل، رودبار، رستم آباد، لاهیجان، لنگرود، رودسر کلاچای و در نهایت خیاط محله خواهید گذشت و این شهرها را نیز در طول مسیر نظاره‌گر خواهید بود.

اگر با اتومبیل شخصی به این مسافرت نمی‌روید، باید از کلاچای، سوار اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌هایی شوید که شما را به خیاط محله می‌رساند که از آنجا به جواهر دشت برسید. مسیر کلاچای تا خیاط محله، ۱۰ کیلومتر است.

در خیاط محله، باید اتومبیل خود را پارک کنید و با خودروهای ۴ سیلندری و یا جیپ خود را به جواهر دشت برسانید. البته، با خودروهای معمولی نیز می‌توان این مسیر را پیمود.

از خیاط محله تا جواهر دشت نیز، فاصله ۸ کیلومتری آسفالته و ۱۸ کیلومتر جاده خاکی خواهید داشت. این مسافت حدود ۷۵ دقیقه زمان می‌برد.

جواهردشت را از لحاظ جغرافیایی بشناسیم

جواهردشت را از لحاظ جغرافیایی بشناسیم

چشم‌اندازهای جواهر دشت

 1. جواهردشت، در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریای خزر قرار گرفته و در زمستان‌ها، بارش‌های برف سنگینی را تجربه می‌کند و از همین‌رو، در این فصل سال، معمولا فردی در خانه‌های آنجا ساکن نیست.
 2. جواهر دشت در واقع روی کوهی به نام سماموس (Somamos) قرار گرفته است که از ارتفاع ۳٫۶۸۹ متری، زمین را نظاره می‌کند و مرتفع‌ترین قله مشرف به دریای خزر است.

در جواهردشت، چه زیبایی‌ها و چشم‌اندازهایی خواهید دید

فضای بکر جواهر دشت

جواهر دشت-خانه های ویلایی

در طول مسیر، ابتدا خانه‌ای چوبی و سبز رنگ را خواهید دید که مکانی مذهبی به شمار می‌آید و نقره عباس نام دارد

در مسیر خیاط محله تا جواهردشت، مسیر زیبایی از سبزینگی کوهستان سماموس را خواهید دید و البته اسب‌هایی که به تاخت در حال لذت بردن از این محیط هستند.

زمانی که به خود جواهردشت برسید، می‌توانید با رعایت نکات ایمنی، به طوری که به محیط آسیب نزنید، آتشی روشن کنید و چای زغالی برای رفع خستگی تهیه کنید.

همچنین زمین بازی حصار کشیده شده، بازار جواهردشت و خانه‌های ویلایی در این منطقه دیده می‌شوند، اما نکته غم‌انگیز، نحوه چینش و معماری این ویلاهاست که چندان چهره زیبایی به طبیعت سرسبز این مکان نمی‌دهد.

شب اگر در ویلایی ساکن هستید، آسمان شب پرستاره جواهر دشت را از دست ندهید.

پیاده‌روی در این دشت زیبا، نفس کشیدن در این هوا، و اکتشاف مسیرهای جدید جواهر دشت دیگر فعالیت‌هایی است که آرامش ویژه‌ای به شما خواهد داد تا هفته جدید خود را بهتر شروع کنید.

اگر دوستدار آشنایی با درختان و گیاهان این خطه سرسبز هستید، می‌توانید کتاب راهنمای گیاهان خطه شمال را در دست بگیرید و از آنها آگاهی پیدا کنید.

عکاسی از این منطقه زیبا، یکی دیگر از کارهایی است که خاطرات زیبایی را برای شما ثبت خواهد کرد.

تا می‌توانید روی زمین صاف دراز بکشید و آسمان را نظاره کنید و در سکوت غرق شوید.

چه فصلی از سال، رفتن به این ییلاق، مناسب است

بکرترین مکان های ایران

ییلاق و قشلاق جواهر دشت

تابستان بهترین فصل سال برای دیدن این طبیعت زیباست. به ویژه که در مرداد ماه، در این مکان، جشنواره‌های ورزشی بومی برگزار می‌شود که از آنها می‌توان به مسابقات والیبال، اسب‌سواری و کشتی اشاره کرد.

اما فصل بهار و همینطور ماه‌های مهر و تا اواسط آبان نیز می‌توانید به این مکان بروید. بعد از این مدت، برف روی قله کوه و جواهر دشت را خواهد پوشاند.

چه لوازمی با خود به همراه داشته باشید

وسایل برای رفتن به جواهر دشت

بهترین وسایل برای رفتن به جواهر دشت

چون بسیاری از مسیر و یا تقریبا همه مسیر را با اتومبیل طی می‌کنید، این سفر، سختی چندانی برای شما نخواهد داشت. پس وسایلی که برای شما مورد نیاز است، می‌تواند موارد زیر باشد:

 • کیسه‌خواب و چادر، اگر در محیط بیرون کمپ می‌زنید
 • کفش پیاده‌روی مناسب
 • کلاه و عینک آفتابی
 • بادگیر
 • لباس‌های گرم اگر در طول پاییز به این سفر می‌روید
 • وسایل خورد و خوراک
 • زیرانداز و وسایل پیک‌نیک که همیشه با خود می‌برید.

 

جواهر دشت زیباترین مکان گیلان

جواهر دشت

چند نکته محیط زیستی که توریست‌اپ به آنها تاکید ویژه‌ای دارد

 1. تلاش کنید، تنها از مسیر خاکی و یا آسفالته‌ای که برای این منظور در نظر گرفته شده، با اتومبیل خود تردد کنید تا به دیگر نواحی طبیعی این دشت، آسیبی وارد نشود.
 2. اگر آتش روشن می‌کنید، در روشن کردن و خاموش کردن آن احتیاط لازم را داشته باشید تا احتمال آتش‌سوزی به دیگر مناطق از بین برود.
 3. زباله‌های تر خود را حدالامکان در سطل‌های زباله بریزید و در غیر اینصورت در زمین دفن کنید تا چهره زمین نازیبا نشود.
 4. اگر زباله پلاستیکی دارید، آنها را حتما در نایلون و سطل جداگانه گذاشته و در طبیعت رها نکنید. طبیعت به حمایت ما برای زیبا و پایدار ماندن نیازمند است.

اما روز دوم مسافرتییلاق و قشلاق

در روز دوم می‌توانید به سمت لاهیجان برگردید و از بازاهای آنجا دیدن کنید و یا آنکه مسیرهای جدید را کشف کنید.

اگر به این مکان مسافرت کردید، می‌توانید خاطرات و ماجراجویی‌های خود را با ما و دیگرر خوانندگان توریست‌اپ به اشتراک بگذارید.

توریست اپ، در سری مقالات تعطیلات آخر هفته، مکان‌های مختلفی از جمله روستای جواهر دشت را بررسی کرده تا اطلاعات نسبتا دقیق و کاملی از مکان مورد نظر، جغرافیا، مسیر سفر، اقامتگاه‌ها، به دست آورید تا سفرهای دو روزه و یا حداکثر سه روزه هیجان انگیزی را تجربه کنید.

 


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *