alexa ۲۵ حقیقت دانستنی از اسپانیا و فوتبال آن که نمی‌دانستید | توریست اپ
logo

۲۵ حقیقت دانستنی از اسپانیا و فوتبال آن که نمی‌دانستید

۲۵ حقیقت دانستنی از اسپانیا و فوتبال آن که نمی‌دانستید

۲۵ حقیقت دانستنی از اسپانیا و فوتبال آن که نمی‌دانستید

اسپانیا را به چه می‌شناسیم، به گاوبازی‌های مشهور، به رقص و شور و شادی همیشگی، جشن فلامینگوها، فستیوال پرتاب گوجه و زبان شیرین اسپانیولی. اما حقایق بسیار دیگری درباره این کشور مشهور معروف و محبوب جهانگردان وجود دارد؛ حال که نزدیک بازی حساس ایران و اسپانیا در جام جهانی روسیه ۲۰۱۸، هستیم، برآن شدیم، به اسپانیا سفر کنیم و حقایق ناگفته این کشور را بیابیم. آنچه خواهید دید، حاصل این جستجو است. با توریست اپ با حقایق اسپانیا همراه باشید.

 

دانستنی‌های کلی از کشور اسپانیا

حقایق اسپانیا-توریست اپ

اسپانیا که در زبان اسپانیولی، España خوانده می‌شود، شهرهای معروف و مشهوری مانند مادرید و بارسلونا دارد. مادرید، بزرگترین شهر و پایتخت آن و بارسلونا واقع در ایالت کاتالونیا (Catalonia) دومین شهر بزرگ آن است. کاتالونیا ناحیه‌ای در شمال شرقی اسپانیا است که برای سواحل و اقامتگاه‌های کاستا براوا و کوه‌های پیرنه‌ معروف است.

واحد پولی این کشور یورو است.

در اسپانیا مردم موظف‌اند که از سمت راست جاده رانندگی کنند.

بر اساس نظر برخی از دانشمندان دیرین شناسی و تکامل، انسان‌های امروزی، اجداد انسان‌های امروزی، اول بار، حدود ۳۲٫۰۰۰ سال پیش به اسپانیا رسیده‌اند.

 

اقلیم و چشم اندازه اسپانیا منحصر به فرد است

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۴)

کوه Teide، مرتفع‌ترین کوه در اسپانبا با ۳۷۱۸متر ارتفاع است و دارای یک آتش فشان فعال نیز هست.

کوه‌های پیرنه در اسپانیا طوری قرار گرفته‌اند که مرز بین اسپانیا و فرانسه محسوب می‌شوند.

اسپانیا، شامل تعدادی از جزایر مانند مالورکا، تنریفه، ایبیزا و گران کاناریا است. احتمالا بسیاری از ما نام جزایر قناری، مجموعه‌الجزایر زیبای اسپانیا را می‌شناسیم، بهشتی که بسیاری اروپاییان برای گذراندن تعطیلات به آنجا سر می‌زنند.

دومین کشور بزرگ در اتحادیه اروپا با مساحت ۵۰۵٫۹۵۵ کیلومتر مربع است و حدود ۸۵% از شبه جزیره ایبری را پوشش می‌دهد که با پرتغال آن را سهیم است.

اقلیم اسپانیا، معتدل- مدیترانه، با تابستان خشک و داغ، زمستان های بارانی و معتدل است و بیش از ۳۰۰۰ ساعت در طول سال آفتاب دارد.

 

فوتبال در اسپانیا به عنوان یک مذهب رسمی شناخته می‌شود

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۲)

فوتبال اسپانیا و تیم‌های بزرگ آن برای همگی مردم دوستدار فوتبال در جهان، پر از خاطره‌های خوب و شگفتی است؛ همگی فوتبال دوستان، عاشق قدرت و تکنیک تیم‌های فوتبال بارسا و رئال هستند و عاشق بازیکنانی مانند اینیستا، کاسیاس، پیکه و بسیاری دیگر می‌باشند.

اما جالب است بدانید تیم ملی فوتبال اسپانیا، بالاترین رتبه را در جهان و برای مدت  ۵ سال، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ داشت.

فوتبال به راستی، مذهبی است که مردم اسپانیا آن را به شدت عاشق آن هستند و بعد از هر برد، به خیابان رفته و  اسپانیا را غرق شور و شادی می‌کنند. قهرمانان فوتبال در این کشور مانند ایکر کاسیاس، افرادی هستند که به راستی در تمام اسپانیا ستایش می‌شوند.

این درحالی است که تنها ۱۳٫۶% از مردم اسپانیا که بیش از ۷۰% آنها مذهب کاتالوکیک دارند، هر یکشنبه به کلیسا می‌روند.

۲۵ حقیقت دانستنی از اسپانیا و فوتبال آن که نمی‌دانستید

 

اسپانیا یک کشور پادشاهی است.

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۵)

اسپانیا کشوری است که دارای سلطنت مشروطه است. در گذشته‌های دور، اسپانیا پادشاهی‌های جداگانه‌ای داشت که هرکدام زبان‌های رسمی خود را داشتند تا اینکه در قرن ۱۵ام و بعد از ازدواج دو پادشاه فردیناند آراگون و ایزابلا کاستیل، همگی این بخش ها باهمدیگر متحد شدند. امروزه در اسپانیا، ۱۷ ناحیه خود مختار (مستقل) وجود دارد.

۲۵ حقیقت دانستنی از اسپانیا و فوتبال آن که نمی‌دانستید

 

اینبار که از منگنه استفاده کردید، از اسپانیا تشکر کنید

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۶)

اولین منگنه معروف در قرن ۱۸ام در شهر باسک (Basque)، برای پادشاه لوییس ۱۵ام ساخته شد که در روی هر کدام از منگنه‌ها نشان‌‌های سلطنتی نیز، حک می‌شد.

۲۵ حقیقت دانستنی از اسپانیا و فوتبال آن که نمی‌دانستید

 

زبان اسپانیایی، بعد از زبان چینی قرار دارد.

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۷)

زبان اسپانیایی در بسیاری از نواحی جهان صحبت می‌شود و دلیل آن گستردگی امپراطوری‌های باستانی اسپانیا بوده است. بیش از ۴۰۶ میلیون فرد در دنیا وجود دارند که به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند که می‌تواند رتبه دوم بعد از زبان چینی را به خود اختصاص دهد. در خود اسپانیا در حالی که اسپانیای کاستیلیان، زبان رسمی است، در ایالت کاتالونیا، شهر باسک و گالیسیا، زبان‌های محلی کاتالان، باسکی و گالیسین نیز رایج است.

۲۵ حقیقت دانستنی از اسپانیا و فوتبال آن که نمی‌دانستید

 

سن ازدواج در اسپانیا، پایین است.

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۸)

تا سال ۲۰۱۵، سن ازدواج در اسپانیا بسیار پایین بود، به طوریکه دختران در سن ۱۳ و پسرها در سن ۱۴ سالگی می‌توانستند ازدواج کنند. اما طبق تصویبی که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، این قانون به سن ۱۴ تا ۱۶ سال تغییر کرد که همچنان سن کمی است، اما در بسیاری دیگر از کشورهای انگلیس و بلژیک نیز اجرا می‌شود

۲۵ حقیقت دانستنی از اسپانیا و فوتبال آن که نمی‌دانستید

 

سطح زندگی و رفاه مردم اسپانیا خوب است.

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۱۰)

اسپانیا رتبه چهارم را از نظر سطح زندگی در کشورهای OCED دارد. میزان امید به زندگی ۸۲ سال است که بعد از کشورهای سوییس، ایتالیا و ژاپن قرار می‌گیرد و جایگاه جهانی آن، رتبه ۱۵ است. زنان اسپانیایی، عمر بیشتری نسبت به مردها دارند: ۸۵ در مقایسه با ۷۹ سال و تحقیقات انجام شده در این کشور نشان می‌دهد که اسپانیا پیر‌ترین کشور جهان در سال ۲۰۵۰ خواهد بود؛ ۴۰ درصد از مردم در آن سنی بیش از ۶۰ سال خواهند داشت.

۲۵ حقیقت دانستنی از اسپانیا و فوتبال آن که نمی‌دانستید

 

بازرس‌های مالیاتی در اسپانیا کم است

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۱۱)

تنها یک بازرس مالیاتی برای هر ۱۹۲۸ فرد مالیات دهنده در اسپانیا وجود دارد که قابل مقایسه با تعداد بازرس‌‌های مالی در فرانسه است که برای هر ۷۲۹ فرد، یک بازرس مالیاتی وجود دارد. این در حالی است که اقتصاد اسپانیا، رتبه ۱۳‌ام  را در جهان دارد و تولید ناخالص ملی آن، ۱۳۶۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ بوده است. اما جالب است بدانید که یک چهارم این درآمد از اقتصاد سیاه به دست می‌آید.

 

اسپانیا دارای تعداد زیادی کارآفرین زن است

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۱۲)

کارافرینان زن در اسپانیا، ۴۰ درصد مشاغل  و تجارت جدید در اسپانیا را بر عهده دارند. آنها توانسته‌اند از آغاز بحران اقتصادی در ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳، حدود ۸۰۰٫۰۰۰ شغل ایجاد کنند.

 

شکاف طبقاتی در اسپانیا نیز بالا است.

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۱۳)

اسپانیا بزرگترین شکاف طبقاتی را دراروپا دارد. طبق نتایج دو گزارش صورت گرفته در سال ۲۰۱۲، بیش از ۶ درصد جمعیت، دارای درآمد ۳۰۷ یورو در هر ماه و یا کمتر بوده و تعداد میلیونرهای آن، تا ۴۰۲۰۰۰ فرد افزایش یافته است.

 

اسپانیایی‌ها بیشتر عاشق استراحت هستند

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۱۴)

اسپانیایی‌ها عاشق استراحت کردن هستند. طبق گزارش OECD، به طور متوسط مردم اسپانیا ۱۶ ساعت از شبانه روز را به خوردن، نوشیدن، لذت بردن و خواب اختصاص می‌دهند.

 

مراقبت از کودکان در اسپانیا محدود است

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۱۵)

خارج از ساعات مدرسه، مراقبت از کودکان، به میزان محدودی انجام می‌گیرد، به طوری که تنها حدود یک چهارم از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها از نوه‌های خود به صورت روزانه مراقبت می‌کنند.

 

اولین رمان و داستان متعلق به اسپانیا است

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۱۶)

اولین رمان به اسپانیایی‌ها نسبت داده می‌شود. رمان اسپانیایی دن کیشوت، در سال ۱۶۰۵ و به عنوان اولین رمان مدرنیسم در نظر گرفته می‌شود.

 

اسپانیا دارای ۴۴ ثبت جهانی در یونسکو است

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۱۹)

اسپانیا دارای ۴۴ میراث جهانی ثبت شده در یونسکو است. صخره‌هایی که آثار نقاشی‌های ما قبل تاریخ را دارد، ساختمان‌ها و شهرهای تاریخی، پل ها، پارک‌های ملی و چشم اندازها همه در این دسته قرار می‌گیرند. تنها کشورهایی که در رتبه بالاتری نسبت به اسپانیا قرار دارند، ایتالیا با ۴۹ میراث و چین با ۴۵ میراث است.

 

روغن زیتون جهان در اسپانیا تولید می‌شود.

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۱۷)

اسپانیا بیش از نیمی از روغن زیتون جهان را تولید می کند. بیش از ۱٫۵ میلیون تن و تقریبا همگی از ناحیه جنوبی آندولس به دست می اید. همچنین سومین تولید کننده شراب بعد از فرانسه و ایتالیا است.

 

اسپانیا کشوری که نیروی برقش ر ا از باد تامین می‌کند.

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۳)

اسپانیا اولین کشور در جهان است که از نیروی باد به عنوان بزگترین منبع تولید الکتریسته استفاده می‌کند. سیستم الکتریسیته اسپانیا (REE)، از سال ۲۰۱۳، بیش از ۵۴٫۰۰۰ گیگابایت بر ساعت الکتریسته تولید کرد که یک پنجم استفاده این ملت است.

 

هنرمندان معروف دنیا از اسپانیا هستند.

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۹)

اسپانیا چندین هنرمند جهان را در خود پرورش داده است. Valázquez در قرن ۱۷ام، گُیا در قرن ۱۸ام و پیکاسو در قرن ۱۹ام و Miró و دالی در قرن ۲۰ام همگی برای این کشور بوده‌اند.

 

در اسپانیا هیچ پری دریایی برای دندان وجود ندارد.

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۲۱)

زمانی که کودکان اسپانیایی، دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهند، دندان‌هایشان را زیر بالش قرار می‌دهند، چرا که برای کودکان این‌چنین حکایت می‌کنند: موش کوچکی به نام Rotoncito Pérez، آنها را جمع می‌کند و در مقابل، هدیه و پول کوچکی را در آن مکان قرار می‌دهد.

 

اسپانیایی‌ها جامعه‌ای با پذیرش عقاید گوناگون هستند

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۲۰)

تحقیقات انجام گرفته در حوزه اجتماع اروپایی در سال ۲۰۱۰ نشان داد ۸۰% از مردم اسپانیا به آزادی عقیده اعتقاد دارند و به نحوه زندگی همدیگر احترام می‌گذارند و اجباری برای تحمیل عقاید وجود ندارد

 

قدیمی‌ترین رستوران در دنیا، متعلق به اسپانیا است

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۲۳)

شما می‌توانید از خوردن یک وعده غذایی در قدیمی‌ترین رستوران جهان در مادرید لذت ببرید. اگرچه رستوران‌های دیگری نیز ادعا می‌کنند که آنها قدیمی‌تر هستند، اما قدیمی‌ترین رستوران در اسپانیا و در گینس ثبت شده است؛ رستوران بوتین (Restaurante Botín) که از زمان ۱۷۲۵ افتتاح شده است و غذای ویژه‌ای به نام Cochinillos asado دارد که از گوشت خوک برشته شده تهیه می‌شود.

 

معروف‌ترین غذاهای اسپانیا نوعی برنج است

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۲۲)

اسپانیا تنوع وسیعی از غذاها مانند پائلا (paella)، نوعی برنج و تاپاس (Tapas)، نوعی اسنک و یا پیش غذا دارد که همگی ارزش امتحان کردن دارند. جالب است بدانید، غذاهای اسپانیایی، مانند رستوران‌های قدیمی آن، قدمتی طولانی دارند

 

رتبه اسپانیا، سوم است

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۲۴)

سومین رتبه گردشگری در سال ۲۰۱۳ بعد از فرانسه و امریکا، متعلق به اسپانیا بود که توانسته حدود ۶۰٫۶ میلیون گردشگر جذب کند.

 

فستیوال‌های قدیمی و زیاد متعلق به اسپانیا است

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۲۵)

اسپانیا کشور جشن‌ها و سرورها با صدها فستیوال ست که همه ساله اجرا می‌شود. قدیمی‌ترین آن مربوط به Romería de Nuesra Señora de le Cabeza است که برای حدود ۸۰۰ سال برگزار می‌شده و Fiesta de los Patios در سال ۲۰۱۳، به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شد. اما فستیوال‌های معروف دیگر مانند گاوبازی San Fermin، پرت کردن گوجه فرنگی، و سوزاندن مجسمه‌ها موارد آشنای دیگری است که هر ساله در این کشور اجرا می‌شود.

 

لاتاری اسپانیا از آمریکا بزرگ‌تر است

حقایق اسپانیا-توریست اپ (۲۶)

لاتاری که برای کریسمس همه ساله در اسپانیا برگزار می‌شود، بزرگترین پرداختی در جهان را دارد. نام این لاتاری، El Gordo است و پرداختی آن حدود ۲٫۲۴ میلیارد یورو است.

 

منبع: www.expatica.com , www.kids-world-travel-guide.com


مقالات مرتبط:

۱۰ جای دیدنی اسپانیا، کشور ماتادورها – قسمت اول

۱۰ جای دیدنی اسپانیا، کشور ماتادورها – قسمت دوم

غذاهای اسپانیایی ، با دستور پخت‌های قدیمی

مراکز خرید اسپانیا را پیش از سفر به اسپانیا بشناسیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *