alexa دانستنی های پرتغال و ۲۴ حقیقت جالب از کشور پرتغال |توریست اپ(مترجم)
logo

دانستنی های پرتغال و ۲۴ حقیقت جالب از کشور پرتغال

دانستنی های پرتغال و ۲۴ حقیقت جالب از کشور پرتغال

دانستنی های پرتغال و ۲۴ حقیقت جالب از کشور پرتغال

پرتغال کشوری در بخش جنوبی قاره اروپا و واقع شده درشبه جزیره ایبری است. از طرفی این کشور در کنار اقیانوس اطلس قرار گرفته و همین موضوع تاثیرات زیادی بر فرهنگ آن داشته است: ماهی‌های ساردین نمک زده و کبابی شده، سواحل Algarve، نیروی دریایی پیشرفته و بسیار قدیمی از مشهورترین ویژگیهای فرهنگ و تاریخ پرتغال است. در این مقاله ( دانستنی های پرتغال ) تلاش کرده‌ایم تا حقایقی را از کشور پرتغال بیان کنیم، که می تواند در شناخت شما از این کشور بسیار کمک کننده باشد. پس با توریست اپ همراه باشید.

 

کوتاه‌ترین و بلندترین حکمرانی‌ها

حقایق پرتغال

پرتغال دارای طولانی‌ترین و کوتاه‌ترین دوره‌های حکمرانی در جهان است. اولین حکمران، آلفانسو هنری اول (Alfonso I Henrique) به مدت ۷۳ سال و ۲۲۰ روز حکمرانی کرد و پرنس لوئیس فلیپ (Prince Luís Filipe)، تنها به مدت ۲۰ دقیقه بعد از پدرش دام کارلوس اول، در فوریه ۱۹۰۸، پادشاه بود و با حمله جنگی زخمی شد و جان داد.

دانستنی های پرتغال و ۲۴ حقیقت جالب از کشور پرتغال

 

قدیم‌ترین ملت در اروپا

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۲)

پرتغال، قدیمی‌ترین ملت در اروپاست. سلسه پادشاهی پرتغال، در سال ۱۱۳۹ تاسیس شد و مرزهای قلمرو این پادشاهی، در سال ۱۲۹۷، یعنی زمانی که پرتغالی‌ها و اسپانیایی‌ها پیمانی را در Algarve پرتغال امضا کردند، تغییر یافت. اولین پادشاه، آلفانسو هنری اول در سال ۱۱۴۳ به قدرت رسید و این پادشاهی تا ۸۰۰ سال بعد، یعنی ۱۹۱۰، همچنان پا برجا بود تا اینکه جمهوری دموکراتیک پرتغال به رسمیت شناخته شد

دانستنی های پرتغال و ۲۴ حقیقت جالب از کشور پرتغال

 

جمهوری پرتغال و شهر بزرگ پورتو

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۱۲)

نام رسمی پرتغال، República Portuguesa (جمهوری پرتغال) از روی دومین شهر بزرگ آن به نام پورتو (Porto) نامگذاری شده است. امروزه، پرتغال شامل سرزمین اصلی پرتغال، Azores و مجموع الجزایر Madeira است. برای رسیدن به نه جزیره Azores، با هواپیما، حدود دو ساعت زمان نیاز است که در اقیانوس اطلس واقع شده‌اند. مجموع‌الجزایر Maderia، شامل مادریا، پورتو سانتو و دو جزیره غیر قابل سکونت هستند که به عنوان ذخیره‌گاه طبیعی محسوب می‌شوند و در محدوده ۵۰۰ کیلومتری از ساحل‌ آفریقایی قرار گرفته‌اند.

دانستنی های پرتغال و ۲۴ حقیقت جالب از کشور پرتغال

 

جمهوری پرتغال و یا دیکتاتوری بزرگ اروپا

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۴)

دیکتاتوری پرتغال برای حدود نیمی از قرن ۲۰ام به عنوان طولانی‌ترین دیکتاتوری در اروپا شناخته می‌شده است. رژیم اقتدارگرا از سال ۱۹۲۶ تا ۱۹۷۴ قدرت داشته و تحت فرماندهی Antonio de Oloviera Salazar، بوده است تا اینکه توسط کودتای انجام گرفته در سال ۱۹۷۴ یکم فوریه، که بدون هیچ‌گونه خونریزی رخ داد، جمهوری دموکرات پرتغال شکل گرفت. از همین‌رو، این روز، به عنوان روز آزادی پرتغالی‌ها، هر ساله جشن گرفته می‌شود و تعطیل رسمی است.

دانستنی های پرتغال و ۲۴ حقیقت جالب از کشور پرتغال

 

اولین نیروی دریایی در جهان و پرتغال

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۵)

پرتغال اولین نیروی دریایی در جهان را تاسیس کرد و علاوه بر آن محل تولد برخی از اولین کاوشگران جهان بوده است.  این کشور جلودار و پیشرو اکتشافات اروپایی در طول قرن ۱۵ام تا قرن ۱۶ام بوده است: در طول عصر اکتشافات، فردیناند ماژلان (Ferdinand Magellan) اولین فردی بود که سرتاسر زمین را جستجو کرد، واسکو د گاما (Vasco de Gama)، مسیر دریایی تا هند را کشف کرد؛ بارتولوموی دیاز (Bartholomew Diaz)، اولین فردی بود که تا انتهای جنوبی آفریقا به صورت دریایی سفر کرد و به نام کاپیتان امیدهای خوب شناخته می‌شد؛ Alvares Cabral و دیگران، سرزمین‌های جدید مانند برزیل، بخشی از آفریقا و شرق دور را کشف کردند و آنها را در قلمرو پرتغال وارد کردند.

دانستنی های پرتغال و ۲۴ حقیقت جالب از کشور پرتغال

 

پرتغال، استعمارگر بخش وسیعی از دنیا

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۶)

امپراطوری استعماری پرتغال، ۶۰۰ سال طولانی‌ترین امپراطوری را داشت. این کشور در بیشترین حالت، ۵۳ کشور مختلف را تحت نفوذ خود داشت. تا اینکه برزیل در سال ۱۸۲۲ مستقل شد و همه مستعمره آفریقا، در سال ۱۹۷۵ استقلال یافتند و ماکائو آخرین مستعمره چین، در سال ۱۹۹۹، به چین تحویل داده شد.

دانستنی های پرتغال | حقایق پرتغال | فرهنگ مردم پرتقال | کشور پرتغال برای زندگی | لیسبون پرتغال | پرتغال فوتبال | دانستنی های لیسبون

 

زبان پرتغال، گسترش یافته از ماکائو چین تا گینه بیسائو

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۷)

پرتغال زبان رسمی هشت کشور در بیرون از پرتغال است. در نتیجه استعمارگری پرتغال، زبان پرتغالی در آنگولا، برزیل، Cape Verde، ایست تیمورگینه استوایی، گینه بیسائو، موزامبیک، سائوتومه و پرینسیپ، گوئا و ماکائو صحبت می‌شود. ششمین زبان در جهان است که حدود ۲۰۳ میلیون فرد این زبان را در دنیا صحبت می‌کنند (۲۰۱۴).

 

پرتغال و تجارت برده‌داری

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۸)

پرتغال، اولین ملت اروپایی بود که وارد تجارت برده‌داری پیشنهادی از آنسوی اقیانوس اطللس را قبول کرد و از ان استفاده کرد و برده‌ها را از غرب آفریقا تا دنیای جدید (آمریکا) استخدام می‌کرد. این کشور همچنین اولین قدرت استعماری است که برده‌داری را قبل از اسپانیا، بریتانیا، فرانسه و امریکا، لغو کرد.

 

پرتغال و سازمان ناتو

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۱۰)

پرتغال عضو موسس ناتو (NATO) و اتحادیه اروپا و همچنین عضو اجتماع اقتصادی اروپا (EEC) است. در سال ۲۰۱۱، ۷۸ میلیارد وام از اتحادیه اروپا دریافت کرده و صندوق بین‌المللی پول (IMF)، با درک اینکه دولت دچار ریاضت اقتصادی شده است، این وام را اعطا کرد.

 

پرتغال و واحد رسمی پول آن

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۱۱)

پرتغال اولین کشوری بود که واحد پولی یورو را پذیرفت، اما هنوز هم می‌توان اسکناس‌های اسپوتوئیدی پرتغالی را با یورو مبادل کرد. به طوری که بانک مرکزی پرتغال تا سال ۲۰۲۲ به این تبادل پولی ادامه خواهد داد.

 

پرتغال و اولین صعود با بالن‌های هوا

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۹)

اولین صعود از بالن‌های هوا مربوط به پرتغال است. مدلی از بالن هوای داغ که توسط پدر بارتولومو د گوسمائو (۱۶۸۵-۱۷۲۴)، در ۸ام آگوست ۱۷۰۹ در کاسا د ایندیا، ساخته وبه پرواز درآمد.

 

قدمت مردمان پرتغالی

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۱۳)

لسیبون، یکی از شهرهای مهم پرتغال، قدمتی بیش از رم دارد، و از قدیمی‌ترین شهرهای اروپا به شمار می‌اید. نتایج دیرین‌شناسی، قدمت وجود انسان در این شهر را به ۱۲۰۰ پیش از میلاد تخمین می‌زند و آشکار می‌کند جمعیت های فنیکی‌ها (Phoenecian populations) در اطراف شهر پایتختی پرتغال ساکن بودند.

 

دین رسمی پرتغالی‌ها

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۱۴)

حدود ۸۱% از جمعیت پرتغالی‌ها کاتالوکیک هستند. مسیحیت در پرتغال، زمانی رایج شدامد که امپراطوری رم بخشی از آن بود. همچنین بسیاری از فستیوال‌های سنتی در پرتغال، پایه مذهبی دارند.

 

۱۴ عمر طولانی زنان نسبت به مردان در پرتغال

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۱۵)

زنان در پرتغال، شش سال طولانی‌تر از مردها زندگی می کنند. به عبارتی شکاف جنسیتی در این کشور بالاست و طبق آمارهای رسمی OECD سال ۲۰۱۴، امید به زندگی در پرتغال، ۷۷٫۳ سال برای مردها و ۸۳٫۶ سال برای زن‌هاست.

 

طولانی‌ترین پل اروپا در پرتغال

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۱۶)

طولانی‌ترین پل در اروپا، مربوط به کشور پرتغال است. پل Vasco-de Gama، از میان رودخانه تاگوس (Tagus River) تا شمال لیسبون که بیش از ۱۰ مایل است، امتداد دارد.

 

پرتغالی‌های سرنوشت گرا

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۱۷)

پرتغالی‌ها، سرنوشت‌گرا هستند. پرتغالی‌ها دارای سنت فادو هستند، عقیده‌ای که در آن هیچ فردی نمی‌تواند از سرنوشت خود فرار کند و از همین‌رو، نامی است که به فرمی از آوازهای پرتغالی داده می‌شود و در میراث‌های فرهنگی جهانی یونسکو هم ثبت شده است. مردم پرتغالی، اغلب در صحبت‌های معمول خود از واژه oxalá استفاده می‌کنند که به معنای ان شاله و اگر خدا بخواهد است.

شما می‌توانید فادو را در بارها، کافه‌ها و رستوران‌ها نیز بشنوید- موسیقی‌های زیبایی از عشق، فقدان، امیدواری و مانند آن که با گیتارها، ماندولین ها و ویولون‌ها نواخته می‌شود. فادو در هر سخنرانی نیز نواخته می‌شود. مشهورترین صادرات پرتغال و نوشیدنی ملی آن، پورت (Port)  است. این نوشیدنی با افزودن انگور، و یا برندی شرابی می‌سازد که قبل از پایان تخمیر، مصرف می‌شود و از همین رو شیرین است و بسیار الکلی است. این شراب را در بشکه‌های بلوط و یا ظروف استیای بین دو تا شش سال نگه می‌دارند.

 

پرتغال غربی و یا شرقی

پرتغال غربی‌ترین نقطه اروپاست و شهر Cabo da Roca، در پرتغال غربی‌ترین نقطه قاره اروپا را نشان می دهد

 

امواج بلند دریاها در پرتغال

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۱۸)

بزرگترین امواج دریایی مربوط به پرتغال است که موج سواری های جذابی را ایجاد می‌کند. دره‌ای زیر آب در این ناحیه وجود دارد که بخشی از ساحل پرتغالی را شامل می‌شود و بزرگترین تولید کننده بزرگترین امواج در جهان به شمار می آید. در فوریه ۲۰۱۱، موج سوار اهل هاوایی، Garret McNamara، موج عظیم‌الجثه‌ای در حد ۲۳٫۷۷ متر را در ساحل nazaré پرتغال موج سواری کرد و رکورد جدیدی در دنیا ثبت کرد.

 

قدیمی ترین اتحادیه دیپلماتیک پرتغال

قدیمی‌ترین پیمان اتحادی که در جهان به امضا رسیده، مربوط به اتحادیه پرتغالی- انگلیسی است که در سال ۱۳۷۳ امضا شده است و تا کنون هم اجرا می‌شود.

 

قدیمی‌ترین کتابفروشی دنیا در پرتغال

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۱۹)

مغازه کتاب‌فروشی Livraria، در لیسبون، قدیمی‌ترین مغازه کتاب فروشی در جهان است. این کتاب فروشی در سال ۱۷۳۲ تاسیس شد. متاسفانه این کتابخانه در زلزله‌ای که در سال ۱۷۵۵ رخ داد، متحمل تلفات زیادی شد. زلزله‌ای ۸٫۵ ریشتری که در آن ۶۰ هزار نفر مردند. این مغازه کتابفروشی در Rua Garrett در سال ۱۷۷۳ افتتاح شد، جایی که هنوز هم پابرجاست. این کتابفروشی هم اکنون دارای حدود ۵۰ شعبه در سرتاسر پرتغال است

 

پرتغال و تمپو ژاپنی

تمپو ژاپنی‌ها به تاجران پرتغالی تعلق دارد. این ظرف محتوی غذاهای دریایی، و سبزیجات سرخ شده است که با خمیری پوشیده می‌شود و توسط توسط تاجران پرتغالی و مبلغان آنها در قرن ۱۶ام اختراع شد.

 

چوب پنبه‌های پرتغالی

بیش از نیمی از چوب پنبه جهان در پرتغال تولید می‌شود. پرتغال‌ دارای بزرگترین جنگل بلوط چوب پنبه در جهان است و بلوط‌های چوب پنبه‌ای (Quercus suber L)، طبق قانون مورد حفاظت قرار می‌گیرد. چوب پنبه را هر ۹ سال یکبار، بدون آنکه به خود درخت آسیب بزنند، از تنه آن جدا می‌کنند.

 

فوتبال پرتغال و کریستین رونالدو

دانستنی های پرتغال-توریست اپ (۲۰)

فوتبال پرتغال، با کریستین رونالدو شناخته می‌شود. کریستین رونالدو در فانچال (Funchal)، پایتخت خودمختار مادریا در سال ۱۹۸۵ به دنیا آمده است و یکی از مطرح‌ترین بازیکنان جهان به شمار می‌آید.

 

انرژی‌های تجدید‌پذیر در پرتغال

پرتغال رهبر و پیشرو جهانی استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر است. در سال ۲۰۱۴، ۷۰% از انرژی مورد نیاز پرتغال از منابع تجدید پذیر مانند باد، انرژی خورشیدی و آبی به دست آمد. یکی از بزرگترین مزارع فوتوولتایی نزدیک شهر Moura در جنوب شرقی پرتغال قرار دارد.

 

پرتغال و بزرگترین املت جهان

بزرگترین املت جهان در پرتغال درست شد. در Santerén روز ۱۱ام آگوست ۲۰۱۲، ۵۵ فرد به مدت شش ساعت، ۱۴۵هزار تخم‌مرغ، ۸۸۰ لیتر روغن و ۲۲۰ لیتر کره را به املتی ۶۴۶۶ کیلوگرمی تبدیل کردند.

دانستنی های پرتغال

منبع: www.wanderwisdom.com , www.expatica.com


مقالات مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *