alexa حقایقی درباره قبرس جنوبی یا اروپایی - توریست اپ
logo

قبرس جنوبی یا اروپایی مقصدی بینظیر برای گردشگری

قبرس جنوبی یا اروپایی مقصدی بینظیر برای گردشگری

قبرس جنوبی یا اروپایی مقصدی بینظیر برای گردشگری

قبرس جنوبی یا اروپایی : کشور قبرس که دارای دو بخش یونانی و ترک است، جزیره ای در دریای مدیترانه شرقی است که از زمان های بسیار دور برای ذخایر معدنی اش، تولید شراب و طبیعت زیبایش معروف بوده است.

قبرس از کوه های بلند، دره های حاصلخیز و سواحل وسیعی برخوردار است. این کشور بیش از ده هزار سال است که در تقابل فرهنگ، زبان و تاریخ اروپا و آسیا قرار دارد.

شهرهای اصلی آن نیکوزیا، لیماسول، فاماگوستا، لارناکا و پافوس هستند. نیکوزیا Nicosia یک شهر تقسیم شده است. شاید یکی از موارد نادر در تاریخ معاصر اروپاست که شهری به دو بخش تقسیم شود. این شهر پایتخت قبرس است. بخش شمالی و جنوبی آن به ترتیب پایتخت قبرس شمالی و اروپایی است.

قبرس جنوبی یا اروپایی مقصدی بینظیر برای گردشگری

در سال ۱۹۶۰ قبرس از بریتانیا جدا شد. درگیری طولانی میان اکثریت قریب به اتفاق یونانیان و اقلیت ترکی و حمله سربازان ترکی در سال ۱۹۷۴ به جزیره، جدایی عجیب و ناشناخته ای در جزیره ایجاد کرد و سرانجام یک دولت واقعی ترک در بخش شمالی تشکیل شد و این بخش به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته شد.

مردم قبرس یونانی و یا ترک هستند. زبان اکثریت مردم یونانی و اقلیت نیز ترکی صحبت می کنند. بیشتر مردم در این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند. واحد پول قبرس جنوبی با پیوستن به اتحادیه اروپا، یورو اعلام شد.

امروزه قبرس مقصد توریستی محبوبی برای گردشگران اروپایی است که بیشتر برای ماه عسل به آن سفر می کنند. در افسانه ها، خانه “آفرودیت” الهه عشق، آنجاست. گونه های زیادی از پرندگان نیز برای مهاجرت به سوی این جزیره می آیند.

گذرگاه های قبرس شمالی و جنوبی

مرزی بین دو کشور قبرس شمالی و اروپایی وجود دارد که به این مرز خط سبز گفته می شود. در امتداد خط سبز سربازان سازمال ملل نگهبانی می دهند. برای تردد بین این دو شهر پنج گذرگاه مرزی به صورت شبانه روزی رفت و آمدها را کنترل می کنند. دو نقطه از این گذرگاه ها در داخل شهر نیکوزیا قرار گرفته است. در این قسمت ها پاسپورت و ویزای مسافران کنترل می شود. خیابان لدرا گذرگاه اصلی بین این دو بخش است و دو گذرگاهی که به تازگی ایجاد شده اند در منطقه های درینا (Dherynia) و لفکا آپلیسی (Lefka- Aplici) در بخش شمال غربی قبرس قرار دارند.

گذرگاه های قبرس شمالی و جنوبی

جاذبه های گردشگری قبرس جنوبی یا اروپایی

لیماسول نام بزرگترین شهر قبرس اروپایی است که به عنوان مرکز تجارت و امور اقتصادی آن به شمار می رود. لارنکا و پافوس نیز از سایر شهرهای قبرس جنوبی هستند.

نمایی از بندر لیماسول

کوریون یکی از مکان های باستانی شهر لیماسول است که یکی از شهرهای اصلی قبرس در دوران پادشاهی بوده است. این مکان هر سال میزبان جشنواره های موسیقی و تئاترهای زیادی در آمفی تئاتر خود است. کوریون در واقع شهری باستانی و متعلق به دوران نوسنگی است.

قلعه کلوسی مکان دیگر دیدنی لیماسول است که به دستان شوالیه سنت جان بنا شده است. این قلعه ۷۰۰ سال قدمت دارد. این مکان قلعه ای نظامی بودکه معماری آن بسیار زیباست.

شهر بندری آماتئوس باستان مکانی دیدنی با قدمتی در حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است.

بندر لیماسول

سواحل لیماسول پرطرفدارترین بخش این شهر هستند. سواحل شنی با کافه های سنتی، بهترین مکان برای گذراندن تعطیلات در لارناکا هستند. از ماه می گردشگران کم کم به این سواحل مسافرت می کنند و تا ماه آگوست تقاضا برای این سواحل بسیار زیاد است.

جاذبه های گردشگری لارنکا شامل کلیسای سنت لازاروس است که به نام کشیشی است که پس از مرگ با دمیدن نفس حضرت عیسی به کالبد وی زنده شد. یکی از آثار مهم تاریخی قبرس جنوبی همین کلیسا است.

تکیه حلا سطان (Hala Sultan) که به دریاچه نمک لارناکا بسیار نزدیک است، یکی از جاذبه های مذهبی این شهر به شمار می رود. این اعتقاد وجود دارد که تکیه محل دفن عمه پیامبر اسلام (ص) است. در حال حاضر این تکیه یکی از مکان های مذهبی در لارناکا است که زیارتگاه مسلمین قبرس است.

تکیه حلا سطان (Hala Sultan)

صومعه ارتودکس استاوروونی که یکی از قدیمی ترین صومعه های دنیا است و در غرب لارنکا قرار دارد. این صومعه مقررات مخصوص به خود را دارد. زنان اجازه وارد شدن به آن را به هیچ عنوان ندارند و فقط می توانند در جلوی درب آن شمع روشن کنند.

در ایام پیک گردشگری در نیکوزیا یک تور پیاده روی رایگان معمولاً روزهای سه شنبه صبح از روبروی دفتر اطلاعات گردشگری این شهر برگزار می شود. در این تور با قدم زدن در بافت شهری به تماشای معماری انگلیسی و عثمانی پرداخته می شود، همچنین بازدید از کلیساها و مکان های تاریخی شهر، بازدید از گذرگاه های مرزی بین قبرس شمالی و جنوبی در داخل شهر، کافه های خیابانی و خانه های تاریخی متعلق به دوران عثمانی نیز از برنامه های این تور است.

به جز مکان های ذکر شده قبرس جنوبی مکان های تاریخی و گردشگری بیشماری دیگری نیز دارد که در سایر مقالات مربوط به قبرس به آنها پرداخته می شود.

صومعه ارتودکس استاوروونی

اقامت در قبرس جنوبی

اقامت در کشور قبرس جنوبی یا اروپایی دو صورت است.اقامت دائم و موقتی. اقامت دائم، افرادی که این نوع اقامت را دریافت می کنند می توانند تا هر زمانی که تمایل داشته باشند، در این کشور زندگی کنند و به راحتی تردد داشته باشند. در اقامت موقتی به صورت دوره زمانی مشخصی داده می شود و در صورت دارا بودن شرایط لازم و تمایل فرد مدت زمان اقامت وی تمدید می شود.

روش های اقامت قبرس جنوبی

برای اخذ اقامت در کشور  قبرس جنوبی یا اروپایی بسته به نوع درخواست متقاضیان روش ها متفاوت است. افرادی که قصد اقامت دائم در این کشور را دارند باید به خرید ملکی با قیمت بالای ۲۰۰ هزار یورو در آنجا اقدام نمایند برای افرادی که درخواست اخذ اقامت موقت که به صورت سالیانه تمدید می شوند را دارند نیازی به خرید ملک با مبالغ بالا وجود ندارد. این افراد باید اثبات کنند که منبع درآمد خوبی داشته و از نظر مالی در شرایط خوبی به سر می بردند. آنها می توانند خانه با هر قیمتی تهیه کنند. در این نوع اقامت، افراد حق خروج از قبرس به مدت بیش از سه ماه را ندارند و در صورتی که ۷ سال در قبرس جنوبی سکونت کنند می توانند پاسپورت این کشور را دریافت نمایند.

دقت کنید که برای این روش هر فردی که سن آن بالای ۱۸ سال باشد باید ده هزار یورو و هر فرزند با سن پایین تر از ۱۸ سال مبلغ پنج هزار یورو در این کشور سرمایه گذاری نماید. البته این مبلغ قابل برداشت است.

علاوه بر خرید ملک، ازدواج دائم با یک شخص که تابعیت قبرس را دارد نیز منجر به کسب اقامت دائم خواهد شد.

قبرس

ویزای توریستی و شرایط آن برای قبرس جنوبی یا اروپایی

برای سفر به این کشور جنوبی در صورتی که قبلاً سفری به قبرس شمالی داشته و مهر آن را در گذرنامه خود دارید، به منظور سهولت کار دریافت ویزای قبرس جنوبی، ابتدا گذرنامه خود را عوض کنید. این ویزا یکبار و برای مدت دو هفته صادر می شود. هزینه هایی که برای اخذ ویزا از شما دریافت می گردد به یورو هستند.

مدارک لازم برای ارائه به سفارت برای دریافت ویزای توریستی قبرس شامل اصل گذرنامه با دارا بودن ۶ ماه اعتبار، کارت ملی، عکس دو قطعه شش در چهار و بدون رتوش، بلیط دو طرفه به قبرس جنوبی، واچر هتل، ترجمه میزان موجودی با مهر تأیید بانک و ارائه فرم گواهی اشتغال در صورتی که جایی مشغول به کار است، هستند.

قبرس

آیا قبرس جنوبی یا اروپایی نیاز به ویزای شینگن دارد؟

این کشور قبرس جنوبی یا اروپایی در حال حاضر در حال پیوستن به پیمان شینگن است ولی هنوز به طور کامل این اتفاق نیفتاده است. با داشتن اقامت دائم این کشور، نیاز به ویزای شینگن برای تردد به کشورهای اروپایی را ندارید، ولی کسانی که اقامت موقت دارند، برای سفر به کشورهای اروپایی برای ویزای شینگن اقدام کنند.

افرادی که دوبار مهر شینگن را در پاسپورت خود داشته باشند، این امکان را دارند که بدون نیاز به دریافت ویزا به این کشور جنوبی سفر کنند و به اندازه زمانی که از ویزای آنها باقی مانده در این کشور بمانند.

توریست اپ، اپلیکیشن موبایلی است که اطلاعات لازم در خصوص سفر  را در اختیار شما قرار می دهد. با استفاده از مترجم اندرویدی توریست اپ دیگر نگران مکالمه در سفر به کشورهای خارجی نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *