alexa سوغات تبریز ، خوشمزه‌جاتی استثنایی و جهانی- توریست اپ
logo

سوغات تبریز ، خوشمزه‌جاتی استثنایی و جهانی

سوغات تبریز ، خوشمزه‌جاتی استثنایی و جهانی

سوغات تبریز ، خوشمزه‌جاتی استثنایی و جهانی

در جای جای ایران، شهرهای زیبای بسیار زیادی وجود دارد که ارزش حداقل یک بار تجربه سیاحت را دارند. از شمال و جنوب تا شرق و غرب شاهد متنوع‌ترین فرهنگ‌ها، زبان‌ها و آداب و رسوم هستیم و توریست اپ امروز به سراغ سوغات تبریز رفته تا این بخش فرهنگی و غذایی تبریز را بررسی کند. اگر دوستدار اطلاعات بیشتر از باغ شهر ایران هستید، می‌توانید جاهای دیدنی تبریز را نیز ببینید.

بهترین سوغات تبریز

۱) پنیر لیقوان (lighvan cheese)

سوغات تبریز

در غذاهای کشوری مانند سوئیس انواع پنیرهای خوشمزه را می‌توانید بیابید که به طور اختصاصی در این کشور تولید می‌شود. اما بابد بدانید پنیر وطنی وجود دارد که صادر می‌شود و دارای شهرت منطقه‌ای و جهانی است؛ پنیر لیقوان تبریز که معمولا دارای طعمی شور و ترد و نسبتا نرم است، به مدت ۳ تا ۱۲ ماه در آب نمک نگاه داشته می‌شود تا به بهترین طعم خود برسد.

علت آنکه این پنیر را لیقوان می‌گویند، به مکان تولید آن، یعنی روستایی به نام لیقوان برمی‌گردد. این پنیر از شیر گوسفندی تهیه می‌شود و بسته به اینکه شیر تولیدی آن چه زمانی به کارخانه تولید پنیر برسد، کیفیت‌های درجه ۱ تا ۳ پیدا می‌کند که به پنیرهای سوپر لیقوان، لیقوان معمولی و پنیر تبریزی معروف‌اند. این پنیر را در سوغات تبریز خود بگنجانید.

۲) شیرینی باقلوای تبریز

سوغات و شیرینی تبریز

سوغات تبریز، فقط به لبنیات محدود نمی‌شود. شیرینی‌های سنتی واقعا خوشمزه‌ای در تبریز وجود دارد که اگر فقط یکی از آنها را بچشید، سعی خواهید کرد آنها را در سوغات خود بگنجانید. یکی از انواع بسیار مشهور، معروف و خوشمزه این شیرینی‌ها، باقلوای تبریز است. شیرینی که به سبک ترکی و با ترکیبات آرد، شکر، تخم‌مرغ، هل و انواع مغزها تهیه می‌شود. البته قیمت این شیرینی‌ها به خاطر وجود شهد و مغزهایی که در آن استفاده می‌شود، چندان پایین نیست. این شیرینی را با سبک اندکی متفاوت در شیرینی‌ها و سوغات ترکیه نیز خواهید یافت.

۳) قرابیه تبریز

شیرینی تبریز

یکی دیگر از خوشمزه‌جات که می‌توانید به عنوان سوغات تبریز با خود به ارمغان بیاورید، قرابیه تبریز است که نوعی شیرینی شبیه شیرینی نارگیلی است. این کلوچه سنتی را با آرد، شکر، تخم‌مرغ، وانیل، خلال بادام، پسته و گردو تهیه می‌کنند و می‌توانید آن را در کنار یک لیوان چای عصرانه میل کنید و به این بیاندیشید که زندگی با همین دلخوشی‌های کوچک زیباست!

۴) نوقای تبریز

شیرینی و تنقلات تبریز

سوغات تبریز در دسته شیرینی‌ها متنوع است و اگر به دنبال شیرینی مکعبی شکلی شبیه به گز اصفهان هستید، می‌توانید به سراغ نوقا بروید که با مغز پسته و بادام و گردو تهیه می‌شود. البته نوقا را در دو نوع سفید و قهوه‌ای تهیه می‌کنند.

۵) تسبیحی سوغات تبریز

تسبیحی شیرینی تبریز

شکلات تسبیحی، به راستی یکی از پرطرفدارترین سوغات تبریز است که با شیر، شکر، بکینگ‌پودر، کره تهیه می‌شود. این شکلات را می‌توانید به عنوان تنقلات تهیه کنید.

۶) آجیل تبریز

اجیل سوغات تبریز

انواع آجیل تبریز را در بازارهای تبریز بسیار مشاهده خواهید کرد، به طوری که آجیل تواضع تبریز، یک صادر کننده مهم محسوب می‌شود. اگرچه این سوغات تبریز را در تعدادی دیگر از شهرهای ایران خواهید دید، با سفر به تبریز می‌توانید این آجیل‌ها را تهیه کنید. آجیل چهار مغز که شامل بادام، پسته، بادام کاغذی و بادام هندی است، یکی از انواع محبوب این آجیل‌هاست.

۷)  فرش تبریز

هنر ایرانی و فرش تبریز

از سوغاتی‌های خوشمزه تبریز که بگذریم، به سوغاتی‌های فرهنگی می‌رسیم که هنر مردم تبریز را نشان می‌دهد. برخی از این صنایع مانند فرش، دارای شهرت جهانی هستند. البته فرش تبریز را با رنگ و شکل دیگری در جمهوری آذربایجان نیز خواهید یافت. تعدادی از این فرش‌های زیبا، به عنوان سوغات تبریز شهره جهانی دارند و تنها روی دیوارها نصب می‌شوند تا بر زیبایی خانه‌ها بیفزایند.

۸) چرم تبریز

سوغات تبریز و چرم آن

در صنعت کفش و کیف سازی، چرم تبریز، به راستی معروفیت زیادی دارد و اگر خواسته باشید، با دستان خود، کیف‌های زیبا بسازید، می‌توانید این سوغات تبریز را با قیمتی ارزان‌تر نسبت به محلی که زندگی می‌کنید، تهیه کنید و از کیفیت و زیبایی‌های آنها بهره لازم را ببرید. باید اشاره کنیم که این چرم‌ها در انواع متنوع چرم گاوی، چرم گوسفندی و حتی چرم حیواناتی مانند آهو وجود دارد. چرم یکی از سوغاتی‌های مهم کشور قبرس و عراق هم هست.

۹) گلیم، قاب زیبای تبریز

سوغات تبریز آذربایجان شرقی

گلیم‌بافی یکی دیگر از سوغاتی‌های تبریز و از قدیمی‌ترین هنرهای دستی تبریز است. گلیم‌ها را از پشم گوسفند، موی بز و ابریشم تهیه می‌کنند. معروف‌ترین گلیم تبریز، گلیم شاهسون است که توسط مردم شاهسون بافته می‌شده و دارای آرایه‌ها و نگاره‌های زیبا، بزرگ و برجسته است.

۱۰) سفال و سرامیک تبریز

تبریز و سوغاتی های ان

کشور ایران به دلیل داشتن کویرهای زیاد و طبیعت خشک، خاستگاه مهمی برای هنر سفال و سرامیک سازی بوده است و تبریز نیز از این موضوع بی‌بهره نبوده است. در مراکز خرید تبریز، حتما این سوغات تبریز را خواهید یافت و می‌توانید با برآورد قیمت نسبت به شهری که در آن زندگی می‌کنید، اقدام به خرید آن کنید.

از دیگر سوغات تبریز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱) منبت کاری

۲) قیسی

۳) دوشاب

۴) عسل‌ رشته کوه‌های سهند

۵) صابون مراقه

۶) ورنی بافی

توریست اپ در این مقاله تلاش کرد تا مهم‌ترین سوغات تبریز، شهر مردمان غیور و آزاده را بررسی کند، اما اگر شما فرصت سفر به تبریز را داشته‌اید، می‌توانید نظرات و ماجراهای خود را با ما و دیگر خوانندگان گرامی به اشتراک بگذارید. از اشتراک نظرات و تجربیات شما بسیار خوشحال خواهیم شد.


مطالب مرتبط

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *