alexa سوغات لرستان
logo

سوغات لرستان سرزمین آواهای ماندگار

سوغات لرستان سرزمین آواهای ماندگار

سوغات لرستان سرزمین آواهای ماندگار

در سفر به سرزمین لرستان و خرم آباد، بودن در میان قوم مهربان لر و استشمام آب و هوایی تازه، مسلما شما را به خرید سوغات لرستان ترغیب می‌کند. استان لرستان در منطقه کوهستانی زاگرس قرار دارد و با قدمتی چند هزار ساله دارای مکان های دیدنی بی شماری است.

لینک های مرتبط
    کویر ابوزیدآباد و مرنجاب ، سرزمین طلایی ایران
    دلایل جالب جهانگردان برای گردشگری در ایران
    دیدنی های چابهار ، سفر به بهشت ایران را آغاز کن!
    بهترین نقاط گردشگری در ایران

 

بسیاری از آثار تاریخی این استان، نمادی از دوران ابتدایی حیات بشر را به تصویر می‌کشند. مراتع استان نیز جلوه باشکوهی از طبیعت بکر را در این منطقه به نمایش می گذارند. جاذبه های تاریخی، طبیعی و صنایع دستی لرستان، دلایل جذب گردشگران و مسافران به این استان می باشند.

استان لرستان یکی از استان‌های کوهستانی ایران به شمار می‌رود که دارای فرهنگ و تمدن بسیار غنی بوده و مردم آن خونگرم هستند؛ صنایع دستی، غذاهای محلی و خوراکی‌های خوشمزه را می‌توانید در سفر به استان لرستان خریداری کنید. تمام شهرهای استان لرستان برای سفر و گردش، جذاب هستند. اگر به این استان سفر کنید می‌توانید محصولات متنوع کشاورزی و دامی را به عنوان سوغاتی خریداری نمایید.

آشنایی با سوغات لرستان

۱) جاجیم بافی، هنر زنان عشایر استان لرستان

سوغات لرستان

یکی از زیباترین و جذاب‌ترین سوغات لرستان، جاجیم است. انواع جاجیم در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع، هنر دست زنان عشایری است که با استفاده از پشم گوسفندان آنها را تهیه می‌کنند. فرش در ایران جایگاه ویژه‌ای دارد، فرش های تبریز و گلیم بافی های خوزستان نیز انواع بسیار زیبایی هاستند که به چشم‌نوازی هنرمندانه‌ای دارند. عشایر این پشم‌ها را رنگ آمیزی می‌کنند و سپس به صورت نوارهای باریک در کنار یکدیگر می‌دوزند. طرح‌هایی که در بافت جاجیم لرستان به کار می‌روند، از معروف‌ترین نقش‌ها هستند. با خرید جاجیم به عنوان سوغات لرستان می‌توانید فضای داخلی خانه خود را رنگ و طرحی تازه ببخشید. پیشنهاد می‌کنیم یکی از انواع جاجیم لرستان را در سفر به این استان خریداری کنید.

معروف ترین سوغات لرستان

۲) گیوه دوزی، هنر بومی لرستان

سوغات لرستان

یکی از انواع سوغات لرستان که می‌توانید در سفر خود به این سرزمین تهیه کنید، صنایع دستی گیوه دوزی است. گیوه‌هایی که در شهرهای این استان دوخته می‌شوند، طرح و رنگ متنوعی دارند، اگر این گیوه‌ها را به پا کنید به راحتی آنها پی خواهید برد. می‌توانید از گیوه‌های لرستان به عنوان کفش روفرشی استفاده کنید. آن‌ها بسیار زیبا هستند.

سوغات لرستان زیبا

۳) ورشوسازی، صنعت پر رونق در لرستان

سوغات معروف لرستان

ورشوسازی یکی از کسب و کارهای حرفه‌ای در لرستان است؛ ظروفی که با ورشو ساخته می‌شوند را می‌توانید به عنوان سوغات لرستان تهیه کنید. این ظروف از آلیاژهای روی، نیکل و مس ساخته می‌شوند که با نام ورشو در این استان شهرت دارد. هنرمندان لرستانی با به کارگیری استعداد، ذوق و مهارت دستان خود، قطعات فلزی را به اشکال بسیار جذابی تبدیل کرده و از آن‌ها لوازم و ظروف متنوعی می‌سازند؛ سرویس چایخوری، قابلمه، سماور، لگن، قاشق و چنگال، سینی و …، مهم‌ترین ظروفی هستند که می‌توانید از لرستان به عنوان سوغاتی خریداری کنید. ظروف مسی از سوغاتی های معروف عراق نیز محسوب می‌شوند.

سوغات لرستان چیست

۴) نمدمالی، صنایع دستی کهن در استان لرستان

سوغات معروف لرستان

هنر نمدمالی و تولید محصولات نمدی از دیرباز جزو صنایع دستی و سوغات لرستان محسوب می‌شده است. این هنر بسیار زیبا را می‌توانید در تمام شهرهای این استان بیابید. کلاه نمدی، انواع زیرانداز با رنگ و طرح متنوع و همچنین تن پوش‌های نمدی، یک سوغاتی بی نظیر و جذاب است که می‌توان آن را در سفر به استان لرستان تهیه کرد.

سوغات لرستان را بیابیم

۵) سمنو، خوراکی مخصوص بروجردی‌ها

سمنو سوغات لرستان

از صنایع دستی استان لرستان که بگذریم، خوراکی‌های خوشمزه این دیار، جزو بهترین سوغات لرستان هستند. سمنوی بروجرد، یکی از خوراکی‌های خوشمزه است که در لرستان تهیه می‌شود. سمنو بروجرد از جوانه گندم تهیه می‌شود و طعم منحصر به فرد آن در تمام ایران شهرت دارد. در سفر به استان لرستان، پیشنهاد می‌کنیم مزه این سمنو را حتماً امتحان کنید. البته سمنوهای خوشمزه‌ای را در ایام عید و در تهران نیز می‌توانید بیابید.

بهترین سوغات لرستان

۶) کاک، شیرینی محبوب لرستانی‌ها

کاک از سوغات معروف لرستان

کاک، نوعی شیرینی است که در استان لرستان تهیه می‌شود. البته کاک توط مردم کرمانشاه و شیراز نیز تهیه می‌شود. این سوغات لرستان دارای رنگ و بویی بسیار دلچسب است که مسافران را به سمت خود جذب می‌کند. اگر برای یک بار یکی از شیرینی‌های کاک را میل کنید، مشتری دائم آن خواهید شد. این شیرینی از آرد و روغن حیوانی با روش پخت متفاوت تهیه می‌شود و در تمام لرستان معروف است.

انواع سوغات لرستان

۷) روغن حیوانی، سوغاتی معروف لرستان

معروف ترین سوغات لرستان

استان لرستان با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد، مراتع و چمنزارهای متعددی را در خود جای داده است که زمینه را برای تولید روغن‌های حیوانی بسیار مرغوب فراهم کرده‌اند. تولید روغن حیوانی، هنر زنان عشایر لرستان است. اگر به لرستان سفر کردید می‌توانید روغن‌های حیوانی این استان را به عنوان سوغات لرستان خریداری کنید. این روغن‌ها دارای ارزش غذایی بالایی هستند و برای سلامتی مفید می‌باشند.

خوشمزه ترین سوغات لرستان

۸) شیرینی آردی، سوغاتی خوشمزه لرستان

بهترین سوغات لرستان

یکی از سوغات لرستان که به شهر خرم آباد اختصاص دارد، شیرینی آردی است. این شیرینی از شکر، آرد و روغن تهیه می‌شود و از نظر ظاهر، مشابه با شیرینی نخودچی است. پیشنهاد می‌کنیم این شیرینی را به عنوان سوغاتی از خرم آباد لرستان خریداری کنید. اگر دوستدار شیرینی‌های مختلف هستید، پیشنهاد می‌کنیم، سوغات ترکیه را بخوانید.

سوغات لرستان اصیل

۹) عسل کوهی لرستان

سوغات معروف لرستان

یکی از خوراکی‌هایی که می‌توانید به عنوان سوغات لرستان خریداری کنید، عسل اصل و طبیعی است. البته سهند سبلان اردبیل، عسل‌های معروفی دارد و به نوعی رقیب همدیگر محسوب می‌شود. طبیعت لرستان، محیطی بسیار عالی برای پرورش زنبورهای عسل است. عسل‌هایی که در این استان تولید می‌شوند، علاوه بر طعم و عطر منحصر به فرد، دارای خواص دارویی نیز هستند. اگر به استان لرستان سفر کردید پیشنهاد می‌کنیم حتماً چند ظرف عسل خریداری کنید.

ارزان ترین سوغات لرستان

۱۰) نان ساجی، طعم متفاوت از یک خوراکی خوشمزه در استان لرستان

سوغاتی های لرستان

نان ساجی را می‌توانید به عنوان یک سوغاتی در سفر به استان لرستان تهیه کنید. نان ساج نوعی نان بسیار نازک است که بر روی یک صفحه فلزی که روی آتش قرار دارد پخته می‌شود. این نان معروف لرستان را حتماً امتحان کنید.

حلوا سوغات لرستان

۱۱) حلوا ارده، خوراکی محبوب مردم لرستان

سوغاتی های لرستان

انواع حلوا، بخصوص حلوا ارده، جزو سوغات لرستان هستند که در سفر خود به این استان می‌توانید تهیه کنید. حلوا ارده لرستان در تمام ایران شهرت دارد، البته که آن را در یزد نیز خواهید یافت. این خوراکی را می‌توانید در فروشگاه‌های شهرهای لرستان بیابید. حلواهایی که در این استان تهیه می‌شوند دارای طعم‌های متنوع بوده و از شیره انگور یا کنجد در تهیه آن‌ها استفاده می‌شود. حلوا شکری، حلوا مغزی، حلوا با طعم پسته و کنجد و … را می‌توانید از لرستان خریداری کنید. اگر به لرستان سفر کردید، حتماً چند مدل از خوراکی‌های معروف این استان را به عنوان سوغاتی به شهر خود ببرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *