alexa سوغات یزد ، خوشمزه و خاص - توریست اپ
logo

سوغات یزد ، خوشمزه و خاص

سوغات یزد ، خوشمزه و خاص

سوغات یزد ، خوشمزه و خاص

شهر یزد در همسایگی استان های اصفهان، خراسان جنوبی، فارس و کرمان همسایه است و از نظر جغرافیایی در مرکز ایران واقع شده است. شهر یزد مرکز این استان اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان به شمار می آید که به دلیل داشتن آثار تاریخی بسیار زیبا و متعدد،به عناوین مختلفی مانند “عروس کویر” ، “دارالعلم” ، “شهربادگیرها” و “شهر دوچرخه ها” معروف است. یزد یکی از قطب های مهم گردشگری در ایران است که هرساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به بازدید از خود دعوت می کند. سوغات یزد و مکان های دیدنی یزد مانند باغ دولت آباد، مجموعه امیر چخماق، مسجد جامع، موزه آب، زندان اسکندر، دخمه زرتشت، بازار زرگری، کنیسه مولا آقا بابا و صدها بنای تاریخی دیگر باعث شگفتی گردشگران از بازدید این شهر زیبا و تاریخی می شود.

اما یکی از شیرین ترین بخش های هر سفر خرید سوغات و خوراکی های خاص آن شهر است که بتواند تا مدت ها خاطره یک سفر شیرین را در دل ها زنده کند. شهر یزد با داشتن خوراکی های متنوع و بسیار خوشمزه و آثار دستی و هنری زیبا هم کام مسافران خود را شیرین می کند هم یادگاری های فوق العاده جذابی برای آن ها به جا می گذارد. در این بخش توریست اپ سوغات یزد را که شامل صنایع دستی و خوراکی های آن می‌شود را به شما معرفی می کند.

مهمترین سوغات یزد

آثار دستی و هنری یزد

اگر برای یادگاری به دنبال خرید سوغاتی هستید این قسمت مختص به شماست.

۱- ترمه

ترمه از صنایع دستی و سوغات یزد است

هنر ترمه دوزی در شهر یزد قدمتی ۴۰۰ ساله دارد. در دوران زرتشتیان افراد از ترمه شلوارهای بخصوصی می دوختند که مخصوص جشن های باستانی آن ها بود. نخ هایی که برای بافت ترمه استفاده می شود ابریشم،پشم و کرک الوان است. در گذشته ترمه را با دست می بافتند به همین دلیل به آن انگشت بافت هم می گفتند، اما به مرور زمان و گسترش ابزارهای پارچه بافی به مرور بافت ترمه نیمه دستی و سپس به وسیله دستگاه انجام شد. طرح های مورد استفاده در بافت ترمه شامل طرح شاه عباسی، بته و جقه و شاخ گوزنی است و موارد استفاده آن شال چارقدی، شال اتابکی، شال کشمیری، رومیزی و یا سفره‌های تزئینی و کیف و سجاده است. ترمه با بافت بسیار زیبای خود یکی از معروف ترین سوغات یزد است.

بهترین سوغات یزد

۲- سفال و سرامیک

سفال و سرامیک از صنایع دستی یزد

یکی دیگر از آثار دستی و هنری یزد صنعت سفال سازی و کاشی سازی آن است. این هنر بنا به قدمت و تاریخ این شهر و معماری فوق العاده بناهای آن قدمتی بسیار دارد. عمده ترین تولید کننده سفال در یزد شهرستان میبد است که سفال های لعاب دار،سفال ساده بدون لعاب و کاشی و سرامیک با طرهای مدرن و کلاسیک تولید می کند. از نقش های مورد استفاده رایج بر سفال ها نقش اصیل مرغ و ماهی و خورشید خانم است که هر کدام در فرهنگ باستان معانی زیبایی دارند. سفال نیز از زیباترین سوغات یزد شمرده می شود. با خرید وسایل آشپزخانه سفالی قطعا میهمانانتان شما را میزبانی خوش ذوق و سلیقه میبینند.

معروف ترین سوغات یزد

۳- زیلو

زیلو از سوغات و صنایع دستی یزد

قدمت ساخت و استفاده از زیلو در ایران به دوران قبل از اسلام بر می گردد. علاوه بر استفاده مردم از زیلو بخصوص در فصل تابستان به دلیل خنکی، زیلو جز کالاهای صادراتی نیز محسوب می شده است. همانند صنعت کاشی سازی در زمینه تولید زیلو نیز شهر میبد یکه تاز بوده و عمده ترین مرکز تولید این اثر هنری در استان یزد است. نکته جالب در بافت زیلو سازگاری آن با طبیعت و استفاده از رنگ های طبیعی برگرفته از پوست انار، روناس، پوست گردو و … است. زیلو از پنبه بافته می شود و طرح های بسیار زیبایی مانندزلفک،هشت پر بزرگ و کوچک وبند رومی دارد. زیلو نیز از متفاوت ترین سوغات یزد است.

صنایع دستی و سوغات یزد

۴- دارایی بافی

دارایی بافی ار آثار هنری و سوغات یزد

دارایی بافی یکی از آثار دستی و هنری در شهر یزد است که با وجود داشتن قدمت ۸۰۰ ساله متاسفانه به دست فراموشی سپرده شده و به ندرت کسی به بافت آن مشغول است. جنس این پارچه از ابریشم بوده و رنگ های آن نیز مانند زیلو رنگ های طبیعی هستند. شاید جالب باشد بدانید در گذشته چون قیمت این پارچه ها زیاد بود تنها افراد ثروتمند توانایی خرید آن را داشتند به همین دلیل به دارایی بافی شهرت یافت. از این پارچه بیشتر برای رومیزی ها و رو تختی ها و کوسن های تزئینی استفاده می شود.

مهمترین صنایع دستی و آثار هنری و سوغات یزد

۵- شعربافی

شعربافی از صنایع دستی و سوغاتی های یزد

شعربافی نیز مانند دارایی بافی تقریبا هنری منسوخ شده در یزد است. در ابتدا تنها زنان این هنر را در خانه و بر روی دستگاهی چوبی انجام می دادند اما به تدریج این هنر گسترش پیدا کرد و مردان نیز در کارگاه‌ها به بافت آن مشغول شدند.

بهترین سوغات یزد

۶- چادرشب

چادرشب از سوغات یزد است

چادر شب یکی از سوغات یزد دو نوع متفاوت دارد:

  • یک نوع چادرشب ضخیم است که بیشتر برای حمل علوفه و محصولات کشاورزی استفاده می شود و به چادرشب صحرایی هم معروف است.
  • نوع دوم نازک تر بوده و طرح های زیباتری دارد،به این نوع چادر شب،چادر شب رخت خواب پیچ هم می گویند.

خوردنی های سوغات یزد

خوراکی های یزد

بعد از معرفی آثار دستی و هنری یزد مروری هم بر خوراکی های خوشمزه این شهر خواهیم داشت. بدون اغراق می توان شهر یزد را پایتخت شیرینی ایران دانست. تنوع زیاد در شیرینی های این استان باعث شده که گردشگران یزد را با طعم شیرین خوراکی های آن به یاد آورند.

مهمترین سوغات شکم گردی یزد

۱- کیک یزدی

کیک یزدی خوشمزه ترین سوغات یزد

کیک یزدی را شاید بتوان قدیمی ترین خوراکی های سوغات یزد دانست. گلاب، آرد، شکر و تخم مرغ از مواد اولیه تهیه این خوراکی خوشمزه است. در بیشتر مراسمات مذهبی در یزد از این شیرینی استفاده می شود.

جذاب ترین خوردنی و سوغات یزد

۲- قطاب یزدی

خوشمزه ترین سوغات یزد قطاب یزدی است

قطاب یکی از پرطرفدارترین شیرینی ها برای گردشگران ایرانی و خارجی است. فقط کافیست یکبار طعم آن را بچشید تا طرفدار همیشگی آن شوید. قطاب یک لایه خارجی خمیر شیرین دارد که در روغن سرخ شده و در مقدار زیادی پودر قند غلتانده می شود. در داخل این خمیر نیز ترکیبی از پودر بادام، پسته، هل و پودر نارگیل است.

سوغات یزد و خوردنی های این شهر

۳- حاجی بادام

حاجی بادام های یزدی از معروف ترین سوغات یزد

یکی دیگر از سوغاتی های شهر یزد شیرینی خوشمزه حاجی بادام است که در شهرهای دیگر به ندرت میتوان آن را تهیه کرد. حاجی بادام یک شیرینی مقوی است که از آرد نخودچی، زعفران، زرده تخم مرغ، مغز بادام و جوز تهیه می شود.

انواع لوز از سوغات یزد

۴- لوز

لوز یزدی

به جرئت می توان گفت بسیاری از متخصصان آشپزی هم نمی توانند لوز را مانند طعم اصیل یزدی آن پخت کنند. این شیرینی خوشمزه از شیرینی های محبوب یزد است که طعم های مختلفی مانند پسته ای، بادام، نارگیل و بیدمشک دارد. لوز یک شیرینی خوشمزه و یکی از سوغات یزد است.

مهمترین سوغات یزد

۵- روغن کنجد و حلوا ارده

روغن کنجد و حلوا ارده

یکی دیگر از سوغات یزد حلوا ارده شیرین و خوشمزه است که میان وعده‌ای خوشمزه برای عصرانه و یا انتخابی انرژی بخش برای صبحانه است. همچنین در شهر یزد و اردکان کارگاه های بزرگ روغن گیری کنجد وجود دارد که روغن طبیعی کنجد را تولید و به سراسر کشور ارسال می کنند.

خوشمزه ترین سوغات یزد

۶- باقلوا

سوغات یزد معروفه به باقلواهاش

باقلوا یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه است که به شیوه های نسبتا متفاوتی در شهرهای مختلف ایران مانند تبریز، کرمان و یزد تولید می شود. این شیرینی از اقلام صادراتی کشور به حساب آمده و به کشورهای منطقه و حتی اروپا نیز صادر می شود. برای تهیه آن از مغز بادام، پسته، گلاب، عسل و چند ماده دیگر استفاده می شود. باتوجه به مواد اولیه این شیرینی بسیار مقوی و انرژی دهنده است اما مصرف زیاد و مداوم آن شمل را بسیار چاق می کند.

نان برنجی و سوغات یزد

۷- نان برنجی

نان برنجی سوغات ترد یزد

نان برنجی را در درجه اول سوغات کرمانشاه باید دانست اما در یزد هم کارگاه های نان برنجی پزی بسیاری وجود دارد که نان برنجی را هم در شمار شیرینی ها و سوغات یزد قرار می دهد که کام گردشگران خود را شیرین می کنند.

مهمترین سوغات یزد

۸- پشمک یزدی

 پشمک یزدی بهترین سوغات یزد

پشمک نوعی شیرینی حجیم شده و بسیار شیرین است که از شکر تولید می شود. هرچند امروزه پشمک را در هر شهری و از هر مغازه و قنادی می توان خرید اما پشمک یزدی با طعم خاص خود یکی از خوشمزه ترین سوغات یزد است. پشمک را با طعم های مختلف کاکائویی، زعفران، قهوه و اسانس میوه ها به بازار عرضه می کنند.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *