alexa شرایط اخذ ویزای عراق برای سفرهای زیارتی و سیاحتی - توریست اپ
logo

شرایط اخذ ویزای عراق

شرایط اخذ ویزای عراق

شرایط اخذ ویزای عراق

آیا می دانید برای اخذ ویزای عراق باید چه مراحلی را پشت سر بگذارید؟ آیا از تفاوت ویزای انفرادی و گروهی عراق اطلاع دارید؟ در ماه محرم و البته سایر ماه‌های سال ایرانیان بسیار مشتاق به سفر به کربلا و اخذ ویزای عراق هستند. کشور عراق همسایه ایران است و به دلیلی وجود حرم مطهر امامان معصول در شهرهای نجف و کربلای در کشور عراق هر ساله مسافران زیادی به این کشور سفر می‌کنند. با توجه به شرایط امنیتی حاکم ایرانیان برای ورود به این کشور نیاز به اخذ ویزا دارند.

در این مقاله توریست اپ در ابتدا به بررسی انواع ویزای عراق پرداخته و سعی می‌کنیم توضیحاتی به زبان ساده در این خصوص ارائه دهیم. مدارک لازم برای اخذ ویزا اعلام شده و همینطور مراحل صدور ویزای عراق را نیز بررسی خواهیم کرد.

 

انواع ویزای عراق

انواع ویزای عراق

می دانید که برای اخذ ویزای یک کشور هدف از سفر بسیار مهم است. برای اخذ ویزای عراق نیز طبق اهدافی که از سوی افراد دیده می‌شود انواع مختلفی از ویزا وجود دارد.

 1. یکی از ویزاهای پر مخاطب عراق ویزای گردشگری است که به صورت انفرادی و یا گروهی عرضه می‌شود. همانطور که از اسم این ویزا مشخص است هدف اصلی از اخذ آن گردش در عراق و بازدید از مکان‌های دیدنی آن است.
 2. نوع دیگری از ویزای عراق مشهور به ویزای اعتیادیه است، این ویزا دارای سمت عادی بوده و به زبانی ساده‌تر برای کسانی مناسب است که برای انجام کار به کشور عراق می‌روند.
 3. نوع دیگری از ویزای عراق مشهور به ویزای متعدده است.، این ویزا همانطور که از اسمش پیداست به این صورت است که شخص متقاضی می‌تواند طبق تاریخ تعیین شده در برگه ویزا، به دفعات بیش از ۱ بار وارد کشور عراق شود و سپس به ایران باز گردد. نام دیگری که برای این ویزا در نظر گرفته چند بار ورود است که در واقع شامل تمامی اشخاص نشده و به طور دقیق‌تر شامل فرد و یا شرکتی می‌شود که در کشور عراق مشغول به انجام پروژه‌ای تجاری و یا اقتصادی است.
 4. در نهایت نیز در لیست انواع ویزای عراق ، ویزای اربعین به چشم می‌خورد که با هدف به جاگذاری اعمال اربعین برای افراد صادر شده و زمان مشخصی دارد.

 

اعتبار انواع ویزای عراق

اعتبار انواع ویزای عراق

 • – هر یک ویزای عراق دارای اعتبار مشخصی می‌باشد. به طور کلی ویزای گردشگری این کشور یک الی سه ماه اعتبار دارد
 • – این در حالی است که ویزای اعتباریه عراق در حدود سه ماه اعتبار خواهد داشت. در نظر داشته باشید که ویزای اعتباریه به طور کلی یک بار ورود است و فرد پس از خروج از کشور عراق می‌بایست مجدداً اقدام به اخذ ویزا نماید.
 • اعتبار ویزای متعدده ۳ ماه، ۶ ماه و ۱ سال اعلام شده است و دفعات ورود به کشور عراق در این ویزا نامحدود است. اجازه اقامت برای این ویزا به طور کلی حداکثر یک ماه است یعنی شما به صورت پیوسته یک ماه می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید.

 

مدارک لازم اخذ ویزای عراق

مدارک لازم اخذ ویزای عراق

سفارت عراق در ایران، تهران ، خیابان ولی عصر، نرسیده به میدان ولی عصر قرار دارد.

برای اخذ ویزای عراق باید مدرک زیر به طور دقیق تنظیم شود:

 1. اصل پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماه به صورتی که دو برگ از پاسپورت سفید باشد
 2. ارائه پاسپورت‌های قبلی ( در صورت وجود)
 3. عکس پرسنلی تمام رخ بدون روتوش با پس زمینه سفید
 4. شناسنامه و کارت ملی و کپی از تمامی صفحات آن
 5. رضایتنامه برای خروج
 6. مدارک شغلی
 7. نامه اشتغال به تحصیل
 8. نامه‌ای که نشان دهد شما وابستگی برای برگشت به کشور خود دارید.
 9. گواهی و بیمه سلامت پزشکی
 10. پرداخت هزینه برای اخذ ویزا
 11. تکمیل فرم درخواست ویزا و ارسال آن

در نظر داشته باشید که تمامی مدارک شما باید در پوشه های جداگانه و با نظم مشخصی قرار بگیرد. ارائه مدارک اضافی به ضرر شما خواهند بود.

 

شرایط دریافت ویزای عراق به صورت انفرادی

شرایط دریافت ویزای عراق به صورت انفرادی

ویزای انفرادی که به طور کلی ویزای single نیز نامیده می‌شود به ویزایی گفته می‌شود که نام شخص صادر شده و برای یک بار و با یک هدف مشخص می‌تواند استفاده شود. در واقع ویزای انفرادی عراق اجازه می دهد که فرد فقط یکبار طبق زمانی که در ویزا اعلام شده است وارد کشور عراق شود.

ویزای انفرادی برای کسانی که قصد گردشگری، بازدید از اقوام، تحصیل و یا کمک‌های فنی و پزشکی دارند مناسب می‌شود. این ویزا ۳ ماه اعتبار دارد و شرایط اخذ آن داشتن گذرنامه با اعتبار حداقل ۶ ماه می‌باشد. فرد متقاضی می بایست یک بلیط بازگشت به تاریخ و با مهر و امضا ارائه دهد. فرم درخواست ویزا می‌بایست تکمیل شده و نیاز به دو قطعه عکس می‌باشد.

 

مدت زمان لازم برای صدور ویزای عراق

مدت زمان لازم برای صدور ویزای عراق

به طور کلی در صورتی که مدارک شما کامل باشد و هیچ مشکلی در پرونده شما مبنی در سوءپیشنیه دیده نشود در طول ۴ روز کاری ویزای شما صادر خواهد شد. در نظر داشته باشید که در ابتدا می‌بایست فرم درخواست را تکمیل و ارسال نمایید و به مدت ۷ روز کاری زمان نیاز است تا اعلام شود که آیا فرم اولیه شما پذیرفته شده است یا خیر.

فرض می‌کنیم که فرم پذیرفته شده است، سپس از شما مدارک خواسته می‌شود و در صورت نبود مشکل ۴ روز زمان برای صدور ویزا کافی است. اگر در مدارک شما کسری دیده شود می‌بایست مجدداً این روال را طی کرده و به نوعی درخواست ویزا دهید.

تمامی مدارک گرفته شده نزد سفارت باقی خواهد ماند.

نکته: ارائه مدارک اضافی مبنی بر تسلط به زبان خاص و یا مهارت خاص شانس اخذ ویزای عراق را کمتر می‌کند به هر روی شما باید ثابت کنید که به صورت موقت قرار است به این کشور سفر کنید.

 

ویزای گروهی عراق و شرایط آن

نوع دیگر از ویزای عراق در قالب ویزای گروهی قرار دارد و برای عده‌ای مشخص صادر می‌شود. این افراد در قالب کاروان به سمت عراق می‌روند. مبرهن است که با اخذ ویزای گروهی اجاره ورود انفرادی وجود ندارد. برای دریافت این ویزا نیاز است که یک فرد مسئول (مسئول کاروان) در ابتدا درخواست خود را ارائه دهد و سپس مشخصات تمامی افراد گروه را نیز ثبت نماید، پس از این مرحله بررسی‌ها صورت می‌گیرد و مجوز صادر می‌شود. سپس فرد مسئول می‌بایست به کارگزاری امور زیارتی در تهران مراجعه نماید و مدارک لازم برای تمامی اعضای کاروان را تحویل دهد.

همه اعضای گروه باید گذرنامه معتبر داشته باشند.

سپس مدارک لازم از سوی سفارت عراق بررسی می‌شود و در صورتی که نقصی وجود نداشت ویزای گروهی صادر می‌شود در غیر این صورت می‌بایست طبق زمان اعلام شده کسری مدارک برطرف شود.

توجه: حتی اگر مدارک یک شخص ناقص باشد ویزای گروهی صادر نخواهد شد و تنها راه تکمیل مدارک شخص مذکور یا و خروج اسم وی از لیست ویزای گروهی است.

برای دریافت ویزای گروهی نیازی به حضور تمام افراد گروه نخواهد بود و تنها حضور فرد مسئول کفایت می‌کند.

 

کدام شهرهای عراق نیاز به تهیه ویزا دارد

کدام شهرهای عراق نیاز به تهیه ویزا دارد

قوانینی که در خصوص ورود به شهرهای مختلف عراق در دسترس است متفاوت است به طوری که هر ساله قوانین در این کشور برای اخذ ویزا متفاوت است. اما طبق بررسی‌های کلی شما برای ورود به شهرهای نجف ، کربلا، بغداد، سامرا و به طور کلی اغلب شهرهای این کشور نیاز به اخذ ویزا دارید و تنها شهری که در این کشور نیاز به ویزا ندارید، کردستان عراق است.


مقالات مرتبط