alexa غار کهک
logo

آخر هفته کجا بریم؟ از غار کهک تا خانه ملاصدرا

آخر هفته کجا بریم؟ از غار کهک تا خانه ملاصدرا

آخر هفته کجا بریم؟ از غار کهک تا خانه ملاصدرا

نام استان قم عموم مردم ایران را یاد جاهای دیدنی محدودی می‌اندازد و کمتر کسی توجه دارد که قم فقط به این شهر و تنها به موارد زیارتی خلاصه نمی‌شود؛ قم استانی است با چندین شهر و روستا که جاهای دیدنی منحصربه فرد خود را دارند. در سراسر این استان، جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و حتی باستانی بسیار جذابی وجود دارند که متاسفانه تحت شعاع تبلیغات یک سویه قرار گرفته‌اند و منجر شده کمتر شناخته و دیده شوند. برای مثال، غار کهک یکی از آن زیبایی‌هاست که طبیعت گردان زیادی را به سوی خود فرا می‌خواند؛

لینک های مرتبط
    آخر هفته کجا بریم؟ تعطیلات دو روزه در ماسوله و قلعه رودخان
    آخر هفته کجا بریم؟ سفرهای دو روزه- جواهر دشت گیلان
    آخر هفته کجا بریم؟ آبشار میلاش و هلو دشت
    آخر هفته کجا بریم؟ دریاچه چورت و چشمه باداب سورت

البته باید به خاطر داشته باشید که غار کهک، در محدوده استان مرکزی یا همان اراک قرار دارد و تا حدی نزدیک به شهرهای سلفجگان و یا دلیجان نزدیک است.از همین‌رو، تعدادی این غار را، غار کهک قم، غار کهک سلفجگان و یا غار کهک دلیجان هم می‌دانند. با همه این تفاسیر، اگر از همراهان همیشگی ما باشید می‌دانید که وبلاگ توریست اپ هر هفته مقاله‌ای از سری مقالات «آخر هفته کجا برم؟» منتشر می‌کند که در آنها سعی می‌شود مناطقی که قابلیت سفر در یکی دو روز تعطلیات آخر هفته را دارند، بررسی و معرفی شوند. این هفته با هم به کهک می‌رویم.

غار کهک قم

چگونه به کهک برویم؟

غار کهک کجاست

بخش کهک در ۱۷۷ کیلومتری جنوب تهران واقع شده است و با خودروی شخصی و بر اساس اطلاعات گوگل مپ می‌توانید این مسافت را با صرف حدود دو ساعت و ۵۵ دقیقه تا ۳ ساعت طی کنید. این ناحیه یکی از غنی‌ترین مناطق استان قم است که از دهه ۱۳۱۰ تحت اداره بخشداری خودش قرار دارد.

این بخش به سه قسمت عمده تقسیم شده است؛ شهر کهک و دهستان‌هایی به نام‌های فردو و کهک که هر کدام دارای روستاها و آبادی‌هایی هستند. وشنوه، اول، خاوه و فردو برخی از روستاهای بالادستی شهر کهک هستند. این بخش، از مناطق ییلاقی هم بی‌بهره نیست؛ خرم دره، کهریزنو، بنابر، آغلک، سرنگ، انارک و کاسوا از جمله این ییلاقات هستند.

غار کهک سلفچگان

جاهای دیدنی کهک

غار محک کجاست

کهک یک رودخانه فصلی زیبا نیز به نام دره باغ دارد که در حاشیه این رود ۴۵ کیلومتری، سه مورد از تماشایی‌ترین روستاهای کشور به نام‌های کرمجگان، بیدهند و ابرجس شکل گرفته‌اند. از این روستاها می‌شود به ارتفاعات گردنه گروس هم دسترسی پیدا کرد که چشم‌اندازی بسیار جذاب به ویژه در فصل زمستان دارد.

قاهان و جمیزقان که در گویش محلی قاهون و جمزقون نامیده می‌شوند، همچنین ورجان، صرم، شاه اسماعیل، خورآباد، میم، قباد بزن، تیره و دستگرد نیز برخی دیگر از روستاهای دیدنی کهک و اطراف آن هستند.

غار کهک

تپه باستانی صرم با گورستانی که قدمتش به چیزی حدود ۳۲۰۰ تا ۳۵۰۰ سال پیش و در واقع به عصر آهن می‌رسد، از شگفت‌انگیزترین آثار باستانی کهک است که در سال ۱۳۷۸ به ثبت رسیده است؛ عصر آهن به دورانی اطلاق می‌شود که انسان توانست فلز آهن را کشف کند و از آن برای خود ابزار و وسایل بسازد، دورانی که گفته می‌شود در آن اقوام آریایی نیز وارد جغرافیای ایران شدند.

عصاری یا عصارخانه کهک که از سال ۱۳۸۲ به فهرست آثار ملی اضافه شده است، یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی کهک است که از دوران صفوی به جای مانده و تا حدود همین پنجاه سال پیش نیز فعال بود و اگر خوش‌شانس باشید ممکن است با بعضی از آخرین کارکنان آن هم در کهک ملاقات کنید. عصاری به معنی روغن‌گیری است و به دکان یا مغازه‌هایی که در آن از دانه‌های مختلف روغن می‌گرفتند و می‌فروختند گفته می‌شد؛ امروزه با هجوم فناوری، این شغل به حد زیادی رنگ باخته است.

شاید جالب باشد بدانید که یکی از آخرین چلنگری‌های فعال را هم در کهک می‌شود یافت؛ حاج داوودی آخرین چلنگر کهک حداقل تا همین اواخر چراغ کارگاه خود را روشن نگه داشته بود که امیدواریم همچنان سلامت و فعال باشند. چلنگری شاخه‌ای از آهنگری است که در آن وسایل آهنی خرد و ریز مثل میخ و زنجیر ساخته می‌شود. اگر عاشق جاذبه‌های تاریخی هستید و تا کهک هم رفته‌اید، به شما با تاکید فراوان توصیه می‌کنیم به بخش سلفچگان قم، به ویژه دهستان نیزار و روستاهایش که در همان حوالی هستند نیز، سری بزنید.

غار کهک دلیجان

منطقه شکار ممنوع کهک

غار کهک و منطقه حفاظت شده

این ناحیه ۳۳ هکتاری با پوشش غنی گیاهی و تنوع کم نظیر گونه‌های جانوری نزدیک به پناهگاه حیات وحش جاسب واقع شده است؛ منطقه‌ای که در آن ارتفاعات مرکزی ایران و رشته کوه زاگرس به یکدیگر می‌رسند، به همین خاطر از سه جهت با کوه‌ها احاطه شده، ولی از سمت شرق به دره زیدان می‌رسد.

مختصات جغرافیایی این منطقه به شکلی است که در صورت تنظیم یک طرح جامع برای حفاظت یکپارچه از محیط زیست ایران، می‌تواند یکی از حلقه‌های اصلی در به هم پیوستگی مناطق مهم زیست محیطی کشور باشد. در جاهایی ارتفاعات این ناحیه به ۳۰۰۰ متر می‌رسد و آب و هوای آن به طور کلی در دسته خشک و معتدل قرار دارد.

بادام کوهی و پسته بخش انبوهی از پوشش جنگلی ناحیه را تشکیل داده‌اند، اما در مورد تعداد کل گونه‌های گیاهی منطقه از بیش از ۳۵ خانواده که شامل حدود ۲۰۰ نوع می‌شوند صحبت در میان است که در قسمت‌های گرمسیر بیشتر انواع گیاهان پشته‌ای و بالش‌وش دیده می‌شوند و در بخش‌های دیگر پوشش علفی، پاپا، درختچه‌ای و یک ساله به چشم می‌خورند که زیستگاه انواع و اقسام خزندگان و جوندگان و پستانداران هستند.

پلنگ، گرگ، روباه، گربه پالاس، گراز، میش، قوچ، بز، کل، پازن، خرگوش و کبک فقط چند گونه از حیوانات منطقه شکار ممنوع کهک هستند که با دو پاسگاه محیط‌بانی و یک پاسگاه سرمحیط‌بانی محافظت می‌شود.

غار کهک کجاست

زیبایی‌های غار کهک

غار کهک

یکی از غارهایی که تاکنون معرفی کرده‌ایم، غار کتله‌خور در استان زنجان است. اما غار کهک یکی از زیباترین غارهای زایش‌یافته ایران است که پیمودن آن بدون تجهیزات غارنوردی مناسب تقریباً محال است، پس اگر اهل هیجان واقعی و غارنوردی حرفه‌ای نیستید، به داخل این یکی سرک نکشید. غار کهک که از لحاظ تقسیم‌بندی‌های کشوری در استان مرکزی قرار گرفته، اطراف شهر دلیجان و در جنوب شهر قم واقع است که روستای کهک نیز چندان از آن دور نیست.

آنجا کوهی میان‌قد، تک و تنها ایستاده است که به خاطر قامتش کُهَک نامیده می‌شود که منظور از آن در واقع کوهَک به معنای کوه کوچک است، با این وجود قلعه‌ای تاریخی که متعلق به روستاست بر فراز قله‌ی این کوه ساخته شده است. نام غار کهک نیز که دهانه باریک آن از سطح دریا ۱۹۵۰ متر بالاتر قرار گرفته، از همین کوه است. شاید با دیدن دهانه ۷۰ سانتی غار که به سختی یک نفر می‌تواند از آن عبور کند، اصلا فکرش را هم نکنید که تا انتهای آن ۳۵۰ متر فاصله است و تا ۸۰ متر پایین‌تر هم می‌شود رفت!

غار کهک

برای ورود به غار کهک همان ابتدای راه باید حدود ۸ متر از یک دیوار سنگی تقریباً صاف پایین بروید تا به زیر تاق آن برسید؛ در واقع این غار سرخ و سفید از چندین سکو و پرتگاه تشکیل شده که هر کدام ۱۰ تا ۲۰ متر ارتفاع دارند. نیمه پایینی دیواره غار به رنگ سرخ و نیمه بالایی آن به سفید نزدیک است. در غار کهک قندیل‌های بسیار بزرگ و حیرت‌انگیز وجود دارند و در انتهای آن نیز به آب می‌رسید. یکی دیگر از غارهایی که تاکنون به آن اشاره کرده‌ایم، غار علی‌صدر در استان همدان است.

غار کهک

توصیف این غار عجیب به وسیله کلمات برای نگارنده بسیار کار سختی است، ولی نه به سختی پیمودن آن که البته به زحمتش حتماً می‌ارزد. اگر از دوستداران غارنوردی هستید و به کهک رفتید، سری هم به روستای فردو بزنید؛ در ۸ کیلومتری آنجا غار سالمستان قرار دارد که همه ساله غارنوردان حرفه‌ای زیادی را به خود جلب می‌کند.

خانه ملاصدرا کهک

شب مانی در کهک

شب مانی در کهک

هرچند در کهک چندین مجموعه تفریحی-گردشگری وجود دارد، با این حال بخش مرکزی کهک در ۳۰ کیلومتری شهر قم است، پس اگر تصمیم دارید در این منطقه جذاب بیشتر بمانید، اما اقامتگاه مناسبی برای گذراندن شب پیدا نکردید به راحتی می‌توانید خود را به مرکز استان برسانید و بدون شک آنجا در هر شرایطی مکان خوبی را برای خود خواهید یافت.

غار کهک قم سلفچگان

خانه ملاصدرا

خانه ملاصدرا در کهک

نام ملاصدرای شیرازی بسیار شنیده شده، اما شاید نشنیده باشید که او مدتی هم در روستای کهک عمر خود را گذرانده و خانه‌ی آن دوره زندگی او که مربوط به دوران صفوی است هنوز هم پابرجاست. هر چند در مورد مدت اقامت ملاصدرا در کهک چند روایت وجود دارد که از حدود ۵ سال تا حدود ۱۵ سال را دربرمی‌گیرد، اما به هر روی خانه او در این روزگار تبدیل به یک جاذبه تاریخی شده است.

سفر به غار کهک

خانه ملاصدرا در میان یک باغ بزرگ قرار داشت که به مرور زمان به علت ساخت و ساز از مساحت آن کم شده است. در حال حاضر بافت قدیم روستا را که تا انتها به سمت غرب بروید به این خانه در محله چال حمام می‌رسید که در جنوب شرقی عصاری کهک قرار دارد. محوطه اصلی خانه ملاصدرا که معماری آن شبیه به امامزاده‌های دوره صفوی است، سقف گنبدی دارد و در آن شیشه‌های رنگی کار شده که نور را به درون این سازه خشتی هدایت می‌کنند. اگر به دنبال آشنایی با سازه‌های خشتی هستید، به استان یزد بروید.

امیدواریم در پایان سفرتان به لطف همت و احساس مسئولیت شما تمام جاهایی که به آن سر زده‌اید به نسبت قبل از حضورتان پاکیزه و تمیزتر شده و آسیبی ندیده باشند.

غار کهک در استان قم

در این مقاله سعی شد به مناطق کمتر شناخته شده قم بیشتر بپردازیم تا از جاذبه‌های متنوع آن مطلع باشید. شما اگر اطراف قم هستید، می‌توانید با یک برنامه‌ریزی راحت یکی دو روز تعطیلات آخر هفته خود را به نقاط جدیدی بروید که در این مطلب به آنها اشاره شد. همچنین با مراجعه به اپلیکیشن توریست اپ قادر خواهید شد از بهترین تورها و حتی داغ‌ترین تورهای لحظه آخری به مقاصد متنوع داخلی و خارجی باخبر شوید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *