alexa غذاهای چک ، در چشیدن غذاهای محلی پراگ احتیاط کنید - توریست اپ
logo

غذاهای چک ، در چشیدن غذاهای محلی پراگ احتیاط کنید

غذاهای چک ، در چشیدن غذاهای محلی پراگ احتیاط کنید

غذاهای چک ، در چشیدن غذاهای محلی پراگ احتیاط کنید

پراگ، پایتخت کشور چک، برای ویژگی‌های مختلفی مانند پل‌ها، ساعت‌ها، و میدان‌های شهری پری‌گونه‌اش مشهور است، اما دارای غذاهای بسیار خوشمزه و مشهور نیز هست. اما جالب است بدانید، در چشیدن و میل کردن غذاهای پراگ باید احتیاط کنید،. می‌پرسید چرا؟ باید بگوییم که غذاهای پراگ خوشمزه، سیر کننده و اعتیادآور هستند، بنابراین به این نکته توجه داشته باشید که زمان کافی برای مصرف کالری آنها داشته باشید. همچنین بیشتر غذاهای این شهر، فاقد سالاد و سبزی است و اگر این مساله برایتان مهم است، برنامه‌ریزی‌های لازم را نیز انجام دهید. در ادامه توریست‌اپ، ۱۰ مورد از مهم‌ترین، مشهورترین و خوشمزه‌ترین غذاهای چک و پراگ را بررسی و ارائه کرده است. برای شناخت فرهنگ غذایی کشور چک، با ما همراه شوید.

غذاهای چک ، در چشیدن غذاهای محلی پراگ احتیاط کنید

۱- پالاچینکی (Palačinky)

پالاچینکی یا پالاسینتا، غذای کرپ مانند نازکی است که در دسته پن‌کیک‌ها قرار می‌گیرد و به میزان زیادی در اروپای مرکزی و شرقی مصرف می‌شود. این غذا مشابهت زیادی به کرب‌های فرانسوی دارد و تهیه آن بدین شکل است که تخم‌مرغ، آرد گندم، شیر و نمک را درون ماهیتابه‌ای دارای روغن و یا کره سرخ می‌کنند.

برخلاف انواع ضخیم‌تر پن‌کیک، پالاچینکن‌ها را معمولا با انواع مختلفی پر می‌کنند و برای وعده غذایی نهار و یا شام مصرف می‌کنند. پالاچینکی معمولا با زردآلو، توت‌فرنگیی و مربای آلو پر می‌شود و روی آن معمولا شکر افزوده می‌شود. پالاچینکی در همه رستوران و کافه‌های پراگ موجود بوده و می‌توانید آن را به همراه قهوه یا چای میل کنید.

پالاچینکی از غذاهای چک

غذاهای چک ، در چشیدن غذاهای محلی پراگ احتیاط کنید

۲- کندلینکی (Knedlíky)

کندلینکی‌ها، دامپلینگ‌های میوه هستند و در دسته شیرینی‌های اصلی چک قرار می‌گیرند و به میزان زیادی در خانه‌های محلی مردمان چک یافت می‌شوند. جالب است بدانید این دامپلینگ‌ها، حدود دو قرن است که در سرزمین چک طبخ می‌شود. این دامپلینگ را با موادی مانند شیر، کره، آرد، تخم‌مرغ، نمک و پنیر خامه‌ای تهیه می‌کنند و با توت فرنگی، زردآلو، و مربای آلو پر می‌کنند.

کندلینکی از غذاهای پراگ

 

۳- تریدلنیک (Trdelník)

تریدلینک، نوعی کیک سنتی و یا شیرینی است که در اصل روی میله و روی زغال‌های داغ پخته می‌شود، و روی آن را با شکر و گردو پر می‌کنند و داخل آن را را با بستنی، نوتلا، کیک‌های خرد شده و میوه پر می‌کنند. این کیک در کشورهای اروپایی مرکزی، عمدتا در اتریش، اسلواکی، و هلند تهیه می‌شود. این شیرینی در بین گردشگران چک از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

تردلینک از غذاهای چک

غذاهای چک ، در چشیدن غذاهای محلی پراگ احتیاط کنید

۴- چلبیچکی (Chlebíčky)

چلبیچکی، یا نان چاشنی، نوعی ساندویج باز در چک، لهستان و اسلواکی است که اغلب به عنوان پیش‌غذا و یا اسنک میل می‌شود. این ساندویج از تکه‌های برش یافته نان تهیه می‌شود که کره را روی آن پخش می‌کنند و داخل آن را با گوشت ژامبون، سوسیس نمک زده شده، تخم‌مرغ آب پز، پنیر خامه‌ای، خیار، گوجه، سالاد و سبزیجات پر می‌کنند. وکا و یا نان باگوتی ممکن است در اماده‌سازی این غذا استفاده شود.

چلبیکی از غذاهای پراگ

 

۵- گولاش (Guláš)

گولاش، سوپ یا خورشت گوشت است که معمولا به صورت فصلی و با انواع ادویه‌ها و پاپریکا تهیه می‌شود. اصل و منشا این غذا، مربوط به مجارستان دوران قرون وسطی است و به عنوان یک غذای محبوب در اروپای شرقی شناخته می‌شود، اما همچنین در دیگر بخش‌های اروپا نیز رایج است.

منشا این غذا به قرن ۹ام برمی گردد که توسط چوبانان مجارستانی تهیه و میل می‌شده است. در این زمان، گوشت طعم‌دار شده و پخته شده را ابتدا در جلوی آفتاب خشک می‌کردند و سپس درون کیف‌هایی که از معده گوسفندان تهیه شده بود، بسته‌بندی می‌کردند تا در زمان مورد نیار، تنها با افزودن آب، غذای مورد نظر تهیه می‌شده است. این غذا را امروزه به همراه سبزیجات و پوره سیب‌زمینی میل می‌کنند

گولاش از غذاهای چک

غذاهای چک ، در چشیدن غذاهای محلی پراگ احتیاط کنید

۶- کریلوانه کلوباسی (Grilovane Klobasy)

کرایلونه کلوباسی، در حقیقت سوسیس‌های کبابی هستند و به عنوان خوراک‌های منحصربه فرد درخیابان‌های شهر پراگ به همراه نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌شوند. تنوع در تهیه این غذا اندک است، اما مانند هر سوسیس خوب، معمولا دارای نان، خردل، و احتمالا نوشیدنی الکلی هستند. این غذا را می‌توانید در اطراف میدان Old Town بیابید و نوش جان کنید.

کریلوانه کلوباسی از غذاهای پراگ

غذاهای چک ، در چشیدن غذاهای محلی پراگ احتیاط کنید

۷- اسماژنی سیر (Smažený Sýr)

اسماژنی سیر، به معنی پنیر سرخ شده، از غذاهای چک و اسلواکی است که بر پایه پنیر تهیه می‌شود و به میزان زیادی در هر دو کشور مصرف می‌شود و یکی از انواع غذاهای خیابانی نیز محسوب می‌شود. این غذا را با سس تارتار سرو می‌کنند و در کنار سالاد میل می‌کنند. در تهیه این غذا، برشی از پنیر با ضخامت ۱٫۵ سانتی‌متر را به روی نان گذاشته و روی آن، تخم‌مرغ و خرده‌های نان می‌ریزند و درون ماهیتابه سرخ می‌کنند. این غذا به غذای ایتالیایی موزرلا شباهت دارد.

اسماژنی سیر از غذاهای چک

 

۸- وِپشو کِنِدلو زِلو (Vepřo-knedlo-zelo)

وپشو کندلو زلو، یک غذای ملی در کشورهای اروپای مرکزی و از غذاهای چک است. این غذا را با گوشت خوک کبابی و به همراه زیره سیاه تهیه می‌کنند. وِپشو کِنِدلو زِلو غذایی دلچسب بوده که مردم چک علاقه بسیاری به آن دارند. این غذا را می توانید در رستوران های پراگ سفارش دهید و میل کنید.

وِپشو کِنِدلو زِلو از غذاهای پراگ

غذاهای چک ، در چشیدن غذاهای محلی پراگ احتیاط کنید

۹- سوپ کولایدا (KULAJDA)

این سوپ، ورژن به روز شده از خامه ترش، سیب‌زمینی، کرفس و تخم بلدرچین است. همچنین وجود قارچ در این غذا، ضروری است. این غذا را در کافه هایی نظیر Café Imperialو رستوران Polévkárna خواهید یافت.

سوپ کولایدا غذای چکی

غذاهای چک ، در چشیدن غذاهای محلی پراگ احتیاط کنید

۱۰- بوچی (BUCHTY)

بوچلن‌ها (Buchteln)، شیرینی‌های رولی هستند که از خمیر مخمر، مربای زیاد، دانه‌های زمینی خشخاش و یا شکلات تهیه می‌شود که همگی این مواد را در ماهیتابه بزرگی سرخ می‌کنند تا همه مواد به همدیگر بچسپند. بوچل سنتی با مربای زردآلو پر می‌شود و به روی آن سس وانیلی و همینطور شکر ریخته می‌شود. این شیرینی یا دسر را معمولا به صورت گرم میل می‌کنند اما به عنوان غذای اصلی نیز مصرف می‌شود.
اگر چه اصل این غذا به بوهمیا برمی‌گردد، اما به میزان زیادی در اتریش، اسلواکی، اسلونیا و هلند طبخ و میل می‌شود. بوچلن در اسلواکی بوچلینی و در صربستان بوچلا نامیده می شود.

بوچی غذای پراگ

غذاهای چک ، در چشیدن غذاهای محلی پراگ احتیاط کنید

انواع مختلفی از غذاهای پراگ و چک در این مقاله معرفی شد. اما اگر به این کشور سفر می‌کنید و تجربیات جدیدی از غذاهای این کشور دارید، توریست‌اپ و خوانندگان گرامی آن، منتظر و مشتاق شنیدن و خواندن آنها هستند. ماجراجویی‌های خود را با ما در میان بگذارید.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *