alexa 20 تا از معروف ترین غذا های یونانی | توریست اپ ( مترجم همراه ) |
logo

۲۰ تا از معروف ترین غذا های یونانی

۲۰ تا از معروف ترین غذا های یونانی

۲۰ تا از معروف ترین غذا های یونانی

کشور یونان با داشتن قدمتی طولانی و تاثیری دو جانبه از فرهنگ های غربی و شرقی، دارای انواعی از غذا های یونانی خوشمزه است که به مذاق کمتر فردی ناسازگار است. یونان کشوری ساحلی است و از همین رو، انواع سبزیجات تازه، ماهی ها و غذاهای دریایی، بخش مهمی از ترکیبات غذایی آنها را تشکیل می دهند.

در این مقاله تلاش شد تا انواعی از غذاهای یونانی مرسوم مورد بررسی قرار گیرد تا شما با ذائقه و انواع غذاهای این کشور آشنا شوید. پس با ما همراه باشید.

 

آمیگدالوتا (Amygdalota)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۲)

آمیگدالوتا نوعی شیرینی بادامی فاقد گلوتن (آردهایی که فاقد گلوتن باشند، بسیار نرم تر بوده و از همین رو، شیرینی تهیه شده از آن، بسیار ترد خواهد بود) است و به میزان زیادی در بین مردم یونان مرسوم است و شیرینی مناسبی برای خوردن با یک فنجان قهوه گرم یونانی است. این شیرینی تقریبا در هر دورهمی دوستانه و یا خانوادگی وجود دارد و اوقات دلچسپی را برای آنها فراهم می کند. آمیگدالوتا به شکل های متفاوتی در نواحی متفاوت یونان پخته می شود، اما در هر حال، بادام، ترکیب اصلی آن خواهد بود.


باکلاوا (Baklava)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۳)

باکلاوا نوعی دسر یونانی است. این دسر عمدتا شامل انواع آجیل ها و کره همراه با شکر است، به صورت چند لایه ای تهیه می شود و روی هر لایه، میزانی از نوعی شربت شیرین ریخته می شود. احتمالا معروفترین دسر یونانی، باکلاواست و یونانی ها به خوردن آن قبل از ناهار اهمیت ویژه ای می دهند.


بوگاستا (bougasta)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۴)

بوگاتسا، نوعی پای شیرین (از دسته شیرینی ها با درجه شیرینی کمتر) است و به همراه کاستارد (نوعی دسر و یا سس شیرین مزه که با شیر و تخم مرغ و شکر پخته می شود) سمولینا طبخ می شود. بوگاتسا را می توان نوعی غذا نیز محسوب کرد که طعم و مزه بسیار خوبی دارد. اگر قصد خرید این نوع پای را از غذا فروشی های کنار جاده ای داشته باشید، متوجه خواهید شد که روی آنها پودر شکر و دارچین هم می زنند.


توپ های کارگت (کولوکیت هوکفتدس) ((Courgette Balls (Kolokithokeftedes)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۵)

این پیش غذای گیاهی نیز بسیار خوشمزه است، در انواع رستوران های یونان یافت می شود و می توانید آن را به لیست غذاهای مورد علاقه خود اضافه کنید. این غذا دارای بافتی نرم و مطبوع به همراه پنیر فتای نمک زده و نعناع تازه است، به طوری که طعم، مزه و بوی این پیش غذا در جوانه های چشایی  زبان شما جاودانه خواهد شد. اگر این غذا به درستی تهیه شده باشد، باید ترکیبی بسیار ترد و خامه ای داشته باشد.


دولماداکیا (پیچیده شده در برگ های انگور)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۶)

دولماداکیا نشانه دیگری از طبیعت متنوع یونان است. این غذا، در حقیقت دلمه های باریکی تشکیل شده از برگ های انگور اند که با گوشت بره و یا گوساله و برنج پر می شود. دولماداکیا را به عنوان پیش غذا همراه با  لیمو هم سرو می کنند.


توماتوکفتدس ((Tomatokeftedes (Santorini Tomato Fritters)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۱۹)

توماتوکفتدس یا گوجه سرخ شده (تکه های گوجه فرنگی با لایه پوشیده ای از آرد، سرخ می شوند)، غذای اصلی گیاهخواران و پیش غذای مردم سانتورینی و سیروس است. روش طبخ غذا سرخ کردن همزمان گوجه فرنگی به همراه آرد، نعنان و پیاز است.


الینیکاس ((Ellinikos (Greek coffee)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۷)

این نوع از قهوه، به روشی سنتی و در ظروف مسی دم می شود، اما هنوز هم بهترین نوع قهوه پذیرفته شده در یونان است در میان مردم یونان به بریکی (briki) معروف است.

الینیکاس را در سه شکل متفاوت تهیه می کنند. واری گلایکو (Vari Glyko) که به معنای “شیرین به اندازه عسل” است همانطور که از معنایش مشخص است، قهوه ای با میزان زیادی شیرینی است، متریوس (Metrios) به معنای “قهوه ای با شیرینی با میزان متوسط” است و اسکتوس (Sketos) به معنای قهوه بدون شکر است.


دیپ فاوا یونانی (Greek Fava Dip)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۱۱)

این غذای گیاهی خوشمزه، را با نخود می پزند و غذایی بسیار معروف در جزیره یونانی سانتورینی است. این غذا ظاهری خامه مانند و مزه ای منحصر به فرد دارد و به عنوان یک پیش غذای مقوی برای تمام روزهای زمستان و برای جلو گیری از سرما خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. این غذا را به عنوان یک پیش غذا و همراه با روغن زیتون نیز می خورند.


فتا می ملی (Feta Me Meli)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۸)

نوع دیگری از غذاهای یونانی، که به عنوان دسر و یا غذای اصلی میل می شود، غذایی با پنیر فتا است که در پاستر (خمیر آردی، که با آب پخته می شود) پیچیده می شود و بعد از پخته شدن روی اجاق به عسل آغشته می شود. نکته اصلی در تهیه این غذا، ایجاد تعادل بین مزه نمکی فتا و شیرینی عسل است که مزه مسحور کننده ای ایجاد می کند.


فراپه (Frappe)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۹)

فراپه نوعی نوشیدنی قهوه یخی و مناسب برای روزهای داغ تابستان است. دو ماده اصلی سازنده آن، آب و دانه های قهوه  است. این نوشیدنی به قدری خوشمزه است که اگر یکبار آن را بنوشید، از طعم و مزه آن بسیار لذت خواهید برد. روی لیوان با میزان زیادی کف قهوه پر می شود که با دستگاه های قهوه ساز صنعتی تهیه می شود. از طرفی این نوشیدنی بسیار انرژی بخش است، به طوری که می تواند وعده غذای کاملی باشد که برای سرپا نگه داشتن شما در طول روز بسیار کمک کننده است.


گالاکتوبورکو (galaktoboureko)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۱۰)

گالاکتوبورکو نوعی دسر بسیار خوشمزه و ترد است. اگر تکه ای از این دسر را میل کنید، متوجه دسر پرآب و بسیار خوشمزه ای خواهید شد که با خمیر تردی ساخته شده است و کره آب شده روی ان پخش شده است. یونانی ها از کاستارد خامه ای و شربت خوش عطر برای بیشتر کردن مزه این دسر رول شده استفاده می کنند.


سالاد یونانی (چوریاتیکی) ((Greek Salad (Choriatiki)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۱۲)

این سالاد تقریبا در هر وعده از غذایی های یونانی ها میل می شود. ترکیبات سازنده چوریاتیکی، گوجه فرنگی، زیتون، خیار، و قطعات بزرگ پنیر فتا است. این سالاد را بسته به انتخاب فرد می توان با سرکه، نمک، فلفل، و روغن زیتون میل کرد. این سالاد به عنوان یک پیش غذای مرسوم بوده و حتی می تواند به عنوان یک وعده غذایی هم محسوب شود.


جیروس (Gyros)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۱۳)

جیروس یک وعده غذایی مقرون به صرفه  و بسیار خوشمزه است. یونانی ها زمانی که گوشت را به صورت عمودی در روی اجاق سرخ و برشته می کنند، به آن نام جیرو می دهند. بعد از سرخ شدن تکه های گوشت جیرو، آنها را درون نان پیتا ریخته و انواعی از سس ها، پیاز، کاهو، گوجه و چیپس سیب زمینی به آن می افزایند.


حالوا (Halvas)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۱۴)

این غذا در عین سادگی، بسیار خوشمزه است. حالوا دسری است که در آن هیچ نوع لنبیات، کره و تخم مرغی استفاده نشده است و ترکیبات اصلی آن، روغن، آرد سمولینا، شکر و آب است. به عبارتی ساده، حالوا همان پودینگ سمولینا است که با شربت شیرین شده و با انواع آجیل ها پر می شود. شاید بتوان حالوا را همان حلوایی دانست که در ایران و در مراسم مختلفی تهیه و سرو می شود.


کانتایفی (kantaifi)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۱۵)

یکی از انواع مشهور دسرهای یونانی با انواع ویژه ای از پاستری ها کانتایفی نامیده می شود. زمانی که این پاستری به شکل رول شده در می آید، بی شباهت به یک رول رشته رشته شده نیست. مواد مغذی و انواع آجیل ها در بخش مرکزی رول قرار داده شده و سپس رول ها درون شربت شیرین شده ای فرو برده می شوند. به این ترتیب می توانید یک دسر شیرین و بسیار خوشمزه و مغذی در کنار غذای اصلی میل کنید.


موساکا (Moussaka)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۱۶)

موساکا غذایی بسیار معروف و نوعی غذای افسانه ای و سنتی در یونان است. از همین رو، موساکا تقریبا در همه رستوران های یونان سرو می شود.

اگر به دنبال مزه واقعی این غذا هستید، باید بدانید با غذایی خامه مانند و در عین حال آبدار روبرو هستید. در بیشتر دورهمی های خانوادگی، موساکا غذای اصلی است. در این غذا، سس گوجه روی تکه های گوشت گوساله ریخته شده و متناوبا لایه های بادمجان شیرین به همراه سس بچامل خامه ای اضافه می شود.


پاستیتسیو (Pastitsio)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۱۷)

پاستیتسیو با پاستا و گوشت چرخ کرده و سس بچامل سرو می شود. این غذای بسیار خوشمزه را می توانید در همه فصول میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. این غذا با مخلوطی از سالاد سبز و سرکه و روغن زیتون میل می شود.


سوولاکی (Souvlaki)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۱۸)

سوولاکی یک غذای یونانی معروف و قابل دسترس در رستوران های کنار جاده ای است. این غذا با گوشت ادویه و چاشنی دار پخته می شود و سپس با سس تیزاتزیکی خوش طعم تر می شود. در زبان یونانی سوولاکی به معنای گوشت به سیخ کشیده شده است و بسیاری از مردم یونان هر نوع از گوشت های رول شده را با این نام می خوانند. البته این غذاها تا حدی به واسطه نوع گوشتی که در آن به کار برده می شود، از همدیگر قابل تمایز هستند. برای نمونه، سوولاکی، که با گوشت خوک پخته می شود و یا سوولاکی که با گوشت مرغ پخته می شود می تواند از همدیگر متفاوت باشد.


تیزاتزیکی (Tzatziki)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۲۰)

تیزاتزیکی را می توان به عنوان یکی از سس های کلاسیک یونانی و یا حتی یک پیش غذاها در بسیاری از رستوران ها مشاهده کرد. این غذای منحصر به فرد و خوشمزه از ماست چکیده، سیر، روغن زیتون و شوید تازه تهیه می شود. به این ترتیب، خودتان نیز می توانید این پیش غذای بسیار خوشمزه را تهیه کرده و میل کنید


یمیستا (Yemista)

غذا-های-یونانی-توریست-اپ (۲۱)

دستورالعمل تهیه یمیستا به شیوه ای سنتی است و با گوجه فرنگی های یونانی شکم پر، تهیه می شوند. گوجه فرنگی ها باید خوش رنگ و ترش مزه باشند. البته می توان به جای گوجه فرنگی از دیگر سبزیجات نیز استفاده کرد. مواد داخل گوجه فرنگی می تواند انواع مختلفی از ترکیبات مانند برنج و و سبزیجات و گوشت چرخ کرده باشد. به این ترتیب می توان انواع بی شماری از یمیستا را تهیه کرد.

به این ترتیب مشاهده می کنید که بسیاری از انواع غذا های یونانی و شیرینی های یونانی ها، کم حجم اما پر کالری هستند و نیاز روزانه بدن را تامین می کنند و البته بسیار خوشمزه و لذیذ هستند.

شما نیز می توانید تجربه های مختلف خود را از انواع غذاهای یونان با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین در هنگام سفر به یونان می توانید اپلیکیشن توریست اپ را روی گوشی خود نصب کنید تا براحتی بتوانید نیاز های خود را در سفر تامین کنید

منبع: www.bucketlistjourney.net

 

۲۰ تا از معروف ترین غذا های یونانی

۲۰ تا از معروف ترین غذا های یونانی

۲۰ تا از معروف ترین غذا های یونانی

۲۰ تا از معروف ترین غذا های یونانی

۲۰ تا از معروف ترین غذا های یونانی / غذا های یونانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3
دیدگاه

  1. فاطمه گفت:

    به نظر می رسید غذای یونانی که معرفی کردید، طرز تهیش خیلی سخت نباشه. وسوسه شدم تو خونه واسه خودمون درست کنم. به خصوص موساکا. دهنم هم آب افتاد موقع خوندن. چون دقیقا موقع ناهار داشتم میخوندمش. اخه من عید میرم یونان. جاتون خالی

  2. سحر. د گفت:

    من خودم زیاد اهل آشپزی هستم. امروز هم داشتم طرز تهیه یک غذا رو میگشتم که به سایت شما رسیدم. من خودم قبلا دیپ فاوا رو درست کرده بودم، البته یا یه رسپی دیگه. اما خیلی خوشمزه نشد. نخورینش به نظر من تو یونان

  3. جاسم مهدوی گفت:

    یونانی ها باید مردمان تنبلی باشند، چقدر غذاهای ساده ای دارند. به نظر من طرز تهیه این غذاها نباید زیاد سخت باشه