alexa فستیوال های باکو | از فستیوال موسیقی جاز باکو تا فستیوال رنگ (به همراه فیلم)
logo

فستیوال های باکو ، از فستیوال موسیقی جاز باکو تا فستیوال رنگ

فستیوال های باکو ، از فستیوال موسیقی جاز باکو تا فستیوال رنگ

فستیوال های باکو ، از فستیوال موسیقی جاز باکو تا فستیوال رنگ

فستیوال یا جشنواره، به رویدادهایی گفته می شود که با اهداف مختلفی برگزار می شوند. جشنواره ها با اهداف فرهنگی، مذهبی و جامعه-شناختی برگزار می شوند و نام های مختلفی نیز دارند، برای مثال عید نوروز را میتوان فستیوال ایرانیان در نظر گرفت و یا هندوها، از ملا (mela)، برای نام جشنواره و یا فستیوال استفاده می کنند. بخش مهمی از فستیوال ها، به شکرگزاری برداشت محصولات کشاورزی اختصاص دارد؛ به عنوان مثال جشن هالوین و یا عید پاک (Easter) از دسته این فستیوال هاست. در این مقاله به سراغ فستیوال های باکو رفته ایم و تلاش کرده ایم انواع مختلفی از این جشنواره ها را که تعدادی از آنها ویژه تابستان است، معرفی کنیم.

فستیوال های موسیقی در باکو

۱- فستیوال بین المللی موسیقی X Gabala

فستیوال بین‌المللی موسیقی گابالا، یک فستیوال سالانه از موسیقی کلاسیک است که هر تابستان و البته از سال ۲۰۰۹، در شهر گابالا آذربایجان آغاز و برگزار می شود. این فستیوال از طرف موسسه حیدر الیف و وزارت فرهنگ و گردشگری آذربایجان حمایت می شود. در این فسیتوال، موسیقی در فضای باز اجرا می شود. شرکت‌کنندگان، موسیقیدان هایی از اروپا، آمریکا و اسرائیل و همینطور موسیقیدان های جماهیر شوروی هستند.

فستیوال بین المللی موسیقی باکو X Gabala - فستیوال های باکو

فستیوال های باکو ، از فستیوال موسیقی جاز باکو تا فستیوال رنگ

۲- فستیوال موسیقی جاز باکو

این فستیوال از دسته جشنواره های فرهنگی است که از سال ۲۰۰۵ تا کنون، هر ساله اجرا می شود. این فستیوال در روزهای ۱۴ تا ۲۸ اکتبر در سال ۲۰۱۸ برگزار خواهد شد. مهمترین موسیقی هایی که در این فستیوال اجرا می شود، Ashiq music، Meykhana و Mugham است. البته در جریان برگزاری این جشنواره، انواع موسیقیدان های داخلی و خارجی بزرگ نیز شرکت می کنند. هدف برگزاری فستیوال موسیقی جاز، حفظ موسیقی های اصیل آذربایجانی است.

فستیوال موسیقی جاز باکو

فستیوال های باکو ، از فستیوال موسیقی جاز باکو تا فستیوال رنگ

۳- فستیوال بین المللی موسیقی موغام باکو

این فستیوال نیز سالانه و در روزهای ۱۸ام مارس تا ۲۵ مارس برگزار می شود. اولین بار در سال ۲۰۰۹ توسط موسسه حیدر الیف شروع شد و تاکنون اجرا می شود. در طول برگزاری این جشنواره، سمپوزیوم های علمی بین المللی موسیقی، مسابقات موسیقی بین المللی برای خوانندگان، اپراهای متعدد با موسیقی موقام (mugham)، و کنسرت های کلاسیک موقام در طول این فستیوال برگزار می شود.

فستیوال بین المللی موسیقی وقام باکو

فستیوال های باکو ، از فستیوال موسیقی جاز باکو تا فستیوال رنگ

۴- جشنواره بین المللی موسیقی اوزیر(عزیر) حاجی بیگوف

جشنواره بین المللی موسیقی عُزِیر حاجی بیگف از سپتامبر ۲۰۰۹ در آذربایجان شروع شده است. در برگزاری این فستیوال موسیقی، رویدادهای موسیقیایی در شهرهای مختلفی برگزار می شود و جشن اصلی در شهر باکو اجرا می شود. داستان برگزاری این جشنواره به ۱۸ام سپتامبر ۱۹۹۵ که روز تولد اوزیر(عزیر) حاجی بیگوف (Uzeyir Hajibeyov) است، برمیگردد که این روز را به عنوان روز ملی موسیقی آذربایجان به رسمیت شناختند. با این حال، از سال ۲۰۰۹ بود که این روز ملی، به عنوان روز برگزاری فستیوال موسیقی نیز انتخاب شد و در این روز، موسیقیدان های مختلفی از سایر کشورها برای اجرای موسیقی به این کشور می آیند. تمام اجراها، باید بر اساس موسیقی های خلق شده اوزیر حجیب انجام بگیرد و همین موضوع خلاقیت در ساخت موسیقی های جدید را بیشتر کرده است.

برگزارکنندگان این جشنواره نیز وزارت فرهنگ و گردشگری و موسسه حیدر الیف است.

جشنواره بین المللی موسیقی اوزیر حجیب - فستوال های باکو

فستیوال های باکو ، از فستیوال موسیقی جاز باکو تا فستیوال رنگ

۵- فستیوال رنگ در باکو

این فستیوال با الهام از فستیوال رنگ هولی هند، چندین سال است که در باکو نیز برگزار می شود. البته باید بدانید این فستیوال را تورهای مختلفی در زمان های مختلفی برگزار می کنند، اما یکی از تاریخ های برگزاری آن، ۱۱ آگوست، یا ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ است. و تورهای دیگر در ۲۰ آگوست و ۲۵ آگوست و در کنار سواحل دریای خزر آن را برگزار می کنند. اگر دوستدار شرکت در این جشنواره هستید، می توانید اینجا کلیک کنید.

 فستیوال رنگ در باکو

فستیوال های باکو ، از فستیوال موسیقی جاز باکو تا فستیوال رنگ

فستیوال های مربوط به غذا در کشور باکو

اگر دوستدار شرکت در انواع فستیوال های غذا و مربوط به کشاورزی کشور آذربایجان در سال ۲۰۱۸ هستید، اینجا لیستی از این فستیوال ها همراه با زمان برگزاری آنها اشاره شده است:

فستیوال های غذای گرجستان

توریست اپ در این مقاله تلاش کرد، لیست و توضیحاتی کلی از انواع فستیوال های باکو و آذربایجان را ارائه کند. اگر قصد شرکت در این فستیوال ها و یا دیگر فستیوال های باکو را دارید، می توانید نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

*دیگر نیازی به یادگیری زبان باکو در سفر نیست، تنها کافیست اپلیکیشن توریست اپ را از اینجا دریافت کرده تا به راحتی به زبان آنها مسلط شوید.*

منبع: ویکی پدیا


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *