alexa ماه رمضان کجا بریم ؟ بهترین مقاصد گردشگری در ماه رمضان | توریست اپ
logo

ماه رمضان کجا بریم ؟ بهترین مقاصد گردشگری در ماه رمضان

ماه رمضان کجا بریم ؟ بهترین مقاصد گردشگری در ماه رمضان

ماه رمضان کجا بریم ؟ بهترین مقاصد گردشگری در ماه رمضان

ماه رمضان (Ramadan)، که گاهی اوقات به صورت Ramadhan، نیز نوشته می‌شود، یکی از بهترین ماه‌های روحانی ما مسلمانان به حساب می اید که همگان از برکات و زیبایی‌های آن بهره می‌برند. برخلاف تعدادی از مراسم مذهبی مانند محرم که ممکن است غم انگیز باشد و توصیه می‌شود در این ماه‌ها مسافرت صورت نگیرد، ماه رمضان فرصت لذت بخشی است که در آن زندگی روزانه به طور کامل تغییر می‌کند و بازدیدکنندگان و گردشگران می‌توانند از غذاهای خوشمزه این دوران استفاده کنند. در طول ماه رمضان، شرایط به طور کلی تغییر می‌کند، به طوری که بسیاری از فروشگاه‌ها و رستوران ها در طول این ماه و در طول روز بسته هستند و زمانی که آفتاب غروب کردن و مسلمانان افطار کردند، رنگ و فضای شهر تغییر می‌کند و بوی غذاهای خوب می‌اید. در این مقاله ( ماه رمضان کجا بریم ؟ ) تلاش کرده‌ایم، تعدادی از مقاصد گردشگری مسلمان را در این ماه ها توصیف کنیم، پس با توریست اپ همراه باشید.

ماه رمضان کجا بریم ؟ بهترین مقاصد گردشگری در ماه رمضان

 

دبی در امارات متحده عربی

ماه رمضان کجا بریم-توریست اپ (۱۰)

دبی یکی از مهمترین شهرهای توریستی در جهان است و همه ساله‌ بازدید کننده و گردشگران بسیاری دارد، اما در طول ماه رمضان، شکوه این شهر افزون‌تر می ‌شود. در طول این ماه از طرف دولت و هتل‌ها، در نزدیکی‌های زمان افطار، مجالس جشن و افطار برپا می شود. مراسم افطار با صدای اذان آغاز می شود و مردم محلی بعد از خواندن نماز مغرب، در کنار سفره‌های افطار جمع می‌شوند تا روزه خود را افطار کنند. انواع شیرینی‌ها و غذای محلی که مربوط به فرهنگ عربی است، در سر سفره‌های افطار حاضر می‌شود. یکی از مهم‌ترین غذاهای شهر دبی، حریس است که از گوشت کوبیده گوسفند و گندم به دست می اید و در واقع همان حلیم خودمان است.

ماه رمضان کجا بریم ؟ بهترین مقاصد گردشگری در ماه رمضان

 

استانبول در ترکیه

ماه رمضان کجا بریم-توریست اپ (۱۵)

شهر باستانی استانبول، پایتخت فرهنگی و اسلامی در طول امپراطوری عثمانی بوده است و هنوز هم ریشه‌های این فرهنگ را، از طریق مراسم‌های ماه رمضان، حفظ کرده است. دولت‌ ترکیه در تمام طول ماه رمضان، مراسم افطار رایگان برگزار می‌کند و تمام افراد روزه‌دار و غیر روزه‌دار می‌توانند در آن شرکت کنند. علاوه بر آن، هر شب مراسم قران خوانی نیز وجود دارد

بعد از افطار همه بازارها، مغازه‌ها و فروشگاه‌ها باز می‌شوند و دست فروشان، بساط خود را در جای جای شهر باز می‌کنند.

همچنین اجراهای خیابانی با عروسک های خیمه شب بازی، و رقص های محلی گروهی اجرا می شود. این زمان، بهترین موقعیت برای بازدید از مسجد معروف آبی است.

غذاهای ویژه‌ ترکیه در این ماه شامل موارد زیراند:

 • صبحانه سنتی ترکیه‌ای ها به نام کاهولتی (Kahvalti)
 • سوجوک (Sucuk): نوعی سوسیس خشک و ادویه دار از گوشت گاو
 • یوفکا (Yufka): نوعی نان لواش
 • گاوورما (Kavurma): نوعی غذا با ترکیب گوشت و آرد

ماه رمضان کجا بریم ؟ بهترین مقاصد گردشگری در ماه رمضان

 

کوالالامپور در مالزی

ماه رمضان کجا بریم-توریست اپ (۴)

رمضان در مالزی به طور ویژه‌ای برای بازارهای غذا و بازارهایش معروف است که دسته وسیعی از اسنک ها، دسرها و غذاها، که بسیاری از آنها منحصر به فرد هستند و نتیجه تنوع فرهنگی این ملت است را ارائه می‌کند. بازارهای فراوان محلی، مکان‌های عالی برای توریست‌ها هستند و افرادی که روزه نمی‌گیرند، می‌توانند در این بازارهای محلی با افراد روزه دار، مراسم افطار را جشن بگیرند. دیگر جشن‌هایبرپا شده بعد از مراسم افطار، پرفورمنس‌های ویژه از رقص‌های سنتی است.

غذاهای ویژه مالزی که باید در ماه رمضان امتحان کنید.

 • بابور لامبوک (Babur Lambuk): نوعی حریره برنج و خامه با قطعات گوشت، سیب زمینی شیرین، شیر و تکه های نارگیل. معمولا این غذا به صورت قطعات بزرگ تهیه می شود و در غروب آفتاب به به سرو می شود.
 • ناسی داگانگ (Nasi dagang): این غذا واقعا خوشمزه است! ترکیبات این غذا، برنج و شیر نارگیل، به همراه ماهی‌های کاری زده شده و دیگر ترکیبات مانند تخم مرغ و تکه‌های سبزیجات است.
 • ساتای (Satay): شامل مرغ، گوشت و میگو است
ماه رمضان کجا بریم ؟ بهترین مقاصد گردشگری در ماه رمضان

 

فاش در مراکش

ماه رمضان کجا بریم-توریست اپ (۱۷)

مدینه قدیم (Old Medina) در فاش  (Fes)، یکی دیگر از قطب های فرهنگی مسلمانان است. راه رفتن در بین این شهر به جا مانده از قرون وسطی، برای گردشگران می تواند به خوبی تاریخ و فرهنگ این کشور را در کنار زندگی مدرن شهری نشان دهد. علاوه بر آن این، این شهر دارای قدیمی‌ترین دانشگاه جهان، به نام القراویین (Al-Qarawiyyin)، و مساجد متعددی است که به عنوان دروازه فرهنگ غنی مسلمان‌ها عمل می‌کنند. افطار کردن یکی از بهترین فرصت ها برای مشاهده و تجربه وعده‌های غذایی سنتی مراکشی هاست و تا حدی این غذاها از یک مکان تا مکان دیگر تفاوت می‌کند. در این زمان، مردم زیادی در میدان‌ها و پارک‌ها برای افطار کردن جمع می شوند، اما اجرای موسیقی و رقص نور در این شهر کمتر متداول است. در این شهر نیز، همانند شهر دبی، پخش اذان نشان دهنده، زمان افطار و شکستن روزه است.

غذاهای ویژه مراکش که می‌توانید در این ایام میل کنید

 • سلو (Sellou): شیرینی خامی که با دانه های کنجد و بادام برشته می‌شود و با آرد در روی اجاق پخته می‌شود
 • چباکیا (Chebakia): نوعی شیرینی کنجدی که با عسل پر می شود.
 • ماکودا (Makouda): توپ های سیب زمینی بسیار سرخ شده

ماه رمضان کجا بریم ؟ بهترین مقاصد گردشگری در ماه رمضان

 

مصر و شهر قاهره (Cairo)

ماه رمضان کجا بریم-توریست اپ (۲۰)

شهر قاهره در مصر، تمدن‌های باستانی بسیاری به خود دیده است و از همین رو، مجموعه متنوعی از فرهنگ ها را با خود دارد. با این حال، در طول ماه مبارک رمضان، مصری‌ها ماه رمضان راه به صورت زیبایی جشن می‌گیرند و این اتفاق در تمام بخش‌ها از جمله خانه‌ها، رستوران‌ها و خیابان‌های قاهره دیده می‌شود. همزمان با غروب آفتاب، فانوس‌های تمام شهر، روشن می‌شود و شکوه زیبایی به شهر می‌بخشد. روشن‌ شدن این فانوس‌ها، نشان از زمان روزه‌داری آن روز است. بعد از وعده غذایی افطار مردم روانه بازارها و خیابان‌ها می‌شوند و شهر دوباره زنده می‌شود.

جاذبه‌های توریستی اصلی قاهره در طول ماه رمضان باز است و البته به علت افطار زودتر از حد معمول بسته می شود و در روز عید فطر نیز بسته است.

غذاهای ویژه مصر که در روزهای ماه رمضان می‌توانید آنها را تجربه کنید

 • ماهشی (Mahshi): گیاهانی که با برنج معطر درست می شوند
 • آتایف (Atayef): پنکیک‌هایی که با پنیر و مغزها پر می شود و روی آن عسل و شیره ریخته می‌شود
 • کونافا (Konafa): نوعی کیک که با گندم، شکر، عسل، مغزها و کشمش تهیه می‌شود

ماه رمضان کجا بریم ؟ بهترین مقاصد گردشگری در ماه رمضان | ماه رمضان

 

بایدها و نبایدهای مسافران در ماه رمضان

ماه رمضان کجا بریم-توریست اپ (۲۳)

 

 • از خوردن، نوشیدن، سیکار گشیدن، و قسم خوردن در مکان‌های عمومی خودداری کنید، مگر اینکه آن مکان‌ها بسیار توریستی باشد و یا آنکه از انظار مردم، مخفی باشید
 • محافظه کارانه‌تر لباس بپوشید و از پوشیدن لباس‌های کوتاه به طور کامل خودداری کنید و سعی کنید بازوهای خود را بپوشانید
 • در وعده‌های غذایی افطار و سحر حتما شرکت کنید
 • حواستان باشد که کارهای اداری زودتر تمام می‌شود و افراد دیرتر به سر کار می‌روند.
 • وقتی به بازدید مسجدی می روید، کفش های خود را دربیاورید
 • لباس‌های مناسب بپوشید و با صدای بلند صحبت نکنید، چرا که در یک مکان مقدس راه می‌روید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *