alexa از مراسم بزرگداشت مولوی در قونیه تا زندگی و آثار او - توریست اپ
logo

از مراسم بزرگداشت مولوی در قونیه تا زندگی و آثار او

از مراسم بزرگداشت مولوی در قونیه تا زندگی و آثار او

از مراسم بزرگداشت مولوی در قونیه تا زندگی و آثار او

شاعر سرشناس پارسی‌گو، «محمد ابن محمد ابن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی» را کمتر کسی با نام کاملش می‌شناسد، چرا که بیشتر با القابش از او صحبت می‌شود؛ «مولانا خداوندگار»، «خداوندگار» و «جلال‌الدین» بعضی از نخستین لقب‌هایش هستند که گفته می‌شود در زمان حیاتش بیشتر متداول بودند. القابی مثل «ملای رومی»، «مولوی رومی» و «مولوی» هم به نظر می‌رسند از حدود قرن نهم به تدریج برای اسم بردن از «مولانا» رایج شده‌اند. مراسم بزرگداشت مولوی در قونیه

لینک های مرتبط
    همه حقایقی که در مورد ترکیه وجود دارد
    بهترین هتل های ترکیه و استانبول
    راهنمای سفر به ترکیه
    ۲۰ تا از بهترین جاهای دیدنی استانبول

در مورد جزییات و حتی بسیاری از ماجراهای مهم زندگی مولوی مثل بسیاری از شخصیت‌های تاریخی دیگر اطلاعات دقیق کم است اما روایات متناقض تا دلتان بخواهد تولید شده، به خصوص اگر محتوای وب را در این ارتباط بررسی کنید، اما به هر حال ما سعی کرده‌ایم روایت‌ها و داده‌هایی که به نظر می‌آیند اعتبار بیشتری دارند را در این مقاله بگنجانیم. برای سفری کوتاه در تاریخ شعر و ادبیات با وبلاگ توریست‌اپ همراه بمانید.

مراسم بزرگداشت مولوی در قونیه

زندگینامه مولوی

زندگینامه مولوی

مولانا محمد بلخی که در قرون ششم و هفتم خورشیدی می‌زیست در روز یکشنبه هشتم مهر سال ۵۸۶ شمسی در شهر بلخ که آن زمان بخشی از ایران بود و در حال حاضر جزئی از خاک کشور افغانستان است، به دنیا آمد. «بهاءالدین ولد» معروف به «سلطان‌العلما» واعظ، عارف و از مشایخ تصوف را به عنوان پدر رومی می‌شناسند؛ او که به علت اختلافش با «سلطان محمد خوارزمشاه»، بلخ را ترک کرد بعد از سفری طولانی به شهر قونیه در کشور ترکیه فعلی مهاجرت کرد؛ این شهر تحت حکومت «سلطان علاء الدین کیقباد اول» به محلی مناسب برای فعالیت صوفیان تبدیل شده بود و بهاءالدین آنجا نیز شاگردان زیادی پیدا کرد.

پس از مرگ سلطان‌العلما، مولانا از آموزه‌های «برهان‌الدین محقق ترمذی» استفاده کرد و جانشین مسند تدریس پدر شد تا اینکه ملاقات معروف و پر رمز و رازش با «شمس تبریزی» اتفاق افتاد که آغاز تحولات اساسی در مولوی رومی شد و از او مولانایی که جهان شیفته آثارش شده است پدید آمد. در نهایت مولانا در سن شصت و شش سالگی پس از تحمل تبی سوزان، غروب روز یکشنبه بیست و هفتم آذر سال ۶۵۲ خورشیدی در شهر قونیه چشم از جهان فروبست. مثنوی معنوی، فیه ما فیه، مجالس سبعه، رباعیات، مکتوبات و دیوان شمس که به کلیات شمس نیز معروف است از آثار به جا مانده از زندگی پر بار این شاعر بزرگ هستند.

در مجموع حدود هفتاد هزار بیت شعر را سروده مولوی می‌دانند که بخش اعظمشان به زبان فارسی هستند و تخمین زده می‌شود که تنها حدود یک درصد از آنها به زبان‌های ترکی، عربی و یونانی باشند که آنها نیز مُلَمَّع یا تلمیع هستند، یعنی اینکه در یک شعر بیش از یک زبان استفاده شده است.

خرید بلیط قونیه برای مراسم بزرگداشت مولوی

اشعار مولانا

مولانا در چند شعر از سفر بسیار گفته؛ یکی از آنها را که در بیت پایانی آن مستقیماً از شمس تبریزی نام می‌برد و از سفرهای او می‌گوید را پیش از رسیدن به قسمت بعدی با هم بخوانیم:

فغان فغان که ببست آن نگار بار سفر

فغان که بنده مر او را نبود یار سفر

فغان که کار سفر نیست سخره دستم

که تا ز هم بدرم جمله پود و تار سفر

ولیک طالع خورشید و مه سفر باشد

که تا ز گردششان سایه شد سوار سفر

سفر بیامد وزان هجر عذرها می‌خواست

بدان زبان که شد این بنده شرمسار سفر

بگفتمش که ز روباه شانگی بگذر

که شیر کرد شکارم به مرغزار سفر

مراست جان مسافر چو آب و من چون جوی

روانه جانب دریا که شد مدار سفر

دود به لب لب این جوی تا لب دریا

دلی که خست در این راه‌ها ز خار سفر

به روی آینه بنگر که از سفر آمد

صفا نگر تو به رویش از آن غبار سفر

سفر سفر چو چنان یار غار در سفرست

تو بخت بخت سفر دان و کار کار سفر

همیشه چشم گشایم چو غنچه بر سر راه

چو سرو روح روانست در بهار سفر

چو شمس مفخر تبریز در سفر افتاد

چه مملکت که بگسترد در دوار سفر

مراسم بزرگداشت مولوی کجاست؟

مراسم بزرگداشت مولانا

مراسم بزرگداشت مولانا

دولت ترکیه در راستای سیاست‌های حمایتی خود برای توسعه «گردشگری مناسبتی» در کنار راه‌اندازی رویدادهایی مثل «فستیوال خرید استانبول» چند سالی است سعی دارد از استقبال جهانی که در مورد مولوی شکل گرفته است نهایت استفاده را ببرد، از این رو با تلاش‌های این کشور سازمان بین‌المللی یونسکو سال ۲۰۰۷ میلادی را به عنوان سال جهانی مولانا ثبت کرد و مقامات شهر قونیه هم که مقبره مولوی آنجاست هر سال در دهه‌ی منتهی به سالروز درگذشت این شاعر پرآوازه مراسم متنوعی را برای بزرگداشت او برگزار می‌کنند که تبدیل به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر و حتی کل ترکیه شده است.

در این ده روز که از ۱۶ آذر (۷ دسامبر) تا ۲۶ آذر (۱۷ دسامبر) در جریان است رویدادهای متنوعی برگزار می‌شوند. اگر این روزها را برای مثنوی‌خوانی انتخاب کنید شاهد برنامه‌هایی مانند مثنوی‌خوانی، نمایشگاه‌های مختلف، نمایش فیلم، همایش‌های مولاناشناسی و کارگاه‌های آموزشی خواهید بود. البته مراسم رقص سماع و کنسرت‌های موسیقی با محوریت اشعار مولوی از دیگر جذابیت‌های چشمگیر این دهه هستند که در سال‌های گذشته هنرمندان صاحب‌نامی مثل اساتید «محمدرضا شجریان»، «شهرام ناظری» و «مجید درخشانی» آنجا هنرنمایی کرده‌اند.

مراسم بزرگداشت مولوی در قونیه در چه روزی برگزار می شود؟

قونیه

قونیه از شهر های ترکیه

قونیه که در انگلیسی Konya نوشته می‌شود تاریخ بسیار طولانی و پر فراز و نشیب دارد و حاکمان زیادی را به خود دیده است؛ از امپراطوری روم و عثمانی گرفته تا سلجوقیان و جمهوری ترکیه هر کدام به شیوه خود قونیه را مدیریت کرده‌اند. این شهر مرکز استان قونیه است که در جنوب آنکارا پایتخت ترکیه قرار دارد. اما همانطور که احتمالاً می‌دانید و یا حدس زده‌اید مقبره مولانا هم در این شهر واقع است.

مزار این اندیشمند و شاعر برجسته که به نام «درگاه» نیز شناخته می‌شود تبدیل به نوعی زیارتگاه برای دوستدارانش شده است. همین امر باعث شده مسئولین صنعت گردشگری ترکیه با برنامه‌ریزی‌های مبسوط تلاش کنند از این پتانسیل بیشترین بهره ممکن را ببرند. توجه عمومی غربی‌ها به رومی بیشتر پس از ترجمه شعرهای او توسط «کلمن برایان بارکس» اتفاق افتاد به حدی که این کتاب از پرفروش‌ترین آثار شد و حتی سوپراستاری مثل «مدونا» که یک خواننده پاپ آمریکایی کاملاً شناخته شده است از ترجمه اشعار مولوی در کارهایش استفاده کرد.

دی کاپریو در نقش مولانا

جالب است بدانید که گفته می‌شود هالیوود نیز با همکاری ترکیه قصد دارد فیلمی از زندگینامه مولانا بسازد که در آن «لئوناردو دی کاپریو» نقش او و «رابرت داونی جونیور» نقش شمس تبریزی را ایفا کنند و نوشتن فیلمنامه را هم به عهده «دیوید فرانزونی» که فیلم معروف «گلادیاتور» را در کارنامه‌اش دارد بسپارد.

مراسم بزرگداشت مولوی در ترکیه

سفر به شهر عشق مولانا

حالا که اینقدر از شیفتگی مردم به مولوی گفتیم شاید بد نباشد که در ادامه شعری دیگر از این شاعر را با هم بخوانیم که اینبار از سفری درونی می‌گوید:

سفر کردم به هر شهری دویدم

چو شهر عشق من شهری ندیدم

ندانستم ز اول قدر آن شهر

ز نادانی بسی غربت کشیدم

رها کردم چنان شکرستانی

چو حیوان هر گیاهی می چریدم

پیاز و گندنا چون قوم موسی

چرا بر من و سلوی برگزیدم

به غیر عشق آواز دهل بود

هر آوازی که در عالم شنیدم

از آن بانگ دهل از عالم کل

بدین دنیای فانی اوفتیدم

میان جان‌ها جان مجرد

چو دل بی‌پر و بی‌پا می پریدم

از آن باده که لطف و خنده بخشد

چو گل بی‌حلق و بی‌لب می چشیدم

ندا آمد ز عشق ای جان سفر کن

که من محنت سرایی آفریدم

بسی گفتم که من آن جا نخواهم

بسی نالیدم و جامه دریدم

چنانک اکنون ز رفتن می گریزم

از آن جا آمدن هم می رمیدم

بگفت ای جان برو هر جا که باشی

که من نزدیک چون حبل الوریدم

فسون کرد و مرا بس عشوه‌ها داد

فسون و عشوه او را خریدم

فسون او جهان را برجهاند

کی باشم من که من خود ناپدیدم

ز راهم برد وان گاهم به ره کرد

گر از ره می نرفتم می رهیدم

بگویم چون رسی آن جا ولیکن

قلم بشکست چون این جا رسیدم

آداب و رسوم مراسم بزرگداشت مولوی در قونیه

سخن آخر

از مولوی و آثارش به قدر بضاعت و ظرفیت این مقاله گفتیم اما در ارتباط با جاذبه گردشگری ترکیه در این مورد خاص، باید مطلع باشیم که همه ساله تورهای قونیه ویژه مراسم بزرگداشت مولانا برگزار می‌شوند. اگر تصمیم و شرایط این سفر چند وجهی را دارید می‌توانید با دانلود و نصب اپلیکیشن توریست اپ از بهترین و ارزان‌ترین تورها باخبر شوید و حتی ممکن است یک تور لحظه‌ی آخری خوب به مقصد قونیه پیدا کنید. همچنین اگر به ترکیه سفر کردید می‌توانید از مترجم صوتی توریست اپ برای برقراری ارتباط کلامی آسان با دیگران نهایت استفاده را ببرید.

[icon type=”icon-download”] دانلود نسخه ios از سیب اپ

[icon type=”icon-download”] دانلود نسخه اندروید از کافه بازار

[icon type=”icon-download”] دانلود مستقیم نسخه ios

[icon type=”icon-download”] دانلود نسخه اندروید از گوگل پلی

[icon type=”icon-download”] دانلود مستقیم نسخه ios

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *