alexa مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن - توریست اپ
logo

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

اولین بار، چه زمانی واژه پناهندگی را شنیدید و به آن فکر کردید؟ آیا تا به حال به این روش مهاجرت فکر کرده‌اید؟ به نظر شما، این روش ارزش تلاش برای رفتن از کشور مادری را دارد؟ آیا مهاجرت از طریق پناهندگی ، این سال‌ها گسترش داشته و یا سیر نزولی گرفته است؟

لینک های مرتبط
    مشاوره مهاجرت به کانادا
    امتیاز بندی مهاجرت به کانادا
    کارهایی که قبل از مهاجرت به کانادا
    تمام راه های مهاجرت به کانادا ۲۰۱۸

بگذاریید ابتدا تعریفی از این واژه داشته باشیم: متقاضی پناهندگی یا به اصطلاح پناه جو به فردی گفته میشود که کشور و میهن خودش را به دلایلی ترک کند و سپس از کشورهای دیگر با استفاده از حق و حقوق بین المللی تقاضای پناهندگی کند. در این مقاله توریست اپ اطلاعات مختصری برای پناهندگی در اختیار تان قرار میدهد تا با قوانین و نحوه درخواست آن توسط اداره مهاجرت آشنا شوید و همچنین از حق و حقوق‌های خود در دوره پناهندگی آشنایی کامل خواهید یافت. با ما همراه باشید و تجربیات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید. مشاوران تیم مهاجرت در توریست اپ آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما هستند.

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

قوانین پناهندگی

قوانین پناهندگی

اولین شرط در قوانین پناهندگی اثبات در خطر بودن شخص متقاضی در کشور مبدا خودش است، در غیر اینصورت به درخواست شما رسیدگی نخواهد شد. بر اساس مفاد پیمان متقاضی به اولین کشور در هر قاره و ایالتی وارد شود، اداره مهاجرت مسئول رسیدگی به درخواست پناهندگی او میشوند. امروزه به دلیل کمبود بودجه دولت کشورهای مقصد، به سختی شما میتوانید پناهندگی بگیرید، پس اولین اقدام این است که باید ثابت کنید که در کشور خودتان جان‌تان درخطر بوده است.

اگر شرایط زیر باعث بوجود آمدن ترس و احساس ناامنی میکنید، باید بتوانید آن را اثبات کنید تا از این طریق به درخواست شما رسیدگی شود:

۱- نژاد
۲- ملیت
۳- عقیده سیاسی یا مذهبی
۴- جنسیت
۵- گرایش جنسی
۶- تعلق به یک گروه اجتماعی خاص

معمولا ترس شما از جانب آزار و اذیت کشور مبدا خود میتواند باشد.  این امر زمانیکه مقامات نمیتوانند یا نمیخواهند در برابر آزار و اذیت برای افراد یا گروهها حمایت ارائه دهند، نیز صادق است.

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

انواع پناهندگی

انواع پناهندگی

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

۱- پناهندگی براساس نژاد

در این نوع از پناهندگی بدین معنا است که شخص متقاضی در کشور مبدا خودش براساس نژادش مورد آزار و تبعیض قرار میگیرد. در این صورت میتوان در کشور دیگر، پناهنده شود.

مثالی که می‌شود در این‌باره ذکر کرد، رژیم نژادپرست آپارتاید آفریقای جنوبی است که افراد با نژاد‌های گوناگون، در آن زمان، به کشور‌های دیگر پناهنده می‌شدند.

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

۲- پناهندگی بر اساس مذهب

در این نوع از پناهندگی بدین معنا است که شخص متقاضی دارای اقلیت مذهبی خاصی میباشد که در کشور محل زندگی یا همان کشور مبدا قابل قبول نمیباشد، بنابراین میتواند به کشوری دیگر پناهنده شود.

دو مثال بارز این موضوع، بهاییان در ایران و مسلمانان روهینگیا در میانمار، می‌باشند.

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

۳- پناهندگی بر اساس عضویت در یک گروه اجتماعی خاص

در این نوع از پناهندگی بدین معنا است که شخص متقاضی در یک گروه یا اقلیت اجتماعی خاص فعالیت میکند و این فعالیت‌ها علنا ممکن است برای فرد متقاضی خطر ساز باشد و بدین صورت میتواند در کشور متقاضی پناهنده شود.

برای مثال دگرباشان جنسی ایرانی میتوانند از کشوری دیگر درخواست پناهندگی بگیرند. دگر باش به افرادی میگویند که همجنس‌گرا، دو جنس‌گرا و تراجنس میباشند. از میان این سه گروه، پناهندگی به افراد همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا راحت تر از افراد تراجنس صورت میگیرد. دلیل آن این است که افراد تراجنس در ایران پذیرفته شده اند و حق و حقوق بهتری نسبت به دیگر دگرباش‌ها دارند. این افراد اگر درخواست پناهندگی دارند باید مدارک بیشتری دال بر تبعیض و آزار و اذیت برای ارائه نیاز دارند.

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

پناهندگی بر اساس عقاید سیاسی

در این نوع از پناهندگی بدین معنا است که شخص متقاضی دارای عقاید سیاسی خاصی است که در این زمینه فعالیت‌های گسترده ای میکند به دلیل همین عقاید و جنبش‌ها در خطر میباشد و مهم تر از آن کشور مبدا این عقاید را نمیپذیرد. پس میتواند از یک کشور دیگر، درخواست پناهندگی کند.

به طور مثال، بعضی از وبلاگ‌نویسان و شاعران سیاسی ایران، با توجه به خطرات موجود، می‌توانند در یک کشور خارجی درخواست پناهندگی کنند.

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

پناهندگی بر اساس جنگ

در این نوع از پناهندگی بدین معنا است که کشور مبدا شخص متقاضی دچار جنگ شده است و امکان ادامه زندگی مقدور نیست و میتواند به یک کشور خارجی پناهنده شود.  اصولا این نوع پناهندگی برای بعضی از کشورها قابل قبول نیست و درخواستی صورت نمیگیرد. اما به کشورهایی همچون آلمان، سوئد و یا کشورهای دیگر اروپا میتوان درخواست داد و احتمال پذیرش درخواست پناهندگی بسیار بالا است.

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

پناهندگی اجتماعی و اقتصادی

در این نوع از پناهندگی بدین معنا است که شخص متقاضی صرفا جهت داشتن زندگی ایده آل و شغل بهتر به یک کشور خارجی پناهنده میشود. مسلما این نوع پناهندگی به مدارک معتبری نیازمند است که مبنی بر سخت بودن زندگی در کشور مبدا است تا بتواند پناهندگی را دریافت نماید.

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

درخواست پناهندگی

درخواست پناهندگی

به منظور درخواست برای پناهندگی، باید شخصا به اداره مهاجرت مراجعه کنید. به منظور بررسی اینکه آیا در کشور اروپایی دیگر درخواست پناهندگی داده اید یا خیر، از شما عکس و اثر انگشت گرفته خواهد شد. بعد از بررسی مدارک تان، از طریق مترجم با شما ارتباط برقرار میکنند. این سوالات در راستای علت پناهندگی و چگونگی مسافرت تان خواهد بود. سوالات دیگر مربوط به شرایط سلامتی و خانوادگی تان خواهد بود ولی اکثر سوالات مربوط به پناهندگی خواهد بود.

اگر دارای شرایط خاص یا نیازهای مبرم هستید باید اداره مهاجرت را مطلع سازید که شاید نیاز به مستحق دریافت کمک خواهید بود. این شرایط خاص در اکثر موارد شامل معلولیت است که اگر در حین درخواست پناهندگی معلولیت برقراری ارتباط با اداره مهاجرت را دشوار میسازد، مستحق دریافت کمک هستید.

برای اعتماد و اینکه شما دارای هویت اصلی هستید حتما به هنگام ارسال مدارک تان، پاسپورت و کارت شناسایی خودتان را نیز ارسال کنید.

اگر این مدارک مفقود هستند و نمیتوانید بیابید مدارکی دیگر دال بر اثبات هویتی تان را برای اداره مهاجرت ارسال کنید تا صدور کارت پناهندگی برای تان آسانتر باشد.

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

بررسی پناهندگی

بررسی پناهندگی

در زمان بررسی پناهندگی تان از طریق یک مترجم، اطلاعات بیشتری در مورد دلایل پناهندگی خواهید گفت. به عنوان مثال چرا درخواست پناهندگی داده اید؟ چرا کشور مبدا دیگر برایتان مناسب نیست؟ باید به دقت به تمامی سوال‌ها پاسخ دهید. اگر هرچیزی که برای تصمیم شما به ترک کشور خود مهم است را به ما بگویید، اداره مهاجرت میتواند ارزیابی درستی در مورد دلایل شما انجام دهد. اگر هم مدارکی دارید که به اثبات صحبت‌هایتان کمک شایانی میکند، دریغ نکنید و اداره مهاجرت در صورت لزوم مدارک شما را ترجمه خواهد کرد.

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

کمک حقوقی

شما حق گرفتن وکیل را دارید، اداره مهاجرت وکیلی مجرب برای شما تعیین میکند تا در طول بررسی صدور کارت پناهندگی به دنبال منافع شما بوده و کمک حقوقی برا تان ارائه کند. در اکثر موارد اداره مهاجرت خودش وکیل یا مشاوره حقوقی برای تان تبیین میکند و هزینه آن را تقبل میکند اما کار وی در راستای چارچوب اداره مهاجرت خواهد بود. اگر شما وکیلی غیر از اداره مهاجرت میخواهید، باید خود تان درخواست وکیل دهید و هزینه آن با خودتان است.

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

نقش مترجم برای پناهندگی شما

نقش مترجم برای پناهندگی شما

مترجم در تمامی جلسات اداره مهاجرت شرکت نموده و آنچه گفته میشود برای شما ترجمه خواهد کرد. در بعضی موارد هم ممکن است شما از طریق تلفن با مترجم خود صحبت کنید که نیاز است شما جمله به جمله برای مترجم تان بیان کنید تا ایشون برای اداره مهاجرت ترجمه نماید.

تمامی مترجمان مقید و پایبند به قوانین هستند، اگر حس راحتی با مترجم تان ندارید یا ایشون را درک نمیکنید حتما اداره مهاجرت را مطلع سازید تا در اسرع وقت برای تان مترجم دیگری درخواست کنند. مترجم‌ها همه گفته‌های شما را بی کم و کاست ترجمه مینمایند و کاملا بی طرف هستند.

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

تصمیم گیری

اگر مجوز اقامت برا شما صادر شد میتوانید به دفتر ثبت شهری بروید تا برای دریافت مجوز اقامت خود اقدام کنید. اکثر جوازهای اقامت موقت هستند که اعتبار آن یکسال تا سه سال خواهد بود.

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

تمدید جواز

بهتر است سه ماه قبل از انقضای ویزا تان اقدام کنید. اگر دانشجو یا محصل هستید احتمالا به شما جواز طولانی تر خواهند داد.

مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

درخواست تجدید نظر

برای درخواست تجدید نظر باید از یک دادگاه اقدام کنید که پاسخ آن بعد از سه هفته به شما اعلام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *