alexa مهاجرت به آلمان | راه­های مناسب برای مهاجرت به آلمان، قطب اقتصادی اروپا
logo

راه­های مناسب برای مهاجرت به آلمان ، قطب اقتصادی اروپا

راه­های مناسب برای مهاجرت به آلمان ، قطب اقتصادی اروپا

راه­های مناسب برای مهاجرت به آلمان ، قطب اقتصادی اروپا

بسیاری از افراد، از سنین جوانی و یا حتی میان­سالی تصمیم می­گیرند کشور زادگاه خود را ترک کنند تا زندگی جدیدی را شروع کنند؛ گرچه این کار چالش­های خود را دارد، و افراد معمولا باید از صفر شروع کنند، اما فرصت­ها و لذت­های خود را نیز دارد. برای افراد مختلف، با توجه به شرایط مختلفی که دارند، می­تواند انتخاب کشور مقصد متفاوت باشد. اما ما در مقاله زیر، به سراغ مهاجرت به آلمان رفته ­ایم، کشوری بسیار قدرتمند و قوی از لحاظ اقتصادی و رفاه که بسیاری را مجذوب خود کرده است. اگر به دنبال فرصتی برای مهاجرت هستید، و یا اخبار مربوط به مهاجرت برای شما جذاب است، این مقاله می­تواند کمک کننده باشد. با ما همراه باشید.

آمار مهاجرت به آلمان

در بین همه ۲۷ کشور اروپایی، آلمان، بالاترین درصد مهاجر را می­پذیرد. آمارها نشان می­دهد، بیش از ۱۰ میلیون فرد در آلمان زندگی می­کنند که زادگاهی غیر از آلمان داشته­اند و این میزان، حدود ۱۲% از جمعیت آلمان را تشکیل می­دهد. بسیاری از مهاجران آلمان، از دیگر کشورهای اروپایی، به ویژه ترکیه، روسیه، هلند و ایتالیا است. بر اساس یکی از آمارهای منتشر شده، آلمان دومین مقصد معروف برای مهاجرت بعد از ایالات متحده آمریکا است و طبق آمار دیگری، آلمان رتبه پنجم را در بین کشورهای مورد علاقه برای مهاجرت دارد.

آمار مهاجرت به آلمان

راه­های مناسب برای مهاجرت به آلمان ، قطب اقتصادی اروپا

چرا مهاجرت به آلمان خوب است؟

اگر به این موضوع از نگاه یک ایرانی نگاه کنیم، متوجه موارد زیر می­شویم:

 • آلمان یک کشور قدرتمند در اروپا و به عبارتی قطب اقتصادی اتحادیه اروپا است.
 • آلمان، سیستم آموزشی بسیار خوبی دارد و در عین حال، آموزش در آن تا حد زیادی ارزان است.
 • فرصت­های شغلی در آلمان زیاد است.
 • نسبت به کشورهای قاره آمریکا، مسافت چندانی با ایران ندارد و افراد می­توانند در فرصت­های مختلف، به زادگاه خود بازگردند.

آیا مهاجرت به آلمان خوب است؟

راه­های مناسب برای مهاجرت به آلمان ، قطب اقتصادی اروپا

کدام راه مهاجرتی را برای مهاجرت به آلمان انتخاب کنیم؟

مهم­ترین بخش برای مهاجرت، تصمیم­گیری برای روش مهاجرتی است. وقتی این موضوع روشن باشد، فرد، راه مشخصی را برای طی کردن این مسیر خواهد یافت. اما این روش­های مهاجرتی برای آلمان کدام­اند؟

راه های مهاجرتی را برای مهاجرت به آلمان

راه­های مناسب برای مهاجرت به آلمان ، قطب اقتصادی اروپا

 1. کار کردن در آلمان، یکی از گزینه­ هاست.

بسیاری از افراد ترجیح می­دهند اگر آلمان را برای زندگی انتخاب می­کنند، کار مشخصی در آن کشور داشته باشند. اما این روش، چندان ساده نیست. چرا که افراد زیادی با این روش برای مهاجرت، اقدام می­کنند. اما نکاتی در این روش، وجود دارد:

 • بهتر است مدرک تخصصی معتبری داشته باشید تا به کارفرما ارائه دهید.
 • به مدت سه ماه باید آگهی درخواست کار خود را در روزنامه­ های آلمان به چاب برسانید. البته امروزه، در سایت­های کاریابی نیز اینکار را انجام می­دهند.
 • اگر از طریق ارسال آگهی نتوانید فرصت کار بیابید، می­توانید فرصت شش ماه ه­ای را بیابید و به این کشور سفر کنید تا از نزدیک به دنبال جستجوی کار باشید. البته در این روش، هزینه اقامت و خورد و خوراک کاملا به عهده خودتان خواهد بود.
 • تا زمانی که فرد متخصصی از خود شهروندان آلمان در جستجوی رشته تخصصی شما باشد، آن کار به شما تعلق نخواهد گرفت.

کار کردن در آلمان

راه­های مناسب برای مهاجرت به آلمان ، قطب اقتصادی اروپا
 1. اگر دوست دار درس و مشق هستید، تحصیل در آلمان انتخاب خوبی است

در آلمان دانشگاه ­های خوبی برای تحصیل در رشته ­های مختلف وجود دارد. برای تحصیل در آلمان می­توانید از دوره کارشناسی تا پست ­دکترا درخواست بدهید. البته توجه داشته باشید که برای دوره ­های کارشناسی و کارشناسی ارشد، باید هزینه تحصیل را خودتان پرداخت کنید. البته در شرایط معدودی، مانند نخبه بودن و یا داشتن مدارک و مدارج بالای علمی، می­توانید درخواست کمک هزینه تحصیلی بکنید و یا حتی، تمام هزینه ­های تحصیل را دانشگاه مربوطه پرداخت خواهد کرد. اما در مقطع دکترا و پست دکترا، با دست بازتری می­توانید درخواست پرداخت هزینه تحصیلی و حتی اقامتی را داشته باشید. یکی از مراجع خوبی که در آلمان وجود دارد و برای این روش، می­توانید روی آن حساب کنید، DAAD  (سرویس تبادلات آکادمیک آلمان) است که از سال ۱۹۲۵ تاسیس شده است و در زمینه پرداخت هزینه ­های تحصیلی (faund) دانشجویان خارجی، عمل می­کند.

همچنین برای مقطع پست­ دکترا می­توانید از کمک هزینه تحصیلی (Fellowship) تحقیقاتی موسسه Humboldt، استفاده کنید که موسس آن، الکساندر وون هومبلدت بود. در این موسسه، هر ساله میزان مشخصی کمک هزینه در اختیار دانشجویان خارجی، قرار می­گیرد.

تحصیل در آلمان

راه­های مناسب برای مهاجرت به آلمان ، قطب اقتصادی اروپا

اما برای اینکه بتوانید این کمک­ هزینه­ ها را دریافت کنید و یا حتی بخواهید با هزینه خود برای تحصیل اقدام کنید، باید مواردی را رعایت کنید:

مدرک زبان انگلیسی آیلتس در حد نمره قبولی، و مدرک زبان آلمانی در سطح متوسط تا پیشرفته از اولین موارد است. همچنین باید پذیرش تحصیلی را از یکی از دانشگاه­ های مربوطه دریافت کرده باشید و البته اقدام به تهیه ویزای تحصیلی آلمان کرده باشید. داشتن مدارک معتبر تحصیلی نیز از دیگر مواردی است که باید آنها را به همراه داشته باشید.

 1. سرمایه ­گذارها و کارآفرینان در آلمان جایگاه ویژه­ای دارند

آلمان به علت داشتن وضعیت اقتصادی خوب، همواره از کسب ­و کارهای خلاق، پویا و نوآورانه حمایت می­کند. در عین حال، برای دسته­ای از کارها در آلمان تقاضا وجود دارد که می­توانید برای آنها اقدام کنید. پس اگر قصد مهاجرت به آلمان، از طریق تاسیس شرکت، سرمایه­ گذاری و ایجاد کار خلاقانه­ دارید، باید روش سوم را انتخاب کنید.

اما این روش دارای ویژگی ­هایی است که همه افراد نمی­ توانند آن را تامین کنند و آن هم داشتن سرمایه کافی مالی در حدود ۲۵۰ هزار یورور است.

کسب و کار خلاقانه ­ای که ارائه می­دهید و یا شرکتی که قصد تاسیس آن را دارید، باید در آلمان ثبت شود.

افرادی که بتوانند با کسب و کار خلاقانه خود، موجب رونق اقتصادی کشور آلمان شوند، از مزایای خوبی برخوردار خواهند بود. به عنوان مثال، می­توانند اقامت دائم خانواده خود را نیز به راحتی بگیرند. البته این کار مستلزم آن است که شرکت به مدت سه سال سوددهی و بازدهی داشته باشد.

سرمایه گذاری در آلمان

راه­های مناسب برای مهاجرت به آلمان ، قطب اقتصادی اروپا

 1. ازدواج با یک تبعه آلمانی، راه دیگر مهاجرت است

اگر با فردی آلمانی و یا کسی که شهروند آلمانی است، ازدواج کرده ­اید، می­توانید برای مهاجرت، کار، و تحصیل به راحتی اقدام کنید.

اگر یکی از والدین در آلمان شهروند باشد، می­تواند بدون هیچ دردسری، فرزند زیر ۱۶ سال خود را نیز به آلمان ببرد. همچنین برای این فرزندان، اجباری برای داشتن مدرک زبان آلمانی وجود ندارد.

ازدواج با یک تبعه آلمانی برای مهاجرت

راه­های مناسب برای مهاجرت به آلمان ، قطب اقتصادی اروپا

 1. بلوکارت و یا کارت آبی برای افراد متخصص (جستجوی کار)، روش دیگری است

احتمالا با شنیدن بلوکارت، به یاد گرین کارت آمریکا می­افتید: همان کارتی که با در دست داشتن آن، شهروند قانونی این کشور خواهید بود و از تمام حقوق قانونی شهروندی برخوردار خواهید بود.

بلوکارت، روشی است که دولت آلمانی ارائه کرده­ است تا مهاجران بتوانند شهروند آلمانی محسوب شوند و از مزایای شهروند آلمانی بودن، استفاده کنند.

اگر توانستید، پذیرش یک کار را از کارفرما به مدت یک سال به دست آورید، می­توانید این بلوکارت را به مدت یک سال در اختیار داشته باشید. همچنین، اگر بعد از یک سال، نتوانستید کار جدید پیدا کنید، به مدت سه ماه می­توانید در این کشور اقامت داشته باشید تا کار جدید پیدا کنید.

مهاجرت به آلمان با بلوکارت

 

نکته پایانی در مهاجرت به آلمان چیست؟

اگر روش خود را برای مهاجرت انتخاب کرده­اید، باید شرایط اولیه ­ای را نیز فراهم کنید و این در همه روش­ های مهاجرتی، صدق می­کند.

تمکن مالی: باید هنگامی که درخواست ویزا می­دهید، از گردش مالی خود نیز پرینت بگیرید و باید مبلغ آن، به حدی باشد که مورد قبول کشور آلمان باشد.

مدرک زبان آلمانی: بسته به روش­هایی که انتخاب می­کنید، باید تسلط نسبی به زبان از سطح ابتدایی تا پیشرفته داشته باشید و این موضوع را باید به خوبی پیگیری کنید.

دریافت بیمه درمانی: قبل از خروج از کشور، باید بتوانید بیمه درمانی تهیه کنید و ترجیحا این بیمه را از خود آلمان تهیه کنید.

ویزای مرتبط. بسته به روشی که انتخاب می­کنید، باید بتوانید ویزای تحصیلی، سرمایه ­گذاری و یا کاری بگیرید.

راه های مهاجرت به آلمان

راه­های مناسب برای مهاجرت به آلمان ، قطب اقتصادی اروپا

در این مقاله، تلاش شد تا مهم­ترین جنبه­ های مهاجرتی به آلمان مورد بررسی قرار گیرد. به یاد داشته باشید، مهاجرت فرایندی دشوار و طولانی است، حتی اگر بهترین شرایط را داشته باشید. باید برای رسیدن به این مقصود، باید بسیار صبور باشید و راهنمایی­های لازم را در هر مرحله­ای بیابید. همچنین برای بررسی تبصره­هایی که می­تواند در این زمینه کمک کننده باشد، می­توانید از مشاوران خبره­ای که در زمینه مهاجرت کار می­کنند، راهنمایی بگیرید.

 

منبع : worldpopulationreview


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *