alexa همه چیز درباره ویزای شینگن (قسمت اول) | توریست اپ ( مترجم همراه )
logo

همه چیز درباره ویزای شینگن (قسمت اول)

همه چیز درباره ویزای شینگن (قسمت اول)

همه چیز درباره ویزای شینگن (قسمت اول)

تصور کنید هزینه و زمان کافی برای مسافرت کردن داشته باشید. در اینصورت کدام منطقه را برای مسافرت انتخاب می کنید. احتمالا اگر به شما بگویند که می توانید تنها با در دست داشتن یک نوع ویزا ۲۶ کشور را سیاحت کنید، با احتمال قوی، همین گزینه را انتخاب خواهید کرد. در حقیقت ویزای شینگن چنین ویزایی است و شما با در دست داشتن آن می توانید به ۲۶ کشور اروپایی سفر کنید. اما حتما خواهید پرسید راه گرفتن این نوع ویزا به چه نحوی است؟ یا آنکه با داشتن این ویزا تا چه مدتی می توانم به کشورهای اروپایی سفر کنم؟ برای یافتن چنین پاسخ ها و سوال های دیگری که در ذهن دارید، تا حد زیادی این مقاله می تواند پاسخگو باشد. بنابراین با ما همراه باشید.

 

ویزای شینگن (USV: Uniform Schengen Visas) چیست؟

ویزای-شینگن-توریست-اپ

 

اولین بار در سال ۱۹۸۵، و در روستایی به نام شنگن در لوکزامبورگ، ۵ کشور اروپایی بلژیک، فرانسه، آلمان غربی، هلند و لوکزامبورگ پیمانی را با هم توافق کردند که به موجب آن حرکت و مبادله هر نوع کالا، اطلاعات، پول و افراد، به شرط قانونی بودن از مرزهای آنها آزاد بود. به مرور زمان سایر کشورهای اروپایی نیز به این پیمان پیوستند و هم اکنون ۲۶ کشور از این پیمان تبعیت می کنند. به این ترتیب هر کدام از کشورهایی که در این منطقه قرار دارند، می توانند بدون نیاز به تهیه ویزای جدید، به دیگر کشورهای عضو این پیمان مسافرت کنند.

 

چند نکته درباره ویزای شینگن

کشورها و اتباع قاره استرالیا، ژاپن، کره جنوبی و مالزی نیازی به اخذ ویزای شینگن ندارند و می توانند به مدت حداکثر ۹۰ روز به این کشورها وارد و یا خارج شوند.

در سال ۱۳۹۱، سیستم VIS، راه اندازی شد تا قوانین گرفتن ویزا و ورود به شینگن یکپارچه تر شود.

این سامانه اطلاعات ویزای کشورهای عضو شینگن را دارد و همه اطلاعات جامع ویزا در این سیستم ثبت می شود تا در مرزهای ورودی شینگن در اختیار مقامات مرزی قرار بگیرد.

 

کشورهای عضو اتحادیه شینگن کدامند؟

ویزای-شینگن-توریست-اپ (۲)

 

آلمان، اتریش، اسپانیا، استونی، اسلواکی، اسلوونی، ایتالیا، ایسلند، بلژیک، پرتغال، دانمارک، چک، فنلاند، فرانسه، لتونی، لوکزامبورگ، لیتوانی، لهستان، سوئد، سوئیس، مالت، مجارستان، نروژ، هلند و یونان همگی عضو پیمان شینگن هستند. در حقیقت حوزه شینگن شامل ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا است و چهار کشور غیر عضو یعنی ایسلند، لیخن اشتاین، نروژ و سوئیس را نیز دربردارد.

علاوه بر آن کشورهای بلغارستان، کرواسی، قبرس و رومانی هنوز عضوی از شینگن نیستند، اما قوانین ویزای این کشورها نیز با تابعیت قوانین ویزای شینگن وضع شده است.

 

مدت استفاده از ویزای شنگن

ویزای-شینگن-توریست-اپ (۴)

 

با در دست داشتن ویزای شینگن، افراد می توانند به مدت ۹۰ روز و در بازه زمانی شش ماهه، برای سفر و یا حتی اقامت کوتاه سه ماهه اقدام کنند.

**اگر فردی به مدت سه ماه از ویزای شینگن خود استفاده کرد، باید حدود سه ماه خارج از محدوده شنگن زندگی کند تا بتواند این ویزا را دوباره درخواست کند.**

 

ویزای شینگن چند نوع است؟

ویزای-شینگن-توریست-اپ (۵)

به چه هدفی قصد مسافرت به کشورهای اتحادیه شینگن دارید؟ اهداف ورود به این کشورها و نوع ویزای شینگن را به چند دسته تقسیم می کنند که در زیر با هر کدام از انواع آن آشنا می شویم:

 

۱) ویزای شینگن، نوع A

شما قصد دارید بین دو کشوری که عضو اتحادیه شینگن نیستند، سفر کنید، اما برای رسیدن به مقصد مورد نظر، باید توقفی در یکی از کشورهای عضو شنگن داشته باشید. در چنین وضعیتی شما باید ویزای شینگن درخواست کنید و زمانی که در فرودگاه کشور عضو شینگن توقف کردید، حق خروج از فرودگاه و پا گذاشتن در خاک آن کشور را ندارید. از همین رو، به این نوع ویزا، ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن هم گفته می شود.

 

 

۲) ویزای شینگن، نوع B

این ویزا نیز ترانزیتی است. با دریافت این نوع از ویزا می توانید به مدت ۵ روز از فرودگاه کشور عضو شنگن خارج شده و به صورت زمینی و یا طرق دیگر به کشور مقصد خود سفر کنید.

 

 

۳) ویزای شینگن، نوع C

این ویزا، فرصت محدودی را برای اقامت و سفر به کشورهای اعضای اتحادیه شینگن فراهم می کند. اما بسته به هدف شما، به چند دسته تقسیم می شود:

الف) ویزای یک‌بار ورود  (Single-entry)

ویزا یک بار ورود تنها برای یک بار استفاده و ورود به یکی از کشورهای عضو شینگن اعتبار دارد و زمانی که کشور مورد نظر را ترک کردید، دیگر اجازه حضور به این کشور را نخواهید داشت.

ب) ویزای دو بار ورود (double entry)

ویزا دوبار ورود ، دوبار اجازه ورود به کشوری در ناحیه شینگن را خواهید داشت و البته آن هم در دوره زمانی مشخصی قابل استفاده است.

ج) ویزای چند بار ورود  (Multiple-entry)

اگر بتوانید ویزا چندبار ورود را تهیه کنید، شما می توانید در مدت ۹۰ روز، به هر یک از کشورهای ناحیه شنگن سفر کنید. پس تنها محدودیتی که در این نوع ویزا وجود دارد، محدودیت زمانی سه ماهه است.

 

 

۴) ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای (VLT: Limited territorial validity visas)

شما این نوع از ویزا را تهیه می کنید، اما تنها می توانید به یک کشور و یا چند کشور محدود که در زمان گرفتن ویزا مشخص کردید، سفر کنید.

ویزای منطقه ای به شما اجازه می‌دهد تا تنها به همان کشوری که از آن ویزا دریافت کرده‌اید یا چند کشور دیگر ناحیه شینگن که در زمان اخذ ویزا مشخص شده سفر کنید. علاوه بر آن این ویزا به افرادی که قصد پناهندگی داشته اند، تعلق می گیرد.

 

۵) ویزای ملی (National Visas) یا ویزای نوع D

ویزای-شینگن-توریست-اپ (۹)

 

این ویزا یا ویزای نوع D شینگن، می تواند برای تمام افرادی صادر شود که قصد تجارت و یا تحصیل و به طور کلی اقامت در مدت زمان مشخصی دارند. همچنین این نوع از ویزا، برای افرادی که برای موارد درمانی به کشورهای عضو شینگن مسافرت می کنند، اعطا می شود. با داشتن این نوع ویزا می توانید به تمامی کشورهای ناحیه شینگن سفر کرد.

 

مشخصات افرادی که می توانند این نوع ویژه ویزای شینگن را دریافت کنند:

دانشجویانی که برای انجام پروژه های تحقیقاتی به مدت کمتر از یک سال، به کشوری اروپایی سفر می کنند، می توانند این نوع از ویزا را داشته باشند.

دانشجویان بین‌المللی که قصد شروع تحصیل در یکی از دوره‌های تحصیلی کشورهای عضو پیمان شینگن را دارند، این نوع ویزا را دریافت می کنند که می تواند برای اقامت بیشتر نیز تمدید شود.

افرادی که به قصد انجام کار علمی و آموزشی به یک مرکز تحقیقاتی یا موسسه معتبر در هریک از کشورهای اتحادیه شینگن مسافرت می کنند. این ویزا با توجه به بررسی سوابق فرد و اعضای خانواده‌اش صادر می‌شود.

افراد متخصص مانند هنرمندان، ورزشکاران و یا متخصص سایر رشته ها می توانند با هدف به اشتراک گذاشتن تخصص خود، به ناحیه شینگن سفر می‌کنند.

در مواردی که موضوع سلامت مطرح است، یعنی وضعیت پزشکی خاص، این ویزا برای مدت مشخص به افراد صادر می شود.

 

در این مقاله تلاش شد تا با خود ویزای شینگن و انواع آن آشنا شویم. در قسمت دوم این مقاله با گام های اساسی برای دریافت ویزای شینگن آشنا خواهیم شد.

همچنین می توانید ادامه ی مطلب ویزای شینگن را در مقاله ی همه چیز درباره ویزای شینگن (قسمت دوم) مطالعه کنید

/

همه چیز درباره ویزای شینگن (قسمت اول)

همه چیز درباره ویزای شینگن (قسمت اول)

همه چیز درباره ویزای شینگن (قسمت اول)

همه چیز درباره ویزای شینگن (قسمت اول)

ویزای شینگن | ویزای شینگن

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *