alexa پاییزگردی امسال را با کویرگردی عاشقانه کنید - اپلیکیشن توریست اپ
logo

پاییز امسال را با کویرگردی عاشقانه کنید

پاییز امسال را با کویرگردی عاشقانه کنید

پاییز امسال را با کویرگردی عاشقانه کنید

ایران، وطن زیبای ما، کشوری چهار فصل با زیبایی‌های فراوان است و هر زمان که اراده کنید، می‌توانید هر چهار فصل سال را در مناطق مختلف ایران بیابید. اگر اهل سفر و ماجراجویی هستید، پاییزگردی به همراه کویرگردی  می‌تواند تجربیات فراوانی به همراه داشته باشد. کویرگردی در کشوری که بیش از دو سوم آن را مناطق خشک و بیابانی تشکیل می‌دهد، می‌تواند گزینه‌های زیادی را پیش روی شما فراهم کند: از کویر مرنجاب کاشان تا کویر حلوان در طبس همگی ارزش دیدن دارند؛ این کویرها تجربه‌های نابی از آسمان شب مسحور کننده، سکوت آرامش‌بخش و شن‌های روان طلایی به ارمغان می‌آورند.

با این تفاسیر و توضیحات، توریست اپ را این بار در کویرهای طلایی ایران خواهید یافت، کویرهایی که عظمت و زیبایی مادر همه ما، زمین را به نمایش گذارده‌اند. همراه و همسفر باشید در این پاییزگردی متفاوت.

پاییزگردی امسال را با کویرگردی عاشقانه کنید

کویرگردی در کویر مصر (Mesr)

پاییز گردی و کویرگردی - کویر مصر

کویر مصر، مربوط به روستایی با همین نام است که در کنار این کویر قرار گرفته است. این روستا در محدوده استان اصفهان و در ۵۵ کیلومتری شهرستان خور واقع شده است.

تجربیات کویر مصر

۱_ پیاده‌روی روی رمل‌های شنی. البته باید آداب کویر گردی را نیز بدانید.

۲_ شترسواری یکی از آن ماجراجویی‌هایی است که کمتر تجربه‌اش کرده‌اید. البته حواستان باشد به حقوق این حیوان‌های دوست‌داشتنی، احترام بگذارید.

۳_ کویر مصر یکی از بهترین مکان‌ها برای ستاره شناسی و بررسی آسمان شب و دیدن شهاب‌های آسمانی است.

۴_ دریاچه و چال سلکنون را بیابید و در شگفتی غرق شوید.

۵_ از قلعه قدیمی روستای جندق بازدید کنید.

 راه‌های اقامت

روستاهای کوچک فرحزاد و جندق و خود مصر دارای پناهگاه‌ها و اقامتگاه‌های بوم‌گردی هستند، اگر دوست ندارید، شب را در کویر بگذرانید، این اقامتگاه‌ها به راستی زیبا هستند و نوستالژی دوران قدیم را یادآور می‌شوند.

مسافت کویر مسیر

مسافت روستای مصر تا تهران حدود ۷۰۰ کیلومتر است. در طول مسیر از سمنان، دامغان، معلمان و جندق خواهید گذشت. پس از رسیدن به جندق باید مسیر خاکی ۴۵ کیلومتری را طی کرده تا به مصر برسید.

خیلی دور، خیلی نزدیک

جالب است بدانید لوکیشن فیلم‌برداری “خیلی دور، خیلی نزدیک” در روستای مصر فیلم‌برداری شده است و محبوبیت این روستا بعد از این فیلم بیشتر شد.

کویرگردی و پاییزگردی چیست

کویر مرنجاب (Maranjab desert)

کویرگردی و پاییزگردی در ایران

یکی از شناخته‌شده ترین کویرها در ایران، کویر مرنجاب است و به طور مفصل درباره آن و در مقاله جداگانه‌ای پرداخته شده است. اما اگر بخواهیم توضیحات مختصری از مرنجاب بدهیم باید بگوییم این کویر یکی از جاهای دیدنی استان اصفهان در شهرستان آران و بیدگل است. مسافت آن از تهران حدود ۳۰۱ کیلومتر است و با گذر زمان ۴ ساعتی می‌توانید به آنجا برسید. اگر در سفر کویرگردی خود به دنبال مکان امنی هستید که همیشه چند نفری در آنجا حضورداشته باشند، این کویر می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

بهترین کویرهای ایران

کویر ابوزیدآباد (Abouzeidabad)

پاییزگردی و کویرگردی

کویر ابوزیدآباد در شمال شرقی کاشان واقع‌شده است. در نزدیکی این کویر، کاروانسرای ابوزیدآباد قرار گرفته است و با بازدید از آن می‌توانید معماری کاروانسراهای عهد صفوی را مشاهده کنید. شهر زیر زمینی اویی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری نزدیک به این کویر است که به عقیده برخی از ساکنین این شهر، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا است.

زیبایی های کویرگردی در ایران

کویر نایبند از بهترین کویرهای ایران

کویر نایبند (Nayband desert)

کویر نایبند در فاصله ۲۲۵ کیلومتری جنوب طبس قرار گرفته است. این کویر  برای خانه‌های پلکانی ماسوله‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای و طبیعت دیدنی‌اش به شهرت قابل توجهی دست یافته است.

راه رسیدن به کویر نایبند

اگر قصد رفتن به کویر نایبند را دارید، باید حرکت خود را از جنوب طبس آغاز کنید که تا تهران ۸۷۵ کیلومتر فاصله دارد. با وارد شدن به جاده باید به سمت کرمان حرکت کنید. با عبور از کریت، دیهوک و زنوغان باید مسافت ۱۰۵ کیلومتری دیگری را طی کنید تا به نایبند برسید. روستای نایبند در سمت راست جاده قرار گرفته است.

پاییزگردی و کویرگردی مناسب ایران

کویر حلوان یکی از کویرگردی های خوب

کویر حلوان در طبس (Halvan desert)

کویرگردی در ایران

کویر حلوان در مجاورت با طبس قرار گرفته است که جاده دسترسی بسیار خوبی دارد. این کویر در آینده‌ای نه چندان دور می‌تواند به یکی از جاذبه‌های گردشگری تبدیل شود.

مسیر حرکتی کویر حلوان

جاده کویر بیابانک به طبس نیز از این منطقه می‌گذرد. با عبور از سه راهی جعفرآباد و روستاهای حلوان و خیرآباد به این کویر خواهید رسید.

کویرگردی چه شرایطی دارد

کویر حاج علی قلی دامغان (Damghan desert)

کویرگردی و پاییزگردی

این کویر در استان سمنان قرار گرفته است. رودخانه حسن آباد از این کویر گذر کرده و عوارض زمین را تغییر داده و منجر به ایجاد دره‌ای با عمق ۵ کیلومتر شده است. این کویر شامل تپه‌های شنی، دریاچه نمک و حوزه باتلاقی است.

راه رسیدن به کویر حاج علی

پس از پلیس راه دامغان به معلمان، روستایی به نام خورزان قرار گرفته که امن‌ترین راه رسیدن به این کویر است. با عبور از روستای خورزان و مسیح آباد باید وارد جاده معدن نمک شوید.

کویرهای ایران و کویرگردی

کویر ورزنه (Varzaneh desert)

کویرگردی در ایران

کویر ورزنه در ۱۰۰ کیلومتری شرق اصفهان قرار گرفته است. تالاب گاوخونی و قلعه قورتان از جاذبه‌های گردشگری این کویر است. در این کویر خانه‌های محلی برای اقامت گردشگران مهیاست.

کویرگردی بهترین مناطق ایران

کویر متین آباد (MatinAbad desert)

کویرگردی در متین آباد

کویر متین آباد نیز در نزدیکی روستای متین آباد در استان اصفهان واقع شده است. ۶۰ کیلومتر پس از کاشان، قادر خواهید بود خروجی بادرود را ببینید. با خارج شدن از آزادراه مسیر سمت راست خود را انتخاب کنید تا به بادرود برسید. در بادرود به سمت چپ پیچیده و با عبور از خالدآباد، دهباد و فمی به روستای متین آباد خواهید رسید.

کویرگردی در ایران

توریست اپ در این مقاله تلاش کرد تا مهم‌ترین و زیباترین کویرهای ایران را بررسی کند. کویرهایی که اگر به سراغشان بروید، می‌توانید در روستاهای اطراف آن که هنوز افرادی زندگی می‌کنند، اقامتگاهی بیابید و لحظات ارزشمندی را تجربه کنید. شما خوانندگان گرامی اگر این سفرها را تجربه کرده‌اید و یا برای این کویرگردی‌‌ها برنامه‌ای دارید، می‌توانید با ما و دیگر خوانندگان توریست اپ در میان بگذارید.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *