alexa

چه سوغاتی هایی از ارمنستان بخریم

چه سوغاتی هایی از ارمنستان بخریم

چه سوغاتی هایی از ارمنستان بخریم

یکی از بخش های جذاب و احتمالا چالشی سفر، به دست آوردن یادگاری های منطقه ای است (سوغاتی) که به آن سفر می کنید.

یادگاری هایی که در بیشتر مواقع نام سوغاتی به خود گرفته اند و مسافران تلاش می کنند تا بدنبال جواب سوال خود ” چه سوغاتی هایی از ارمنستان بخریم “؟  بروند،

تعدادی از آن را به عنوان نماد، یادبود و یا هدیه ای ارزشمند برای خود و عزیزانشان فراهم کنند. اما در خرید و به دست آوردن این سوغاتی ها و یادگاری ها، دو مساله راهبردی است: شما نمیتوانید هر سوغاتی را که دیدید، بخرید. چرا که مساله جابجایی و هزینه آن محدود کننده هستند. از طرفی، در مناطق توریستی، تعداد مراکز خریدی که می توانید از آنها خرید کنید، بسیار زیاد است و همین عامل می تواند تا حدی گیج کننده و گمراه کننده باشد، چرا که شما همواره تلاش می کنید تا بهترین سوغاتی ها را با بهترین قیمت خریداری کنید. البته سرگردانی در انواع بازارهای خرید و بازار دست فروشان، خود می تواند یکی از تفریحات جالب و راهی برای شناخت مردم محلی و فرهنگ آنها باشد، اما در نهایت باید تعدادی از آنها را به عنوان سوغاتی خرید کنید.
برای کم کردن این سردرگمی ها بهتر است قبل از سفر به منطقه مورد نظر با انواع سوغاتی های خاص آن منطقه و حتی مراکز خرید آشنا شوید تا بتوانید در بهترین زمان، خرید مناسبی انجام دهید. بنابراین اگر قصد سفر به کشور ارمنستان دارید، می توانید با خواندن مقاله زیر، دیدی مناسب از انواع سوغاتی های ارمنستان پیدا کنید.

چه-سوغاتی-هایی-از-ارمنستان-بخریم-توریست-اپ۲

 

مردم ارمنستان خود را یکی از هنرمندترین مردم جهان می دانند و اگر شما در بازار ورنیساج ایروان و بخش دستفروش های پایین شهر قدم بردارید، این ادعا کاملا بر شما آشکار خواهد شد.

 • انواع سفال های رنگی،
 • نقاشی ها،
 • سوزن دوزی ها،
 • کنده کاری های سنگی و چوبی،
 • فرش ها
 • خاچکارها،
 • انواع عروسک های نماد مردم ارمنستان،
 • جواهرآلات نقره ای،

انواعی از صنایع دستی مردم ارمنستان هستند.

 

۱٫ فرش های قدیمی و دستی :

چه-سوغاتی-هایی-از-ارمنستان-بخریم-توریست-اپ۳

فرش بافی یکی از قدیمی ترین هنرهای مردم ارمنستان است.

هنوز در تمام قلمرو این کشور می توان انواعی از فرش های عتیقه را پیدا کرد. نوع طرح فرش های ارمنی، ویژه ارمنستان است و طرفداران قومیتی خود را دارد. شما می توانید این فرش ها را در بازار ورنیساج یا بازار فرش مگریان مشاهده کنید و همزمان از فرش بافی و تکنولوژی های فرش بافی آشنا شوید.

علاوه بر آن در خیابان آبوویان ایراون مغازه های خوبی برای خرید انواع فرش های سنتی وجود دارد. هنگام خرید فرش های عتیقه، حتما حواستان باشد که مداراک مورد نیاز این فرش ها را هم ببینید و در کنار فرش خریداری کنید، چرا که دولت ارمنستان به مساله عتیقه ها بسیار حساس است.

 

۲٫ خاچکار:

چه-سوغاتی-هایی-از-ارمنستان-بخریم-توریست-اپ۴

در فرهنگ هر ملتی، می توان چندین سمبل ویژه دید. یکی از این سمبل های ویژه در ارمنستان، خاچکار (khachkar) است. ستون های سنگی که بر روی آنها تصاویر صلیب حک شده است.

خلق این آثار هنری به سال های بسیار قبل و زمانی که کشور دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی پذیرفت، باز می گردد. امروزه این نمادهای بزرگ سنگی با حکاکی های زینتی، تزیین می شود و همانند ستاره هایی، آسمان شب ارمنستان را می پوشاند. البته شما نمی توانید این ستون های بزرگ سنگی را به عنوان نماد و سوغاتی بخرید، اما نمادهای زیبایی از این سنگ ها به عنوان نمادهای مقدس و با سنگ و چوب تهیه و به فروش می رسد، اگر وارد بازار ورنیساج شوید، می توانید انتخاب بسیار مناسبی از خاچکارها را داشته باشید

 

۳٫ دودک (Duduk):

چه-سوغاتی-هایی-از-ارمنستان-بخریم-توریست-اپ۵

دودک یکی از ابزارهای ملی موسیقایی ارمنستان است که آوایی نرم و منحصر به فرد تولید می کند و تقریبا همه مراسم مهم زندگی محلی و ملی ارمنستان را همراهی می کند. این ابزار موسیقایی از چوب درخت زردآلود ساخته می شود و از همین روست که صدایی ویژه تولید می کند. اگر شما قصد خلق ملودی های زیبایی با دودک هستید، پیشنهاد می کنیم که به رکوردهای ژیوان گاسپاریان، مشهورترین نوازنده دودوک در ارمنستان گوش دهید. این ابزار موسیقایی نیز در بازار ورنیساج و در مغازه های محلی دیده می شود.

 

۴٫ عروسک های ملی:

چه-سوغاتی-هایی-از-ارمنستان-بخریم-توریست-اپ۶

ساخت عروسک یکی از هنرهای مرسوم ارمنستان است و تاریخچه ای باستانی دارد. از زمان های قدیم، اساتید ارمنی پیکره هایی از رس، و بعدها چوب و سنگ و نقره ساختند. در همین زمان، این عروسک ها را با لباس های سنتی مردم ارمنستان و تزارها، می آراستند. این عروسک ها را هم می توانید در ورنیساج بیابید. عروسک هایی که می توانند هدیه بسیار ارزشمندی برای دوستان و عزیزانتان باشند.

و این یکی از راه های نزدیک شدن به جواب سوال ” چه سوغاتی هایی از ارمنستان بخریم ” است

 

۵٫ جواهرآلات:

در ارمنستان می توانید انواع زیورآلات طلایی و نقره ای را بیاید. بیشتر جواهرالاتی که در ارمنستان ساخته می شوند، بازتابی از ارزش های تاریخی و باستانی ارمنستان هستند و در حقیقت زمانی که آنها را از نزدیک مشاهده کنید، کاملا خواستار داشتن آنها خواهید بود. علاوه بر زیوارآلاتی که از جنس طلا و نقره هستند، انواعی از تزیینات ساخته شده با چرم، و چوب هستند. اولین قانونی که می تواند در خرید این جواهرات ارزشمند ارمنی کمک کننده باشد، چانه زدن است. شما می توانید با فروشنده های ورنیساج بر سر قیمت چانه بزنید تا بتوانید قیمت واقعی جواهرالات را بفهمید. البته اگر بر سر قیمت چندان مشکلی ندارید می توانید از سالن کارا در خیابان ۵۴ پوشکین دیدن کنید، جایی که تقریبا چانه زدن، نیجه ای در پی ندارد.
از دیگر جاهایی که می توانید این سوغاتی ها را بیابید، آقاکساک در خیابان آبوویان، دالان در خیابان ۱۲ام آبوویان هستند.

 

۶٫ میوه های خشک به ویژه زردآلو:

چه-سوغاتی-هایی-از-ارمنستان-بخریم-توریست-اپ

زردآلو یکی از مهم ترین میوه های ارمنستان است. این میوه برای مردم ارمنستان قابل احترام و حتی مقدس است. از لحاظ تاریخی، در قرن سوم میلاد، آخادیانس، زردآلو را “armanu”، به معنای ارمنی نامگذاری کرد.

یکی از مردم قدیمی مزوپوتامیا، درخت زردآلو را به نام “Khazura Armenia به معنای سیب ارمنی ها” نامگذاری کرد. هر ساله در ماه جولای در ارمنستان در هنگام برداشت زردآلودها فستیوال زردآلو نیز برگزار می شود. به این ترتیب می توانید زردآلو و دیگر میوه ها را به صورت خشک و به میزان زیاد در انواع بازارهای ارمنستان مشاهده کنید.

 

۷٫ مگنت ها:

چه-سوغاتی-هایی-از-ارمنستان-بخریم-توریست-اپ۸

می توانید انواع مگنت ها را در کشورهای مختلف ببینید. اما مگنت ها یکی از ارزان ترین سوغاتی های ارمنستان را تشکیل می دهند که در عین حال، فرهنگ ارمنستان را به تصویر می کشند. قیمت مگنت ها نیز مناسب است و بیشتر آنها قیمتی در حد یک دلار دارند.

 

۸٫ صنایع دستی با طرح انار:

از صنایع دستی با طرح انار در کشور ارمنستان غافل نشوید. انار در کشور ارمنستان جایگاهی ویژه دارد.

به عبارتی یکی از سمبل های دین مسیحیت است و با مضمون انار، آثار هنری مختلفی، مانند جواهرآلات به شکل انار ساخته می شود که بسیار زیبا هستند. این جواهرآلات معمولا قیمتی دو تا سه برابر کمتر از کشورهای همسایه هستند.

 

۹٫ انواع کیف ها و بافتنی ها:

چه-سوغاتی-هایی-از-ارمنستان-بخریم-توریست-اپ۱۰

احتمالا با انواع کیف ها، زیراندازها و دیگر وسایل تزیینی که با طرح های سنتی و به شکل بافتنی ساخته می شوند، آشنایی دارید. در ارمنستان می توانید انواع این طرح ها را با اشکال بسیار زیبا و چشم نواز مشاهده کنید و به هدف خود ” چه سوغاتی هایی از ارمنستان بخریم ” نزدیک شوید.

در حقیقت ارمنی ها، طرح های سنتی و باستانی که حتی در فرش های قدیمی وجود دارد، به روی کیف ها و دیگر بافتنی هایشان منتقل کرده اند و شما می توانید طرح های بسیار زیبایی را با قیمت متوسط چند دلار تهیه کنید.

 

۱۰٫ انواع سفال ها با طرح های سنتی ارمنی

چه-سوغاتی-هایی-از-ارمنستان-بخریم-توریست-اپ۱۶

انواع صنایع سفالی را می توانید در کشورهای مختلف مشاهده کنید، اما منحصر به فردترین ویژگی سفال های ارمنی، آمیخته کردن نمادها و طرح واره های باستانی با رنگ های زیباست. برای مثال می توانید در بازار ورنیساج، انواعی از سفال های زینتی را با اشکال مردم باستانی و طرح انار با خلاقیت های زیبا مشاهده کنید.


مراکز خرید برای سوغاتی ها:

ورنیساج ارمنستان

 • اگر به دنبال جواب سوال ” چه سوغاتی هایی از ارمنستان بخریم ” این بازار را به شما پیشنهاد می کنیم.  این بازار در سال ۱۹۸۰ و توسط هنرمندان محلی و با هدف نشان دادن کارهای هنری و فروش آنها راه اندازی شد، امروزه در این مکان نه تنها می تواند انواع تابلوهای نقاشی، بلکه همچنین صنایع دستی سرامیکی، ظروف سفالی، فنجان های چای، جام های شکر و مانند آن را بیابید. ورنیساج در مرکز شهر ایروان و نزدیک میدان جمهوری واقع شده است و شما می توانید در آنجا انواع صنایع دستی، فرش، جواهرآلات، تابلوهای نقاشی و مانند آن را بیابید.

 

موزه کافسجیان (Cafesjian) هنر

چه-سوغاتی-هایی-از-ارمنستان-بخریم-توریست-اپ۱۲

 • مرکز هنری کافسجیان به معنای آبشار (به علت طراحی آبشار مانند بناهای تاریخی که در این بخش وجود دارد)، برای هر فردی که عاشق هنرهای مدرن است، می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. البته این موزه دارای بخش ها و سالن های خرید هم هست و شما تنها به دیدن بسنده نخواهید کرد.

 

گالری هنری دالان در خیابان آبویان (Abovyan)،

چه-سوغاتی-هایی-از-ارمنستان-بخریم-توریست-اپ۱۳

 • که درقدیمی ترین خیابان در ایروان است و یکی از خیابان هایی است که بسیاری از وریست ها دوستدار آن هستند و برای صنایع دستی و جواهر آلات اختصاصی شده است. انواع مگنت هایی با شکل کوه آرارات، ایروان، خاچکار، انار، و انگور دیده می شود. علاوه بر آن انواع کافی شاپ ها در کنار این مراکز خرید می تواند خستگی شما را از قدم زدن در این گالری طویل، برطرف کند.

چه-سوغاتی-هایی-از-ارمنستان-بخریم-توریست-اپ۱۴

 


سخن پایانی:

 • اگر در تغطیلات نوروز  و یا در روز های دیگر سال در هنگام سفر به ارمنستان ماجرا جو باشید، اگر زمان کافی دارید، به بیشتر مکان هایی که معذوف نیستند نیز سرک بکشید، چرا که همواره در چنین مناطقی می توانید با مناظر، و سوغاتی هایی روبرو شوید که کمتر دیده می شوند و به این ترتیب می توانید سوغاتی های منحصر به فردتری به ارمغان بیاورید.
 • اگر در طول سفر، با سوغاتی های دیگری روبرو شدید که از نظر شما جالب و درخور توجه بود، می توانید این تجربیات را با ما در میان بگذارید.

/

توجه: دیگر نیازی به یادگیری زبان های مختلف جهان در سفر نیست، تنها کافیست اپلیکیشن توریست اپ را از اینجا دریافت کرده تا به راحتی به همه زبان های دنیا در سفرتان مسلط شوید.

منبع: positiveworldtravel

 

چه سوغاتی هایی از ارمنستان بخریم

چه سوغاتی هایی از ارمنستان بخریم

چه سوغاتی هایی از ارمنستان بخریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4
دیدگاه

 1. ایران بغدادی گفت:

  به نظر من خیلی هم سوغاتی های جالب ندارند که اینچنین خودشون رو مهد هنر معرفی کردند

 2. اسمر محدثی گفت:

  لباس های سنتی ارمنستان واقعا زیبا و پر از طرح و رنگ اند و جالب اینجاست و بازار ورنیساج واقعا عالیه.

  • ادمین گفت:

   خانم محدثی عزیز خیلی خوشحالیم که تجربه سفر به ارمنستانتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. بله بازار ورنیساج، یکی از مهمترین و معروفترین بازارهای ارمنستان محسوب میشه

 3. علی بهمنی گفت:

  من فکر میکنم بسیاری از سوغاتی های ارمنستان شبیه سوغاتی هایی است که ما ایرانی ها هم داریم. جالبه که با اینکه کشور ما و ارمنستان سالهای زیادیه که از هم جدا شدیم، اما مشابهت های جالبی با هم داریم.