alexa کاخ سعدآباد تهران ، از قاجار تا انقلاب اسلامی - توریست اپ
logo

کاخ سعدآباد تهران ، از قاجار تا انقلاب اسلامی

کاخ سعدآباد تهران ، از قاجار تا انقلاب اسلامی

کاخ سعدآباد تهران ، از قاجار تا انقلاب اسلامی

کاخ سعدآباد تهران آرمیده در قلب پایتخت، زیبا و پر صلابت، در منطقه­ ای با آب و هوای دل انگیز که نوید گذران ساعاتی دلپذیر را برای گردشگران می­دهد. برای گشت و گذار و دیدن مکان ­های زیبا و موزه­ های پر از آثار تاریخی لزومی ندارد حتما راهی شیراز و کرمانشاه و … شوید.

لینک های مرتبط
    حقایق و دانستنی ها در مورد ساعت بیگ بن
    حقایق و دانستنی در مورد موزه لوور
    حقایق و دانستنی های برج خلیفه – دبی
    ارزان ترین مقاصد گردشگری در پاییز

تهران نیز می­تواند یکی از گزینه ­های گردشگری باشد. در دل شلوغی و هیاهوی پایتخت آثار دیدنی بسیاری نهفته است که بازدید از آن ها می­تواند یک روز شیرین را برای شما رقم بزند.

همان طور که گفته شد یکی از این آثار تاریخی کاخ سعد­آباد تهران است. اگر قصد دارید در شهر تهران یک ماجرا جویی و گردش به یاد ماندنی داشته باشید راهی منطقه خوش آب و هوای دربند در شمال تهران شوید و با یک تیر دو نشان بزنید. هم از طبیعت سرسبز و آب و هوای پاک شمال تهران بهره ببرید، هم از شاهکارهای معماری بی نظیر و موزه­ های موجود در کاخ سعدآباد دیدن کنید. با توریست اپ در سفری مهیج به کاخ موزه سعدآباد تهران همراه باشید.

 

پیشینه تاریخی کاخ سعدآباد

پیشینه تاریخی کاخ سعدآباد

مجموعه تاریخی کاخ سعدآباد در شمال تهران ، در دامنه کوه ­های سرسبز توچال و در دره­ زیبای دربند آرام گرفته است. این مجموعه دارای مساحتی بالغ بر ۱۱۰ هکتار است. آنچه کاخ سعدآباد را متمایز کرده است وجود جنگل ­های طبیعی و دست نخورده، چشمه سارهای روان، باغ ­ها و قنات­ هایی است که از گذشته به یادگار مانده است.

تاریخچه­‌ی ساخت این بنا به دوران قاجار باز می­گردد. هنگامی که آقا محمد خان تهران را به عنوان مرکز حکومتش انتخاب کرد لاجرم تهران شروع به پیشرفت کرد و ساخت بناهای تازه در آن شروع گردید. در این بین پادشاهان قاجار برای ساخت محل اقامتشان و به خصوص در ایام تابستان به سمت شمال تهران به دلیل آب و هوای خوش و خنکش، رغبت بیشتری داشتند و این چنین بود که کاخ سعدآباد برای اقامت تابستانی پادشاهان قاجار ساخته شد و تبدیل به یکی از بناهای باشکوه و مهم پایتخت گردید.

 

کاخ سعدآباد چگونه به خاندان پهلوی رسید؟

کاخ سعدآباد چگونه به خاندان پهلوی رسید؟

بعد از کودتای ۱۲۹۹ که توسط رضا خان سردار سپه و با کمک سیدضیا انجام گرفت رضا خان دارای قدرت و نفوذ زیادی در حکومت گردید. رضا خان علاقه‌ی زیادی به املاک مخصوصا در مناطق خوش  آب و هوا داشت به همین علت کاخ سعد­آباد تهران را به مبلغ چهارصدهزارتومن از ابوالفتح خان سردار اعظم خریداری نمود.

البته در آن زمان کاخ وسعت کنونی را نداشت و بعدها توسط خاندان پهلوی گسترش یافته و ساختمان ­ها و باغات جدیدی به آن اضافه گردید. هم اکنون مجموعه کاخ سعد­آباد دارای ۱۴ کاخ است که هرکدام دارای یک سبک خاص در معماری و ساخت می­ باشند.

در زمان پهلوی اول باغات زیادی مانند باغ آقا محمد جواد گنجه­ ای، باغ امام جمعه و خانه­ های جنوبی کاخ متعلق به نصیر الدوله خریداری و به سعدآباد الحاق گردید. تمامی باغات مجموعه کاخ سعدآباد تهران توسط رودخانه دربند آبیاری می­شدند اما در زمان محمدرضا شاه نیمی از آب رودخانه به کشاورزان منطقه بخشیده شد و از این رو دیگر برای آبیاری باغ­ های کاخ کفایت نمی­‌کرد به همین علت شاه پهلوی دستور مرمت قنات‌های قدیمی و ساخت چندین قنات جدید را صادر نمود. هم اکنون کاخ موزه­ سعدآباد تهران با ۱۲ رشته قنات سیراب می­گردد.

مجموعه کاخ موزه سعدآباد تهران

مجموعه کاخ موزه سعدآباد تهران در سه دوره­ تاریخی قاجار، پهلوی و انقلاب اسلامی مورد استفاده قرار گرفته است. جدیدترین کاخ این مجموعه کاخ لیلا پهلوی دختر کوچک محمدرضا شاه است. و از جمله کاخ های این مجموعه که در اختیار نهاد ریاست جمهوری است و هم اکنون نیز برای پذیرایی از میهمانان خارجی مورد استفاده قرار می ­گیرد کاخ ملکه مادر است.

 

جاذبه ­های دیدنی کاخ موزه سعدآباد

کاخ سعدآباد بیش از دوازده موزه­ نفیس را در خود جای داده است. با دیدار از این موزه ­ها می­توانید تا حد زیادی با خاندان پهلوی آشنا شوید. این موزه­ ها عبارتند از :

کاخ موزه ملت

کاخ موزه ملت

کاخ ملت بزرگترین کاخ سعدآباد محسوب می­شود و بیش از ۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. این کاخ در گذشته به دلیل رنگ سفیدی که در نمایش دارد به کاخ سفید معروف بوده است اما پس از انقلاب نام آن به کاخ موزه ملت تغییر یافت. با ورود به این کاخ زیبا می­توانید اوج شکوه و هنر ایرانی را در طراحی ، معماری و تزیینات داخلی کاخ مشاهده کنید. بازدید از این کاخ زیبا و دیدن بخش­ های خصوصی زندگی خاندان پهلوی را از دست ندهید.

 

کاخ شهوند یا کاخ موزه سبز

کاخ شهوند یا کاخ موزه سبز

اگر مایلید یکی از زیباترین کاخ ­های ایران را مشاهده کنید باید سری به کاخ سبز بزنید. میرزا جعفر خان معمار باشی کسی بوده که ساختمان کاخ را به شکل کنونی­ اش ارتقا داده است. در مصالح این کاخ از سرب استفاده شده است تا از هوازدگی سنگ­ ها جلوگیری کند. برای ساخت کاخ از سنگ های سبز رنگ استفاده شده و داخل آن سرشار از گچ بری، تذهیب، آیینه کاری، خاتم کاری و سایر هنرهای ایرانی است.

 

موزه پوشاک سلطنتی

موزه پوشاک سلطنتی

این کاخ محل اقامت تابستانی شمس پهلوی بوده است و ساختمان آن دارای دو طبقه و زیرزمین است و معماری آن ترکیبی از سبک ­های ایرانی و اروپایی است. هنگام ورود به این موزه می­توانید علاوه بر لذت بردن از زیبایی­ های کاخ از عکس یا پوشاک برخی از اعضای خانواده سلطنتی مانند فرح دیبا و نیز تعدادی از اشیا تزیینی خاندان پهلوی دیدن کنید.

 

موزه خط و کتابت میرعماد

موزه خط و کتابت میرعماد

این موزه در یکی از ساختمان ­های قدیمی مجموعه کاخ سعدآباد راه اندازی شده است. در این ساختمان قدیمی و زیبا آثار خطی هنرمندان برجسته ایرانی همچون میرعماد در معرض نمایش عموم قرار گرفته است و علاقه مندان به هنر را به خود فرا می­خواند.

 

موزه استاد حسین بهزاد

موزه استاد حسین بهزاد

موزه استاد بهزاد در کاخ کرباسی (دفتر کار رضاشاه) سعدآباد واقع شده است. علاقه مندان به نقاشی و به خصوص مینیاتور می­توانند ۲۸۹ مورد از آثار استاد بهزاد را در این موزه مشاهده کنند.

 

موزه سلاح های دربار

موزه سلاح های دربار

بنای این موزه در شمال مجموعه­ کاخ سعدآباد تهران قرار دارد و متعلق به غلامرضا پهلوی بوده است. در این موزه بیش از ۱۱۰ اسلحه گرم و اسلحه­ های ساخت کارخانجات پهلوی در انواع مختلف دیده می­شود.

موزه های کاخ سعدآباد

از دیگر موزه­ های دیدنی و جذاب موجود در کاخ سعد­آباد تهران موزه آشپزخانه سلطنتی، ماشین­های سلطنتی، موزه­ی ملل، هنرهای زیبا، موزه استاد فرشچیان و موزه آب می­باشد. هر گردشگری می­تواند بنابر سلیقه خود یک یا چند موزه را انتخاب و بازدید کند و از یک گردش به یاد ماندنی در شهر تهران و مجموعه­ کاخ سعد­آباد لذت ببرد.

[icon type=”icon-download”] دانلود نسخه ios از سیب اپ

[icon type=”icon-download”] دانلود نسخه اندروید از کافه بازار

[icon type=”icon-download”] دانلود مستقیم نسخه ios

[icon type=”icon-download”] دانلود نسخه اندروید از گوگل پلی

[icon type=”icon-download”] دانلود مستقیم نسخه ios

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *