alexa بررسی تخصصی کلاس های هواپیما - توریست اپ
logo

بررسی تخصصی کلاس های هواپیما

بررسی تخصصی کلاس های هواپیما

بررسی تخصصی کلاس های هواپیما

چقدر از کلاس های هواپیما اطلاعات دارید؟ قطعاً برای شما نیز پیش آمده است که در زمان خرید بلیط از شما پرسیده می‌شود که کدام کلاس را می‌خواهید:

لینک های مرتبط
  اصطلاحات کاربردی در فرودگاه را یاد بگیریم
  همه چیز درباره ویزای شینگن
  هر آنچه که در مورد پاسپورت و ویزا گرفتن باید بدانید
  چگونه در روسیه رایگان سفر کنیم
 • کلاس Y ؟
 • کلاس F ؟

که در آن لحظه معنی آن را نمی‌دانستید.

از طرفی شاید کسی از شما بپرسد که تفاوت بین کلاس اکونومی و بیزینس چیست و شما باز هم از پاسخ به این سوال جا مانده‌اید.

در این مقاله توریست اپ قصد دارد به زبان ساده و در عین حال به صورت تخصصی در خصوص انواع کلاس های هواپیما صحبت کند.

 

توضیح کلی کلاس های هواپیما

توضیح کلی کلاس های هواپیما

به طور کلی پروازهای هوایی طبق امکاناتی که در اختیار مسافر قرار می‌گیرد بخش بندی می‌شود و در این بین دسته بندی کلی که وجود دارد فرست کلاس، تجاری، اقتصادی است که مبرهن است هر یک دارای خدمات خاصی هستند.

می‌خواهیم پیش از اینکه به سراغ انواع کلاس های هوایی برویم در خصوص پرواز چارتر صحبت کنیم. چارتر در لغات به معنی اجاره هواپیما است که البته اجاره صندلی منطقی‌تر به نظر می‌رسد. این واژه برای هتل نیز به کار می‌رود. پروازهای چارتر به پروازهایی گفته می‌شود که تمامی صندلی‌های یک هواپیما مربوط به یک آژانس مسافرتی است. چنین شرایطی بیشتر در مسیرهای پر تردد وجود دارد و البته فصلی است.

یکی از موضوعاتی که در خصوص پروازهای چارتری وجود دارد به این صورت است که اگر اجاره کننده نتواند تمام صندلی‌ها را به فروش برساند باید هزینه آن را خود پرداخت نماید به این ترتیب بارها دیده شده است که بلیط های چارتر شده با قیمت ارزان‌تری به اسم تور لحظه آخری به دست مشتری می‌رسد و یک روش ارزان برای مسافرت محسوب می‌شود.

 

علت دسته بندی کلاس های هواپیما

علت دسته بندی کلاس های هواپیما

عموماً کلاس های هواپیما در پروازهای کوتاه مدت از اهمیت بالایی برخوردار نیست. اما برای پروازهای طولانی مدت نقش زیادی را ایفا خواهند نمود. اگر شما بخواهید از ایران به تایلند سفر نمایید به طور کلی ۷ ساعت را در سفر هستید و به نسبت زمان طولانی برای سفر شما در نظر گرفته شده است که در چنین شرایطی دسته بندی کلاس های هواپیما بسیار مهم و مناسب هستند.

 

انواع کلاس های هواپیما

با توجه به قوانین سازمان حمل و نقل در زمینه صندلی‌های هواپیما، رده بندی‌های وجود دارد که به آن‌ها کلاس گفته می‌شود که البته نیاز است به طور دقیق در خصوص آنها صحبت شود.

 

هواپیماهای فرست کلاس F

فرست کلاس F

فرست کلاس ها گرانترین کلاس های هواپیما محسوب می‌شود و به نوعی گرانترین صندلی در یک هواپیما هستند که قیمت آنها به نسبت کلاس های دیگر بیشتر است. این صندلی‌ها تک نفره هستند و به صورت اتاقکی طراحی شده است. واضح است که صندلی‌های فرست کلاس خصوصی هستند. امکاناتی که برای فرست کلاس در نظر گرفته می‌شود متفاوت بوده و شامل تلویزیون‌های خصوصی، لپ تاپ و همینطور صندلی‌های اتوماتیک می‌باشد.

سرویس بهداشتی برای فرست کلاس‌ها جداگانه است و به نوعی رتبه اول را در کلاس های هواپیما دارد. منوی غذایی ارائه شده برای فرست کلاس‌ها بسیار متنوع بوده و سیستم های پذیرایی بسیار مدرن و عالی است. این افراد در زمان پیاده شدن به نسبت سایر افراد در هواپیما اولویت دارند.

 

هواپیماهای بیزینس کلاس C

هواپیماهای بیزینس کلاس C

در لیست کلاس های هواپیما گزینه‌ای به اسم درجه تجاری وجود دارد که در واقع دومین کلاس از نظر رتبه محسوب می‌شود و پس از فرست کلاس قرار دارد. صندلی‌هایی که برای این گزینه در نظر گرفته می‌شود به صورت دو ردیفی بوده و با فاصله بیشتری از هم قرار دارند. این گزینه به نسبت فرست کلاس درجه پایین‌ترین دارد اما دارای فضایی راحت با صندلی‌های تنظیم شوند و اتوماتیک کننده است. امکانات صوتی و تصویری که در این کلاس وجود دارد به صورت همگانی است.

منوی غذایی سرد و گرم برای این کلاس وجود دارد، قیمت بیزینس کلاس به نسبت فرست کلاس ارزان‌تر است.

 

هواپیماهای کلاس اکونومی Y

هواپیماهای کلاس اکونومی Y

در بین کلاس های هواپیما گزینه‌ای به نام درجه اقتصادی وجود دارد که رتبه سوم را به خود اختصاص داده است که استفاده از این گزینه در ایران بسیار دیده می‌شود. مسافران این کلاس افراد معمولی هستند و قیمت ارزان آن سبب شهرت بالای آن شده است. این نوع از کلاس های هواپیما دارای بیشترین تعداد صندلی هستند.

صندلی‌های این کلاس در کنار هم قرار دارند و برای مسافران مجله‌های تبلیغات و همینطور کارت‌های پرواز در نظر گرفته می‌شود. استفاده از مانیتور و هدفون نیز در برخی از هواپیما دیده می‌شود. اما به طور کلی یک مانیتور بزرگ انتخاب شده است که می‌بایست عموم مسافران از آن استفاده نمایند.

 

بررسی پروازهای سیستمی

بررسی پروازهای سیستمی

حال که در این مقاله در خصوص شرایط کلاس های هواپیما صحبت شد بخشی را به بررسی پروازهای سیستمی اختصاص داده‌ایم. پرواز سیستمی که البته نام دیگر آن پرواز برنامه‌ای است. این پروازها برنامه ریزی مخصوص به خود را دارند و عموماً ساعت تعیین شده‌ای برای آن در نظر گرفته شده است که برای پروازهای طولانی مدت تنظیم می‌شود.

اگر دقت نمایید پروازهای خطوط هوایی مهم اغلب در لیست پروازهای سیستمی قرار دارند. قیمتی که برای این مدل از پوراهای در نظر گرفته می‌شود ثابت بوده و در صورتی که صندلی‌ها پر نشود و هزینه‌های وارد بر عهده شرکت هواپیماییی است که این پرواز را برگزار نموده است. قیمت بلیطی که برای کودکان در نظر گرفته می‌شود در پروازهای سیستمی عموماً با تخفیف ۵۰ درصد همراه است.

برای دسترسی به بلیط پروازهای سیستمی مسافران می‌توانند هم از طریق آژانس های مسافرتی و هم از طریق شرکت های هواپیمایی اقدام نمایند. کنسلی این بلیط ها با جریمه همراه است و میزان جریمه بستگی به زمان کنسلی دارد. این نوع از پروازها نیز به کلاس های هواپیما تقسیم می‌شوند و هزینه‌ای که برای کنسلی در نظر گرفته می‌شود بستگی به تاریخ و ساعت پرواز دارد.

 

راهنمای کلاس های هواپیما

راهنمای کلاس های هواپیما

در نظر داشته باشید به طور کلی راهنمای کلاس های هواپیما به این صورت است که در کنار حروف کلاس های هواپیما از اعدادی استفاده می‌شود که نشان دهنده تعداد بلیط های باقی مانده است. اگر از حروف ،F و P استفاده شده است نشان دهنده فرست کلاس بودن آن است و استفاده از حروف‌های D، R و J نشان از درجه تجاری است. کلاس اقتصادی به تعداد حروف بیشتر برای نمایش قرار می‌گیرد. اینطور که شواهد نشان می‌دهند دو گزینه O و Q ارزان ترین کلاس های هواپیما محسوب می‌شود که البته در لیست کلاس اقتصادی قرار دارد.

حال می‌خواهیم یک کد را به اتفاق مورد بررسی قرار دهیم. فرض کنید از کد WH7LNR استفاده شده است این کد دارای اطلاعات زیر است:

 • حرف W نشان می‌دهد که کلاس انتخاب شده اقتصادی است.
 • حرف H نشان دهنده این است که بلیط انتخاب شده برای فصول شلوغ است.
 • استفاده از عدد ۷ به این معنی است که حداقل ۷ روز قبل از پرواز بلیط رزرو شده است.
 • استفاده از حرف L نشان دهنده طولانی مدت بودن پرواز است.
 • استفاده از دو حروف NR به معنای غیر قابل استرداد بودن وجه است.
 • اگر فقط از حرف R استفاده شود یعنی بلیط قابل استرداد است.
آموزش کلاس های هواپیما

در نظر داشته باشید که این گزینه تنها یکی از مواردی است که وجود دارد و ما سعی کردیم شما را با رمزگشایی دقیق این پروسه آشنا سازیم. اطلاعات تخصصی در خصوص کلاس های هواپیما عموماً بسیار گسترده است و بررسی تمامی موارد از حوصله این مقاله خارج است.

مثلاً حرف X یک بلیط رایگان اقتصادی محسوب می‌شود و حرف L به معنی یک بلیط رایگان تجاری است. استفاده از حرف o در خصوص بلیط های رایگان فرست کلاس به کار می‌روند و البته حروف‌های دیگری نیز در این مسیر وجود دارد که هر یک در شرایط خاص معانی خاصی را به خود اختصاص می‌دهند.

در این مقاله تلاش شد تا مهم ترین اطلاعات هواپیمایی و اختصارات آن ها بیان شود اما مسلما اطلاعات مربوط به حوزه هواپیمایی خیلی بیشتر از این تعداد می باشد. پس اگر شما با اطلاعات دیگری روبرو شده اید که برایتان سوال بوده میتوانید آنها را با ما و دیگر خوانندگان توریست اپ در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *