alexa با کوروش هخامنشی بزرگ آشنا شوید - اپلیکیشن گردشگری توریت اپ
logo

کوروش هخامنشی، نخستین مدافع حقوق بشر تاریخ

کوروش هخامنشی، نخستین مدافع حقوق بشر تاریخ

کوروش هخامنشی، نخستین مدافع حقوق بشر تاریخ

وقتی به تقویم نگاه می‌اندازیم، چه روز کوروش کبیر در آن ثبت شده باشد، چه نباشد، هفتم آبان، بسیاری از ایرانیان را به یاد او و خدمات ارزنده‌اش به بشریت می‌اندازد. این یادآوری جمعی اتفاقی نیست، چرا که مردم همیشه قدرشناس انسان‌های بزرگ تاریخ خود هستند. کوروش هخامنشی معروف به شاه شاهان منشا بسیاری از اقدامات مثبت و موثر در تاریخ ایران و جهان بوده و از همین‌رو در سطح جهانی از ارزش و احترام بالایی برخوردار است. توریست اپ در این مقاله به سراغ کوروش هخامنشی رفته و تلاش کرده زندگینامه و فعالیت‌های این انسان بزرگ را بررسی کند. با ما همراه باشید.

کوروش هخامنشی کیست؟

کوروش بزرگ

کوروش کبیر، اولین شاه ایران و بنیانگذار سلسله هخامنشی است. او را به عنوان نخستین مدافع حقوق بشر می‌شناسند. او در زمانه خود، توجه و احترام بسیار زیادی برای شان انسانی، ادیان و محیط زیست قائل بود.

با تاریخچه و زندگینامه کوروش کبیر آشنا شوید

دانستنی‌های جالبی از زندگینامه کوروش هخامنشی

از دوران کودکی کوروش کبیر روایات زیادی وجود دارد که تعداد زیادی از آنها، به افسانه شباهت دارند. نام همسر کوروش، کاساندان نام دارد و طبق روایات، زندگی بسیار خوبی با هم گذراندند و حاصل زندگی آن دو، چهار فرزند پسر و دختر بود. نام پسران، کمبوجیه و بردیا و نام یکی از دختران، آتوسا نام داشت.

کوروش کبیر با شکست مادها توانست به فرمانروایی ۳۵ ساله اشتوویگو حکمران ماد پایان دهد. سپس دو قوم بزرگ ایرانی یعنی ماد و پارس را متحد کرد و خود را پادشاه پارس و ماد نامید؛ به این ترتیب بود که او موفق شد بر ایران تسلط یابد.

در زمان سلطنت قارون، کوروش از او خواست که هخامنشیان را به رسمیت بشناسد، اما قارون به دلیل حرص و طمع فتوحات بیشتر، به این کار تن نداد و همین امر جرقه نبرد این دو را موجب شد که در نهایت قارون و شاه لیدی به اسارت نیروهای ایرانی در آمدند و مرزهای حکمرانی کوروش به دریای روم و همسایگی یونان هم رسید. جالب است بدانید که پس از شکست قارون بر خلاف رسوم آن دوران، کوروش شاه لیدی را نکشت و تا پایان عمر او را تحت حمایت خود داشت.

 

منشور حقوق بشر

زندگی کوروش کبیر در یک نگاه

منشور حقوق بشر کوروش در دنیا معروف است و در موزه بریتانیا کشور انگلیس نگهداری می‌شود. در حقیقت، کوروش کبیر، توجه ویژه‌ای به مساله حقوق بشر داشت و در اقدامات او هم می‌بینیم در جنگ‌ها، برده‌ها را آزاد می‌کرده است.

تاریخچه و زندگینامه کوروش کبیر

بنیان گذار سلسه هخامنشی

کوروش کبیر بنیان گذار سلسله هخامنشی است و اولین فرمانروا در تاریخ بشر به شمار می رود که توجه ویژه ای داشته به آنچه ما امروزه به نام حقوق بشر می شناسیم. برای مثال آزادسازی برده‌ها یکی از اقدامات ماندگار او بود که تا همین عصر جدید حتی کشوری مثل آمریکا به شکلی آشکار درگیر آن بود.برخی از ایرانیان کوروش بزرگ را پدر خطاب می‌ کنند و در یونان او را بهترین قانونگذار تاریخ جهان می دانند.

همسر کوروش بزرگ، کاساندان نام داشت. آن دو یکدیگر را بسیار دوست داشتند به طوری که تا پایان در کنار هم ماندند. حاصل عشق این زوج چهار فرزند بود؛ دو پسر به نام های کمبوجیه و بردیا ولی اسم یکی از دختران هنوز مشخص نیست و نام دختر دیگر آتوسا بود. پس از اینکه کوروش بزرگ از دنیا رفت کامبیز دهم بر تخت پادشاهی نشست. آتوسا با داریوش اول ازدواج کرد و ملکه‌ی ایران شد.

 

دوره قدرت کوروش کبیر

قدرت کوروش بزرگ

پس از فتح لیدی، کوروش برای ایجاد امنیت پایدار به نواحی شرقی لشکرکشی کرد و در نتیجه‌ی آن مناطقی مانند گرگان، هریو، بلخ و زرنگیانا نیز به مرزهای فرمانروایی کوروش الحاق شدند و در واقع وسعت سرزمین‌های تحت فرمان به دو برابر رسید.

کوروش برای مردم بسیار محبوب بود و این موضوع “نبونید” پادشاه بابل را بسیار می ترساند؛ ترسی که زیاد طولانی نشد چرا که کوروش بابل را نیز فتح کرد. از دیگر اقدامات ماندگار کوروش آزادسازی یهودیان و پخش غنائم بین مردم پس از فتح بابل بود.

زندگینامه کوروش کبیر

دین کوروش کبیر

در بابل و شهرهای دیگر مدارک گوناگونی در خصوص دین کوروش کبیر وجود دارد اما هرگز اعلام نشده است که وی بر روی دین خاصی تعصب داشته است.

طبق آماری که از سوی گزنفون به دست ما رسیده است، او در بارگاهش در خصوص مسائل دینی از راهنمای‌هایی مغان استفاده می گرد اما این در حالی است که برخی از پژوهشگران کوروش کبیر را زرتشتی نمی‌دانند. اگر به آتشگاه‌ها و همینطور نیایشگاه‌های او نگاه کنیم متوجه خواهید شد که گرایش آن به آیین زرتشتی بیشتر است.

مرگ کوروش کبیر

مقبره کوروش

در خصوص دلیل مرگ کوروش بزرگ نظرهای متفاوتی موجود است. در ابتدا به کتاب تاریخی هردوروت مراجعه کردیم و در این کتاب اشاره شده است که وی با اقوام ماساژت درگیر شده است این اقوام زرد پوست بودند در شمال خراسان زندگی می‌کردند. این اقوام اسب سوارانی بودند که با کوروش کبیر به جنگ برخواستند.

کوروش کبیر سعی کرد که قلمرو این قبایل را دست آورد و به این ترتیب به یک زن به نام تامیریس پیشنهاد ازدواج دارد اما او پیشنهاد وی را رد کرد به این ترتیب او با توسل به زور توانست این مناطق را چنگ آورد. در این زمان او به تامیریس فرستاده‌ای اعزام کرد تا وی هشدار دهد که اگر به درخواست وی اجابت نکند باید منتظر عواقب دیگری باشد اما تامیریس در پاسخ اعلام کرد که کوروش بزرگ را در میدان جنگ خواهد دید.

کوروش کبیر

میراث کوروش کبیر

پس از مرگ کوروش کبیر، پسرش کمبوجیه دوم که عده‌ایان را کامبیز دوم نیز خطاب می‌کردند به پادشاهی برگزیده شد. او پس از اینکه به مصر عزیمت نماید برادرش بردیا را به قتل رساند و پس از آن به مصر لشکرکشی کرد و بر تخت پادشاهی این کشور نشست و پس از مدتی گاو مقدس مصریان توسط او به قتل رسید.

عده‌ای معتقد هستند او به بیماری جنون مبتلا بود. پس از مرگ کامبیز، فردی به نام داریوش که یکی از عموزادگان او کوروش بزرگ بود به پادشاهی رسید. البته در این مورد شک و شبهات زیادی دیده می‌شود.

 

استوانه کوروش کبیر

منشور کوروش بزرگ

از کوروش بزرگ یک سند مفصل به جا مانده است که به صورت استوانه‌ای شکل در ابعاد ۲۲ سانتی متر در ۱۱ سانتی متر بوده و جنس آن خاک رش است. بر روی آن نوشته‌های ۴۵ سطری به زبان بابلی وجود دارد. این استوانه امروزه در اتاق ۵۲ بخش ایران باستان موزه بریتانیا قرار دارد.

تکه اصلی این استوانه در سال ۱۷۸۹ میلادی توسط هرمز رسام در بابل پیدا شد و بر روی آن ۳۵ خط نوشته وجود دارد. تکه دومان خطوط شماره ۳۶ الی ۴۵ هستند در کلکسیون بابل دانشگاه ییل قرار دارد.

کوروش بزرگ پادشاه بزرگ ایران

آرامگاه کوروش کبیر

آرامگاه کوروش بزرگ

آرامگاه کوروش کبیر بر روی یک سکوی مرتفع در فاصله یک کیلومتری جنوب غربی کاخ‌های پاسارگاد قرار دارد. این سکو خود نیز دارای قطعات تراشیده شده از سنگ است. بالای این سکو اتاق مخصوص دفن جسد است.

ارتفاع کامل آن در حدود ۱۱ متر است. آرامگاه وی در همه دوران هخامنشی مقدس شمرده شده است و از آن به خوبی نگهداری شده است. در دوره خاصی این بنا مشهور به ” مشهد مادر سلیمان” بود .

کارهای شگفت انگیزی که کوروش بزرگ انجام دارد:

  • ۱- پایه گذاری اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشگری و کشوری و حقوق بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم
  • ۲- آزادسازی ۲۵ هزار یهودی برده پس از تصرف بابل
  • ۳- کلمه شاهراه از راهی که کوروش بین پاسارگاد و کارون احداث کرده است گرفته شده است.
  • ۴- ساخت شهری به نام کورپولیس در شوروی سابق
  • ۵- ساخت دیوار چین با استفاده از دیواری که در سال ۵۵۴ پیش از میلادی توسط کوروش بزرگ برای جلوگیری از تهاجم اقوام شمالی ساخته شد.

توریست اپ در این مطلب شما را با تمام جوانب زندگی و تاریخچه کوروش کبیر آشنا کرده تا بتوانید با شاه تاریخ ایران آشنا شوید.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *