alexa سفر به سرزمین طلایی کویر ابوزیدآباد و مرنجاب – توریست اپ
logo

کویر ابوزیدآباد و مرنجاب ، سرزمین طلایی ایران

کویر ابوزیدآباد و مرنجاب ، سرزمین طلایی ایران

کویر ابوزیدآباد و مرنجاب ، سرزمین طلایی ایران

اگر بخواهید کوله‌بار سفر ببندید، آیا کویر ابوزیدآباد و مرنجاب را برای ماجراجویی انتخاب خواهید کرد؟ از این دو کویر تا چه اندازه می‌دانید؟ اگر نخواهید مناطق سرسبزی مانند ماسوله و جواهر دشت را انتخاب کنید، می‌توانید کویرگردی را به لیست ماجراجویی‌های خود اضافه کنید.

توریست اپ در این مقاله، تلاش کرده از زیبایی‌های کویر بگوید، از آسمان شب و چشم‌انداز طلایی بیابان و آرامشی که چنین مکان‌هایی برایتان به ارمغان می‌آورند. با ما در کویرگردی سرزمین ایران پهناور همراه و همسفر شوید.

ابتدا به سراغ موقعیت جغرافیایی کویرهای مورد نظر می‌رویم:

کویر ابوزیدآباد و مرنجاب، سرزمین طلایی ایران

کویر ابوزیدآباد کجاست؟

کویر ابوزیدآباد و مرنجاب

ابوزیدآباد شهر کوچکی است در آغوش کویر که برای چشم‌انداز طلایی کویرش مهشور است و این شهر را می‌توان از توابع شهر آران و بیدگل و البته نزدیکی شهر باستانی و قدیمی کاشان به حساب آورد.

کویر ابوزیدآباد و مرنجاب، سفرگردی متفاوت

مسیر کویر ابوزیدآباد را یاد بگیریم

گوگل مپ کویر ابوزیدآباد

از دو مسیر بزرگراه خلیج فارس و اتوبان قم می‌توان به این شهر رسید. با رانندگی از تهران و با گذشت فاصله زمانی ۳ ساعت و نیم، می‌توانید به این شهر بروید. در مسیر حرکت به ابوزیدآباد، تپه‌های سرخ‌رنگ جاده قم و دریاچه نمک قم، قابل رویت خواهد بود و به راستی، رازهای زیادی از این سرزمین را با خود دارند.

کویر ابوزیدآباد و مرنجاب، چشم‌انداز طلایی ایران

در کویر ابوزیدآباد چه کارهایی می‌توانید انجام دهید؟

کویر ابوزیدآباد زیبا

معمولا افرادی که کویر را مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، سکوت و آرامش، آسمان شب و چشم‌اندازهای آن را دوست دارند. اما اگر برای اول بار است که به کویر می‌روید، مسلما بهتر است به همراه یک راهنما و یا یک تور لیدر اینکار را انجام دهید.

کویر ابوزیدآباد - گون

درختچه‌هایی که در گوشه گوشه آن خواهید دید، درختان گز و طاق است که البته در سال‌های اخیر، به علت کمبود بارندگی، بسیاری از آنها خشک شده‌اند.

کویر ابوزیدآباد - سافاری در کویر

معمولا در این کویر، افراد محلی وجود دارند که به کمک آنها می‌توانید سافاری در کویر را تجربه کنید که برای افرادی که اهل هیجان و آدرنالین بالا هستند، توصیه می‌شود.

کویر ابوزیدآباد طلایی

همچنین در این منطقه شترهای دوکوهان نیز یافت می‌شود که به کمک محلی‌هایی که از آنها نگهداری می‌کنند، می‌توانید شترسواری کنید.

کویر ابوزیدآباد و نوش آباد

اما یکی از مناطقی که در نزدیکی ابوزیدآباد وجود دارد، نوش‌آباد است که دارای شهر زیرزمینی اویی است که به راستی، سرشار از شگفتی است و پیشنهاد می‌شود که این منطقه را نیز در لیست بازدیدهای خود قرار دهید.

کویر ابوزید و مرنجاب، بیابان های کاشان

اقامت در کویر ابوزیدآباد

کویر ابوزیدآباد و اقامت در آن

اگر قصد شب‌مانی در کویر را دارید، باید بدانید، آسمان کویر بسیار زیبا و پر ستاره است و حتی در ساعاتی از شب، به وضوح کهکشان راه شیری هویداست که دیدن و تجربه آن می‌تواند بسیار ناب و لذت بخش باشد.
به این موضوع هم توجه کنید که شب‌های کویر سرد است و باید لباس و کیسه‌خواب مناسب به همراه داشته باشید. آتش روشن کنید و تا صبح هم آن را روشن نگه دارید. البته اقامتگاه‌های محلی مناسب و خوبی داخل شهر بنا کرده‌اند که می‌توانید یکی از آنها را برای شب‌مانی انتخاب کنید که اگر تعدادشما زیاد باشد، هزینه آن بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

حیوانات کویر ابوزیدآباد و مرنجاب

ممکن است چه حیواناتی در این منطقه ببنید؟

حیوانات ابوزیدآباد و مرنجاب

مشاهده حیوانات بومی این منطقه بسته به فصلی است که انتخاب می‌کنید، مسلما اگر فصل تابستان را برای این سفر انتخاب می‌کنید، با احتمال بیشتر، حیوانات منطقه را خواهید دید، اما در فصل پاییز و زمستان، دیدن این حیوانات کمتر می‌شود. گربه وحشی، خرگوش، روباه، انواع مارمولک‌ها و احتمالا پرندگانی مانند جغد و چکاوک کاکالی، از ساکنان این منطقه کویری هستند.

کارونسرای کویر ابوزیدآباد و مرنجاب

کویر مرنجاب و کاروانسرای قدیمی

غروب کویر مرنجاب

کویر مرنجاب در نقشه زیر مشخص شده است. همانطور که می‌بینید، این کویر در نزدیکی دریاچه نمک قم و پارک ملی کویر قرار دارد.


شاید فکر کنید، به هر گوشه از کویر که بروید، تفاوت چندانی در آن نخواهید یافت، اما باید بگوییم، زمانی که به سمت کویر مرنجاب نزدیک می‌شوید، تپه ماهورهای متفاوتی را خواهید دید و همچنین کارونسرایی که زمان ساخت آن به دوره شاه عباس صفوی برمی‌گردد. در کنار این کارونسرا، حوض آبی مهیا است و تا حدی آب روانی در آن جریان است و به مدد آن درختانی با سن زیاد رشد یافته‌اند. اگر راهنمای محلی هم داشته باشید، می‌توانید با صرف زمان کمتری به دریاچه نمک قم برسید و از وجود آن نیز لذت ببرید.

داخل کارونسرا، امکانات اقامتی فراهم شده است و اگر قصد شب‌مانی دارید، می‌توانید در این کارونسرا اقامت کنید.

برای رسیدن به کویر مرنجاب باید از ابوزیدآباد به سمت جاده آران و بیدگل برانید تا در مسیر کویر مرنجاب قرار بگیرید.

فصل مناسب برای کویر ابوزیدآباد و مرنجاب

چه فصلی برای کویر گردی مرنجاب و ابوزیدآباد مناسب است؟

زیبایی کویر مرنجاب

همانطور که قبلا اشاره شد، تابستان، فصل بسیار گرمی برای کویر گردی است، اما می‌توانید در فصل پاییز و زمستان و یا حتی بهار، به این کویرهای زیبا سفر کنید تا گرمی هوا، شما را آزار ندهد.

کویر ابوزیدآباد و مرنجاب زیبا و دوست‌داشتنی

مناطق دیگری که در همین نزدیکی‌هاست

کاروانسرای ابوزیداباد و مرنجاب

  • کاروانسرای صفوی ابوزیدآباد، در شهر ابوزیدآباد با حوضی به شکل گل، یکی از جاذبه‌هایی است که می‌توانید به تماشایش بروید.
  • ابیانه، شهر سرخ رنگی که در نزدیکی شهرستان نطنز قرار گرفته و گردشگران خارجی زیادی، دوستدار تماشای این شهر هستند. این شهر در دل یکی از کوه‌های بزرگ کاشان، به نام کوه کرکس بنا شده است و به گردوهایش هم معروف است.

کویر ابوزید اباد و قلعه کر شاهی

  • قلعه کرشاهی، یکی از آن قلعه‌‌هایی است که شما را به گذشته‌های دور، اما نامعلومی وصل می‌کند و می‌توانید در آن عکس‌های خوبی ثبت کنید. این قلعه خارج از ابوزیدآباد و  بعد از روستای قاسم‌آباد قرار دارد.

کویر ابوزیدآباد و مرنجاب را سفر کنیم

برای این سفر به چه وسایلی مجهز باشیم؟

برای این سفر بهتر است لوازم ویژه‌ای را تهیه کنید، برای مثال:

  • GPS تا بتوانید مسیر حرکتی خود را نقطه گذاری کنید تا مسیر را گم نکنید. چراکه راه‌یابی در بیابان سخت‌تر است.
  • قطب‌نما و نقشه نیز یکی دیگر از آن ملزومات است که باید به همراه داشته باشید.
  • آینه داشتن، وسایل لازم برای آتش روشن کردن که می‌تواند در حد یک بطری بسیار کوچک پنبه الکلی باشد تا راحت‌تر آتش را برای شب‌مانی در کویر آماده کنید
  • لباس‌های مناسب کویرگردی و شب‌مانی به همراه داشته باشید.
  • حداقل یک وعده غذای بیشتر برای کویرگردی ضروری است

همچنین به خاطر داشته باشید که تنها سفر کردن با اینکه مزایای بسیاری دارد، اما برای سفرهای کویری توصیه نمی‌شود.

کویرهای ایران

به این ترتیب، می‌توانید به مدت یک روز تا دو روز، کویرهای ابوزیدآباد و مرنجاب و دیگر مناطق دیدنی این مناطق را بگردید و تجربیات فراوانی را کسب کنید. اگر شما نیز به این مناطق سفر کرده‌اید، می‌توانید تجربیات ارزشمند خود را با توریست اپ و دیگر خوانندگان گرامی به اشتراک بگذارید.


 مقالات مرتبط

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *