alexa دلایل جالب جهانگردان برای گردشگری در ایران
logo

دلایل جالب جهانگردان برای گردشگری در ایران

دلایل جالب جهانگردان برای گردشگری در ایران

دلایل جالب جهانگردان برای گردشگری در ایران

گردشگری در ایران به دوره‌های بسیار قدیم برمی‌گردد؛ زمانی که جهانگرد ایتالیایی، مارکوپولو، ایران را سفر کرد و داستان‌های زیادی از جاده ابریشم و ایران زمین منتشر کرد. حتی اگر فیلم پلنگ صورتی را دیده باشید، ماجرای نام “ایران” در یکی از قسمت‌های ماجراجویی آن در کنار کشوری مانند ژاپن ارائه شده است. اما اگر چه سفر به ایران در دهه‌های گذشته به دلیل جنگ و سیاست‌های بعد از آن، تا حدی کاهش یافت، اما در سال‌های اخیر، سازمان گردشگری و افراد دغدغه‌مند این حوزه تلاش می‌کنند، گردشگری در ایران را دوباره رونق دهند.

جالب است بدانید، بسیاری از جهانگردان خارجی که به ایران سفر می‌کنند، نظرات جالبی در مورد ایران دارند. بسیاری از آنها، بعد از سفر به ایران، تلاش می‌کنند، چهره واقعی مردم ایران و سرزمینمان را بهتر به جهانیان معرفی کنند و به نوعی سفیر فرهنگی ایران در جهان می‌شوند. توریست اپ امروز تلاش کرده است، نگاه و نظرات جالب این گردشگران خارجی را درباره سفر به ایران بداند. پس با آنها هم سخن شده و آنچه خواهید خواند نتیجه این گفتگو خواهد بود. با ما همنشین این مکالمه دلنشین شوید.

 

هشت دلیل برای گردشگری در ایران

۱) مهمان نوازی مردم ایران

مهمان نوازی مردم ایران

یک سنت قدیمی در بین مردم ایران رایج است که توریست‌های خارجی را کاملا شگفت‌زده می‌کند و آن هم مهمان‌نوازی ایرانی‌هاست؛ رفتاری که شاید در میان این همه غوغای جهانیان، تا حدی به فراموشی سپرده شده است. این سنت دیرین را در جای جای ایران، از دیار تخت جمشید (Persepolis)، اصفهان با شهرت جهانی، یزد با بادگیرهای معروف و زیبا و دیگر مناطق ایران خواهید یافت.

مهمان‌نوازی مردم ایران به همراه غذاهای خوشمزه و سالم ایران، ویژگی‌‌هایی است که هر جهانگرد خارجی با آن روبرو خواهد شد. راهی که احساسات و محبت آنها را برمی‌انگیزد و عقیده آنها را درباره ایران تغییر می‌دهد.

هشت دلیل برای گردشگری در ایران

۲) قدمت تاریخی ایران

قدمت تاریخی ایران

ایران کشوری است با پیشینه‌ای بسیار کهن که قدمت آن تنها به دوران مردم آریایی برنمی‌گردد، بلکه بقایای باستانی به دست آمده از تمدن ۷ هزار ساله تپه‌ی سیلک (Sialk) کاشان، اکباتان (Ecbatana) همدان، شهر سوز ا(شوش) (Susa) و زیگورات واقع در استان خوزستان، شگفتی‌های ایران زمین را بیشتر می‌کند. آنچنان که هر انسانی که به سفر علاقمند باشد، تلاش می‌کند با دیدن این بناها و بقایا، کنجکاوی خود را فروبنشاند. به عنوان مثال قدمت شهر سوزا به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد باز می‌گردد.

 

هشت دلیل برای گردشگری در ایران

۳) سبک معماری در ایران

گردشگری در ایران

معماری شگفت‌انگیز بناهای ایرانی می‌تواند هر مسافری را مجذوب کند. دیدن زیبایی نهفته در گنبد-های کاشی‌کاری شده مساجد، کاوش خانه‌های تاریخی کاشان، راه رفتن درحمام‌های قدیمی و کشف مکانیسم بادگیرهای یزد همه و همه جاذبه‌های معماری هستند که می‌توانند دل هر بیننده‌ای را بربایند. معماری‌هایی سرشار از ظرافت و هنر و زیبایی که نشان از هوش و خلاقیت ایرانیان دارد.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، مسجد نصیرالملک شیرار، یکی از توریستی‌ترین مناطق شیراز و ایران بعد از تخت جمشید می‌باشد و از آن مناطق و جاهایی است که به تنهایی می‌تواند بار گردشگری در ایران را به دوش بکشد. چرا که هر زمان که به این مسجد پا بگذارید، هجوم گردشگران خارجی را در آن خواهید یافت؛ جهانگردانی که مبهوت معماری خلاقانه، باشکوه و آرامش‌بخش این فضا می‌شوند.

البته فقط بناهای قدیمی، ایران را مشهور نکرده‌اند. بسیاری از جهانگردان خارجی ایران را کشوری جهان سومی و با تکنولوژی بسیار پایین تصور می‌کنند، اما با دیدن جاهای دیدنی تهران مانند برج میلاد و پل طبیعت، نظر خود را تغییر می‌دهند و متوجه به ثروت و توانایی ایران می‌شوند.

 

هشت دلیل برای گردشگری در ایران

۴) مکان‌های ثبت شده در میراث جهانی یونسکو

مکان‌های ثبت شده در میراث جهانی یونسکو

ایران با بیش از ۲۱ مکان تاریخی و طبیعی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، کشوری غنی در این زمینه محسوب می‌شود. این در حالی است که جاهای دیدنی ایتالیا، چین، اسپانیا  و فرانسه که در میراث یونسکو ثبت شده‌اند، به ترتیب ۵۳، ۵۲، ۴۶ و ۴۳ مورد است.

تعدادی از این میراث‌های جهانی، چغازنبیل (Chogha Zanbil)، تخت جمشید، نقش رستم و گنبد سلطانیه است. جالب است بدانید یکی از کویرهای مهم ایران، به نام بیابان لوت (Lut desert) یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی است که در این میراث ثبت شده است و شگفتی‌های فراوانی دارد.

هشت دلیل برای گردشگری در ایران

۵) باغ‌های چشم‌نواز ایرانی، الهام بخش شاعران

سفر به ایران

اگرچه ایران سرزمین خشکی بوده و در نزدیکی آن عرض جغرافیایی قرار گرفته که بیشترین بیابان‌ها را به وجود آورده است، اما مردم ایران از دیرباز، قدر آب و آبادانی را می‌دانسته‌اند و به روش‌های بسیار جالبی نه تنها آب را حفظ می‌کردند، بلکه سرسبزی‌ها و باغ‌های فراوانی ایجاد کرده‌اند که در نوع خود بی‌نظیر هستند. این باغ‌ها را حتی در مناطق خشکی مانند شیراز و در باغ ارم خواهید یافت.

ویزگی جالب توجه بسیاری از این باغ‌ها، حوض و رودی بوده که در میانه این باغ بنا می‌شده و علاوه بر آبیاری باغ، خنکی قابل توجه‌ای به بناها و ساختمان‌های باغ در فصول گرم می‌بخشیده است.

علاوه بر آن، جنگل‌های هیرکانی در شمال ایران، جلوه‌های طبیعی دیگری از سرزمین ایران هستند که زیبایی‌های فراوانی خلق کرده‌اند و از آنها می‌توان به جواهر دشت، ماسوله، فیلبند و دریاچه چورت اشاره کرد.

همگی این زیبایی‌های چشم‌نواز، به گردشگران خارجی این نوید را می‌دهد که تنوع رنگ، فصل و چشم‌اندازه‌های طبیعی، ماجراجویی‌های عالی برای آنها رقم خواهد زد.

هشت دلیل برای گردشگری در ایران

۶) تنوع قومی و فرهنگی

تنوع قومی و فرهنگی

ایران از نظر قومیتی بسیار متنوع است و هر قوم دارای آداب و رسوم خاص خود و حتی دارای زبان جداگانه‌ای است. حتی خود مردم ایران نیز در سفرهای داخلی از این همه تنوع فرهنگی و آداب و رسوم مختلف شوکه می‌شوند. هنگامی که شما از تبریز و مردمی با فرهنگ ترکی فاصله می‌گیرید، کمی آنطرف‌ تر به کردستان و مردم کرد زبان  با لهجه، پوشش و آداب و رسوم متفاوتی برخورد می‌کنید. در مرکز قبایل عشایر اطراف شیراز تا شهرهای جنوبی و مردمی که بیشتر تحت تاثیر فرهنگ عربی هستند، جلوه‌های دیگری از ایران پهناور را به نمایش می‌گذارند.

همگی این قومیت‌ها، سوغاتی‌های منحصربه فردی دارند و همین موضوع تنوع سوغاتی‌های ایران و هنرمندی ایرانیان را به دنیا ثابت می‌کند.

هشت دلیل برای گردشگری در ایران

۷) جاذبه های طبیعی ایران

جاذبه های طبیعی ایران

هر فرد خارجی که به قصد سفر به ایران سفر می‌کند، متوجه می‌شود که نمی‌تواند تمام ایران را در طی چند روز و حتی یک هفته بازدید کند، چرا که جاذبه‌های طبیعی و دیدنی ایران به راستی مانند اقوام و فرهنگ آن بی‌شمارند؛ جاذبه‌هایی مانند جنگل‌های سرسبز و شاداب، آبشارهای زیبا و مرتفع، غارها و چشمه های آب گرم بسیار. یم گردشگر خارجی تنها اگر به جنوب ایران سفر کند، باید جزیره کیش و یا جزیره قشم (Qeshm) را در طی چند روز بازدید کند. برای مثال جزیره قشم، به تنهایی دارای جاذبه‌هایی مانند دره‌ی ستارگان، غار خربس ( Kharbes cave) و جنگل حرا (Hara Forest) است که زیبایی‌های بکر طبیعت ایران است.

 

هشت دلیل برای گردشگری در ایران

۸) هزینه‌های سفر به ایران پایین است

جهانگردان در ایران

گردشگری در ایران، برای جهانگردان خارجی، هزینه چندانی دربرندارد، چرا که ارزش پول آنها اگر به واحد پولی دلار و یورو باشد، چندان زیاد نخواهد بود و همین موضوع سبب شده است، گردشگران خارجی، ایران را به عنوان یک کشور ارزان برای مسافرت در نظر بگیرند. به ویژه با شرایط کنونی ایران، این موضوع برای آنها بیشتر جالب توجه شده است.

نظر جهانگردان درباره ایران

به این ترتیب، دلایل زیادی وجود دارد که می‌تواند گردشگران خارجی را برای مسافرت به ایران ترغیب کند. اما در این مقاله توریست اپ، فقط ۸ مورد از دلایل مسافرتی این جهانگردان را بررسی کرده است. شما در این زمینه چه نظری دارید؟ چگونه می‌توان گردشگران بیشتری به سوی ایران جذب کرد و چه دلایلی وجود دارد که از نظر آنها می‌تواند جذاب باشد؟ با ما سخن بگویید. منتظر خواندن نظرات ارزشمند شما هستیم.

منبع : theculturetrip.com


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *