alexa ترکیه و همه حقایقی که در مورد ترکیه وجود دارد | توریست اپ (مترجم)
logo

ترکیه و همه حقایقی که در مورد ترکیه وجود دارد

ترکیه و همه حقایقی که در مورد ترکیه وجود دارد

ترکیه و همه حقایقی که در مورد ترکیه وجود دارد

ترکیه، همسایه شمال غربی ما، کشوری بسیار توریستی و پرطرفدار برای مردم ایران و بسیاری از کشورهای دنیاست. اما به راستی، عوامل پرطرفدار بودن این کشور چیست؟ چه عواملی باعث شد که کشور ترکیه در سال ۲۰۱۰، ششمین کشور توریستی پرطرفدار دنیا باشد؟ در حالی که در بسیاری از موارد تصور نمی کنیم که بتوان کشور ترکیه را با همسایگان اروپایی‌اش مقایسه کرد. چنین سوال‌هایی منجر شد توریست اپ، بار دیگر به کشور ترکیه سفر کند و زوایای پنهان این کشور زیبا‌ و رشک‌برانگیز را  جستجو کند. نتایج این جستجو، در دو  مقاله متفاوت، و از دو نگاه متفاوت ارائه شده است. پس اگر مشتاق شنیدن و دانستن درباره این کشور دوست و همسایه هستید، با ما همراه باشید.

 

چرا جایگاه جغرافیایی ترکیه مهم است؟

ترکیه-توریست اپ (۱۹)

ترکیه در قاره آسیا قرار گرفته است، اما یک موقعیت منحصر به فرد دارد: بخشی از آن در قاره آسیا و بخشی دیگری از آن در اروپا قرار گرفته است، در حقیقت، بیشتر کشور ترکیه در آسیا قرار گرفته و تشکیل دهنده شبه جزیره مستطیلی شکلی به نام آناتولی است و بخش شرقی آن، به ارتفاعات ارمنستان منتهی می‌شود و سایر بخش های باقیمانده آن کشوربه اروپا متصل شده و جنوب شرقی ترین ناحیه اروپایی را می‌سازد. از همین‌رو است که کشور ترکیه، در سرتا سر دوران تاریخی‌اش، به عنوان پل و سدی بین دو قاره آسیا و اروپا عمل کرده است و روزگار و دوران‌های پر فراز و نشیبی را تجربه کرده است

ترکیه و همه حقایقی که در مورد ترکیه وجود دارد

 

مساحت کشور ترکیه مثال زدنی است

ترکیه-توریست اپ (۶)

حدود ۷۶۹٫۶۳۲ کیلومتر مربع از مساحت این جهان بزرگ و پهناور، متعلق به مردم ترک زبان ترکیه است و در کنار مساحت خشکی، ۱۳٫۹۳۰ کیلومتر مربع از آب های زمین را نیز به خود اختصاص داده است. به عبارتی مساحت کشور ترکیه از همه کشورهای اروپایی بزرگ تر است و ملت آن ۳۷امین ملت بزرگ جهان را تشکیل می‌دهد.

ترکیه و همه حقایقی که در مورد ترکیه وجود دارد

 

همسایگان آبی و خشکی ترکیه، از شرق تا غرب

ترکیه-توریست اپ (۱۳)

این کشور در بین بالکان، قفقاز، خاورمیانه و مدیترانه شرقی قرار گرفته است، از سمت شمال با دریای سیاه، شمال شرقی با گرجستان و ارمنستان، و از شرق به آذربایجان و ایران منتهی می شود و از جنوب شرقی به عراق و سوریه متصل می شود و در ناحیه جنوب غربی و غرب به دریای مدیترانه و دریای اژه و از شمال غربی به یونان و بلغارستان می‌رسد.

از کل مرزهای این کشور، حدود سه چهارم آن مرز دریایی و شامل سواحل دریای سیاه، اژه و مدیترانه است و در عین حال ارتباط باریکی با دریای سیاه و اژه دارد. این بخش‌های باریک، شامل بوپوروس و دریای مارمارا و داردانلس در مجموعه‌ای به عنوان تنگه های آبی ترکیه شناخته می شوند و کنترل این تنگه ها، تنها از بخش دریای سیاه، در دست کشور ترکیه است. بسیاری از جزایر در بین ساحل اژه یونانی است و تنها جزیره گوگچادا (Gokceada) و بوزکادا (Bozcaada) تحت نظارت کشور ترکیه است و به علت وجود مرزهای آبی مشترک با یونان، نزاع و اختلاف‌های متعددی در طول جنگ جهانی دوم رخ داده است.

ترکیه و همه حقایقی که در مورد ترکیه وجود دارد

 

آیا ترکیه کشوری قدیمی یا تازه ظهور است؟

ترکیه-توریست اپ (۱۴)

این کشور در ۱۴۵۳، تاسیس شد و در این دورانامپراطوری‌ها و حکومت‌های مختلفی بر این کشور حکومت کرده است تا اینکه در نهایت بعد از حکومت عثمانی، این کشور، به عنوان یک کشور مستقل، عمل می کند. .

ترکیه و همه حقایقی که در مورد ترکیه وجود دارد

 

جمعیت ترکیه بیشتر از جمعیت ایران؟

ترکیه-توریست اپ (۲۱)

بر اساس آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۲، جمعیت ترکیه، ۷۹٫۷۴۹٫۴۶۱ نفر بوده است، یعنی در هر کیلومتر مربع، ۱۰۴ نفر پراکنده شده اند که با توجه به مقایسه مساحت این کشور با ما، جمعیت این کشور، بسیار بیشتر از جمعیت ایران است.

 

چه پولی ارز رایج کشور ترکیه است؟

ترکیه-توریست اپ (۵)

پول رایج ترکیه، لیر (Lira) است و اگر قصد دارید این ارز را به ریال تبدیل کنید، می‌توانید از نرم‌افزار توریست‌اپ که به صورت رایگان و به‌روز شده، ارز رایج کشورها و تبدیلات ارزی را انجام می‌دهد، استفاده کنید.

 

اطلاعات ارتباطاتی این کشور

ترکیه-توریست اپ (۱۷)

شماره کد تلفن این کشور ۹۰ است

دومین های وب سایتی این کشور با tr شناخته می شود.

 

پایتخت این کشور، و شهرهای مهمی که باید دید

ترکیه-توریست اپ (۳)

آنکارا (Ankara) پایتخت این کشور است.این کشور دارای ۸۱ استان است و بیش از ۶۳۰ شهر بالای ۷۰ هزار نفر جمعیت دارد.

۲۰ مورد از مهم‌ترین شهرهای ترکیه که می‌توانید به آنها سفر کنید، به ترتیب زیراند

استانبول (Istanbul)، آنکارا (Ankara)، ازمیر (Izmir)، بورسا (Bursa)، آدانا (Adana)، گازیان‌تپ (Gaziantep)، کنیا (Konya)، کانکایا (Cankaya)، آنتالیا (Antalya)، باگسیلار (Bagcilar)، دیارباکیر (Diyarbakir)، کایسری (Kayseri)، یوایی اسکوادار (UEskuedar)، باهجلیولر (Bahcelievler)، عمرانیه (Umraniye)، مرسین (Mercin)، اسنلر (Esenler)، اسکی‌شهر (Eskisehir)، کاراباکلار (karabaglar)، مورات‌پاسا (Muratpasa)

ترکیه و همه حقایقی که در مورد ترکیه وجود دارد

 

ثروت اصلی ترکیه: تاریخ پر رمز و راز آن

ترکیه-توریست اپ (۹)

در این کشور ویرانه های بسیار زیادی از تمدن های مختلف به چشم می‌خورد که تعدادی از آنها مربوط به تمدن هیتی ها، یونانی‌ها، رومی‌ها، امپراطوری بیزانسین، سلجوقیان و عثمانی‌ها است که هر کدام، داستان و تاریخ خود را پشت سر گذاشته‌اند و اکنون تنها خرابه‌هایی از آنها باقی مانده است و به انسان دور تسلل آدمی را به خوبی نشان می‌دهد. با قدم گذاشتن در این کشور، به راحتی ادوار تاریخی گذشته را به چشم خواهید دید و به راحتی به گذشته‌های بسیار دور سفر خواهید کرد.

 

از عرفان مولانا تا کشتی‌های کروز استانبول

ترکیه-توریست اپ (۲۳)

در این کشور، انواع غذاهای ترکیه ای بسیار خوشمزه که در جهان مشهور هستند، چشمه‌‌های آب گرم ویژه، نوشیدنی‌های مشهور قهوه و چای با سبک سرو ویژه، سوغاتی‌های ترکیه مانند آویز چشم زخم و فرش های سنتی، را خواهید یافت. تجربه روحانی سماع دراویش‌ در کنیا، انجام ورزش‌ها و تفریحاتی مانند قایقرانی در رودخانه، اسکی، اسکوبا دایوینگ، کشتی کروز، پیاده روی، سواری با بالون‌ها، و حتی شترسواری انواع متنوع ماجراجویی‌هایی است که هر فردی را مشتاق این سفر می‌کند.

 

آمارهای رسمی از میزان گردشگر در ترکیه

ترکیه-توریست اپ (۸)

صنعت گردشگری در ترکیه در بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ رونق یافت و میزان آن از ۸ میلیون به ۲۱٫۲ میلیون افزایش یافت و موجب شد ترکیه در بین ۱۰ کشور برتر جهان از جهت گردشگری قرار بگیرد، به طوری که درآمدهای به دست آمده از گردشگری در ترکیه در سال ۲۰۰۵، ۱۷٫۵ میلیارد دلار بود و موجب شد ترکیه در بین ۱۰ کشور برتر درآمدزایی از حوزه گردشگری قرار بگیرد.

در سال ۲۰۱۱، رتبه ششم را به عنوان مقصد گردشگری جهان و چهارمین مقصد گردشگری در قاره اروپا بود. اما به علت مشکلات و جنگ های به وجود امده این آمار سیر نزولی پیدا کرد تا اینکه با بازگشت ایمنی نسبی به این کشور، امار گردشگر افزایش یافت.

طبق آمار رسمی سازمان گردشگری، آمار گردشگران در کشور ترکیه، در سال ۲۰۱۵، ۳۹٫۵ میلیون بوده است که نسبت به سال ۲۰۱۴، ۱۵٫۸ درصد رشد داشته است.

در سال ۲۰۱۷، بیشترین میزان گردشگر ترکیه از کشور روسیه بود، چرا که روابط دو جانبه این دو کشور بسیار افزایش یافته است، به طوری که تعداد گردشگران روسی، به میزان ۴۴۴% افزایش یافت. بعد از روسیه که جایگاه اول را در بین گردشگران ترکیه دارد، مردم آلمان و ایران به ترتیب، جایگاه‌های دوم و سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

 

مقاصد گردشگری در ترکیه

استانبول، وزنه سنگین گردشگری ترکیه

ترکیه-توریست اپ (۹)

استانبول یکی از مهمترین نقاط گردشگری نه تنها در این کشور بلکه در تمام جهان است. بیش از هزار هتل و دیگر صنایع گردشگری در این شهر وجود دارد، و فراهم کننده انواع غذاهاو نوشیدنی‌ها برای گردشگرانی است که در ایام تعطیلات به این کشور می روند و یا به صورت حرفه‌ای سفر می‌کنند.

استانبول بزرگترین شهر ترکیه و یکی از شهرهای پیشرو جهانی است. استانبولف پایتخت امپراطوری بیزانتین و عثمانی بوده و از همین‌رو، دارای مناطق و جاهای دیدنی تاریخی بسیاری مانند مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)، مسجد ایاصوفیه (Hagia Sophia)، کاخ توپکاپی (Topkapi Palace)، باسیلیکا سیسترن (Basilica Cistern)، کاخ دلمه باغچه (Dolmabahce Palace)، برج گالاتا (Galata Tower)، بازار بزرگ (Grand Bazaar)، بازار ادویه جات (Spice Bazaar)، و هتل پالاس پرا (Pera Palace Hotel) است.

در سال‌های اخیر نیز، استانبول، یکی از بزرگترین مراکز خرید را در ناحیه اروپا را افتتاح کرده است؛ مراکز خریدی مانند متروسیتی (Metrocity)، آکمرکز (Akmerkez) و مرکز خرید جواهیر (Cevahir Mall)، که بزرگترین مرکز خرید در اروپا و هفتمین مرکز خرید درجهان هستند.

علاوه بر آن، در ماه ژانویه ۲۰۱۳، دولت ترکیه از ساخت بزرگترین فرودگاه جهانی در استانبول خبر داد. این فرودگاه، حدود ۷ میلیارد یورو هزینه داشت و بخش اول آن از  مجموعه چهار بخش، در ۲۰۱۷ کامل شد.

 

آنتالیا و دیگر شهرهای دیدنی ترکیه

ترکیه-توریست اپ (۱۵)

تفریحات ساحلی و سفر با کشتی‌های کروز، به ویژه برای گردشگران اروپای غربی، یکی از تمرکز های اصلی صنعت گردشگری ترکیه است. بسیاری از استراحتگاه های ترکیه در طول سواحل جنوبی و جنوب غربی وجود گسترش یافته‌اند و با نام ریوریا ترکیه (Turkish Riviera)، به ویژه در طول ساحل مدیترانه و نزدیکی آنتالیا شناخته می‌شوند.

آنتالیا همچنین به عنوان پایتخت گردشگری ترکیه پذیرفته شده است. اصلی ترین شهرهای ساحلی و دارای اقامتگاه های ساحلی، بودروم (Bodrum)، فتحییه (Fethiye)، مارماریس (Marmarisکوش‌آداسی (Kusadasi)، چشمه (Cesme)، دیدیم (Didim) و آلانیا (Alanya) است.

در سال ۲۰۱۵، بر اساس آمار Chamber of Shipping، ترکیه رتبه دوم را در بین سواحل آبی دنیا به خود اختصاص داد.

بسیاری از جاذبه‌های فرهنگی در دیگر بخش های کشور، شامل ایفسوس (sites of Ephesus)، تروی (Troy)، پرگامون (Pergamon)، خانه مریم مقدس (House of the Virgin Mary)، پاموکاله (Pamukkale)، هیراپولیس (Hierapolis)، ترابزون (Trabzon) (جایی که یکی از قدیمی‌ترین صومعه‌ها، به نام صومعه سوملا (Sumela) قرار دارد)، کنیا (Konya) (جایی که شاعر رومی، بیشتر عمر خود را در آن گذرانده است)، دیدیما (Didyma)، کلیسای آنتیوک (Church of Antioch) پایتخت پونتوس باستانی و مقبره سنگی پادشاه و دژ آن در آماسیا (Amasya)، مکان های مذهبی در ماردین (Mardin) (مانند مقبره دیرولزافاران (Deyrulzafaran)) و شهرهای ویران شده و مناظر کاپودوکیا (Cappadocia) می‌شود.

ترکیه-توریست اپ (۱۶)

دیارباکیر (Diyarbakir)، یکی از شهرهای مهم تاریخی این کشور است، اگرچه میزان گردشگر در این شهر به علت درگیری های مسلحانه‌ای که در آن صورت گرفته است، کاهش یافته است.

آنکارا یک شهر تاریخی قدیمی است و اگرچه به صورت اختصاصی یک شهر گردشگری محسوب نمی‌شود، معمولا توقفگاهی برای مسافرانی است که قصد رفتن به کاپادوکیا دارند. این شهر نیز سرشار از ویژگی‌ها و آیتم‌های فرهنگی است و چندین موزه تاریخی دارد. آنتی‌کبیر (Antikabir)، نیز در آنکارا واقع شده است و مقبره آتاتورک، بنیانگذار جمهوری آتاتورک، در این شهر قرار دارد.

پناهگاه های ساحلی گالیپولی و آنزاک، خلیج کوچکی در شبه جزیره گالیپولی هستند که محل فرود سربازان جنگ جهانی اول (سپاهیان استرالیایی و نیوزلند) در ۲۵ ام آوریل ۱۹۱۵ بوده است. این سواحل به مدت ۸ ماه پایگاه اصلی نیروهای استرالیایی و نیوزلندی بوده است.

 

به این ترتیب، ترکیه، مجموعه‌ای از شگفتی‌هاست، مجموعه بی‌نظیری از هر آنچه انسان‌ها به دنبال آن هستند؛ ماجراجویی، هیجان و لذت، سیر در ادوار گذشته و استراحت و آرامش. بنابراین، نه تنها ایرانی‌ها به این کشور سفر می‌کنند، بلکه دیگر مردمان سایر سرزمین‌ها نیز عاشق سفر به این کشور شده‌اند.

اگر به این کشور سفر می کنید، بسیار مشتاق شنیدن دلایل و نظرات شما برای انتخاب این مقصد گردشگری هستیم. با ما از دلایل انتخاب این کشور برای سفر و گردشگری سخن بگویید.

منبع: www.worldatlas.com , www.britannica.com , www.turkeyforyou.com

[fancy_link title=”اطلاعات بیشتر درباره ترکیه” link=”https://blog.tourist20.org/tag/%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87/” target=”_blank” style=”1″ class=”alert alert-success” download=””]

 


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
دیدگاه

  1. Shawna گفت:

    Thanks very interesting blog!