alexa راهنمای سفر به ترکیه - حقایقی که قبل از سفر باید بدانید|توریست اپ
logo

راهنمای سفر به ترکیه – حقایقی که قبل از سفر باید بدانید

راهنمای سفر به ترکیه – حقایقی که قبل از سفر باید بدانید

راهنمای سفر به ترکیه – حقایقی که قبل از سفر باید بدانید

کشور ترکیه، همسایه شمال غربی ما، همه ساله علاقمندان زیادی را به عنوان توریست و گردشگر پذیراست.

لینک های مرتبط
  لیست بهترین کشورهای دنیا برای زندگی

  مکان های ممنوع جهان

  خدمات فرودگاهی رایگان که جیب شما را نشانه نگرفته‌اند!

  حراج جمعه سیاه ؛ آکروبات فروشندگان!

این کشور آسیایی- اروپایی به جهت موقعیت جغرافیایی و فرهنگی، به راستی پیوند دهنده دو قاره متفاوت آسیا و اروپا (شرق به غرب) است. دو مورد از عجایب جهان در کشور ترکیه وجود دارد.

بنابراین می تواند یکی از مقاصد اصلی سفر برای افرادی باشد که به دنبال جستجوی مکان های تاریخی و در عین حال زیبایی ها و تفریحات ساحلی هستند و به همین دلیل است که در سفر به ترکیه باید به قوانین سفر به ترکیه را هم کاملا یادگرفته باشیم تا در سفرمان مشکلی بوجود نیاید.

تور ترکیه به دلیل هزینه پایین و مقرون به صرفه همواره یکی از برترین مقاصد توریستی می باشد. با خرید تور ترکیه لحظه آخری می توانید از جاذبه های دیدنی ترکیه دیدن بفرمایید.

 

چرا ایرانی ها زیاد به کشور ترکیه سفر می کنند؟

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۱۱

 • ما ایرانی ها چندان ناآشنا با فرهنگ و زبان کشور ترکیه نیستیم و تا حدودی از طریق سریال های ترکیه ای با خلقیات این مردم آشناییم و این موضوع می تواند ترس سفر به کشور خارجی را کم کند و از طرفی این کشور هم مرز با ایران است. پس به نسبت دیگر کشورها، مسافت طولانی برای رسیدن به آن وجود ندارد.
 • هزینه های گردشگری و اقامت در ترکیه می تواند نسبت به بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای اروپایی و حتی کشوری مانند دبی کمتر باشد.
 • راه های مختلف زمینی (اتوبوس و قطار) و هوایی برای رسیدن به این مقصد وجود دارد.
 • اجناس ترکیه ای مورد استقبال مردم ایران هستند، پس تجارت خود یک هدف مهم است.
 • انواع مقاصد گردشگری، مانند مکان های تاریخی (مساجد و صومعه ها)، انواع جزایر و تفریحات ساحلی، پارک های آبی حیرت آور و انواع بازارهای خرید، همگی یکجا در این کشور وجود دارند.

با دانستن دلایل سفر به ترکیه، بهتر می توانیم در مورد یافتن نکاتی که قبل از سفر به ترکیه اهمیت دارد، نتیجه گیری کنیم. به عبارتی شما باید اطلاعات مناسبی در مورد کشور ترکیه بدانید تا سفر شما به بهترین شکل ممکن انجام شود و همچنین بتوانید باعت کاهش هزینه های سفر خود شوید. بنابراین در اینجا سعی شده است مهم ترین نکات و قوانینی که قبل از سفر به ترکیه باید بدانید، ارائه شود.

 

ویزا بگیریم یا نه؟

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۷

برای کسانی که برای اولین بار به کشوری خارج سفر می کند، شاید بهتر است در مورد ویزا توضیح دهیم. ویزا تاکیدی در گذرنامه است که به دارندگان آن اجازه ورود، ماندن برای یک دوره مشخص زمانی و ترک کشور را می دهد.

 • کشور ترکیه از سال ۲۰۱۳، ویزای الکترونیکی صادر می کند، به طوری که حتی اگر نتوانسته باشید ویزا بگیرید، به محض ورود به ترکیه می توانید از کیوسک های آنلاینی که در فرودگاه وجود دارد، کارهای صدور ویزای خود را پیگیری کنید.
 • اما خوشبختانه ایران، جزو ۷۸ کشوری است که برای ورود و ماندن در ترکیه به مدت ۹۰ روز، نیاز به ویزا ندارد.
 • البته باید بدانید که عدم نیاز به ویزا در صورت سفر یا تجارت به ترکیه است، اما اگر به قصد کار و یا ادامه تحصیل به این کشور می روید، شرایط فرق خواهد کرد. در این صورت، علاوه بر داشتن ویزای رسمی و معتبر، باید از اداره پلیس محلی آنجا، اجازه لازم را نیز بگیرید.
 • افراد خارجی که به قصد تهیه فیلم، پژوهش و یا حفاری های باستانی به این کشور وارد می شوند، باید اجازه مخصوص مقامات ترکیه را به دست بیاورند.

اطلاعات مربوط به ویزای کار: برای کار در ترکیه، باید از سفارت یا کنسولگری ترکیه درخواست ویزای کار کنید. داشتن گذرنامه، فرم درخواست ویزا و نامه ای از کارفرما برای دستیابی به ویزای کار ضروری است. مدراک دیگر باید در وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه (MLSS) و توسط کارفرما و در طول ۱۰ روز کاری بعد از درخواست شما ارائه شود.

 • به قصد سفر و یا تجارت، باید گذرنامه به همراه داشته باشید و گذرنامه شما حداقل باید دارای شش ماه اعتبار باشد.

بیمه داشته باشید.

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۱۰

شاید تصور کنید که برای یک سفر کوتاه به ترکیه نیازی به داشتن بیمه نیست. اما باید بدانید، شما وارد یک کشور خارجی می شوید و شرایط آنجا تا حد زیادی با کشور ما از جهت آب و هوایی متفاوت است. از طرفی برخی افراد با تغییر آب و هوا، به راحتی می توانند دچار بیماری های پنهان در کشور همسایه شوند. هزینه های بیمارستانی در کشور ترکیه بسیار زیاد است و توصیه می شود برای سفر خود، حتما بیمه ای تهیه کنید و البته بهتر است بیمه ای که برای این سفر تهیه می کنید، بتواند سرقت، هزینه های پزشکی و خسارت ها را پوشش دهد.

 • یک بیمه مسافرت جهانی وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. شما می توانید هر زمان که قصد مسافرت داشتید این بیمه را به صورت آنلاین خریداری کنید. حتی اگر در جاده باشید. البته این نوع بیمه هنوز کشور ایران را حمایت نمی کند.
 • بعضی از بیمه ها، انجام کارهای خطرناک مانند غواصی و یا حتی موتور سیکلت سواری را پوشش نمی دهند.
 • برخی از بیمه ها نواحی از ترکیه را که هم مرز با سوریه هستند را، پوشش دهی نمی کند.

به نواحی خطرناک نروید.

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۱۷

ناحیه جنوبی ترکیه بعد از حمله های متعدد و تلاش کودتایی اخیر، امنیت سابق خود را به طور کامل باز نیافته است. این ناحیه هم مرز با سوریه است، جایی که جنگ داخلی نیم میلیون نفر از مردم را در ۵ سال گذشته به کشتن داده است. به این ترتیب، توصیه می شود در سفر به ترکیه با حفظ شرایط امنیتی کامل به این مناطق سفر کنید و به صورت فردی به این مناطق نروید یا آنکه به طور کلی از دیدن این مناطق که البته دارای مناطق دیدنی زیبایی هستند، خودداری کنید.


به میزان کمی زبان ترکیه ای یاد بگیرید.

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۱۳

مردم ترکیه، به داشتن رفتاری دوستانه در جهان معروف اند. اگر بتوانید اندکی زبان ترکیه ای یاد بگیرید، تجربیات بهتری برای خود خلق خواهید کرد.

به عنوان مثال می توانید به کمک مردم محلی مناطقی را کشف کنید که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند

و یا حتی در یافتن یک آدرس و یا یک کافه خوب، بهتر عمل کنید.

از طرفی باید بدانید اگر قصد سفر به شهرهایی از ترکیه که چندان توریستی نیستند را دارید، باید بدانید افراد کمتری در این شهرها به زبان انگلیسی تسلط دارند و احتمالا در ایجاد ارتباط با آنها مشکل خواهید داشت.

تور ترکیه تجربه سفری ارزان و لذت بخش است. تور لحظه آخری ترکیه را از ما بخواهید و از سفر به ترکیه لذت ببرید.

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۲۲

برای اینکار، نرم افزارهایی وجود دارند که به سادگی می توانید با این زبان آشنا شوید.

چرا که یادگیری زبان ترکیه ای چندان هم دشوار نیست. تقریبا کلمات به همان شکلی تلفظ می شوند که نوشته می شوند و از طرفی الفبای آن نزدیک به زبان لاتین است.

اما استفاده از نرم افزار توریست اپ می تواند خیال شما را از یادگیری زبان راحت کند. به کمک این نرم افزار حتی دیگر نیاز به یادگیری زبان ندارید.


ارز رایج ترکیه را به همراه داشته باشید.

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۱۴

پول رایج ترکیه، لیر است و صرافی های زیادی هم در کشور خودمان و هم ترکیه به فراوانی وجود دارند که بتوانید به پول رایج این کشور دسترسی داشته باشید. اگر حسابی ارزی و یا خارج از کشور داشته باشید، می توانید از انواع دستگاه های خودپرداز (ATM) که در سرتاسر ترکیه وجود دارند هم استفاده کنید.

 • بهتر است همواره مجموعه ای از پول های یک لیری و بیشتر را به همراه داشته باشید. از این پول های خرد می توانید برای استفاده از سرویس های بهداشتی سطح شهر که نیاز به پرداخت پول دارید، استفاده کنید.
 • بهتر است ارزی که با خود به ترکیه می برید، دلار باشد. چرا که صرافی های ترکیه بسیار راحت تر آن را به ارز مورد نظر شما تبدیل می کنند. از طرفی ارز رایج دنیاست و کمتر دچار تغییرات قیمتی می شود. البته تبدیل کردن آنها در فرودگاه های ترکیه توصیه نمی شود. چرا که نرخ کمیسیونی بالایی می گیرند.

پوشش مناسب داشته باشید

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۱۶

مناطق مختلف ترکیه، تلفیقی از بخش غربی (اروپایی) و شرقی (آسیایی) هستند که چهره ای جهانی به این کشور بخشیده اند.

از طرفی با اینکه تعداد مسلمان ها در ترکیه زیاد است و دین اصلی کشور ترکیه اسلام است، اما ترکیه کشوری سکولار بوده و مباحث دینی از سیاست جداست.

بنابراین پوشش لباس در ترکیه آزاد است، اما زمانی که به مساجد و مکان های مقدس می روید، باید پوششی مانند بلوز و شلوار مناسب، روسری و حتی جوراب به پا داشته باشید.

جوامع روستایی نیز آداب و رسوم خود را حفظ کرده اند و زمانی که به این مناطق سفر می کنید، رعایت پوشش در حد عرف آنها ضروری است. اگر شما خانمی هستید که بیرون از مناطق توریستی ترکیه در حال گردشید، باید سعی کنید عرف آن منطقه را رعایت کنید.


سرویس های بهداشتی در ترکیه، غربی یا سنتی؟

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۶

سرویس های بهداشتی سنتی (به شیوه مرسوم در ایران) در ترکیه فراوان اند. اما بسیاری از هتل ها، موزه ها و رستوران ها دارای سرویس های بهداشتی غربی هستند. بنابراین باید بتوانید با این مساله کنار بیایید.


انواع مختلف غذاهای ترکی را امتحان کنید، اما حواستان باشد کجا گوشت می خورید.

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۱۸

غذاهای خیلی خوبی در ترکیه وجود دارد که می تواند برای انواع ذائقه ها و حتی کسانی که شیوه گیاهخواری پیش گرفته اند، مناسب باشد. علاوه بر آن می توانید فقط با صرف یک لیر، نان ها و شیرینی هایی را میل کنید که می تواند به اندازه ۵ وعده غذایی شما را سیر کند.

 • هر غذای گوشتی که در طول خیابان به فروش می رسد، ارزش امتحان کردن ندارند. این موضوع از جهت سلامتی بسیار مهم است. بنابراین برای خوردن غذاهای گوشتی از رستوران ها و غذاهای هتل ها استفاده کنید.

از شهرهای توریستی دور شوید.

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۳

شهر استانبول در ترکیه به قدمت زیاد، آنکارا به بروکراسی و ازمیر برای تاثیر پذیری از فرهنگ و معماری یونانی معروف است.این سه شهر، بسیار شگفت انگیزند،

اما باید بدانید، ترکیه مناطق بکر زیادی برای تماشا و تجربه کردن دارد که معمولا توریست ها کمتر به آن سفر می کنند. برای مثال مکانی مثل:

ماردین در جنوب شرقی ترکیه، جذابیت های فراوانی دارند. با گشت و گذار در شهر ماردین می توانید نگاهی اجمالی به زندگی عموم مردم کشور داشته باشید. حتی می توانید تجربیات خود از جاهای جدید را با ما در میان بگذارید.


قبل از سفر به ترکیه کمی تاریخ بخوانید.

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۲۰

*رفتن به ترکیه بدون دانستن تاریخ آن مثل راندن بدون GPS است.*

مغول ها و سلجوقیان و عثمانی ها نقش مهمی در شکل گیری ملت و تاریخ این کشور داشته اند.

آخرین امپراطوری مربوط به عثمانی ها بود که از دهه های ۱۸۰۰ میلادی به سمت انقراض رفتند و در نهایت ترکیه وارد جنگ های دستیابی به استقلال شد.

بعد از رسیدن به استقلال و ایجاد جمهوری ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک موسس و اولین رئیس جمهور ترکیه در سال ۱۹۲۳ به عنوان فردی کلیدی در ترکیه، بسیاری از جنبه های مدرن ترکیه را ایجاد کرد.

امروزه از جنبه سیاست های خارجی، ترکیه یکی از کشورهای مهم و استراتژیک در جهان است و دروازه خاورمیانه محسوب می شود.

ترکیه هویت دوگانه ای دارد: به عنوان امپراطوری تاریخی و ۱۵امین اقتصاد بزرگ جهان شناخته می شود.


راه های مختلف رسیدن به مقصد ترکیه

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۹

یکی دیگر از نکات برنامه ریزی قبل از سفر به ترکیه، چگونگی رساندن خودتان به ترکیه است.

اگر قصد سفر هوایی به این کشور دارید، باید بدانید این کشور دارای سه فرودگاه بین المللی آتاتورک، صبیحه گوکچن و اسن بوغا است.

فرودگاه اول و دوم در استانبول و فرودگاه سوم در آنکارا است.

اما علاوه بر این سه فرودگاه، ۱۶ فرودگاه نیز در دیگر شهرهای ان قرار دارد.

فرودگاه آتاتورک در بخش اروپایی شهر حدود ۱۴ مایل با مرکز شهر فاصله دارد، در حالی که صبیحه گوکچن در سمت آسیایی است و ۲۵ مایل با مرکز شهر فاصله دارد.

فرودگاه صبیحه گوکچن به طور قابل توجهی ارزان تر از فرودگاه اتاتورک است.

اما فرودگاه اتاتورک به مترو و ترامواها نزدیک است. اما سمت آسیایی فقط می توانید سوار اتوبوس شوید و یا با صرف مقداری پول بیشتر، تاکسی بگیرید.

اگر بخواهید با اتوبوس به این کشور مسافرت کنید، باید بدانید که تقریبا در روزهای مشخص هر هفته، از ترمینال شهرهای نزدیک به ترکیه مانند ارومیه و تبریز و البته در تهران، اتوبوس های VIP به این کشور مسافرت می کنند که به میزان زیادی می تواند هزینه های شما را کاهش دهد.

اما راه دیگر، مسافرت با قطار است. یکی از قطارهایی که به سمت ترکیه هستند، قطار تبریز-وان، و قطار تهران-آنکارا است که در روزهای مشخصی حرکت می کند.


آسان ترین راه حمل و نقل در ترکیه را بیابید

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۴

استانبول سیستم حمل و نقل خیلی خوبی دارد که به کمک آن می توانید به آسانی به هر جا بروید. می توانید از اتوبوس، مترو، تراموا، و کشتی استفاده کنید و همه این ها را با استفاده از یک کارت به نام استانبول کارت (Istanbulkarts) طی کنید.


بیش از دو روز را به گشت و گذار در بازار بزرگ اختصاص ندهید.

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۱۹

این بازار یکی از قدیمی ترین بازارهای جهان است. دارای بیش از ۶۱ خیابان و بیش از ۳۰۰۰ مغازه است.

بنابراین می توانید به راحتی پول خود را در اینجا تمام کنید. بنابراین بهتر است برای دور ماندن از این خطر!، به دیگر مکان های دیدنی بروید.


یک سفرنامه قبل از رفتن به سفر ایجاد کنید.

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۸

مکان های بسیار زیبایی وجود دارند که شما نباید فراموش کنید آنها را ببینید. بنابراین ما توصیه می کنیم، قبل از سفرنامه ای تهیه کنید و همه مناطقی که حتما باید به آنها سربزنید را وارد کنید. به این ترتیب به هر کدام از مناطق که سر زدید، آن مکان را خط زده و یا اطلاعات آن را در بخش مربوطه وارد کنید.


با خودتان لباس های زمستانی به همراه داشته باشید.

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۱۵

اگر در طول فصول سرد به این کشور سفر می کنید، بهتر است لباس گرم با خود به همراه داشته باشید. علاوه بر آن، این کشور دارای روزهای داغ و شب های سرد است. بنابراین شرط لازم به همراه داشتن تعدادی لباس گرم مناسب به ویژه برای پیاده روی و گردش شبانه است.


از تورهای کشتی استفاده نکنید

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۲

اگر قصد بازید از مسجد ایاصوفیه دارید، افراد زیادی هستند که قصد دارند تور گردش با کشتی را به شما پیشنهاد دهند. البته این کار می تواند بسیار مفرح باشید، چرا که همه بخش های استانبول را دور می زنید، اما به واقع توضیح زیادی به شما نمی دهند و شما هم چیز زیادی نمی بینید. بنابراین ما پیشنهاد می کنیم پول خود را ذخیره کنید.


حداقل دو جفت کفش با خود به همراه داشته باشید.

راهنمای-سفر-به-ترکیه-توریست-اپ۵

زمانی که به یک کشور خارجی سفر می کنید، بسیار علاقمند خواهید بود که در خیابان ها و محله های آن قدم بزنید تا با زوایا و خفایای آن شهر بیشتر آشنا شوید. بسیاری از خاطره های ارزشمند، عکاسی های خوب، و یافتن مغازه های ویژه در طول همین پیاده روی ها رخ می دهد. بدین ترتیب در ترکیه نیز شاید بخواهید پیاده روی های طولانی مدت کنید. بنابراین به همراه داشتن کفش کتانی علاوه بر کفش معمولی بسیار توصیه می شود.


با دانستن این نکات، احتمالا کوله بار سفر خود را آگاهانه تر خواهید بست و با خیال آسوده تری سفر خواهید کرد.

و همچنین اگر در تعطیلات نوروز سفر به ترکیه را انتخاب کردید ، حتما متوجه آب و هوای خوب و دل پذیر فصل بهار خواهید شد

اگر شما در طول این سفر، با تجربیات دیگری آشنا شدید که به نظر شما قبل از سفر دانستن آنها ضروری است، می توانید آن را با ما در میان بگذارید.

منبع: www.parksleepfly.com

/

راهنمای سفر به ترکیه – حقایقی که قبل از سفر باید بدانید

راهنمای سفر به ترکیه – حقایقی که قبل از سفر باید بدانید

سفر به ترکیه / سفر به ترکیه

[poll id=”2″]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

37
دیدگاه

 1. آرش کمانگیر گفت:

  ای بابا، ترکیه هم شد کشور خارجی؟!! ما ایرانی ها انقد محدود شدیم که ترکیه رو هم خیلی جا می دونیم. والااا

  • میثم گفت:

   سلام دوست عزیز
   میدونم از محله تون تاحالا بیرون نرفتی
   ترکیه رو کشور نمیدونی
   باید بدونی
   قدمت اشیای موزه های ترکیه از لوور هم بیشتره
   از عصای حضرت موسی
   تکه شکسته کشتی حضرت نوح
   و ….
   بله ترکیه کشور مثل ایران ولی اونا برای تمدن خودشون ارزش قائل هستن ولی ایران حتی زبان رسمیش تغییر کرده شده فارسی عربی
   خالص ترین و فارسی ترین زبان دنیا تاجیکستان بعد افغانستان بعد پاکستان و ایران توی زبان رسمی خودش چهارمین کشور دنیاست

 2. جعفر بخشی گفت:

  من خودم ترک زبان نیستم و اهل رفسنجانم. اما به خاطر اینکه مغازه لباس دارم، زیاد میرم ترکیه. این اواخر که با نرم افزار شما آشنا شدم و همینجوری واسه اینکه تیری رد کرده باشم، نصبش کردم و خریدش کردم. اما واقعا بهم کمک می کرد توی سفر ترکیه. حتی با وجود اینکه من زیاد ترکیه رفتم و تا حدی به زبونشون آشنا شدم. اما توریست اپ واقعا کمک کننده بود. خدا قوت به جوونای ایرانی

 3. بهاره موسوی گفت:

  من یکی از دوستام برای امتحان زبان به ترکیه سفر کرده بود. بعدش که ایران اومده بود، واقعا افسردگی گرفته بود که اونها چقدر پیشرفت کردن و ما نه. اون با تمام جدیت تصمیم گرفته از ایران بره، حتی شده ترکیه

 4. محمد حسنی گفت:

  من ترکیه رفتم. وقتی ترکیه میرید، سعی کنید حدالامکان از تاکسی ها استفاده نکنید، چون گروووونه خیلی

 5. یاسمن مسافر گفت:

  ترکیه یه دانشگاه ترکیه ای امریکایی هم داره که الان یادم نیست اسمش، اما اون هم جای خوبیه برای دیدن. فک میکنم اجازه داشته باشید ازش دیدن کنید. البته اگر اهل دانش باشید، بهتره

 6. Ibo گفت:

  وقتی به ترکیه سفر می کنید و با تفاوت ها رو در رو می شوید تعجب می کنید .اما این سوال پیش می آید که چگونه ممکن است کشوری در کنار ایران این همه پیشرفته و مدرن باشد ؟! چه بسا این سبب تصیم به مهاجرت شما باشد . پنج سال است در ترکیه زندگی می کنم خیلی از ایرانی ها با حسرت سفر ترکیه را به پایان می برند و شاید این خود انگیزه مهاجرت به ترکیه را در بسیاری از افراد ایجاد میکند . اما براستی چرا کشوری در بیخ گوشمان می تواند اینچنین احساس شاد و عالی در ایرانیان ایجاد کند ؟ به عنوان شخصی که تجربه زندگی در ترکیه را داشته دلیلش را در تاریخ معاصر ترکیه می بینم . قوانین سکولاری که حتی در دورافتاده ترین و مذهبی ترین روستا های ترکیه اجازه بی احترامی به انسان ها رو نمیده . و مردمی که در تلاشند برای ساختن کشورشون . اینها به آدم امید می دهند و اینگونه است که خیلیا مدعی اند از مرز ایران که خارج می شوند استرس و اضطراب نیز تمام میشود .

  • گوراان گفت:

   با سلام خدمت دوستان.من و همسرم در تعطیلات اخر ماه تابستان۹۷ قصد سفر به ترکیه باقطار رو داریم..
   میشه راهنمایی کنید ک از چه جاهایی دیدن کنیم بهتره.۲_۳روز نهایتا فرصت داریم و بازار پوشاک ورزشی و کتونی ها هم چطور میشه رفت؟البته بازار گران قیمت و لوکس نباشه و بی کیفیت هم نباشه.
   از توریست اپ هم توی سفر به دبی استفاده کرده همسرم و بسیار راضی بوده.
   رفتن به کدام شهر رو پیشنهاد میکنید ک هم تفریحی و دیدنی باشه و هم خرید.چون فکر نکنم فرصت گشت و گذار توی همه شهرها رو داشته باشیم.
   مثلا استانبول یا انکارا یا ….؟

  • Tourist App - توریست اپ گفت:

   دوست عزیز و گرامی
   ابتدا باید بگیم که بسیار خوشحال و سپاسگزاریم که به ما اعتماد می‌کنید و سوالات اینچنینی رو از توریست‌اپ جویا میشید. همچنین تعطیلات آخر تابستان و تصمیم شما برای مسافرت از کشور بسیار زیبای ترکیه عالی است.
   توریست‌اپ با توجه به شرایطی که شما ارائه کردید، شهر انتالیا رو به شما پیشنهاد می‌کنه که دارای گزینه‌های تفریحی، بازدید از مکان‌های تاریخی، و خریدهای مناسب هست. اما شهر وان ترکیه هم برای خرید بسیار مناسب هست و ایرانی های زیادی تنها برای خرید، به این شهر مسافرت می‌کنن
   امیدواریم مسافرت بسیار عالی و پر از لذت و تجربه‌های خوب رو تجربه کنید.

 7. پروین گفت:

  با سلام خدمت دوستان عزیز
  بنده به اتفاق همسر و دو دخترم در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه۹۷ باتور مسافرتی به استانبول سفر کردیم .ترانسفر فرودگاهی که اومد دنبالمون کلی از تورها صحبت کرد که ثبت نامشون محدوده و تا رسیدن به هتل باید تصمیمتون رو بگیرید و ثبت نام کنید و قیمتها هم به دلار بود و بسیار بالا . و ما هم بیشتر بخاطر بچه ها و هم اینکه اطلاع کامل نداشتیم ثبت نام کردیم و برای ۳ روز از ما دو نفر۳۱۰ دلار گرفتند!!!!!
  روز بعد اولین تور رو که جزایر پرنسس بود رفتیم که اصلا غذاش با پولی که ازما گرفتن نمی ارزید و خیلی فرمالیته بود و …
  وقتی برگشتیم و عصر توی خیابونهای اطراف قدمی زدیم تازه فهمیدیم چه کلاه بزرگی سرمون گذاشتن و قیمت تورها از نصف این قیمت هم کمتر بوده که به راحتی میشد سر میدون تکسیم و یا در شرکتهای معتبر خیابان استقلال خریداری کرد (و حتی اگه کمی دست و پا شکسته انگلیس بلد باشین تمام این جاها رو براحتی و فقط با چند لیر میتونید ببینید
  البته ما هرچی سعی کردیم پولی به ما برگشت نشد و اون کلاه بردارها تور رو کنسل نمیکنن و شما هم دستتون به جایی نمیرسه که ازشون شکایت کنید
  وقتی با آژانس در ایران صحبت کردیم گفتند اصلا اونها وظیفه ندارن تور برگزار کنن و تنها یک ترانسفر هستند
  خواهش میکنم حواستون به این قضیه باشه که این لیدرها خیلی کلاه بردارن که دارن این طورعلنی جیب هم وطنان خودشون رو تو شهر غریبی می زنن. و شما هم اون دزدهای اصلی رو هیچ وقت نمی بینید و حتی شمارشون رو هم نمیدنتون و فقط با نوچه هاشون در ارتباطید که به عنوان لیدر تور با شما هستند
  وظیفه خودم دونستم تا حداقل با دادن اطلاعاتی که تجربه کردم کمکی باشم برای بقیه دوستان و این رو هم به اونها گفتم که هر کار بتونم برای آگاهی هموطنام انجام میدم

  • Tourist App - توریست اپ گفت:

   دوست عزیز و گرامی بسیار ممنون و سپاسگزاریم که این تجربه واقعا تلخ، اما ارزشمند رو با ما و دیگر خوانندگان توریست اپ به اشتراک گذاشتید.
   در حقیقت، مساله ای که اشاره کردید، متاسفانه یکی از امور شایع در ترکیه شده و برای مثال، اگر بخواید با کشتی هایی که در بندر استانبول وجود دارن، به دیگر بخش های ترکیه و جزایر اون برید، اگر آگاهی کافی وجود نداشته باشه، معمولا هزینه های بسیار گزافی ازتون می گیرن.
   بهترین روش برای اینکه دچار این کلاه برداری ها نشید اینه که تا حدی زبان ترکیه ای بدونید و از مردم محلی بهترین مسیر و روش رو برای رسیدن به مقاصدی که می خواید، پیدا کنید.
   به امید روزهای پر از خوبی و خوشی برای شما

 8. آقاهه گفت:

  دوستان عزیز گردشگر سلام
  ترکیه،یکی از زیباترین نقاط دنیا برای گردش میباشد که علی رغم نظر بعضی از دوستان نسبت بی ارزش بودن این کشور جهت بازدید و گردش باید خاطر نشان شوم ترکیه جزو معدود کشور های دنیاست که دارای چندین ساحل زیبا اعم از دریای سیاه ،مرمره،اژه،ومدیترانه است که از بهشتهای دنیاست.
  ضمنا به یاد داشته باشید که سفر به کشورهای استعماری اعم از انگلستان و فرانسه که خود را بهشت دنیا معرفی میکنند پنجم زیباییهای ترکیه را از لحاظ گردش و تاریخ دارا نیست و فقط بازار گرمی جهت جذب توریست است.ضمنا باید این مطلب را اضافه کنم هزینه سفر در ترکیه با تمام امکانات یک صدم سفر به اروپاست .به طور مثال شما در پاریس یه اتاق زیر شیروانی را باید شبی ۵۰۰ یورو اجاره کنی ور استانبول بهترین هتل ۵ ستاره شبی ۱۰۰ دلار است.

  • Tourist App - توریست اپ گفت:

   دوست عزیز و گرامی،
   با شما درباره کشور ترکیه، زیبایی‌ها و جاذبه‌هایی که از این کشور معرفی کردید، کاملا موافقیم. کشور ترکیه به دلیل طبیعت ساحلی و مدیترانه‌ای، و تاریخ غنی که داره، یکی از مناطقی است که دیدار از اون به همه پیشنهاد می‌شه.
   اما دوست عزیز، تا حدی با نظر شما موافق نیستیم، چرا که در نگاه هر گردشگری که به دنبال کشف جهان زیبا و کسب ماجراجویی باشه، نگاه استعماری و یا سیاسی جایی نداره، بلکه تنها این مناطق و مناطق مشابه، سرزمین‌هایی هستند که آدمی مایل هست ببینیدشون و کشفشون کنه و افراد قدرت انتخاب برای مقصد سفرشون رو دارن
   اما در مورد هزینه‌هایی که اشاره کردید، هم با شما موافقیم و این تقریبا مربوط به تمام کشورهای اروپای غربی می شه.
   در پایان از ارائه نظر شما بسیار سپاسگزاریم و امیدواریم روزهای خوب و خوشی رو پیش رو داشته باشید.

 9. یوسف گفت:

  سلام دوستان بنده تازه میخواهم به کشور ترکیه سفر کنم و هدفم بیشتر کار کردن در ترکیه هستش بنده لیسانس برق دارم و برقکاری هم بلد هستم آشنایی هم در ترکیه ندارم از شما دوستا خواهش میکنم که کمکم کنید بنظر شما آیا بنده برم ترکیه چطور میتونم کار پیدا کنم چکار کنم که هزینه هام بیاد پایین آیا واقعا کار گیرم میاد

  • Tourist App - توریست اپ گفت:

   دوست عزیز و گرامی، برای پاسخ به این سوالات، ما به صورت جدی پیشنهاد میکنیم، با یک متخصص مهاجرت به ترکیه مشورت کنید. تا اونجا که میدونیم، شرایط کاریابی در ترکیه دشوار هست و همانطور که در مقاله مهاجرت به ترکیه اشاره شد، تا زمانی که فرد بیکار ترکیه ای وجود داشته باشه که بتونه شغل مدنظر شما رو داشته باشه، به شما اجازه کار داد.ه نخواهد شد، اما در نهایت، اگر تصمیم شما برای این مهاجرت جدی است، ما پیشنهاد میکنیم، با متخصصان مهاجرت مشورت کنید، چرا که آنها پرونده ها و موارد مختلفی دیدن که میتونه بسیار مناسب شما باشه و حتی با وجود یک تبصره کوچک، کار مهاجرتی شما رو درست کنن. بسیار ممنون از اینکه به ما اعتماد می کنید و سوالاتتون رو می پرسید. به امید روزهای پر از خوشی و سلامتی برای شما.

 10. احمد گفت:

  دوستان عزیزم سلام.من با اتوبوس قصد سفر از تهران به استانبول و سپس رفتن فرودگاه اتاتورک را دارم.سوالم اینکه با اتوبوس چند ساعت توی راه هستم و اتوبوسهایی که از تهران وارد استانبول می شوند کدام ترمینال پیاده می کنند . ممنونم

  • Tourist App - توریست اپ گفت:

   به شما تبریک میگیم که قصد سفر و سیاحت و ماجراجویی دارید. سفر به ترکیه به صورت زمینی و از تهران تا استانبول، حدود ۲۰۰۰ کیلومتر فاصله داره که حدود ۴۸ ساعت کامل باید در راه باشید.
   اما اینکه در کدوم ترمینال پیاده میشید، باید، از ترمینالی که انتخاب می‌کنید، پرس و جو کنید تا به شما مقصد رو مشخص کنه.
   روزهاتون پر از خوبی و خوشی

 11. مرمری گفت:

  سلام این راسته که میگن برا سفر به شهر وان میشه سیگار و نبات و قند و شکر از مرز رد کرد . اگه میشه لطفا بگید چقدر میشه برد و اگر کودک به همراه داشته باشیم برا اونا هم میشه برد .وعوارض برا بچه ها هم به اندازه بزرگسال میگیرن

  • Tourist App - توریست اپ گفت:

   سلام دوست عزیز
   در هنگام خروج هر گونه وسیله ای بجز مواد مخدر و مشروبات الکلی در هنگام ورود به شرط اینکه در حر نامتعارف نباشه بلامانع هست
   عوارض خروج هر سال یه تعرفه ای داره که باید از بانک ملی بپرسید و به ازای هر گذرنانه دریافت میشه

 12. محمد گفت:

  سلام دوستان من پسری۱۷ ساله هستم مشکلات خیلی زیادی دارم.و همچنین ارزوهای زیادی.بخاطر مشکلاتی که داشتم نتونستم اداگه تحصیل بدم تا۱۱خوندم.الان وضعیت تو ایران خیلی خرابه نه میتونم کار خوب پیدا کنم نه چیزه دیگه پدرم وقتی۵ سالم بود فوت کرد بخاطر همون الان۸۰میلیون دارم ولی حتی با این پول نمیشه کاری کرد.از خیلیا شنیدم ترکیه جای خیلی خوبیه و پولش ارزش داره و راحت میشه با یک سال زندگی و کار در ترکیه ماشین عالی خرید درحالی که در ایران اصلت امکانش نیس بتونیم تو یه سال همچین کاری کنیم.راسیتش میخوام برم ترکیه مشغول به کار بشم حداقل۵ سال اونجا کار کنم بعدش برگردم ایران اونم شاید برگردم.دیگ هیچ امیدی به زندگی ندارم لطفا کمکم کنین

  • تیم توریست اپ گفت:

   دوست گرامی
   در صورت داشتن معافیت سربازی میتونیم براتون اقامت ترکیه بگیریم و من با شرایط شما اینو پیشنهاد میدم.
   روزهاتون پر از خوشی

  • تیم توریست اپ گفت:

   دوست عزیز
   در صورت داشتن معافیت سربازی میتونیم براتون اقامت ترکیه بگیریم و من با شرایط شما اینو پیشنهاد میدم.

 13. محمد گفت:

  سلام
  خدا قوت
  من قصد دارم که به ترکیه سفر کنم
  ولی اکثر شهر هاش رو میخوام ببینم
  میخواستم ببینم سفرنامه ای هست که به من کمک کنه هم از لحاظ اماکن دیدنی و هم استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی

  • تیم توریست اپ گفت:

   سلام سفر به ترکیه چند بخش داره بازدید تاریخی . تفریحات ساحلی و خرید

   استانبول بهترین جاذبه های تاریخی رو داره و از نظر خرید عالیه

   آنتالیا . کوش اداسی . بدروم ۱آلانیا شهرهای ساحلی با بهترین تفریحات آبی و ساحلی و زیباترین طبیعت هستند
   ازمیر هم یکی از بنادر مهم برای ورود و خروج اجناس و طبیعتا خرید هست
   شهر آنکارا هم که بیزینسی هست و اکثر سفارتخانه ها در انکارا هستند

   بسته به اینکه چند شب بخواید در سفر باشید میتونید شهر هارو با هم میکس کنید
   پیشنهاد ما
   استانبول + آنتالیا
   یا
   استانبول + کوش اداسی

   با توجه به اینکه انتالیا و آلانیا ۱ ساعت و کوش آداسی و ازمیر ۴۵ دقیقه فاصله دارن با این میکس ها میتونید ۳ شهر رو بازدید کنید

 14. حمید گفت:

  پس از درود بر شما خواستم تشکر و قدر دانی خودم رو اعلام کنم بخاطر راه اندازی این سایت وزین و نرم افزار جالبتون و همینطور تشکر و سپاسگزار از دوستان و ادمین که تجربیات خوب و ارزشمندتون رو دراختیار هموطنان عزیز قرار میدید یه سوال و راهنمائی در رابطه با نرم افزار مترجم داشتم من این نرم افزار رو نصب کردم ولی نتونستم اکتیو و آپدیت کنم لطفا به ایمیلم لینک فعال سازی رو بفرستید ممنونم ازتون راستی یه تجربه در اختیار دوستانی قصد مسافرت به ترکیه رو دارند عرض کنم ۱- قبل از سفر به هرکشوری زبان اونجا رو بیاموزید حتی در حد روزمره و حتما نرم افزار های مترجم همراه داشته باشید ۲- با لباس های گران قیمت به ترکیه نروید چون اونجا مرکزشه و لباسهای بسیار با کیفیت و برند های اصلی رو میتونید با قیمت بسیارنازل خرید کنید (مثل شهر وان و استانبول مراکز قیمت مناسب مثل مرتر زیتون بورنو مرکز جواهر ) ۳- اگر برای اولین بار به این سفر میروید حتما قبل از سفر برنامه ریزی دقیق انجام بدید و حتما محل سکونت رو با فاصله زمانی دو روز از زمان حرکت قرار (لازم به ذکره که برای اون دسته از عزیزان که زمینی قصد مسافرت دارند به لحاظ بعد جغرافیائی ۴۸ ساعت در راه هستید از تهران ) رزرو کنید ۴- هرگز از تاکسی استفاده نکنید (بسیار گرونه ) اگه دوچرخه سواری بلد هستید حدالمقدور دوچرخه کرایه کنید هم مفرح و مرقون به صرفه است جوریه که حتی با دوچرخه متونید داخل مترو برید ۵- از هتل های گرانقیمت بر حذر باشید چون بیشتر وقت شما در بیرون میگذره بنابر این برای فقط اسراحت و حمام وامنیت و تمیزی پول پرداخت کنید و در پایان سفر خوب و خوشی رو براتون آرزومندم

 15. مجید گفت:

  سلام .من میخوام با ماشین برم ترکیه. ماشینم بنزینیه و دوگانه سوز کارخونه نیست.اگه به صورتی دستی گازسوز انجام بدم . برای خروج از مرز جلوگیری میکنن ؟

  • تیم توریست اپ گفت:

   به علت سخت گیری هایی که در مورد قاچاق سوخت در مرزهای زمینی انجام میدن بهتره اینکارو نکنید چون به احتمال خیلی زیاد با مشکل رو به رو میشید
   و در مورد همراه داشتن بنزین اضافه هم اصلا اینکارو نکنید

 16. ahmadreza گفت:

  سلام من قصد اقامت در ترکیه میخواستم
  لطفا راهنمایی کنید

  • اسماعیل سحاب گفت:

   میتونید به راحتی و با هزینه کم اقامت ۱ ساله داشته باشید و در صورت تمایل پس از اتمام ۱ سال تمدید اقامت انجام بدید

 17. محمد گفت:

  سلام من تقریبا ۱۹ سالمه خدمت نرفتم .درس می خونم میخوام اقامت ترکیه بگیرم امکانش هست؟چطور میشه باخود شما که جواب ما رو میدید صحبت کنم

 18. محمد گفت:

  سلام من تقریبا ۱۹ سالمه خدمت نرفتم .درس می خونم میخوام اقامت ترکیه بگیرم امکانش هست؟چطور میشه باخود شما که جواب ما رو میدید صحبت کنم کمکم کنید

 19. متین گفت:

  سلام من سربازی نرفتم میشه معافیت تحصیلی بگیرم بعد اقامت یک ساله میخوام کجا باید برم ۱۹سالمه

 20. سلام.من واقعا نسبت به اظهارات جناب آرش کمانگیر متأسفم.بنده دوبار به ترکیه سفر کرده ام.انسان های متین,خوش برخورد,تلاشگر و زحمت کش و بسیار خونگرم اند.مهمان نوازی رو از حد می گذرونند و باید توجه داشته باشیم که سالانه بیش از ۳۰میلیون توریست می بینند پس باید رفتارشون عادی باشه اما با این حال بسیار مهربونند.مطالب این سایت فوق العاده است.از این که نوشته اید مردم ترکیه به مهربانی و مداراگری در سطح جهان مشهورند با چشم خود دیده ام.ترکیه عضو گروه(G20)یعنی ۲۰اقتصاد برتر جهان(پانزدهم)و تنها کشور پیشرفته ی مسلمان هستش.مناطق دیدنی فراوان دارد.لطفا شمال ترکیه مخصوصا ترابوزان و شهر کوهستانی و فوق العاده دیدنی اوزون گؤل را فراموش نکنید.بیایید افکار نژادپرستانه را فراموش کنیم ما ۷هزار سال تمدن داشته ایم پس نسبت به دیگران عقده,کینه نداشته و حس خودبزرگ بینی را از وجودمان بزداییم.ما هم باید تلاش کنیم که مثل برادران ترکمان پیشرفت کنیم.فراموش نکنیم که ترکیه در شرایط سخت اقتصادی(۹۱ و ۹۲)تنها کشوری بود که در سازمان ملل به نفع ایران رأی داد در حالی که روس و چین و تاجیکستان و لبنان و افغانستان و عراق رأی منفی و یا ممتنع دادند.ترکیه علی رغم تهدیو و تحریم غرب با دلار از ایران خرید می کرد و پس از تحریم سازمان ملل و آمریکا با شمش طلا خرید کرد زیرا این مورد در بیانیه ی تحریم گنجانده نشده بود و کفر غربی ها رو در آورد.ما ملت قدرشناسی هستیم.پس خوبی هایشان را فراموش نکنیم.آنان دوستدار ایران و ایرانی هستند ما با ۷هزار سال تمدن بیایید نشان دهیم که نمک نشناس نیستیم.زنده باد ایران.زنده باد ترکیه و مردم خونگرمش.به امید روزی که ایران عزیز ما دومین کشور پیشرفته ی جهان اسلام باشد.