alexa از۱۵ کلاهبرداری رایج در سفر به ترکیه چه می دانید؟ |توریست اپ-مترجم
logo

از ۱۵ کلاهبرداری رایج در سفر به ترکیه چه می دانید؟

از ۱۵ کلاهبرداری رایج در سفر به ترکیه چه می دانید؟

از ۱۵ کلاهبرداری رایج در سفر به ترکیه چه می دانید؟

آیا تاکنون، به کلاهبرداری‌هایی که می‌تواند در طول هر سفری برای افراد رخ بدهد، اندیشیده‌اید؟ مساله ای که می‌تواند برای هر مسافری بسیار تلخ باشد، و بسته به نوع کلاهبرداری که در حد کوچک و یا بزرگ رخ می‌دهد، لذت و خوشی‌های سفر را از بین خواهد برد.
اما اگر بخواهیم به صورت ویژه از کلاهبرداری در کشورهای مختلف و اتفاقاتی که برای مسافران رخ می دهد، صحبت کنیم، باید به  ترکیه برویم و وضعیت آنجا را بررسی کنیم، چرا که این کشور، یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری نه تنها برای مردم جهان، بلکه برای بسیاری از ایرانیان نیز هست. چرا که توریست اپ می‌اندیشد کلاهبرداری‌هایی که در طول سفرهای خارجی برای افراد رخ می‌دهد، می‌تواند بسیار تلخ‌تر و حتی گاهی اوقات نتایج زیان‌بارتری داشته باشد. از همین‌رو، در این مقاله ( کلاهبرداری در ترکیه ) و با توجه به نظراتی که خوانندگان توریست‌اپ ارائه کرده‌اند، تلاش شده است تا مهم‌ترین کلاه‌برداری‌هایی که در کشور ترکیه برای گردشگران رخ می‌دهد، مورد بررسی قرار گیرد. پس با ما همراه این تحقیقات مهم باشید.

 

ابتدا باید بدانید، کلاه‌برداری‌ها می‌تواند در چند دسته مختلف قرار گیرد؛ دسته اول، مربوط به کلاه‌برداری‌هایی است که در طول فعالیت‌های گردشگری و نقاط توریستی رخ می‌دهد که موارد مهم آنها در زیر لیست شده اند:

۱٫ دوست عزیز، آیا مایلی یک لیوان نوشیدنی با ما میل کنی؟

کلاهبرداری در ترکیه-توریست اپ

هر زمان که این جمله را شنیدید، مراقب باشید، چرا که با یکی از متداول‌ترین راه‌های کلاهبرداری مربوط به  سال ۲۰۰۸ روبرو شده‌اید. در این سال، پلیس به شش مرکز تفریحات شبانه حمله‌ کرد و بیش از ۱۰۰ فرد متهم به این نوع کلاه‌برداری را دستگیر کرد. در این کلاهبرداری‌ها صاحبان بارها، دخترانی که در بارها کار می‌کنند، کارمندان و گاهی اوقات حتی خود پلیس‌ها نقش داشته‌اند! گاهی‌اوقات در این روش، حتی وجود سلاح‌ و مواد مخدر نیز گزارش شده است! اما توجه داشته باشید که چنین اتفاقی می‌تواند در هر کشور توریستی دیگر، مانند چین، یونان و مانند آن نیز اتفاق بیفتد.

نحوه انجام این کلاه‌برداری

این نوع از کلاهبرداری‌ها به میزان بی‌شرمانه‌ای ساده است. یک فرد غربیه (برای مثال، مردی که لباس مناسب و شیکی به تن کرده است و به خوبی به انگلیسی صحبت می‌کند؛ زوجی که به صورت تصادفی از کنار شما رد می‌شوند، و مانند آن) در ابتدا به شما نزدیک می‌شود (معمولا در این روش، افرادی که تنها مسافرت می‌کنند، مورد هدف قرار می‌گیرند). در مرحله بعد، او تلاش خواهد کرد مکالمه‌ای را با شما راه بیندازد و به همین منظور شروع به پرسیدن سوال‌هایی از شما می‌کند. برای مثال آیا شما فندک دارید، آیا می‌توانید از فرد مقابل عکس بگیرید، یا حتی مسیر مشخصی را از شما جویا می‌شود. در نهایت و بعد از اتمام مکالمه، او از شما خواهد پرسید، آیا مایلید او را برای خوردن یک نوشیدنی، همراهی کنید و یا خیر؟
اگر درخواست او را بپذیرید، شما را به رستوران و یا باری خواهد برد. در رستوران، دختران دیگری نیز به شما ملحق خواهند شد و به اجبار وادار خواهید شد برای آنها نیز نوشیدنی بخرید. این نوشیدنی‌ها به آسانی می‌تواند هزاران دلار برای شما خرج بردارد. حتی اگر شما پول را به صورت نقدی نتوانید پرداخت کنید، آماده باشید که توسط گروهی از ولگردها تا نزدیکی دستگاه خودپرداز (ATM)، همراهی شوید.

از ۱۵ کلاهبرداری رایج در سفر به ترکیه چه می دانید؟

 

۲٫ اجناس/سکه‌ها/ و فرش‌های تقلبی

کلاهبرداری در ترکیه-توریست اپ (۳)

به ویژه در اطراف مکان‌های تاریخی و یا هر مکانی که گردشگران زیادی به آنجا تردد می‌کنند، برای مثال، در اطراف منطقه سلطان احمد و بازار بزرگ، افرادی را مشاهده خواهید کرد که سرگردان و در حال پرسه زدن هستند و به شما پیشنهاد می‌دهند که می‌توانند شما را به سمت مراکز خرید، فروشگاه‌ها و مغازه‌هایی ببرند که دارای اجناس اصلی و با قیمت مناسب هستند. تلاش کنید با این افراد مکالمه نداشته باشید، چرا که در حقیقت شما را به مکان‌هایی می‌برند که دارای اجناس تقلبی هستند و قیمت‌های آنها نیز نامناسب است.

به عنوان مثال، در ترکیه، فرش، کالایی است که طرفداران بسیار دارد و به میزان زیادی به فروش می‌رود. اما بسیاری از فروشنده‌ها برای آنکه سود بیشتری داشته باشند، فرش‌های چینی را روانه بازار کرده‌اند. علاوه بر آن، یکی دیگر از اجناسی که در ترکیه به فروش می رود، سکه‌ها و مصنوعاتی است که ادعا می‌شود از دوره‌های بیزانتین و رومی به یادگار مانده است و بیشتر در مکان‌های تاریخی مانند سلجوک فروخته می شود.
دسته‌ای از مغازه هایی که باید مراقب آنها باشید، شامل مغازه بنی و چرم بنی در بازار کوش آداسی است.

از ۱۵ کلاهبرداری رایج در سفر به ترکیه چه می دانید؟

 

۳٫ ارائه سرویس‌ها و دیگر خدمات با قیمت‌های کذایی

کلاهبرداری در ترکیه-توریست اپ (۴)

برخی از صاحبان غرفه ها/ و یا ارائه دهندگان خدمات، به میزان زیادی بسیار فرصت طلب هستند و قیمت‌هایی ارائه می‌دهند که می‌تواند به زیان شما باشد. از همین‌رو، باید قبل از خرید هر چیزی ( که می‌تواند شامل سوغاتی، کرایه تاکسی، و یا حتی، سرویس کفاشی باشد)، بررسی‌های لازم را رانجام دهید تا با قیمت‌های نجومی روبرو نشوید.
موارد بدتر از آن، مربوط به رستوران‌ هایی که است که ممکن است برای اقلامی که استفاده نکرد‌اید، از شما هزینه دریافت کنند.
از همین‌رو همیشه باید قبل از پرداخت هزینه، در مورد قیمت چانه بزنید و بعد پول را پرداخت کنید
علاوه برآن، همیشه سعی کنید با پول ملی ترکیه (لیر)، چانه زنی و معامله کنید.

از ۱۵ کلاهبرداری رایج در سفر به ترکیه چه می دانید؟

 

۴٫ کلاهبرداری متداول

کلاهبرداری در ترکیه-توریست اپ (۵)

همانند مورد قبل، در انجام هر معامله‌ای در ترکیه، تلاش کنید تا ارزی که با آن معامله انجام خواهد شد را مشخص کنید. به راستی تفاوت اساسی بین واحد پولی یورو و لیر وجود دارد، و اگر حواستان نباشد، ممکن است، کلاهبرداری حرفه‌ای صورت بگیرد.

از ۱۵ کلاهبرداری رایج در سفر به ترکیه چه می دانید؟

 

۵٫ کفاش‌های کلاهبردار ترکیه

کلاهبرداری در ترکیه-توریست اپ (۶)

یکی از متداول‌ترین نوع کلاهبرداری ها در ترکیه مربوط به کفاشانی است که به صورت تصادفی!! با شما برخورد می‌کنند و بخشی از وسایل آنها به زمین پخش می‌شود. اگر شما در جمع کردن وسایل به آنها کمک کنید، ماجرا آغاز خواهد شد. آنها در مقابل این لطف، درخواست می‌کنند، کفش شما را به صورت مجانی واکس بزنند و در نهایت شروع به صحبت با شما می‌کنند. این صحبت می‌تواند به دو شکل باشد: یا فرد کفاش از غصه‌ها و بیچارگی‌ها و بی‌پولی‌های خود برای شما تعریف خواهد کرد و یا اینکه در حین واکس زدن به کفش شما، سعی می‌کند خدمات دیگری نیز به شما ارائه دهد. در نهایت شما مجبور خواهید شد به او هزینه‌ای را پرداخت کنید. هزینه‌ای که خارج از تصور شماست و در صورت پرداخت نکردن آن، با فوج عظیمی از دیگر کفاش‌های شاکی روبرو خواهید شد.
بنابراین از این کفاش ها دور بمانید.

از ۱۵ کلاهبرداری رایج در سفر به ترکیه چه می دانید؟

 

۶٫ باقیمانده پول را به شما برنمی‌گردانند

کلاهبرداری در ترکیه-توریست اپ (۷)

همانطور که عنوان این کلاهبرداری نشان می‌دهد، تعدادی از صاحبان غرفه‌ها، ارائه دهندگان خدمات، و یا رانندگان تاکسی، فراموش می‌کنند تا باقیمانده پول شما را پرداخت کنند و اینکار را با شروع یک مکالمه اغاز می‌کنند تا شما را درگیر صحبت کنند تا این موضوع را از یاد ببرید.
این موضوع، به شکل دیگری نیز می‌تواند انجام شود: این افراد اینطور وانمود می‌کنند که پول کمتری از شما دریافت کرده‌اند. در چنین وضعیتی آنها به سرعت پول نقدی که پرداخت کرده‌اید را مخفی می‌کنند تا به شما نشان بدهند که پول کمتری دریافت کرده‌اند.
در چنین مواقعی سعی کنید قبل از پرداخت نقدی، آن میزانی که به فرد مقابل پرداخت می‌کنید را به خاطر داشته باشید و هنچنین در حین پرداخت پول به طرف مقابل، مبلغ را آهسته و با صدای بلند شمارش کنید.

 

۷٫ دستگاه خودپرداز کار نمی‌کند

کلاهبرداری در ترکیه-توریست اپ (۸)

زمانی که بخواهید مبلغی را با دستگاه خودپرداز خود پراخت کنید، فروشنده ادعا می‌کند که دستگاه درست کار نکرده و در نتیجه برای بار دوم نیز از کارت شما پول دریافت می‌کند.
در این حالت، سعی کنید تا حد امکان از پول نقد استفاده کنید و تا انجا که می‌توانید کارت اعتباری خود را چک کنید که اینکار معمولا به صورت آنلاین قابل انجام است.

 

۸٫ سونای رایگان

کلاهبرداری در ترکیه-توریست اپ (۹)

این نوع ویژه از کلاهبرداری را نمی‌توان از لحاظ تکنیکی، کلاهبرداری به حساب آورد، اما منجر می‌شود، مبالغ زیادی از ذخیره شما به باد رود. در این روش، ابتدا شما به یک سونای رایگان دعوت می‌شوید، اما در مقابل افراد زیادی که همگی فروشنده هستند، تلاش می‌کنند تا انواع مختلفی از مواد غذایی، لباس و دیگر موارد را با قیمت‌های زیاد به شما بفروشند. پس امادگی روبرو شدن با این نوع از کلاهبرداری را داشته باشید

 

دسته دوم از کلاه‌برداری‌ها می‌تواند در حمل و نقل اتفاق بیفتد.

۱٫ رانندگان تاکسی و روش‌های مختلف آنها برای گرفتن هزینه‌های زیاد

انواع بسیاری از تاکسی‌ها در ترکیه وجود دارند که با وجود نصب تاکسی‌متر، از آن استفاده نمی‌کنند و پافشاری زیادی هم به نداشتن تفاوت وجود یا عدم وجود تاکسی‌متر دارند. تعدادی از آنها، حتی کاغذ تاکسی‌متر را عوض می‌کنند و برای مثال، مسیری که باید ۵ لیر محاسبه کنند، ۵۰ لیر محاسبه می‌کنند. گاهی اوقات ممکن است، تعدادی از رانندگان برای پرداخت پول بیشتر، فریاد نیز بزنند. در گذشته‌های نه چندان دور، تعدادی از آنها، مبلغ تاکسی مترهای خود را در طول شب، دوبرابر حساب می‌کردند که خوشبختانه دیگر مجاز به انجام اینکار نیستند.
بهترین حالت این است که در مکان‌های توریستی مانند منطقه سلطان احمد (مسجد آبی، ایاصوفیه، قلعه توپکاپی و بازار بزرگ) از سوار شدن به تاکسی اجتناب کنید.
در ترکیه به راحتی می‌توانید از سیستم مترو استفاده کنید- و اینکار از لحاظ اقتصادی به صرفه است. اگر به راستی دوست دارید از تاکسی استفاده کنید، از ارز رایج و از مقادیر کم آن استفاده کنید و قبل از سوار شدن به تاکسی، از پلاک تاکسی عکس بگیرید.

 

۲٫ اتومبیل شما و یا چرخ آن آسیب دیده است.

کلاهبرداری در ترکیه-توریست اپ (۱۱)

اگر با اتومبیل به کشور ترکیه سفر می‌کنید و یا در آنجا، اتومبیلی را کرایه می‌کنید، ممکن است در طول سفر در جاده، راننده دیگری به شما هشداری مبنی بر توقف اتومبیل دهد. چنانچه شما توقف کنید، او تلاش می‌کند، عیبی را به ماشین شما وارد کند و تلاش کند تا آن را تعمیر کند. در چنین وضعیتی، ممکن است قطعات اتومبیل شما را جابجا کند. بنابراین تلاش کنید اتومبیل خود را چک کرده و به این هشدارها اهمیت ندهید.

 

۳٫ دوست جدیدی را در قطار و مترو پیدا می‌کنید.

کلاهبرداری در ترکیه-توریست اپ (۱۲)

زمانی که در متروهای ترکیه در حال تردد هستید، ممکن است یک کلاهبردار تلاش کند با شما طرح دوستی بریزد و شروع به صحبت کردن با شما کند. در نهایت او تلاش خواهد کرد با شما هم‌مسیر شود و یا آنکه به شما نوشیدنی و غذا تعارف کند و یا شما را برای خوردن غذا، به رستوران دعوت کند. اما به خاطر داشته باشید که ممکن است در غذا و یا نوشیدنی، ماده بیهوشی و یا آرامش بخش ریخته شده باشد تا با خوردن آن، بیهوش شده تا شما و یا دارایی‌هایتان را به سرقت ببرند.
بنابراین، هیچگاه غذا و یا نوشیدنی را از یک فرد غریبه دریافت نکنید، مگر اینکه چیزی شبیه بطری مهر و موم شده باشد.

 

۴٫ تردد با کشتی‌های کروز

کلاهبرداری در ترکیه-توریست اپ (۱۳)

سفر با کشتی‌های کروز می‌تواند جالب باشد، اما به شرطی که با قیمت مناسب، از آن استفاده کنید.
برای همین منظور از مراکز رسمی، بلیطهای آن را خریداری کنید و یا به سادگی از پل گالاتا برای عبور محلی استفاده کنید.

 

۵٫ ممکن است در حین اینکه مست کرده‌اید، دزدیده شوید

کلاهبرداری در ترکیه-توریست اپ (۱۴)

اگر به میزان زیادی مست کرده باشید، شما هدف اول دزدهایی هستید که در مکان‌های عمومی منتظر طعمه هستند. بنابراین از مست کردن در عموم خودداری کنید و اگر مست می‌کنید، سعی کنید همچنان هوشیاری خود را حفظ کنید. علاوه بر آن به خاطر داشته باشید حتما از مدارک اصلی خود کپی تهیه کنید و آنها را به همراه داشته باشید و موارد اصلی را در هتل و در مکانی ایمن قرار دهید.

 

۶٫ از کیف کمری استفاده کنید.

کلاهبرداری در ترکیه-توریست اپ (۱۵)

تلاش کنید، مدارک و پول رایج و کارت‌های اعتباری خود را در کیف کمری کوچکی حمل کنید تا دسترسی به آن برای شما آسان باشد و از طرفی افراد جیب‌‌بر و دزد، نتوانند به آن دست‌برد بزنند.

کلاهبرداری در ترکیه | خطرات سفر به ترکیه | از ۱۵ کلاهبرداری رایج در سفر به ترکیه چه می دانید؟ |تجربه سفر به ترکیه | کلاهبرداری در استانبول

 

۷٫ جیب‌برها

کلاهبرداری در ترکیه-توریست اپ (۱۶)

جیب برها در تمام جهان وجود دارند. اما باید در نقاط پرازدحام و نقاطی که پر از گردشگر هستند، مانند میدان سلطان احمد، میدان تقسیم، و مانند آن توجه بیشتری نشان داد.
در برخی از روش های استفاده شده توسط آنان، پرت کردن حواس یکی از اصلی ترین روش ها برای ربودن کیف پول و یا مدارک شماست. در بعضی از موارد، آنها از شما می‌خواهند تا پول رایج کشور خود را نشان بدهید تا آنها متوجه بشوند که کیف پول خود را در کجا گذاشته‌اید.
البته روش های بسیار زیادی برای جیب بری وجود دارد. اگر شما نمیخواهید قربانی جیب برها باشید، هوشیار بمانید و از کیف پول خود به خوبی محافظت کنید و تنها مقادیر کمی پول را با خود حمل کنید. سعی کنید کیف پول خود را در کوله پشتی خود نگذارید.

 

در نهایت، تعدادی از شماره تلفن‌های ضروری که می‌تواند در سفر ترکیه همراه شما باشد:

 • شماره تماس پلیس در ترکیه: +۹۰ ۲۱۲ ۵۲۷ ۴۵ ۰۳
 • اورژانس: ۱۱۲
 • اتش نشانی: ۱۱۰

در این مقاله تلاش شد تا تعدادی از مهم‌ترین کلاه‌برداری‌هایی که به میزان زیادی در ترکیه انجام می‌گیرد، مورد بررسی قرار گیرد. اما این مقاله با نظرات، و تجربیات شما بسیار پربارتر خواهد شد و می‌تواند مورد استفاده دیگر خوانندگان قرار بگیرد. بنابراین توریست‌اپ از تجربیات گرانقدر و ارزشمند شما، بسیار استقبال می‌کند.

[fancy_link title=”اطلاعات بیشتر درباره ترکیه” link=”https://blog.tourist20.org/tag/%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87/” target=”_blank” style=”1″ class=”alert alert-success” download=””]


مقالات مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7
دیدگاه

 1. محمد گفت:

  سلام ممنونم از راهنمایی های که برای ما گذاشتی

 2. کیدخت گلشاهی گفت:

  به نظرم نکات مهمی رو بیان کردید و باید حواسمون باشه وگرنه سفرمون به یه خاطره و تجربه بد تبدیل میشه …
  و اینکه این موضوعات فقط مختص ترکیه نیست و برای همه جا این نکات صدق میکنه! من خودم تو ارمنستان شاهد چندین نمونه اش بودم متاسفانه.
  ممنون از توریست اپ عزیز، اطلاع رسانی مهمی بود.

  • Tourist App - توریست اپ گفت:

   دوست عزیز و گرامی، بسیار از نظری که ارائه کردید، سپاسگزاریم.
   بله، حق با شماست. کلاهبرداری در همه جای این دنیا رایج هست و این اتفاق برای گردشگرانی که از وضعیت کشورهای مختلف و حتی شهرهای مختلف خودمون خبر ندارند، میتونه اتفاق بیفته. اما چون کشور ترکیه یکی از مقاصد مهم و اصلی ما ایرانی ها برای سفر هست، ما ترکیه رو برای بررسی این موضوع انتخاب کردیم.
   اگر مایل باشید، میتونید تجربیات خودتون در مورد ارمنستان رو در مطالب ارمنستان ما ارائه بدید. توریست اپ برای شما روزهای خوب و پر از سفرهای خوب رو آرزو می کنه.

 3. محمد گفت:

  سلام
  یک آگهی مربوط به کار ترکیه در هتل وجود دارد . اما میگه باید ۱۲۰۰ لیر پول کارت اجازه کار یکساله بدید ایا کلاهبرداریه خیلی ممنون

 4. جلال گفت:

  سلام یک تجربه تلخی که بنده دراستانبول ترکیه داشتم این بود که هنگام راه رفتن در یکی از خیابان های استانبول فردی که ظاهراً خارجی به نظر برسید از بنده آدرس جایی را روی نقشه پرسید همینطور که مشغول صحبت کردن با ایشان بودم دو نفر نزدیک شدند به عنوان پلیس مخفی یک کارت قلابی نشان دادند و به بنده گفتند تو در هر حال فروش کوکائین هستی و از من پاسپورت خواستند و گفتند جیب هایت را خالی کن و بعد پاسپورت را چک کردند و به من برگرداند و پولهای من را که در داخل جیم بود گرفتند و شروع به شمارش کردند و به من برگرداند و گفتند برو بعد از یک ساعت من متوجه شدم به جای ۱۰۰ دلاری ‌های من یک دلاری گذاشته اند و پول را به من برگردانده بودند در نتیجه ۷۰۰ دلار از بنده کف زدند این تجربه ای بود که من هیچ وقت فراموشش نمیکنم